Pobór mocy - Onkyo 509,609, Yamaha 471, 671, Denon - 1312, 1612, 1912

Cyfrus

New member
Chciałbym otworzyć temat dotyczący zużycia energii przez popularne amplitunery. Prośba do forumowiczów posiadających wymienione modele oraz watomierz, o podzielenie się informacjami dotyczącymi zużycia energii w przypadku:
- kina domowego ustawionego (cicho, średnio i głośno) - tak szacunkowo abyśmy mieli pojęcie jaki to rząd wielkości 50W, 100W a może 500W
- dla stand-up przy włączonym HDMI through (blu-ray podłączony do wył. amplitunera, a ten dalej na TV, czyli oglądamy sygnał z blu-raya na TV przy amplitunerze ustawionym w stand-up.

Myślę, że to dość ciekawy wątek biorąc pod uwagę, że mój 55 calowy telewizor LED zużywa 50W (tyle zmierzyłem), stąd ciekawi mnie jak to jest z amplitunerami. Prośba o wpisy osób które mogą to zmierzyć na swoich amplitunerach. Jeśli chodzi o sprzedawców oraz producentów to nie da się uzyskać żadnych informacji, no chyba że nie miałem szczęścia do kompetentnych ludzi.

W dobie coraz droższej ceny energii byłoby dobrze aby nasz sprzęt poza walorami odsłuchowymi generował również niskie rachunki, a na forum można to porównać i niezdecydowanym pomóc w wyborze optymalnego rozwiązania.

Wątki tego typu szczątkowo pojawiają się na forum, a myślę że warto byłby to zebrać w jednym miejscu i potwierdzić czy to prawda że Onkyo w stand-up zużywa 30W (ktoś tak napisał), a w Yamahach tylko 1W.

Zapraszam do wpisów.
 

malyr

New member
moje pomiary:

Onkyo TX-NR 509:
- wyłączony (bez NET/HDMI) - 0,2 WATT
- wyłączony (NET) - 21,5 WATT
- wyłączony (HDMI) - 23,0 WATT
- wyłączony (NET/HDMI) - 23,1 WATT

MP3 z Ipoda (USB)- głośność 30-40 (było już bardzo głośno):
- tryb ALL STEREO/PLII MUSIC - 45,0 WATT
- tryb STEREO - 43,0 WATT

Avatar BR:
- tryb DTS-HD MASTER - głośność 25 (50,0 WATT)
- tryb DTS-HD MASTER - głośność 40 (68,0 WATT)
generalnie pomiar "skakał" czym więcej akcji na ekranie tym większe zużycie prądu

Ogladadnie TV (dekoder N):
- ALL STEREO głośność 10-20 coś około 40,0 WATT
co ciekawe przy kanale SD jest około 35,0 WATT
 

mors111

Active member
Bez reklam
to ja mam coś nie tak z moim miernikiem albo Ty

u mnie na Onkyo 609 jest tak przy słuchaniu radia internetowego ( dla Tunera jest troszkę mniej ) :

dla 5.0 ( suba odłączyłem w pomiarach )
głośność :
40- 100W
50-120W
60-170W
70-300W
75-420W

stereo :
głośność
40-90W
50-110W
60-140W
70-230W
75-260W

więcej nie próbowałem - szkoda kolumn
głośniki frontowe podłączone jako b-amping
samo załączenie amplitunera powoduje skok na 60W ( w stand-by 0,1W ) i dlatego ampek jest lekko ciepły

czyżby była aż taka różnica pomiędzy 509 a 609 - nie sądzę , problem to mierniki

idealnie było by zrobić pomiar grania np 1h w tych ww ustawieniach i zmierzyć całkowite zużycie energii ( te chwilowe u mnie też skaczą )

amplituner Panasonica SA-HE75 nawet w 1/3 tego nie pobiera przy podobnych głośnościach ( jakość dźwięku pomijam , bo nie ma czego porównywać na korzyść dla Onkyo oczywiście )
 

