Ekrany projekcyjne,wady, zalety,cena.

Stratoss

Member
Bez reklam
Użytkuję ekran Adeo Tensio Professional 110" z napinaczami od 2008 roku i dopiero po 10 latach zaczął szwankować silnik. I miłe zaskoczenie przy wymianie - silnik Nice to nie jakaś chińszczyzna, ale made in Italy. Teraz mam silnik Somfy i pewnie na następne 10 lat będzie spokój. Oczywiście sama powierzchnia ekranu przez tyle lat nie wykazuje najmniejszej zmiany.
Z tego co wiem Adeo jest włoską firmą, u nas jest ich filia (fabryka) w Złotoryji.
http://www.adeoproav.it/default.php?t=site&pgid=193
http://www.adeoscreen.pl/default.php?t=site&pgid=605
Firma Adeo na pewno ma większą renomę, doświadczenie i prestiż, niż K.A.U.B.E.R.
 
Ostatnia edycja:

edi7777

Member
Mam k.a.u.b.e.r inceiling tensioned szary. Wcześniej miałem avtec seria kinowa biały. W k.a.u.b.e.r możesz sobie zamówić dokładnie wymiary jakie chcesz - ja wziąłem ramki 2,5cm zamiast standardowych 5cm żeby ekran wydawał się jeszcze większy i z cienkimi ramkami ;) Na razie ekran działa super i jest spory przeskok w stosunku do poprzedniego. Za swój ekran 113" płaciłem trochę ponad 4000zł. Jak chcesz taniej to może suprema...

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka
 

STELVIO

Well-known member
Bez reklam
Ekran będzie zjeżdżał między kolumny podłogowe. Tam jest 230cm miejsca. Poza szerokość ekranu jest jeszcze ta sztyca czy jak to tam się nazywa. Więc muszę ten wymiar brać pod uwagę. Zmniejszając ramki zyskuję większy ekran. Jeszcze czarny pas od góry 50cm. Podejrzewam że wyjdzie u mnie ekran roboczy gdzieś z 94/98 cali chyba. To dobrze że można na zamówienie pod siebie kupić.

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka
 

edi7777

Member
Mam podobny układ że ekran zjeżdża między kolumny. Te wymiary wszystkie są na str. producenta. Mam ekran spięty z triggerem 230v który dołożyłem trochę po kupnie ekranu. Kable musisz mieć 4x1 do ekranu i zasilające do projektora 3x1 najlepiej jak schodzą się te dwa kable razem z 3 kablem z fazą w jednej puszce gdzieś za szafka RTV czy gdzie tam trzymasz sprzęt. Trigger nie mieści się w standardowej puszce więc jak chcesz wszystko w ścianie schować to musisz mieć większą. Ja dokupiłem taka prostokątna natynkową bo i tak mam to wszystko za meblem i obok wychodzi kilka kabli hdmi ze ściany.

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka
 

bokciu

Banned
Ekran będzie zjeżdżał między kolumny podłogowe. Tam jest 230cm miejsca. Poza szerokość ekranu jest jeszcze ta sztyca czy jak to tam się nazywa. Więc muszę ten wymiar brać pod uwagę. Zmniejszając ramki zyskuję większy ekran. Jeszcze czarny pas od góry 50cm. Podejrzewam że wyjdzie u mnie ekran roboczy gdzieś z 94/98 cali chyba. To dobrze że można na zamówienie pod siebie kupić.

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka

Suprema 93" ma dokładnie 220 cm szerokości łącznie z belką i 50 cm czarny TOP, czyli zostanie Ci po 5 cm po obu stronach.
 

STELVIO

Well-known member
Bez reklam
A czemu do ekranu kabel aż 4x1? Właśnie się zastanawiam nad Triggerem czy warto. A są chyba na 12V ale nie jestem mocno w temacie. Reasumując do proja potrzeba doprowadzić zasilanie ( 3x1 lub 3x1,5) i ewentualnie kabel od triggera (tu myślę że 3x0,75 wystarczy). Hdmi to wiadomo. Mam dwa optyczne.
Do ekranu zaś chciałem doprowadzić tak jak do projektora. 3x1 lub 1,5 i trigger 3x0,75. Myślałem że to będzie ok. Czy coś pomieszałem?[emoji848]


Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka
 

STELVIO

Well-known member
Bez reklam
Ale oczywiście ekran będzie z napinaczami. Nie wiem czy to coś zmienia z wymiarami?

