Epson EH-TW3200

Alkor

New member
Bez reklam
Kauber wydaje się równie dobry co Adeo - trudno przypuszczać, że za niemal 5000 zł otrzymamy bubla - szara powierzchnia ma tylko wg deklaracji producenta mniejszy gain 0.8 (Adeo 0.9).

Natomiast Epson TW3200 w trybach kinowych (po kalibracji) nie jest szczególnie jasny (~500 lm), z ekranem gain 0.8 szer. 260 cm mielibyśmy tylko 10 fL z nową lampą i około 7 fL po 1000 h pracy. To wyraźnie za mało - w dużych salach kinowych zwykle mamy 12-15 fL. W kinie domowym zaleca się, aby luminancja ekranu z nową lampą wynosiła co najmniej 16-18 fL - do tego ekranu szer. 260 cm gain 0.8 rzutnik powinien mieć około 900-1000 lm w ustawieniach kinowych.
Co prawda widzowie mają różne preferencje co do jasności obrazu, ale większość uznałaby chyba 10 fL (34 cd/m2 - plazmy mają 100-180 cd/m2) za zbyt mało nawet w całkiem czarnym pokoju.

I co tu robić? Zmniejszyć ekran do 100-105", wybrać jednak materiał Matt White gain 1.0 lub szukać jaśniejszych projektorów. Tyle że z Lens Shift próżno takich szukać za 4000 zł - na dobrą sprawę dopiero wymieniony poprzednio Sony HW50/55 spełnie z zapasem wszystkie kryteria. Blisko są Sony HW30, JVC X35 i Epson TW9200.
Może trzeba sprawdzić możliwości instalacji bez LS - wtedy wybór jasnych rzutników jast spory: Optoma HD25e/131Xe, BenQ W1070/1300 i model LCD Epson TW5200.

Pozdrawiam.
 

Bipo

Active member
Bez reklam
Ostatnio byłem w salonie w celu zorientowania się w cenie odnośnie elektrycznego ekranu Kauber 16/9 matt gray 0,8 gain szerokości 300cm/169 (136") lub 280/157 (126") różnica była 200zł. Ekran 136" koszt sterowania tylko pilotem 5500zł. Odnośnie projektora który by dał radę powiedzieli mi że z odległości 4,4m od obiektywu do ekranu obraz wyświetlą projektory (do 10000zł) sony hw30 (8500zł), epson 7200 (8700zł). Poniżej ceny 8tyś są projektory ale obrazem już znacząco odbiegają od ww. Jakość obrazu i ostrość, głębia obrazu oraz czerń niestety ale już jest lepsza na droższych. Sony hw55, epson 9200 oraz JVCx35 są ponad 10tyś a dopłata ok3tyś do nich nie przejawia się aż tak w jakości obrazu. Przy najmniej ja tego nie widziałem.
 

Meloman69

New member
Bez reklam
Sony hw55, epson 9200 oraz JVCx35 są ponad 10tyś a dopłata ok3tyś do nich nie przejawia się aż tak w jakości obrazu. Przy najmniej ja tego nie widziałem.

Mój świat legł w gruzach po Twoim poście.
No popatrz, to te wszystkie poważne zachodnie i amerykańskie serwisy zwyczajnie kłamały!
Jeb... kapitaliści!

ps. dzięki za oświecenie!
 

Bipo

Active member
Bez reklam
Nie załamuj się, to tylko moja prywatne spostrzeżenie. Ja zaczynam dopiero przygodę z projektorem, a ty już ładne kilka lat masz z nim doczynienia. Podejrzewam iż musiałby wypożyczyć na kilka dni np. epsona 7200 a za tydzień epsona 9200 i oglądać co dziennie jakiś film. Potem zamiana na lepszy i znowu oglądanie przez tydzień. Pewnie za 2 tygodnie jakbym wrócił do słabszego do dostrzegłbym już różnice. A tak kilka godzin spędzone w salonie na oglądaniu poszczególnych projektorów sprawiło iż przy zestawieniu np.sony HW30 z HW50 już nie widziałem jakieś kolosalnej różnicy. To będzie mój pierwszy projektor więc pewnie za rok lub 2 po obejrzeniu kilkudziesięciu godzin filmów zaczne dostrzegać pewnie niuanse, które ty już zauważasz. Dlatego nic na siłę nie chce kupować i wpajać sobie że kupie droższy to będzie lepszy, ponieważ wolę dołożyć do lepszego ekranu niż do projektora. Każdy ma indywidualny wzrok jeden dostrzega a drugi nie. Nie ukrywam że jeśli bym dysponował funduszem odpowiednim funduszem to brałbym tego lepszego....;-) Pozdrawiam serdecznie
 

