Głośniki instalacyjne (JBL HTI) - czy warto? jaki amplituner do tego?

campnou

New member
Witam,

Niedługo będę urządzał nowe mieszkanie i w związku z tym przygotowuję się do zakupu zestawu głośników 5.0 wraz z amplitunerem do salonu ok. 22 m2 (sam kącik TV to powierzchnia ok. 12-14 m2). Sprzęt będzie używany do muzyki, filmów (mniej więcej w równych proporcjach), a w przyszłości może jeszcze jakiś xbox.

Początkowo zastanawiałem się nad tradycyjnym zestawem z frontami podłogowymi (np. Roth Oli 4010 lub JBL Studio 190), o który pytałem już kiedyś na forum. Ale po zaprojektowaniu wnętrza salonu, niestety nie będzie na to za bardzo miejsca (i nie przejdzie to weryfikacji mojej drugiej połówki). Tak więc pozostały mi albo jakieś małe zestawy w stylu HKTS 30 lub 60, albo głośniki instalacyjne (do zabudowy w ścianach) - z tym akurat nie będzie problemu, gdyż remont dopiero się zacznie.

Mój wybór wstępnie padł na JBL HTI. Czy ktoś miał już z nimi jakieś doświadczenia?
Czy zagrają one lepiej w muzyce od zestawu typu HKTS 60?

Wstępnie wybrałem taką konfigurację:
- JBL HTi 8 (na przód) - 2 szt.
- JBL HTi 6 (na tył) - 2 szt.
- JBL HTi 55 (centralny) - 1 szt.

Jednak zastanawiam się jak będą grały w stereo fronty HTi 8, w których głośnik wysokotonowy ma 25 mm, a niskotonowy aż 200 mm. Czy nie jest to zbyt duża różnica jak na głośnik dwudrożny? czy nie będzie przez to brakowało środka (przy słuchaniu muzyki)? Może lepiej zastąpić je HTI 6 (gdzie niskotonowy ma 165 mm)? Albo nawet HTI 55? A w przyszłości dokupić subwoofer, np JBL ES 250?

Wiem, że nie ma prostej odpowiedzi i najlepszy byłby odsłuch, jednak w przypadku takich głośników jest to dość utrudnione, dlatego chętnie wysłucham Waszych opinii na ten temat.

Jaki amplituner do tego? (w cenie ok. 2000-2500)
Moim faworytem jest Yamaha 671 lub 771? Czy warto w przypadku tych głośników dopłacić do 771? Rozważam też HK AVR 265. Czy dobrym pomysłem byłby odsłuch amplitunerów na zwykłych kolumnach JBL (np. seri ES), które przypuszczam że będą miały podobne przetworniki i brzmienie
co te HTI?

Jakie kable?
Czy wystarczy 1,5 mm czy lepiej 2,5? Czy jest sens inwestować kilkanaście zł/metr na jakiegoś Profigolda czy wystarczą zwykłe miedziane?
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Z pewnością odczujesz różnicę . Ja byłbym za Harmanem bo świetnie współgrają ze sobą .
Ja byłbym też jednak za HKTS 60.
 

campnou

New member
1. Co rozumiesz przez słowa "Z pewnością odczujesz różnicę"? Że JBL HTI zagrają lepiej w muzyce od HKTS 60?

2. Czemu jednak bardziej polecasz HKTS? Wiem, że one sa bardzo dobre do kina, ale do muzyki, której równiez będę troche słuchał (50/50), wydawało mi się że lepsze będą JBL HTI, które są większe i w stereo chyba lepiej zagrają. Czy jest jakiś powód, dla którego odradzasz te JBL'e?
 

campnou

New member
Ok, dzięki. Akurat u mnie z montażem nie będzie problemu, bo jestem przed urządzeniem mieszkania i będzie możliwość zamontowania tych HTI w ścianach.
Co do sprzętu to postaram się przesłuchać HK AVR 265 oraz Yamahe 771.

A czy moglibyście mi jeszcze odpowiedzieć na 2 pytania:
- czy konfiguracja tych głośników będzie wg Was odpowiednia (HTi 8 na przód, HTi 6 na tył oraz HTi 55 jako centralny)?
- czy warto kupować jakieś lepsze kable do tego czy wystarczą "standardowe" miedziane?
 
Do góry