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka
 

edi7777

Member
Trigger 12v mi odradzono przy kupnie, nie każdy projektor też ma wyjście na taki trigger albo są w różnych formatach np. jako jack 3,5mm mono. Trigger 230v po prostu mierzy zmianę poboru prądu i uruchamia ekran jak trzeba. U mnie działa bez problemu.
Od triggera ida kable:
1. kabel zasilający do proja standardowy 3 żyły - ja mam gdzieś metr przed projem zarobiony na ten standardowy kabel komputerowy tak jak zasilanie większości projektorów.
2. kabel który wychodzi z triggera to jest ten do ekranu 4x1 i tam masz fazę, uziemienie, zwijanie i rozwijanie z tego co pamiętam.
3.kabel do sterownika 3 żyły żeby sobie móc w dowolnym momencie ekranem sterować (Ten sterownik jest w komplecie z ekranem)
4. Kabel fazowy czy jak tam wolisz zasilający - ja mam prosto z puszki bo sprzętu nie wyłączam chyba że na bezpieczniku ale jak chcesz to możesz jeszcze jakąś dodatkową listwe/ups dać.

Ja mam trigger przy kontaktach za meblem rtv pod ekranem bo tam mi to było najwygodniej podłączyć. Nie polecam wciskać tego pod sufit podwieszany bo i po co :)

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka
 

edi7777

Member
Mam szary z napinaczami i taki polecam. Wcześniej miałem avtek 94" bez napinaczy i boki się trochę zawijały, po kilku latach powstały też fałdy na tkaninie. To był taki prosty ekran kinowy - bez porównania do tych o których tu pisaliśmy także jak masz mało miejsca to może lepiej bez napinaczy a trochę większy ekran.

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka
 

rturos

New member
Zamiast triggera 12V można dać trigger pod USB do projektora. Takie rozwiązania stosujemy i właściwie nie ma na nie reklamacji. Działa jak trzeba i przy zmianie projektora nie trzeba szukać specjalnie projektora z wyjściem 12V dla takiego triggera, bo właściwie każdy projektor ma USB.
W sprawie K.A.U.B.E.Ra i ich ekranów.

Ekran z napinaczami ma szerszą kasetę i nie da się go zrobić w formacie 1:1.
Inceilling z napinaczami ma czarną ramkę 5cm lub w opcji BT ma dodatkowy czarny pas od góry. W standardzie 30cm, ale można "dokupić" dodatkowe centymetry tego czarnego pasa.
Na te ekrany nie mieliśmy żadnych reklamacji przez ostatnie kilka lat.
 

STELVIO

Well-known member
Bez reklam
Zamiast triggera 12V można dać trigger pod USB do projektora. Takie rozwiązania stosujemy i właściwie nie ma na nie reklamacji. Działa jak trzeba i przy zmianie projektora nie trzeba szukać specjalnie projektora z wyjściem 12V dla takiego triggera, bo właściwie każdy projektor ma USB.
W sprawie K.A.U.B.E.Ra i ich ekranów.

Ekran z napinaczami ma szerszą kasetę i nie da się go zrobić w formacie 1:1.
Inceilling z napinaczami ma czarną ramkę 5cm lub w opcji BT ma dodatkowy czarny pas od góry. W standardzie 30cm, ale można "dokupić" dodatkowe centymetry tego czarnego pasa.
Na te ekrany nie mieliśmy żadnych reklamacji przez ostatnie kilka lat.
To jaka by była wielkość ekranu w calach przy szerokości 230cm między moimi kolumnami. Jest to do ogarnięcia?