Meloman69

New member
Bez reklam
W mojej ocenie tzw. "wielka trójka" tj. X35, HW55 i TW9200 oferuje wyraźnie lepszą jakość obrazu niż projektory z segmentu 3-5 tyś., jak BenQW1070, Optomy HD25 itp.
Dynamika obrazu, poziom czerni, ciemne szczegóły, ostrość - jest na przynajmniej dobrym poziomie, a w niektórych aspektach nawet na referencyjnym.
Oczywiście - niektóre plazmy będą świecić lepiej, ale nie jest to różnica na tyle znacząca, aby powiedzieć - NIE WARTO stawiać na projektory.
A kiedy dodatkowo uwzględni się aspekt wielkości obrazu - otrzymamy najlepsze produkty do KD uwzględniając jakość/cena.
 

Bipo

Active member
Bez reklam
Również uważam że prawdziwe kino domowe to projektor i w miarę dobre nagłośnienie. Żaden TV nie odda tego co duży ekran. Aktualnie mam dopiero warunki do spełnienia jednego z moich marzeń jakim było własne kino domowe z projektorem i dużym ekranem. Teraz tylko trzeba wybrać odpowiedni sprzęt..... Ponadto trzy projektory wymienione przez Ciebie są jak najbardziej bardzo dobrymi maszynami tylko ta cena......
 

Alkor

New member
Bez reklam
@ Meloman69
Może już zdążyłeś zauważyć, że koledze Bipo nie chodziło o porównanie rzutników klasy JVCX35, Sony HW55, Epson TW9200 do tanich DLP za 3000 zł typu BenQ W1070 - tu różnica jakości nie podlega dyskusji, to co najmniej dwie klasy jakości. Chodziło o porównanie tych maszyn do rzutników tańszych o 3000 zł - Sony HW30 i Epsona TW7200. Co do tego ostatniego nie jestem przekonany - już lepiej kupić starszy, lekko używany TW9100.

Jednak Sony HW30 odstaje od w/w czołówki nieznacznie, przecież w 2012 r. kosztował ponad 12000 zł, czyli należy z pewnością do tej samej klasy. Nie wiem, czy w czasie krótkiej prezentacji da się w ogóle docenić różnicę, postęp w jakości obrazu Sony HW55 lub Epsona TW9200. Moim zdaniem tylko przy równoległej pracy porównywanych rzutników i naprzemiennym zakrywaniu obiektywów - potrzeba sporo czasu, dobre materiały testowe, skalibrowane rzutniki i cierpliwość.

Owszem, HW55 jest wyraźnie jaśniejszy, ma lepsze 3D, układ poprawy ostrości Reality Creation i jeszcze lepszą czerń. To samo Epson TW9200 - lepsza czerń i dynamika obrazu, ulepszony, wreszcie ostry obiektyw. Ale każdy musi odpowiedzieć sobie na pytanie, czy warto zapłacić za to 3-4 tys. więcej.

Jednak pozycja Sony HW30 nieco ostatnio osłabła, gdyż podrożał do 9000 zł, a jeszcze niedawno był dostępny za 7700-8000 zł. Na dodatek JVC X35 można nabyć teraz za 10400 zł, a w jednym ze sklepów internetowych w superpromocji za 9200 zł - należy tu doliczyć kilkaset zł za moduł 3D i okulary, jeżeli ktoś chce mieć w ogóle 3D.