TomaszZz

New member
mors111 z tego co wyczytałem to 609 tak bierze - i to dobrze ;)
Im więcej bierze to znaczy, że ma mocne zasilanie, a mocne zasilanie jest potrzebne mocnym wzmacniaczom ;) więc tutaj się nie martw - WSZYSTKO OK!!
 

radeqs

New member
Czy nie mylisz mocy pozornej z mocą czynną? Może podajesz moc pozorną, a zapomniałeś jej przemnożyć przez współczynnik mocy?
Też mam 609 i z pamięci kojarzę, przy załączonym i wyciszonym ampli, że moc pozorna to coś koło 60 W, a współczynik mocy to 0,78 czyli 60 * 0,78 = 46,8...
 
Ostatnia edycja:

malyr

New member
mors111 dlatego to jest model 509 nie 609 :) coś za coś
mniejsza moc, mniejszy pobór, słabsze efekty dźwiękowe
myślałem podobnie, że coś nie tak, ale podłączone do czajnika bezprzewodowego pokazało 2000 watt więc nie kłamie :p
 

radeqs

New member
609 w trybie standby - 0,1 : 0,2 W
609, standby, hdmi through załączone: 30,8 W, współczynnik mocy 0,79
609, stereo (2 kolumny full band, biamping), głośność 25: 57 W, współczynnik mocy 0,82
609, dolby digital (zestaw 5.0, fronty biamping fullband), głośność 25: 70W, współczynnik mocy 0,82
609, j.w. (DD 5.0), głośność 82, scena walki z Avatara (wali basem z głośników), uszy lekko bolą, maks. zużycie około 200W, współczynnik mocy 0,82
609, j.w. (DD 5.0), głośność 45, scena walki z Avatara (wali basem z głośników),standardowa głośność przy oglądaniu filmów w dzień, maks. zużycie w okolichach 90W, współczynnik mocy 0,81
609, stereo (2 kolumny full band, biamping), Adele, Rolling in the deep, głośność 82: maks zużycie w okolicach 200 w
609, stereo (2 kolumny full band, biamping), Adele, Rolling in the deep, głośność 45: maks zużycie w okolicach 85 W

PS. Moje klipsche są 8 omowe (przynajmniej wg producenta) stąd prawdopodobna rozbieżność między moimi pomiarami a pomiarami morsa111).
 
Ostatnia edycja:

mors111

Active member
Bez reklam
609 w trybie standby - 0,1 : 0,2 W
609, standby, hdmi through załączone: 30,8 W * 0,79 = 24,3W
609, stereo (2 kolumny full band, biamping), głośność 25: 57 W * 0,82 = 46,7 W
609, dolby digital (zestaw 5.0, fronty biamping fullband), głośność 25: 70W * 0,82 = 57,4 W
Na głośniej o tej porze nie mam warunków - sprawdzę rano :)
jaki masz miernik , bo wg mnie to za małe wartości , przynajmniej u mnie
 

mors111

Active member
Bez reklam
mors111 dlatego to jest model 509 nie 609 :) coś za coś
mniejsza moc, mniejszy pobór, słabsze efekty dźwiękowe
myślałem podobnie, że coś nie tak, ale podłączone do czajnika bezprzewodowego pokazało 2000 watt więc nie kłamie :p
dlatego zakupiłem 609 - ma odpowiednią moc jak dla mnie
 

radeqs

New member
jaki masz miernik , bo wg mnie to za małe wartości , przynajmniej u mnie
Jakiś wynalazek z lidl'a - nie będę kruszył kopii o jego precyzję, ale nie wydaje się, aby kantował. Napięcie, które również mierzy pokrywa się z innym miernikiem. Jeśteś na 100% pewien, że Twój miernik mierzy moc czynną, a nie pozorną? Ten mój wynalazek dużymi cyframi pokazuje moc pozorną, a obok mniejszymi cyframi pokazany jest współczynnik mocy.
PS. Wspomnieć chciałem, że w nocy mogę sobie pozwolić na 25 na poziomie głośności, co oznacza, że jest to dosyć cicho.
 
