Edycja materiału HDV

viValdi

New member
Bez reklam
@jacek

Ulead VS10 w wersji demo ma pełną funkcjonalność i można nią edytować HDV - ja to robiłem. Przeczytaj jednak na forum Ulead odpowiedni tutoral bo trzeba to wykonać "według przepisu". Nie wkleja żadnych napisów, to jest po prostu wersja komercyjna ograniczona w czasie.

Możesz oczywiście zadać pytanie dlaczego jej nie kupiłem. Odpowiedź jest prosta - miałem wrażenie że nie panuje nad tym gdzie jakie zbiory zapisuje VS10 w związku z tym przemieszczanie projektów między dyskami zawsze wiązało się z ryzykiem że coś gdzieś zostanie nieprzeniesione - to mnie stresowało. Pinnacle pod tym względem jest lepszy, ale nie idealny.

NB, nie pobierałem wersji demo ze strony Ulead bo to wymaga rejestracji, tylko z jakiegoś polskiego serwisu gdzie oferują dema i traile - nie pamiętam adresu.
 

jacek.ok66

New member
Nie ma nic darmo....Sciagnalem Ulead, udalo sie zgrac material z HC3 w HDV ale wielkiej edycji tym sie nie zrobi to fakt. Mi jednak nie byla ona potrzebna, chcialem tylko wyciac to i owo, ale jak widze w HD jest to bardzo trudne, bo w przeciwienstwie do DV nie ma podzialu na ujecia i badz tu madry aby cos wycinac....Ale mniejsza z tym...Nie daje sie przy pomocy Ulead wgrac materialu w HD na kasetke w Sony HC3.... Wywala, ze nie ma jakiegos drivera....Nie mam pojecia jakiego, bo np. Pinnacle material DV mi wgrywa na kasetke bez problemu, wiec nie jest to problem z kamerka....
 

ziomek

New member
A czy ktos z Was uzywa Ulead MediaStudio Pro 8?
Moj komputer to laptop AMD Sempron 3000+ (1,8GHz), 512MB DDR ram, grafika Ati Xpress.
Material HDV z kamery Sony. Chce robic 15-minutowe klipy, ktore beda mixem muzyki, trailerow z internetu oraz obrazu z kamery. Moze bede tez wykorzystywal efekt chroma key. Chce moc nakladac szarfy, takze logo mojej firmy (okragle, takze to nie moze byc kwadratowy jpg). Bo to beda filmy szkoleniowe :) Wymagam takze montazu filmu podwojnej linii czasowej (bo to bedzie mix miedzy kamera, a trailerami).

Jezeli Ulead VideoStudio 10 Plus spelni moje wymagania, to nie potrzebuje MediaStudio Pro 8 :) Prosze o rade.
 

viValdi

New member
Bez reklam
myślę, że VS10+ może się sprawdzić w twoim zastosowaniu. Oprócz scieżki filmowej ma jeszcze 6 ścieżek overlay.
 

ziomek

New member
6 sciezek overlay, czyli do glownego materialu video z kamery moge dolozyc jakis trailer, muzyke w tle i ewentualnie komentarz, tak?
 

viValdi

New member
Bez reklam
i tak i nie.

masz osobną scieżkę dzwięku (nie pamiętam czy jest osobny overdub, np. do nagrania komentarza słownego). To nie zajmuje ścieżek overlay.

Wyobraź sobie, że masz film i chcesz wstawić PIP (picture-in-picture). Możesz wstawić 6 takich okienek. Albo na przykład podzielić ekran na 4 części i w każdej prezentować inny materiał wideo a na to jeszcze nałozyć jakąś animację graficznę na kolejnym overlay'u.

Tylko że to wszystko trzeba potem zrenderować na koniec :p i nie będzie to trywialne zadanie dla kompa.
 

mariof

New member
Bez reklam
viValdi napisał:
i tak i nie.

masz osobną scieżkę dzwięku (nie pamiętam czy jest osobny overdub, np. do nagrania komentarza słownego). To nie zajmuje ścieżek overlay.

Wyobraź sobie, że masz film i chcesz wstawić PIP (picture-in-picture). Możesz wstawić 6 takich okienek. Albo na przykład podzielić ekran na 4 części i w każdej prezentować inny materiał wideo a na to jeszcze nałozyć jakąś animację graficznę na kolejnym overlay'u.