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka
 

rturos

New member
Z karty technicznej tego wychodzi, że maksymalnie możesz dać ekran o szerokości powierzchni aktywnej 200cm i zostanie niewielki luz, po 1,5cm z każdej strony.
 

zochu91

Klub HDTV.com.pl
VIP
Stelvio, tak jak Bipo napisał - zarówno ADEO jak i K.A.U.B.E.R są porównywalne jakościowo, w obu masz dostępne powłoki referencyjne, w obu możesz dowolnie konfigurować.
Cena jest zależna od pośrednika sprzedaży.
Ja użytkowałem ADEO Elegance 200 (81"), obecnie mam ADEO Elegance Tensio 300 (115" z napinaczami) i o obu mogę powiedzieć same superlatywy.
Zamiast bawić się w triggery za miliony monet, kup sobie uniwersalny zewnętrzny zestaw sterowania radiowego (ok 200 zł) do tego centralkę Broadlink i będziesz mógł ekran/projektor/amplituner/bluray itp odpalać i gasić z poziomu aplikacji w telefonie jednym kliknięciem palca :) Mam i polecam, wszystkie piloty poszły w odstawkę
 

STELVIO

Well-known member
Bez reklam
No i znowu człowiek się czegoś dowiedział. Dzięki @zochu91

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka
 

STELVIO

Well-known member
Bez reklam
Przeglądam od paru godzin ekrany projekcyjne. Firm K.auber, Adeo i S.uprema. W opisach jest że do zaciemnionych pomieszczeń wybierać Grey. No teraz głupi jestem. Myślałem że do takich pomieszczeń to White referencyjny gain1.0. Coś źle rozumiem?

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka
 

Bipo

Active member
Bez reklam
STELVIO pamiętaj, że teraz jest era HDR co związane jest z potrzebą uzyskania odpowiedniego poziomu jasności obrazu . Przyjęte jest dla SDR tj. obrazu full hd 48cd/m2 wzorcowej jasności. Tutaj nie będzie problemu, natomiast schody zaczynają się przy jasności obrazu do HDR. Do HDR w warunkach domowych przyjmuje się min.100cd/m2. Biorąc ekran szary, w warunkach mieszanych, jasnym salonie czy też pomieszczeniu dedykowanym uzyskasz lepszą czerń czy też nasycenie kolorów na szarym ekranie niż na białym ale poleci jasność do HDR. To był główny powód mojej sprzedaży szarego ekranu K.a.ub.Ra który dawał niesamowity obraz przy full hd ale zabił totalnie efekt HDR.
Moim zdaniem aktualnie aby pogodzić sdr i hdr potrzeba wystartować z ekranem min.reference white o gain 1.0 (taki posiadam obecnie).
Ponadto stosując większe ekrany tj.130-150" do zapewnienia odpowiedniego poziomu jasności hdr stosuje się wyższy gain np.1.1-1.4. Dzieki temu jesteśmy wstanie zapewnić jasny obraz w hdr ale jest jeden bardzo ważny minus. Im większy gain tym słabsza czerń, słabszy kontrast i zaczynają pojawiać się hot spoty. Dlatego należy dopasować odpowiednią wielkość ekranu oraz jego gain do jasnosci projektora aby uzyskać minimalne poziomy jasności potrzebne do hdr. A to wszystko pogodzić i wpasowac w warunki w jakich będzie pracować projektor.
Dlatego ważne jest aby przy wyborze projektora zwrócić uwagę na powyższe aspekty. Ponieważ wielu sprzedawców zatrzymało się w erze full hd, a nowy format to dla nich jest tylko 4k(tylko rozdzielczość ) bo o hdr i minimalnych poziomach jasności nie maj bladego pojęcia. Potem wychodzą kiawtki, że hdr słabo widać , brak różnicy pomiędzy sdr a hdr i uważają że ten cały hdr to chyba taka ściema. A już wiedza o mapowaniu tonów na poziomie odtwarzacza czy projektora to już jakąś czarna magia...co to i do czego to.... :)
 
Ostatnia edycja:

ralfik77

Member
Bez reklam
Przeglądam od paru godzin ekrany projekcyjne. Firm K.auber, Adeo i S.uprema. W opisach jest że do zaciemnionych pomieszczeń wybierać Grey. No teraz głupi jestem. Myślałem że do takich pomieszczeń to White referencyjny gain1.0. Coś źle rozumiem?

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka
To albo źle piszą, albo źle zrozumiałeś [emoji3]
Słuchaj kolegów, co napisali.

Ja jednak mam referencje w szarym kolorze i na HDR nie narzekam w JVC.
 
Do góry