Ostatnia edycja:

Cyfrus

New member
Czy nie mylisz mocy pozornej z mocą czynną? Może podajesz moc pozorną, a zapomniałeś jej przemnożyć przez współczynnik mocy?
Też mam 609 i z pamięci kojarzę, przy załączonym i wyciszonym ampli, że moc pozorna to coś koło 60 W, a współczynik mocy to 0,78 czyli 60 * 0,78 = 46,8...

Jeśli ktoś wykonuje pomiary watomierzem to wynik ma w watach i to jest moc czynna. Natomiast moc pozorną mnożąc prąd pobierany razy napięcie - wynik w VA. Wtedy należałoby wynik pomnożyć przez współczynnik mocy. Natomiast jak ktoś mierzy watomierzem to od razu ma dobry wynik. W razie wątpliwości pomiarowych służę pomocą.

Czekam z ciekawości na wyniki urządzeń konkurencji
 
Ostatnia edycja:

radeqs

New member
Chyba rzeczywiście macie rację. Zasugerowałem się testami przeprowadzonymi przez blackninja: http://www.hdtv.com.pl/forum/audio/69739-amplituner-onkyo-tx-nr609-czyli-za-wczesnie-z-4k.html. W takim razie odszczekuje to co pisałem o mnożeniu i już poprawiam moje pomiary! Wynika z tego, że blackninja źle zinterpretował wyniki wyświetlane na mierniku :p

PS. Uzupełniłem moje pomiary przy większej głośności (we wcześniejszym poście) - wniosek nawet przy tym samym ampli (609) w zależności od tego co się słucha i na czym się słucha (impedancja głośników) pomiar mocy może być diametralnie inny.
 
Ostatnia edycja:

diuczysko

New member
Bez reklam
Chciałbym otworzyć temat dotyczący zużycia energii przez popularne amplitunery. Prośba do forumowiczów posiadających wymienione modele oraz watomierz, o podzielenie się informacjami dotyczącymi zużycia energii w przypadku:
- kina domowego ustawionego (cicho, średnio i głośno) - tak szacunkowo abyśmy mieli pojęcie jaki to rząd wielkości 50W, 100W a może 500W
- dla stand-up przy włączonym HDMI through (blu-ray podłączony do wył. amplitunera, a ten dalej na TV, czyli oglądamy sygnał z blu-raya na TV przy amplitunerze ustawionym w stand-up.

Myślę, że to dość ciekawy wątek biorąc pod uwagę, że mój 55 calowy telewizor LED zużywa 50W (tyle zmierzyłem), stąd ciekawi mnie jak to jest z amplitunerami. Prośba o wpisy osób które mogą to zmierzyć na swoich amplitunerach. Jeśli chodzi o sprzedawców oraz producentów to nie da się uzyskać żadnych informacji, no chyba że nie miałem szczęścia do kompetentnych ludzi.

W dobie coraz droższej ceny energii byłoby dobrze aby nasz sprzęt poza walorami odsłuchowymi generował również niskie rachunki, a na forum można to porównać i niezdecydowanym pomóc w wyborze optymalnego rozwiązania.

Wątki tego typu szczątkowo pojawiają się na forum, a myślę że warto byłby to zebrać w jednym miejscu i potwierdzić czy to prawda że Onkyo w stand-up zużywa 30W (ktoś tak napisał), a w Yamahach tylko 1W.

Zapraszam do wpisów.

