Amplituner Onkyo TX-NR609 czyli za wcześnie z 4k.

p1110394m.jpg


Jak co roku do sprzedaży wchodzi nowa linia amplitunerów w tym roku Onkyo trochę wyprzedza potrzeby rynku, bo nadaremno można szukać w dzisiejszych ekranach rozdzielczości do jakiej potrafi skalować czyli 4k (3840x2160), a to wszystko za sprawą nowego procesora video Marvell Qdeo.


p1110410c.jpg


W nowej linii zobaczymy białe podświetlenie gałki i przetworniki burr-browna jakże dobrze nam znane rzeczy z HK :)


p1110393.jpg


Dane:

Właściwości

• Radio internetowe i zaciąganie plików muzycznych z dysków wpiętych sieć

• Certyfikaty: Windows 7 i DLNA Version 1.5
• Aktualizacja oprogramowania przez USB lub RJ45
• THX Select2 Plus™
• Marvell Qdeo™ - procesor wideo ze skalowaniem do 4k (3840x2160)
• 6 wejść / 1 wyjście HDMI z obsługą: 3D z Audio Return Channel, Deep Color™, x.v.Color™, LipSync, Dolby TrueHD, DTS-HD Master Audio™, DVD-Audio, Super Audio CD, Multichannel PCM i CEC (RIHD)
• USB z bezpośrednim podłączeniem iPoda/iPhona
• Dekodery: Dolby TrueHD, DTS-HD Master Audio™, Dolby Digital Plus, DTS-HD High-Resolution Audio™
• Dekodery: DTS-HD Master Audio™, DVD-Audio, Super Audio CD, Multichannel PCM i CEC
• OSD - wyświetlanie funkcji na ekranie z wykorzystaniem HDMI z przewodnikiem użytkownika
• Audyssey 2EQ – korekcja akustyki pomieszczenia
• Moc wzmacniacza 160W / kanał / 6Ω / 1kHz / 1% (wysterowany jeden kanał)
• Transformator H.C.P.S.
• Obwód Optimum Gain Volume (zmniejszenie zniekształceń i zakłóceń przy cichym słuchaniu)
• Technologia PLL (Phase Locked Loop) Jitter-Cleaning
• Zone 2 wyjście głośnikowe i wyjście liniowe
• Audyssey DSX i DolbyProLogic IIz
• Podwójne wyjście na subwoofer
• Wzmacniacze mocy zrealizowane jako trójstopniowe odwrócone obwody Darlingtona
• Podświetlana białym światłem aluminiowa gałka głośności z możliwością wyłączenia.
• Pobór mocy 610W.

Przetwarzanie sygnału


• Przetworniki TI Burr-Brown 192kHz/24bit (PCM1690) dla każdego kanału

• 32 bitowy procesor DSP
• 4 tryby DSP dla miłośników gier (Rock, Sports, Action, RPG)
• Advanced Music Optimizer dla polepszenia odtwarzania dźwięku skompresowanego
• Port USB
• Tryb Theater-Dimensional Virtual Surround (dźwięk przestrzenny z dwóch głośników)
• Tryb CinemaFILTER™
• Tryb Direct Mode
• Tryb Pure Audio
• Funkcja Double Bass
• Technologia Non-Scaling Configuration
• Technologia A-Form

Połączenia


• 6 wejść HDMI (jedno na froncie) / 1 wyjście

• Uniwersalny port Onkyo
• Wejście analog PC
• Łącze Ethernet RJ45
• 2 wejścia komponent / 1 wyjście (720p/1080i)
• 5 wejść kompozyt / 2 wyjścia
• 4 wejścia cyfrowe (2 x optyczne, 2 x koaksjalne)
• 6 wejść analogowych / 1 wyjście
• Podwójne wyjście na aktywny subwoofer
• Wyjście niskopoziomowe Zone2
• Wyjście na kanały surround
• Solidne gniazda głośnikowe zakręcane i akceptujące wtyki bananowe (zaciski dla Zone 2)
• Kodowane kolorami wyjścia głośnikowe
• Wyjście słuchawkowe

Pozostałe właściwości


• Audyssey Dynamic EQ

• Audyssey Dynamic Volume
• Zwrotnica: 40/50/60/70/80/90/100/120/150/200 Hz (podział dźwięku między subwooferem a pozostałymi głośnikami)
• Regulacja synchronizacji A/V do 800ms
• Regulacja barwy tonu (bass/treble dla kanałów L/R)
• 3 tryby świecenia wyświetlacza: (Normal/Dim/Dimmer)
• RDS (PS/RT/PTY/TP)
• Pamięć 40 stacji FM/AM
• RIHD (Remote Interactive over HDMI) kontrola systemu przez HDMI
• Pilot zdalnego sterowania (obsługuje urządzenia: Onkyo, iPoda, iPhona i innych producentów).


