Energooszczędne Amplitunery

mors111

Active member
Bez reklam
Witam

mój znajomy planuje zakup amplitunera + kolumn w przedziale cenowym do 5kzł ( w tym sub )

szuka natomiast energooszczędnego amplitunera ( w domu ma wszystko co się da w najwyższej kalsie oszczędności energii )

posłuchał u mnie Onkyo 609 , ale jak mu naświetliłem ile to może pobierać z sieci z racji mocnego zasilacza i ile to bierze w trybie normalnego słuchania ( robiłem pomiary ) to raczej taki sprzęt go nie interesuje

ma pow. odsłuchową ok 25m2 w domku więc "moc" się przyda

który z obecnych amplitunerów ma "największą sprawność" aby przy normalnym oglądaniu filmów pobierał z sieci jak najmniej

małe kino plastikowe odpada
 
Trzeba szukać ampli z końcówkami mocy w klasie D - np Pioneer VSX-S310 czy wyższy model Pioneer VSX-S510

BTW co prawda w stereo - ale z dobrym basem (kolumny mają woofery 12") moje audio wciąga razem 16-18W przy głośnym słuchaniu (DAC + wzmacniacz w klasie D)
 

mors111

Active member
Bez reklam
Słabo widzę tego Pioneera
zasilacz 70W , w opisie 5x110W , pewnie z małymi kolumienkami da sobie radę jak większość "plastikowych" kin

jakie dokładniej masz kolumny i sprzęt ,

te 16-18W mierzyłeś ile pobiera ?
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Witam

mój znajomy planuje zakup amplitunera + kolumn w przedziale cenowym do 5kzł ( w tym sub )

szuka natomiast energooszczędnego amplitunera ( w domu ma wszystko co się da w najwyższej kalsie oszczędności energii )

posłuchał u mnie Onkyo 609 , ale jak mu naświetliłem ile to może pobierać z sieci z racji mocnego zasilacza i ile to bierze w trybie normalnego słuchania ( robiłem pomiary ) to raczej taki sprzęt go nie interesuje

ma pow. odsłuchową ok 25m2 w domku więc "moc" się przyda

który z obecnych amplitunerów ma "największą sprawność" aby przy normalnym oglądaniu filmów pobierał z sieci jak najmniej

małe kino plastikowe odpada

Kolego nie obraz sie ale chyba ten Twoj znajomy to nie ma bladego pojecia ile amplituner moze pozerac pradu, bo onkyo 609 to jak dla mnie normalnie pobiera pradu ( i dobrze ze nie mniej ma mozliwosc pobierania ), dam ci przyklad : onkyo 5010 pobor pradu 1160 W, arcam 750 -1500 W, najwyzszy model CA jak dobrze pamietam 1800 W... to sa pobory pradu dla amplitunerow duze a nie onkyo 609. Jesli dla niego pobor pradu jest duzy w 609 to niech kupi sobie jakies ala kino domowe typu samsung czy lg z plastikowych glosnikow.. tam mysle ze bedzie nizszy pobor pradu...
 
Słabo widzę tego Pioneera
zasilacz 70W , w opisie 5x110W , pewnie z małymi kolumienkami da sobie radę jak większość "plastikowych" kin

jakie dokładniej masz kolumny i sprzęt ,

te 16-18W mierzyłeś ile pobiera ?

Zmierzone Voltcraft Energy Logger 4000
Sprzęt jak w podpisie
Pioneer VSX-S310 ma 5x55W RMS - dla mnie wystarczy (lubię wysokosprawne kolumny)
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Jak sprzęt który ma pobór z sieci 70W może oddać 5x55W?:) To z tego co pamiętam Onkyo 609 mające pobór 610W, oddaje chyba 65W tylko nie pamiętam czy przy wysterowaniu 5 czy 7 kanałów? Jak znajdę ten post to wkleję.
 

WiTT

New member
Bez reklam
Energooszczędność w systemach Hi-Fi i TV to też niezły wkręt naszych czasów. Niech ktoś uświadomi człowieka że to nie stały pobór takiej mocy, oraz że na sprzęcie "energooszczędnym" ampli to zaoszczędzi w skali roku różnicę kilku paczek papierosów :)
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Nie jestem fanem Onkyo, ale nie wierzę, że jest tak słaby, żeby mieć sprawność na poziomie 10%.