Jeżeli chcesz oszczędzać energię na audio to niestety kosztem jego jakości, dynamiki itp. Zawsze możesz kupić np. kolumny o bardzo wysokiej skuteczności (np. klipsch), co sprawi, że przy tej samej głośności w ampli zagrają o wiele głośniej. Żeby kolumny zagrały o 3 db głośniej to moc dostarczana z ampli musi wzrosnąć dwukrotnie, skala jest więc logarytmiczna. Jeżeli twój tv pobiera śmieszne 50W to sprzętem audio się nie przejmuj i tak nie będziesz za każdym razem korzystał z ampli, zwłaszcza do np. wiadomości czy kreskówek dla dzieci. Nie odczujesz tego bardzo w rachunkach.
Ja przy plaźmie (max 255W) ampli (max 670W) do tego sub i inne zabawki (ps3, media center) nie płacę jakiś kosmicznych rachunków, zawsze jest to sporo poniżej 100 zł, a w mieszkaniu pracują jeszcze inne sprzęty. Jedynie listwę wyłączam z pilota, bo jak nie korzystam to po co trzymać wszystko w standby.
 

blackninja

ninja
Pomagam
VIP
Chyba rzeczywiście macie rację. Zasugerowałem się testami przeprowadzonymi przez blackninja: http://www.hdtv.com.pl/forum/audio/69739-amplituner-onkyo-tx-nr609-czyli-za-wczesnie-z-4k.html. W takim razie odszczekuje to co pisałem o mnożeniu i już poprawiam moje pomiary! Wynika z tego, że blackninja źle zinterpretował wyniki wyświetlane na mierniku :p

PS. Uzupełniłem moje pomiary przy większej głośności (we wcześniejszym poście) - wniosek nawet przy tym samym ampli (609) w zależności od tego co się słucha i na czym się słucha (impedancja głośników) pomiar mocy może być diametralnie inny.
Są zdjęcia i możesz je sam zinterpretować :)
 

radeqs

New member
No właśnie, to jak to jest: należy mnożyć Waty wyświetlane przez miernik i współczynnik mocy czy nie, bo w instrukcji mojego ustrojstwa nie ma o tym słowa. Sprawdzałem jednak to co wyświetla jako Waty i wyszło, że to wynik mnożenia U x I x wsp. mocy - czyli moc czynna i ją nie należy ponownie mnożyć przez współczynnik mocy :)
 

blackninja

ninja
Pomagam
VIP
Pokazuje moc bierną, a jak chcemy czynna to mierzymy przez współczynnik przesunięcia. Oczywiście daleko tym miernikom do profesjonalnych :)
 

mietka

New member
panowie proponuje żebyście to zmierzyli ampero i voltomierzem a wtedy wynik pomnóżcie według tego co piszecie jak mierzycie to jest to moc czynna którą pobiera sprzęt a współczynnik mocy w sieci jest zawsze różny i zależny od innych odbiorników w sieci
PS Ten Silvercrest nie jest zbyt dokładny ale pomijając ten fakt macie tam możliwość zmierzenia wartości prądu i napięcia,więc zmierzcie równocześnie napięcie i prąd napięcie nie powinno skakać tzn.małe odchyły(ten miernik raczej nie zauważy)a tylko prąd i pomnóżcie te wartości to będzie moc czynna
 
Ostatnia edycja:

mietka

New member
Pokazuje moc bierną, a jak chcemy czynna to mierzymy przez współczynnik przesunięcia. Oczywiście daleko tym miernikom do profesjonalnych :)
Z całym szacunkiem do Twej osoby ale jesteś w błędzie po pierwsze jednostką mocy biernej jest war nie wat po drugie jeżeli ten wynik pomnożysz przez współczynnik mocy to ona(moc)zmaleje i po trzecie ten miernik pokazuje moc czynną za którą płacisz
PS Moc bierna jest dużo niższa niż czynna a przecież płacisz za czynną
W instrukcji błędnie napisali żeby mnożyć to przez cosφ bo odczyt licznika energii elektrycznej nie bierze tego pod uwagę w zwykłym liczniku są tak jakby dwa mierniki ampero i voltomierz i żadnego współczynnika nie bierze się pod uwagę
 
Ostatnia edycja:
Do góry