@ Bipo
Zgłaszam votum separatum do sprawy ekranu 136" Kauber Gray gain 0.8 i Sony HW30 - tak duży szary ekran niezwykle ciężko oświetlić - żeby uzyskać przyzwoite 16-18 fL, potrzebujemy co najmniej 1100-1200 lm, a tyle zapewnią jedynie dwa rzutniki: Sony HW55 (~1200 lm) i Epson TW9200 z filtrem LPE dostępnym w Niemczech (1600 lm/1200 (!) lm Eco).
Polecany do tego ekranu Sony HW30 ma 800-850 lm w ustawieniach kinowych po kalibracji D65 - na ekranie 136" gain 0.8 uzyskamy tylko ~12 fL z nową lampą i mniej niż 10 fL po 800-1000 h - sądzę, żę wielu uznałoby to za wystarczające dzięki świetnej czerni, ale raczej tylko w całkowicie czarnym pokoju. Z kolei w "ciemnej jaskini" bez problemu da się użyć jaśniejszy ekran gain 1-1.3, bez obawy pogorszenia czerni w scenach mieszanych - wtedy HW30 okazałby się dostatecznie jasny do ekranu 136".

Pozdrawiam.
 
Ostatnia edycja:

Bipo

Active member
Bez reklam
Do: Alkor
Jeśli możesz to podpowiedz, na dzień dzisiejszy który z obecnych na rynku nowych projektorów dał by radę napędzić tak duży ekran. Informuję że posiadam salon o jasnych ścianach (żona nie zgodzi się na przemalowanie..;-) ). Moje parametry:
- odległość soczewki od projektora do ekranu 4,4m,
- odległość widza od ekranu 4,4m
- wielkość ekranu: 126"-136"
- wymiary pokoju: dł. 5,5m, szer. 5,0m
- jasne ściany
- kwota 15tyś na ekran + projektor
Ponadto czy ten ekran o takich parametrach nadaję się do mojego jasnego salonu.
 

Meloman69

New member
Bez reklam
Filtra "Light Power" do Epsona nie uzyskasz oficjalną drogą (nawet na ebayu nie wysyłają do Polski), więc, aby napędzić ekran 126-136 cali przy budżecie 15 tyś. to tylko HW55. Tyle tylko, że troszkę braknie na dobry ekran.

Zgodzę się, że kiedyś, zwłaszcza te z niskiej i średniej półki często-gęsto oferowały nie do końca satysfakcjonującą jakość obrazu. U mnie przełomem był zakup TW2000, pierwszy projektor, z którym mógłbym żyć.
Wcześniejszym modelom jakie użytkowałem, jak Sony H10 czy Panasonic AE500 sporo brakowało. A to czarny był szarym, a to czasem brakowało kontrastu, a to ostrość mogłaby być lepsza itd.
Obecnie już zakup np. W1070 jest bardziej trafione niż zakup jakiegokolwiek telewizorka o przekątnej do 80 cali.

ps. swoją drogą troszkę szkoda ładować HW55 do jasnego salonu...
 
Ostatnia edycja:

FunkyKoval

New member
Bez reklam
Do: Bipo

Tak jak napisal Ci kolega Meloman69, wydawanie 15 tys zl na projektor i ekran do nieprzystosowanego pomieszczenie to wyrzucanie kasy w bloto... Np. przewaga HW55 w poziomie czerni nad np. TW6000 utonie w swietle rozproszonym...
 

Bipo

Active member
Bez reklam
Obecnie już zakup np. W1070 jest bardziej trafione niż zakup jakiegokolwiek telewizorka o przekątnej do 80 cali.

ps. swoją drogą troszkę szkoda ładować HW55 do jasnego salonu...

I tu właśnie twoja odpowiedź zasugerowała kolejne przemyślenie.....mianowicie czy jest sens ładować kasę w droższy projektor jeżeli nie uzyskam przy jasnych ścianach takiej różnicy w obrazie. Jeśli w salonie przy mocno czekoladowych ścianach nie wychwyciłem różnicy to tym bardziej w domu przy jasnych ścianach..... Może dlatego lepiej kupić tańszy projektor np. epson 7200 (8700zł), optoma hd30 (4700) Optoma HD25 (3600) lub HD131X (3200), Benq W1070 (3200) i Epson EH-TW5200 (3600) a zostać przy w miarę dobrym ekranie tj.kauber (5500)...? W takim przypadku cena z ekranem zeszła by do 10tyś chyba że miałbym brać epsona 7200 to kwota wzrasta do 14tyś.....?
ps: z tego co czytałem na naszym forum i zdążyłem zauważyć to większość forumowicz zaczynających zabawę z projektorem w pierwszej kolejności wymienia co kilka lat projektor a ekran zostaję ten sam chyba że coś się dzieje z ekranem np.faluję, itd...to dopiero w tedy dokłada i kupuje lepszy..


