Ekran fabryczny kontra kombinacje domowej roboty

szaula

Member
Czy mogę prosić o wyjaśnienie zagadnienia dobierania rozmiarów ekranu. Jak przelicza się poszczególne formaty 4:3, 16:9, 21:9. Mam na myśli np fakt: mogę zrobić ekran o szerokości 2,4m - jaka powinna być wysokość ekranu. Proszę wybaczyć takie zapytanie ( być może banalne) ale dopiero wchodzę w ten temat.
przy 4:3 szer 2.40cm x wys 1.80cm tj;118" , 16:9 szer 2.40cm.x wys 1.35cm tj;108" , 2.39 : 1 szer 2.40cm x wys 100cm tj;102" polecam kalkulator http://www.hdtv.com.pl/forum/projek...ielkosc-ekranu-jaka-odleglosc-projektora.html
 

geenhorn

New member
aksamit udało mi się kupić na allegro, ekran dziś właśnie, niemalże miesiąc od narodzenia się pomysłu, skończyłem :)
miesiąc to trwało, bo nakombinowałem się z mechanizmem maskującym - dzięki któremu można zmieniać format z 16:9 na 2,35:1, ale warto było :)
jak złapie dobry aparat wrzucę zdjęcia na forum, a póki co polecam wszystkim, który mają trochę wolnego czasu - satysfakcja, kiedy już wszystko działa, gwarantowana ;)
 

sviru

New member
Witam wszystkich. Wlasnie sprzedalem swoja plazme 50 i stoje przed wyborem projektora. (tutaj ciezki jest wybor poniewaz boję się DLP HD - a tak dokładnie to efektu tęczy - muszę to jeszcze zweryfikować.

Wczoraj miałem przeprowadzony mały test z uzyciem tw700 Epsona w moim pokoju i jestem bardzo pozytywnie nakrecony.

Biorac pod uwage fakt, ze projekcja miala miejsce w calkowicie bialym pokoju, jasnych meblach, obraz byl podawany na chropowata sciane - kino zrobilo duze wrazenie.

Mam pytanie odnosnie ekranu i kolorow.

1. Zinteresowalem sie oferta firmy Ekrany projekcyjne-stać Cię na indywidualność.. Maja oni tam material Tkanina HD MW (MW&LG) Stenart/Wersal oraz Tkanina HD MW Bester > ktora z nich jest lepsza? Biore w sumie tylko takie roziwazanie pod uwage (nie chce malowac sam farbkami). Ekran nie bedzie zwijany.

2. Czy pomalowanie scian na pomaranczowo nie wplynie negatywnie na temperature barw? Sciana z ekranem moze byc nawet ciemniejsza - to juz tylko walka z zona w tym temacie :)

Dodam tylko, że rozważam zakup OPTOMA HD20/200X, BENQ W1000+ (nie ma go w pl jeszcze ale ponoc swietny), EPSON TW700, ACER 7530D, EPSON TW2900 (to juz inna cena ale nadal w zasiegu).

Boje sie tego ze obraz z DLP bedzie jak obraz z plazmy migotal itp. Stad tez dylemat LCD VS DLP. Zdecydowanie wolalbym FullHD niz 720p.

Dzięki za odp.
 
B

burz

Guest
Poszukaj w necie, wybierz 2-3 firmy i poczytaj opinie użytkowników o ich produktach. Wtedy sprecyzujesz.
Tyle mogę doradzić.
Osobiście jestem zadowolony ze swojego Adeo (ekran zwijany), choć nadal śmierdzi (a minęło już parę miesięcy od zakupu)...
 

sviru

New member
Jestem w sumie zdecydowany na te ekrany z firmy PRODART VISION - chodzi o ta tkanine z mikosoczewkami. Dwustronna.

Nie wiem tylko czy warto wydawac na nia 500zl kiedy za podobna kwote mozna juz kupic cos rozwijanego - tutaj natomiast musze sie bawic w konstruktora.

Potrzebuje ekranu okolo 100cali nie wiecej. Bedzie to gralo z epsonem tw700 - pozniej chce wymienic go na TW3200 ktory ma miec premierę w październiku.
 

Bludisk

New member
Ciekawych rzeczy się można tutaj dowiedzieć. Wiedziałem że mam zaległości jeśli chodzi o projektory 3D, ale nie sądziłem że aż takie :D Trzeba zacząć znowu czytać hehe. Sam się zastanawiam nad zakupem projektora, ale najpierw muszę uzupełnić wiedzę heh...
 

sviru

New member
Czy ktoś ma doświadczenia w robieniu ram drewnianych do ekranow?

Rama będzie miała wymiary około 235x132.

1. Che ją wykonać z drewna sosnowego. Tutaj nasuwa się pytanie - czy drewno z czasem się nie wypaczy.
2. Moze lepiej rame wykonac z MDFu?
3. Czy jesli rama jest zrobiona z prostych desek to po naciagnieciu materialu nie bedzie widac desek (krawedzie ramy pod materialem?)