p1110395.jpg

Na bogato, nawet wejście VGA. Gniazdo ethernet i aż dwa wyjścia subwooferowe.

p1110396.jpg

Ułożenie gniazd głośnikowych conajmniej dziwne, lewe u góry prawe na dole. Lepiej były, patrząc od tyłu lewe z prawej, a prawe z lewej.
Przy każdej okazji przypominam o wyjęciu zaślepek przed podłączeniem bananów, bo są z tym problemy :)


p1110409.jpg

Przednia ścianka już po kryzysie czyli plastik.

p1110412a.jpg

Nowy kolor wyświetlacza biały ale tylko w srebrnej wersji.

p1110392.jpg

W czarnym po staremu wyświetlacz zielony. Nowy amplituner, a producent przygotował już aktualizację. Niestety wgrywanie tylko dla wytrwałych, stracimy na nie około godziny.

p1110402.jpg

Gwóźdź programu czyli wentylator o niespotykanych rozmiarach w amplitunerach 12x12cm, na szczęście obraca się wolno i jest niesłyszalny.

p1110397c.jpg

Nowość, kondensatory dla fanów audio o sporej pojemności w ilości sztuk dwie.

p1110398.jpg

Stary numer kabel HDMI w środku amplitunera. Biegnący od płytki video do...

p1110399.jpg

...przedniej ścianki.

p1110400x.jpg

Trafo słusznych rozmiarów i ekranowany magnetycznie.

p1110401d.jpg

Jeszcze raz cichy kolos.

p1110403.jpg

Wysokiej jakości procki.

p1110404h.jpg


p1110405.jpg

Pamięci nanya.

p1110406r.jpg

Serce amplitunera Marvell Qdeo.
Spotkamy go też w poniższych produktach:


  • Pioneer Elite Series 2010 AV Receiver
  • Philips 3D Blu-ray Disc Player BDP9600
  • Onkyo Blu-ray Disc Player BD-SP808
  • Philips Blu-ray Disc Player BDP9500
  • Panasonic DMR-BW900
  • Panasonic DMR-BW800 Blu-ray recorder
  • Pioneer BDP-LX91 BD Player
  • Pioneer Elite BDP-09FD Player
  • Pioneer SC-LX90 AVR
  • Pioneer Elite SC-09TX AVR
  • Mitsubishi LCD-LF462000 TV
  • Meridian 810 Reference Video System
  • Pioneer Blu-ray Disc player - Elite BDP-09FD
  • Pioneer Blu-ray Disc recorder - BDR-WD700
  • Pioneer Blu-ray Disc recorder - BDR-WD900
  • Sharp BD-HDW15 BD Recorder
  • Sharp BD-HDW20 BD Recorder
  • Sharp BD-HDW22 BD Recorder
  • Sharp BD-HDW25 BD Recorder
  • Sharp BD-HDW30 BD Recorder
  • Sony BDP S5000ES
  • Sony BDP CX7000ES
  • Pioneer Elite SC-09TX A/V Receiver
  • Onida Xaria 42 LCD-TV
  • Onida Xaria 42 Full HD LCD-TV
  • Meridian iRIS HD Video Dock
  • LG BH200 dual-format HD-DVD/Blu-ray player


p1110408t.jpg

Końcówki mocy oparte o tranzystory Toshiby, znane już z TX-SR607.

Teraz zajmiemy się zużyciem energii elektrycznej przez. Wielu zapewne interesuje prądożerność w standby z włączonym przekazywaniem obrazu przez HDMI do naszego telewizora.


p1110418a.jpg

Amplituner w trybie standby czyli uśpiony.

p1110414.jpg

Amplituner włączony grający cichutko. Zużywa 45watt.

p1110413j.jpg

Jeżeli wystarczy nam dźwięk z telewizora włączamy funkcję HDMI THROUGH i amplituner w standby zużywa 18watt. PAMIĘTAJMY jednak, że te 18watt wciąga cały czas nawet gdy mamy wyłączoną nkę i telewizor. Przy oglądaniu telewizji 7godzin dziennie lepiej z tej funkcji zrezygnować i włączać amplituner do oglądania TV.

p1110419.jpg

Na koniec pomiarów bardzo głośne słuchanie muzyki stereo. 237watt mocy czynnej.

p1110420.jpg

Zasilacz jest bardzo wydajny, gdy końcówki tego potrzebują potrafi do nich dostarczyć wyższe wartości, tu konkurencja się wykłada i karmi nasze uszy zniekształceniami dźwięku pomimo wielkiej mocy na papierze ale słabym zasilaczu. 316watt.