pomieszczenie jasne ale 100% zaciemnione, rolety + grube zasłony 100%zaciemnienia. W dzień mam totalną ciemność w pokoju
 
Ostatnia edycja:

FunkyKoval

New member
Bez reklam
pomieszczenie jasne ale 100% zaciemnione, rolety + grube zasłony 100%zaciemnienia. W dzień mam totalną ciemność w pokoju

Zaciemnienie pomieszczenia nic nie da, jesli nie przygotujesz, choc w min. stopniu, samego pomieszczenia. Z tego co zauwazylem duzo ludzi sadzi, ze jak da rolety na okna to juz maja przygotowane pomieszczenie - nic bardziej mylnego ;) Np. u mnie mam ciemno czerwone sciany, czarne meble, ciemny dywan, itd...
 

yogobela

New member
Moim zdaniem u mnie w salonie najwięcej tracę przez jasny sufit. Ciemna sciana, dywan i meble dają swoje jednak to nad sufitem muszę popracowac u siebie. Ciśnie mi się na usta jeszcze takie pytanie jeżeli chcesz podwiesić ekran 136 cali na na jakiej wysokosci bedziesz miał głośnik centralny uwzględniając offset projektora od sufitu?


Wysłane z mojego GT-I9305 przy użyciu Tapatalka
 

Bipo

Active member
Bez reklam
Wkleję szkic poglądowy dla 130" ponieważ min. taki rozmiar chciałbym uzyskać. Przy 136" zmniejsza się czarny pasek u góry ekranu pomiędzy częścią projekcyjną a kasetą z 27 na 20cm. Z tego co mówisz występują odbicia od sufitu, wskutek czego czarny pas od kasety do powierzchni projekcyjnej wskazany by był jak największy....chyba dobrze rozumiem...

how to screen capture

imag

imag
 

Alkor

New member
Bez reklam
Dlaczego piszesz o ekranie w pierwszej osobie? "Ekran faluję, zostaję". Przepraszam, nie mogłem się powstrzymać :).
Wracając do meritum, te 7 cm różnicy nie ma praktycznie żadnego znaczenia - 20 czy 27 cm to i tak dość blisko. Może 60 cm dałoby pewną zauważalną poprawę. Tak bliskie położenie górnej krawędzi z pewnością nie jest korzystne, spróbuj zrobić coś z sufitem - kasetony, ciemne drewno? Może tak metodą faktów dokonanych - żartowałem ;). Mój nieopatentowany sposób na biały sufit - czarna kurtyna/roleta na całą szerokość i długość sufitu rozwijana elektrycznie - nie byłoby to tanie rozwiazanie.
Największy wpływ na pogorszenie czerni mają zawsze miejsca najbliższe ekranowi - czyli sufit i ściany boczne, podłoga zwykle nieco mniej, chyba że też jest biała.

Ekran 130 cali w takim pokoju to chyba maksimum - również ze względu na wysokość pomieszczenia i bliskość tylnej ściany - ewentualnie 120", co pozwoliłoby odsunąć się od ściany tylnej do około 1 m i lepiej rozstawić głośniki efektowe.

Jeżeli nie widzisz efektu tęczy, możesz na początek kupić na próbę tani DLP 1080p - sprawdziłby się w twoim pokoju BenQ W1300 (4000 zł z parą okularów 3D) - zamontowany do tej półeczki "do góry nogami". Offset tego rzutnika jest zerowy (obiektyw 27 cm od sufitu) plus drobna regulacja Lens Shift w pionie. Z Optomą już chyba by się nie udało - offset +16 %, czyli ekran musiałby zjechać ~26 cm niżej.
BenQ W1300 dzięki wysokiej jasności w granicach 1000-1700 lm bez problemów oświetli ekran 130", nawet z gain 0.8-0.9.
Z tańszych LCD - Epsony TW5200/5910/6000 - zerowy offset, duża jasność, choć kontrastem nie rzucają na kolana (~1000:1, mierzalny, a nie katalogowy).