Dzięki za porady jesli ktos juz coś akiego wykonywał.
 

walher

New member
Nawiązując do wykorzystania filtru polaryzacyjnego z aparatu dla uzyskania szarości ekranu wypróbowałem pomysł - obraz jest tak jak już ktoś wcześniej stwierdził "jak oglądany przez przyciemnione okulary". Obserwując posty czy to o to chodzi w ekranach szarych - przecież obraz staje się ciemniejszy - może kolory trochę żywsze ale następuje utrata bieli - nie lepiej konkretnie wyregulować projektor ??? Jeżeli już ktoś malował na płycie ekran szary to jakie należy przyjąć proporcje farby żeby nie przedobrzyć?
 

cinek966

New member
Witam
A o to moj pomysl na ekran co o tym myslicie:
Pracuje w drukarni wielkoformatowej i mamy tutaj taki material zwany Blockout
(jego opis) -jest on materiałem przeznaczonym do zadruku obustronnego z przekładką niwelującą przenikanie światła przez co obie strony wydruku są równie czytelne (gramatura od 440 do 780 g/m2).
Jak myslicie nadal by sie on na ekran? Zwrocilem na niego uwage ze wzgledu na to ze ma ta czarna przekladke w srodku ale nie znam sie zupelnie na ekranach i nie wiem czy ma to wogole jakies pozytywne znaczenie. Powierzchnia ma minimalna fakturke ale patrzac na nia z parudziesieciu cm (z 50cm wystarczy) widac wylacznie czysta powierzchnie.
No i dodatkowo mogl bym go zadrukowac na szaro, dowolnym odcieniem (a potrafil by mi ktos podac panton jaki miejwiecje powinien miec ten odcien szarosci?)

taki luzny pomysl...pewnie sie nie nadaje ale ciekawy jestem waszych komentarzy:)
 

walher

New member
Ekran a filtr szary NDx2

Zastosowałem do mojego projektora PT AX 200E filtr szary Hoya NDX2 - pierwsze wrażenia świetne - delikatne przyciemnienie obrazu, głębsze kolory, mniej rażący biały (mniejsze jak z filtra polaryzacyjnego), tylko problem z zamocowaniem filtra.
 

pa3

New member
Bez reklam
Zastosowałem do mojego projektora PT AX 200E filtr szary Hoya NDX2 - pierwsze wrażenia świetne - delikatne przyciemnienie obrazu, głębsze kolory, mniej rażący biały (mniejsze jak z filtra polaryzacyjnego), tylko problem z zamocowaniem filtra.

Również przymierzam się do zastosowania takiego samego filtra (muszę zmienić mój ekran DIY: MattGrey na rozwijany: MattWhite) i jakbyś mógł dokładnie opisać wrażenia, np. jak mocno ściemnia się obraz?

Co do zamocowania, chcę kupić filtr szary typu COKIN P ND2 -Filtr SZARY ND2 pełny typu COKIN P zam. P152 ND2 (1307781527) - Aukcje internetowe Allegro, jest to duży prostokąt 8x10 cm, więc problemu z zamocowanie nie będzie :)
 

walher

New member
Pierwsze wrażenia po zastosowaniu filtra Hoya ND2 do proj. Panasonic PT AX 200E film Robin Hood 1080p.- obraz delikatnie!!! przyciemniony ( znacznie mniej niż przy filtrze polaryzacyjnym lub filtrze NDx4, który również testowałem - z korzyścią dla NDx2), kolory żywsze, ładniejsze, biel stonowana (nie razi),kontrast nie ma nic do zarzucenia. Wrażenia na 100% pozytywne. Natknąłem się na tym forum na zdjęcie pokazujące stopień działania filtra NDx2 (ktoś go testował z proj. Vivitek) ale tamto zdjęcie nie oddawało w sposób wiarygodny działania filtra - po zastosowaniu filtra zmiany nie są to aż tak znaczące jak wskazane na tamtym zdjęciu. Nie wiem jakie znaczenie i wpływ na jakość obrazu mają w w/w filtrach powłoki przeciwodbłyskowe (hoya ma ich 6). Myślałem również o filtrze typu cokin ale nie wiem jak tam wygląda sprawa tych powłok więc wybrałem Hoyę. W przyszłości zrobię zdjęcia ale one nie oddają rzeczywistego obrazu na którym możnaby się wzorować. Dla mnie filtr świetny a obraz rewelacyjny - ekran 300x180 cm.
 

pa3

New member
Bez reklam
Dzięki walher za info, ekran już zamówiony, jak tylko dostanę go w swoje ręce kupuję filtr.

P.S. Przed chwilą znalazłem na internecie, ciekawy test w którym porównywane są 3 filtry do projektora - ND2, ND4 i CC40R (czerwony) i gość wybrał o dziwo czerwony + kalibracja na PC i wyszło całkiem całkiem:

Bez filtra
screen1.jpg


Z filtrem CC (czerwony)
tfe2.jpg


Filtr CC + kalibracja
tfefin.jpg



Patrząc na pierwsze i ostatnie zdjęcie różnice widać i to sporą (chyba ciut za dużo czerwonego ;)), ale raczej bezpieczniej jest użyć szarego - neutralnego filtra, no chyba że ktoś czuję się mocny w zaawansowanej kalibracji.
 

pa3

New member
Bez reklam
Z tego co pamiętam w/w zdjęcia pokazują obraz rzucany z wiekowego rzutnika prezentacyjnego 4:3, więc niema co się wdawać w głębszą polemikę co do oddania kolorów ;) - jedynie chciałem pokazać jaka jest różnica z użyciem filtra i bez, niemniej lepszy wybór to jednak ND2
 
Do góry