Jak radzi sobie z obrazem. Na początek zaskoczyła mnie pewna niemożność ale o tym niżej. Do amplitunera powędrował obraz po komponencie w rozdzielczości 1080i.


p1110442d.jpg

Tryb Thorugh, telewizor w górnym rogu zgłaszam nam rozdziałkę taką jak na wejściu, czyli konwertowanie z komponent na HDMI działa.

p1110443.jpg

Tryb Auto, telewizor w górnym rogu zgłaszam nam rozdziałkę 1080p, czyli konwertowanie z komponent na HDMI w tym trybie też działa i dodatkowo amplituner sugeruje usunięcie przeplotu.

p1110444.jpg

Próba downscalingu i pierwszy zgrzyt amplituner zgłasza nam na wyjściu 480p/576p, niestety po hdmi wychodzi z niego 1080i czyli to co raportuje nam telewizor.

p1110445p.jpg

Downscaling do 720p już jest ok.

p1110446j.jpg

1080i wchodzi i wychodzi 1080i.

p1110447.jpg

Wymuszone usunięcie przeplotu ok.

p1110448.jpg

Upscaling do 1080p/24 też działa. Obraz ruchomy zaczyna w tym trybie charakterystycznie dla 24 klatek przeskakiwać.

p1110449.jpg

Teraz chwilkę zajmiemy się poprawianiem jakości obrazu przez amplituner już po złączach hdmi.

p1110450.jpg

Włączenie nawet niskiej poprawy wyciąga nam z obrazu wiele szczegółów.

p1110451j.jpg

Średnie ustawienie jeszcze lepiej.

p1110452.jpg

Wysokie trochę już przesadzone.

p1110453.jpg

Poprawa wyłączona.

p1110454.jpg

i włączona na obrazie pojawia się dużo więcej szczegółów.

p1110455h.jpg


p1110456.jpg

Na tym filmie poprawa w najwyższym trybie uwidoczniła artefakty.

p1110457.jpg

W poprzednim modelu wiele skarg przypadało na współpracę z komputerem po złączu D-SUB, w 609 jest o wiele lepiej ale tez wystąpiły pewne problemy.

p1110460o.jpg

1360x768 jest ok, pixele trafiaja w pixele, nie ma problemów z overscanem itp.

p1110458i.jpg

Problem pojawia się w rozdz. 1920x1080, dostajemy na ekranie okienko 4:3 w którym przesuwa nam się obraz lewo prawo :) .

p1110461f.jpg

Tutaj reszta pulpitu po ruchu myszką.


NET i współpraca po USB:
Amplituner odtwarza pliki FLAC z pendriva, zapewne ku uciesze wielu fanów dobrej jakości. Nic się nie przycina, tytuły utworów są wyświetlane na wyświetlaczu amplitunera (wykonawca, nr. utworu, czas trwania, jakość kbps, zmiany uzyskujemy po naciśnięciu przycisku display na pilocie).
DLNA tez daje taka możliwość, niestety WMP w tym nie pomaga i potrzeba Asset UPnP.
USB obsługuje dyski 2,5", niestety nie udało się go namówić do współpracy z NTFS. Z większymi dyskami może być problem, bo nie ruszą z jednego portu USB. Przerwy pomiędzy utworami są 3-4 sekundowe, przy niektórych ciągłych utworach może to być problem, musimy wtedy zripować płytę jako jeden utwór.


p1110466.jpg

Inicjowanie radia internetowego trwa ~35sek od włączenia amplitunera.

p1110470d.jpg

Wstępna preselekcja ma nam pomóc w wyborze stacji radiowych.

p1110471i.jpg

Samych polskich jest spoooooro.

p1110465.jpg

Niektóre dobrej jakości, a inne lipnej, trzeba dobrze wybierać i znane.

p1110472m.jpg

Mnie osobiście ujęła stacja jak wyżej.

p1110467a.jpg

Napster - lipa. Niedostępny w/g naszej puli IP.

p1110469.jpg

Last.fm to samo.

p1110468.jpg

Możemy też w łatwy sposób dodać stacje. Do ULUBIONYCH.