Nie powiedziałbym jednak, że instalacja rzutnika klasy Sony HW55 nie ma kompletnie sensu. Największa jego zaleta, czyli minimalny poziom czerni w ciemnych scenach, byłaby zachowana również w (umiarkowanie) jasnym pokoju - w jaśniejszych scenach straciłby sporo ze swojego znakomitego kontrastu, ale to dotyczy w równym stopniu innych projektorów. Wszystke inne liczne zalety pozostają w mocy - cicha praca, solidne wykonanie, dobra gwarancja, duża jasność, układy poprawy ostrości RC i płynności, świetna przesłona, znakomita spójność obrazu, dobra dynamika i głębia. Mówiąc krótko - cena ma swoje uzasadnienie.

Pozdrawiam.
 

Bipo

Active member
Bez reklam
Odnośnie instalacji projektora, to jest mi obojętne czy będzie stał na półeczce czy będzie podwieszony do sufitu (kwestia gustu). Ważne aby był w drugim końcu pokoju bo tam mam zrobione gniazdo elektryczne i pociągnięte 3 kable HDMI po 15m. Podłoga ma kolor ciemno-brązowy, odległość do ścian bocznych od powierzchni ekranu wynosi 0,8m.Zwijana roleta na sufit to moim zdaniem bardzo dobry pomysł (rozwijana tylko w czasie seansu). Jeśli chodzi o BenQ W1300 to nie widziałem go w akcji, ciekaw jestem pod względem jakości obrazu w stosunku do projektorów takich jak: optomy HD30, HD25 czy epsonów 6100 czy 7200 (ponieważ wszystkie są praktycznie w granicach 4-8tyś? Podejrzewam że obraz puszczany z tych projektorów będzie zbliżony do siebie, a różnice będą dla mnie praktycznie nie zauważalne.....?
 

Bartek_S

New member
Mam od paru dni EH-TW3200.

Czy doradzicie jakie wartości/funkcje warto standardowo zmienić w menu? Nie jestem zbyt oblatany w tych wszystkich nazewnictwach z menu.
 

Bartek_S

New member
Na razie rzucam na ścianę z szarą tapetą :) Mam w planie zakup ekranu ramowego Adeo Plano.

Ten projektor planowałem już 4 lata temu i dzięki temu forum, ustaliliśmy wspólnie, że muszę mieć ekran biały, gdyż przy szarym będzie zbyt ciemno.

Odległość projekcji 5,2 m, ekran 113 cali. Salon w ogóle nie przystosowany do video.

Źródło to na razie laptop po HDMI i filmy w HD720 w streamingu. Myślę o zakupie BD Samsunga z tunerem DVB-T i przeglądarką internetową - dziś podjadę zobaczyć jak to chodzi (nie chodzi).

Oglądamy zazwyczaj wieczorem, prawie wszystkie światła zgaszone.

A co do tych ustawień, to pytałem ogólnie - jestem w trakcie zagłębiania się w szeroką instrukcję. Np.:
1. czy korzystacie z automatycznej przesłony (odkryłem, że ona hałasuje i ją wyłączyłem)
2. jaki tryb kolorów używacie (jak dla mnie na razie Kino albo Naturalny ze względu na brak hałasu)
3. czy korygujecie zaawansowane ustawienia ostrości
4. ustawienia co do sygnału HDMI - skanowanie progresywne z sygnału z przeplotem - na razie nie obejmuję tego
5. lampa w trybie ECO?
6. inne, nad którymi warto się od razu pochylić

Ogólnie - jesteśmy z żoną pod wrażeniem, nawet na szarej tapecie. Filmy w HD720 super, ale dopiero jak zobaczyliśmy coś z youtube w HD1080, to wszystkim kopary opadły :)
 
Ostatnia edycja:
Do góry