Filmy w UHD

FullObcyk

Member
To wpadaj do mnie z dyskiem i będziesz mieć w UHD całość:)

Howard66
Sprawdź sobie Altered Carbon i Zagubieni w kosmosie na netflixie, oprócz tego Ready Player One, czy ostatnia część Więźnia Labiryntu.
A ja z innej beczki. Korzystacie przy oglądaniu filmów z wynalazków typu Auto Motion Plus?
Dla mnie to nieporozumienie, wszystkie filmy wyglądają jakbym oglądał teatr. Przecież, to całkowicie wypacza wizję reżysera w kwestii odbioru obrazu przez potencjalnego odbiorcę. Gdzieś czytałem, że Tom Cruise przy promocji nowej części M:I sugerował, żeby nie korzystać z upłynniaczy etc... bo fałszują faktyczny zamysł twórców filmowych.
 

Piramida

Well-known member
Bez reklam
Ja korzystam,bo nie lubię skokowego obrazu.
Z tym "teatrem" to jest różnie.Mój stary Philips zayebiście upłynniał obraz,przy czym wyglądało to dosyć naturalnie.
Czekam na filmy w high frame rate (Billy Lynn's Long Halftime Walk już widziałem) :wink:
 

Pakolo

Active member
Bez reklam
Ja używam motion plus i dobrze mi się ogląda.
Tom Cruise niech lepiej podpowie reżyserom żeby ziarno zostawili dla produkcji Woodego Allena:)
 

FullObcyk

Member
Ja używam motion plus i dobrze mi się ogląda.
Tom Cruise niech lepiej podpowie reżyserom żeby ziarno zostawili dla produkcji Woodego Allena:)
No to fakt!Jest to strasznie irytujące. Stare filmy praktycznie wszystkie z tym badziewiem. Wyjątkiem jest tutaj T2, pięknie zrobiony!!!Dziś oglądałem Leona Zawodowca - ziarno, ziarno, ziarno....W POTPlayerze można to zlikwidować filtrem deblock, klik i jest gładko.
 

bodziokrak

New member
A ja mam takie szybkie pytanie być może banalne dla niektórych, dziwne również dla mnie bo już trochę siedzę w temacie. Każdy film który mam 4k w informacji o pliku pokazuje 3840x2160p, co nie może być prawdą bo przecież 3840x ... minus czarne paski, jeśli się nie mylę 3840x2160 to jest format 16:9, a cały ekran w pionie nigdy nie jest zapełniony, czemu tak jest, czy czegoś nierozumiem?
 

zochu91

Klub HDTV.com.pl
VIP
pamiętaj że czarne pasy też są "wyświetlane", zajmują ileś tam pikseli, więc rozdzielczość materiału źródłowego jest 3840x2160p, w tym rozdzielczość obrazu filmu 3840x ileś tam mniej:)
 

bodziokrak

New member
pamiętaj że czarne pasy też są "wyświetlane", zajmują ileś tam pikseli, więc rozdzielczość materiału źródłowego jest 3840x2160p, w tym rozdzielczość obrazu filmu 3840x ileś tam mniej:)

Przecież czarne pasy nie mogą być traktowane jako część filmu, bo to byłoby czyste marnotrawstwo i sztucznie zwiększałoby rozmiar pliku. Na przykład film fullhd pokazuje rozdzielczość 1920x808 a nie 1920x1080p i tak powinno być.
 

zochu91

Klub HDTV.com.pl
VIP
Nie wiem co masz na myśli konkretnie pisząc, że pokazuje. Rzeczywista rozdzielczość filmu FHD w proporcjach 2,40:1 to właśnie około 1920:808, lecz spójrz sobie na pierwsze lepsze pudełko od filmu: 16/9, 2:40:1, 1920:1080p
 

adawro

New member
Przecież czarne pasy nie mogą być traktowane jako część filmu, bo to byłoby czyste marnotrawstwo i sztucznie zwiększałoby rozmiar pliku. Na przykład film fullhd pokazuje rozdzielczość 1920x808 a nie 1920x1080p i tak powinno być.


Z tego co się orientuje od zawsze na płytach czarne pasy były kodowane w strumieniu danych. Sama czerń (lub jakikolwiek obszar o jednolitym kolorze) dobrze się kompresuje i nie zabiera prawie wcale miejsca, a podejrzewam, że wzrasta kompatybilność. Są jeszcze filmy o zmiennym AR i w nich kodowanie czarnych pasów to już chyba obowiązek. Jedynie w przypadku komputera obcinanie czarnych pasów ma sens bo łatwiej skalować okno playera szczególnie przy nietypowych proporcjach monitora.
 

bodziokrak

New member
Udało mi się znaleźć jeden film 4k rozdzielczość 3840x1606, oczywiście nazwa pliku 2160p ? Nie bardzo rozumiem jaki cel jest tego aby pasy były częścią filmu. Wcześniej nie zwracałem na to uwagi, tylko chciałem sobie kupić monitor szerokątny, o rozdzielczości 3840x ... no i właśnie tutaj oszalałem. Więc jeśli miałbym taki monitor powiedzmy 3840x1600 to, jeśli pasy są zawartością filmu, jak to przeskaluje, obraz jeszcze bardziej się spłaszczy albo będę miał ciemne boki po lewej i prawej stronie, proporcje zachowane i dodatkowo pasy u góry i na dole bez sensu.
 

bodziokrak

New member
San Andreas jest nazwa 2160p, a rozdzielczość 3840x1598, można zaryzykować nawet stwierdzenie, że oryginalny film w pudełku, jest oszustwem bo format 2160p nie jest prawdą zatem te pasy ratują całą sytuację?
 

bodziokrak

New member
Przepraszam, rozmawiam sam ze sobą, ale ktoś może się włączy i trochę mi to rozjaśni, nawet nie wiem czy w dobrym miejscu o tym piszę. Parę rzeczy zaczęło mi się wyjaśniać na przykład jest funkcja w odtwarzaczu, żeby podnieś wyżej obraz i zarezerwować więcej miejsca dla napisów, nakombinowałem się z tym zero efektu, obraz ciągle w tym samym miejscu, jeden napis na obrazie drugi na czarnym, a to właśnie 2160p nie pozwala w którąkolwiek stronę przesunąć obraz.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Polecam "Pachnidło" na Netflixie.
Jak dla mnie, to chyba czołówka jeżeli chodzi o ten serwis (jakość video).
Ilość szczegółów, w połączeniu ze specyficzną kolorystyką, wręcz z chirurgiczną jakością momentami staje się niesmaczne, za dużo detali ; ) bomba.
 
Ostatnia edycja:

kaminskakl

Active member
Bez reklam
Rzeczywiście Pachnidło ma świetny obraz. Ostatnio oglądam Dynasties od BBC,oczywiście BluRay, nie żaden stream. Totalna referencja, tak jak Planeta Ziemia. Do tego naprawdę genialny dokument.
 
Do góry