Brzmienie stereo:
Amplituner gra trochę odmiennie od poprzednika. Zbliża się ogólnym zrównoważeniem do wyższych modeli czterocyfrowych, które uważam za bardzo dobre i można rzec o audiofilskich zapędach. Już od pierwszych nutek słychać brak "mechaniczności" dźwięku, jest czystszy i lepiej zrównoważony możliwe, że za sprawą nowych przetworników. Wysokie tony bogate w szczegóły, nieprzejaskrawione, średnica żywa i wyraźna można rzec chłodna co pomaga przekazać wiele emocji z filmów bez uprzedniego zmieniania, bass dobrze kontrolowany, co jakiś czas popisuje się nawet dość niskim zejściem co zaskakuje przy takiej cenie. Filmy akcji dobrze na nim wypadają dzięki szybkości w przekazywaniu informacji , nic nie jest osłabiane i opóźniane.

Towarzyszyły:
Panasonic DMP-BDT310
Sony PS3 slim
Panasonic TX-P55VT30
JBL Studio 180, Studio 130, Studio 120c, Studio 140
Monitor Audio RX-6
Dali Ikon 6mk2
Wire World Island HDMI
Kimber Tonik
Kimber 4PR
 
"USB obsługuje dyski 2,5", niestety nie udało się go namówić do współpracy z NTFS." - a to dziwne bo u mnie chodzi z dyskiem 500gb sformatowanym właśnie w NTFS.
 
Proszę napisać jak obsługuje się amplituner bez włączania telewizora, a szczególnie radia internetowe i pliki z usb/ipod. Mam podłączony wyłącznie rzutnik i siłą rzeczy ciężko jest go odpalać za każdym razem gdy będe chciał posłuchać muzyki, szczególnie w ciągu dnia. Chodzi mi o to czy interfejs wyświetlany na wyświetlaczu amplitunera pozwala korzystać z wszystkich jego funkcjonalności czy konieczne jest uruchamianie ekranu ?

Proszę napisać gdyż nie mogę tego znaleźć czy w tym onkyo przez podłączenie opcjonalnego kabla z czujnikiem do IR RemoteControl można używać pilota w innym pokoju (w 2 strefie) ?
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:
Proszę napisać jak obsługuje się amplituner bez włączania telewizora, a szczególnie radia internetowe i pliki z usb/ipod. Mam podłączony wyłącznie rzutnik i siłą rzeczy ciężko jest go odpalać za każdym razem gdy będe chciał posłuchać muzyki, szczególnie w ciągu dnia. Chodzi mi o to czy interfejs wyświetlany na wyświetlaczu amplitunera pozwala korzystać z wszystkich jego funkcjonalności czy konieczne jest uruchamianie ekranu ?
Nie trzeba załączać żadnego telewizora,wszystko widać na wyświetlaczu,po kilku dniach dojdziesz do wprawy.
 
Przymierzam się do zakupu tego amplitunera. Początkowo (a być może i docelowo) będą podłączone tylko kolumny frontowe (dlatego rozważam alternatywnie zakup ampli stereo tx-8050). Istotne dla mnie jest wsparcie dla odtwarzania (dźwięku) po sieci z dysku NAS (we FLAC, po prostu chcę uniknąć żonglowania płytami). Ponoć w obydwu przypadkach za sieć odpowiedzialny jest ten sam układ. Niestety znalazłem dwie opinie w sieci na zagranicznych serwisach, które wskazują problem z uzyskaniem połączenia niezależnie od źródła sieci (DHCP, static IP). Oto odnośniki, które wyszperałem:
bit.ly/t3H7GT
bit.ly/tsfKOR

Szczególnie martwi mnie zapis z pierwszego:
"After going round and round with Onkyo on this, they finally said:
-There are no plans to fix the network connectivity issue, so you will have to turn it on and off twice to get an ethernet connection."

Czy ktoś z szanownych forumowiczów (albo sam autor recenzji :) spotkał się z tym problemem?
 
Mam takie pytanie. Skoro ma wejscie dsub bede mogł ogladac filmy z kompa stacjonarnego przez ten amplutuner. tylko powiedzcie mi czt da sie wtedy puscic tez dzwiek ? nie widze na tyle takiej mozliwosci . zeby dzwiek i obrac był podpiety pod ten sprzet i puszczony z jednego zródła leciał na tv oraz głosnikach
 
W istrukcji tego tunera podano że pod adresem Onkyo Radio Guide można się zalogować i ustawiać swoje ulubione stacje radiowe ,ale nie wiem jak to zrobić .W polu wpisania Please enter the ID # for your Onkyo Receiver (more info about the ID #): wpisuję adres podany z tunera ale to jest 10 cyfrowy a tu jest 12 cyfrowy .Co mam zrobić aby można się zalogować na tę stronę i ustawiać swoją listę ulubionych stacji.

Pozdrawiam Irek
 
Do góry