Chłopaki mierzyli to miernikami. Nie pamiętam dokładnie, ale wynosilo to coś pomiędzy 60W a 70W. Niestety, wiekszość tych wartości podawanych w opisach jest przy wysterowaniu jednego kanału. Zobacz tutaj jest podobny temat, tylko dotyczy całkowitego poboru przy danej głośności http://www.hdtv.com.pl/forum/amplit...09-yamaha-471-671-denon-1312-1612-1912-a.html. Mors111 zmierzył że dając ampli na 3/4 mocy pobiera on w 5.0 ok. 420W, więc tak prosto dzieląc to na 5 wychodzi 84W, a na 7 - 60W. Tylko ta pobrana moc nie jest oczywiście cała oddawana na kolumny, część prądu jeszcze ucieka. Więc rzetelnie mierząc oddaną moc na poszczegolne kolumny przy 100% wykorzystaniu potencjału ampli, może wyjść te 60W-70W, zależy jeszcze jaka impedancja kolumn.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Jurass co pijesz i podaj przepis?:) Przecież parę linijek niżej sam mi odpowiedziałeś? Jasne że pisałem o mocy oddawanej na jeden kanał, przecież chyba nie myślałeś że jest to moc oddawana na wszystkie?
 

jurass

Banned
Jurass co pijesz i podaj przepis?:)
A więc robisz tak: woda do czajnika i gotujesz, do kubka herbata i cukier, zalewasz wodą jak się zagotuje i następnie wkrajasz plasterek cytryny.

Przecież parę linijek niżej sam mi odpowiedziałeś? Jasne że pisałem o mocy oddawanej na jeden kanał, przecież chyba nie myślałeś że jest to moc oddawana na wszystkie?
Wcale Ci nie odpowiedziałem, a wyraziłem jedynie wątpliwość. Ja nie myślałem, ale nie wiem co Ty myślałeś, wróżką nie jestem, za to widzę co piszesz.

Poza tym czy trochę nie mieszasz? Wiesz ile naprawdę owe Onkyo oddaje? Czy są na ten temat jakieś miarodajne dane? Czy ktoś to mierzył (w tamtym wątku na przykład)?

A jeśli chodzi o istotę tego wątku, to o co naprawdę autorowi chodzi, o wysoką sprawność czy jak najmniejszy pobór mocy? Bo to nie jest to samo. Bez znajomości warunków (kubatura pomieszczenia, rodzaj kolumn, preferowany poziom głośności, wymagania co do jakości akustycznej amplitunera) nie da się na to sensownie w ogóle odpowiedzieć.
 
Ostatnia edycja:

hans2

Banned
jeśli chodzi o podanie mocy do kolumn to dane nt sprawności kolumn trochę podpowiadają.

z tego co rozumiem to większość mocy jest pobierana przez ampli/wzmak (przynajmniej przez te z nich które nie są w klasie D) i wydzielana w postaci ciepła. samo napędzenie kolumn wymaga tylko ułamka mocy którą pobiera zasilacz.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Poza tym czy trochę nie mieszasz? Wiesz ile naprawdę owe Onkyo oddaje? Czy są na ten temat jakieś miarodajne dane? Czy ktoś to mierzył (w tamtym wątku na przykład)?

Przecież Ci napisałem że w pewnym temacie chłopaki mierzyli autentycznie oddawaną moc na kanał. Nie piszę z nieba, tylko to co już kilkakrotnie czytałem, więc dlaczego piszesz że mieszam? Trzeba by poszukać, bo pomiary te mogły być wklejane w róznych tematach zwiazanych z ampli KD, więc teraz odszukac to nie taka prosta sprawa.

Wcale Ci nie odpowiedziałem, a wyraziłem jedynie wątpliwość. Ja nie myślałem, ale nie wiem co Ty myślałeś, wróżką nie jestem, za to widzę co piszesz.

Oj Jurass, myślałem że przebywając już jakiś czas na forum nie potrzeba łopatologicznie wszystkiego na tacy podawać. Przecież to logiczne że taka moc jest na jeden kanał. Wyobrażasz sobie gdyby te 70W podzielić jeszcze na 7, to jak byś poprawnie wysterował pełnowymiarowe podłogówki?:)
Możesz sobie nawet poczytać co tutaj piszą.podłączenie Bi-ampling w Onkyo TX-SR609 - strona 3 - Kino domowe - Audiostereo.pl - strona 3. Zobacz wpis nr. 68. W Onkyo 608 przy zasilaczu 620W dla 5 kanałów jest delikatnie ponad 80W, więc przy 7 będzie jeszcze mniej. Niestety, takie są realne wartości.
 

jurass

Banned
Oj Jurass, myślałem że przebywając już jakiś czas na forum nie potrzeba łopatologicznie wszystkiego na tacy podawać.

To nie łopatologia, ale precyzja wypowiedzi. Ja mam umysł raczej ścisły i dla mnie te wszystkie szczególiki są istotne, gdyby nie one nie mógłbyś tu w ogóle pisać, bo nie byłoby komputerów, ani żadnych innych urządzeń technicznych.
 
Do góry