Tylko że to wszystko trzeba potem zrenderować na koniec :p i nie będzie to trywialne zadanie dla kompa.
Można to zrobić prościej i bez nadmiernego obciążenia kompa i w Pinnacle S10+. Wiem, że to metoda "nonprofi" ale za to prosta i skuteczna.
1. Nagraj dwie ścieżki - zrenderuj
2. Dodaj kolejną - zrenderuj
3 i kolejną...:)
Przy okazji nauczymy się tworzyć scenariusze...,
Można też spróbować Adobe Premiere Elements. Ja jakiś czas temu próbowałem ale mi "nie pasił". Próbowałem też Ulead... . Mnie osobiście najbardzie pasuje Pinnacle. Mam swoje lata a w Pinnacle timeline jest szeroka i wszystko wyrażnie widać;)
 

pxl666

Member
Bez reklam
z tym ze vegas 5 lepiej umnie smigal niz 6...a nie ma zadnej roznicy...jedynie paseczki snapa i jakies pierdoly...
 

viValdi

New member
Bez reklam
mariof napisał:
Można to zrobić prościej i bez nadmiernego obciążenia kompa i w Pinnacle S10+. Wiem, że to metoda "nonprofi" ale za to prosta i skuteczna.
1. Nagraj dwie ścieżki - zrenderuj
2. Dodaj kolejną - zrenderuj
3 i kolejną...:)
Przy okazji nauczymy się tworzyć scenariusze...,
Można też spróbować Adobe Premiere Elements. Ja jakiś czas temu próbowałem ale mi "nie pasił". Próbowałem też Ulead... . Mnie osobiście najbardzie pasuje Pinnacle. Mam swoje lata a w Pinnacle timeline jest szeroka i wszystko wyrażnie widać;)

No tak ale po kilkakrotnym zrenderowaniu materiału HDV to masz piękną pixelozę - ale może ty lubisz oglądać kwadraty o boku 16x16 pixeli; ja nie.
Im bardziej zaawansowany edytor, tym więcej ścieżek obrazu - taka prawda (chociaż oczywiście nie tylk to świadczy o zaawansowaniu edytora). Pomimo to sam też używam Pinnacle'a.
 

viValdi

New member
Bez reklam
pxl666 napisał:
z tym ze vegas 5 lepiej umnie smigal niz 6...a nie ma zadnej roznicy...jedynie paseczki snapa i jakies pierdoly...

Tylko ten Vegas to 5x droższy niż Pinnacle czy Ulead.
I do edycji HDV wymaga 2.8 GHz a ja mam 1.4GHz i edytuje HDV.
 

mariof

New member
Bez reklam
viValdi napisał:
No tak ale po kilkakrotnym zrenderowaniu materiału HDV to masz piękną pixelozę - ale może ty lubisz oglądać kwadraty o boku 16x16 pixeli; ja nie.
Im bardziej zaawansowany edytor, tym więcej ścieżek obrazu - taka prawda (chociaż oczywiście nie tylk to świadczy o zaawansowaniu edytora). Pomimo to sam też używam Pinnacle'a.
Z faktami nie dyskutuję - oczywiście ten typ montażu degraduje obraz. Ale ja myślełem o o zapisie natywnym, niefortunnie użyłem określenia - "zrenderować". Sądzę, że korzystanie z wielu ścieżek zapisu tylko, dla amatora, wprowadza zamieszanie. Przecież ogląda się tylko jeden obraz. Po pierwszych próbach - okazało się, że na jednym "timeline" w Pinnacle można mieszać ze sobą różne formaty, także HD. Na kompie z Intel Pentium D (dwurdzeniowy) + 1 GB RAM + 256 Ram Video nie idzie to zbyt szybko ale idzie:)
 

Romanesku

New member
MiniDv i edycja hd

Cześc, mam zwykłą kamerę miniDV i program studio 10.6. Czy jest sens edytowac zrzucony materiał z tej kamery w jakości Hd? Chodzi o to czy efektem będzie lepszy obraz niż w stadnardowej edycji do wypalenia dvd.
 

mariof

New member
Bez reklam
Romanesku napisał:
Cześc, mam zwykłą kamerę miniDV i program studio 10.6. Czy jest sens edytowac zrzucony materiał z tej kamery w jakości Hd? Chodzi o to czy efektem będzie lepszy obraz niż w stadnardowej edycji do wypalenia dvd.
Witam,
robiłem takie próby... . Efekt jest gorszy niż przy standardowym materiale SD. W 100% zgadzam się z opinią ViValdi
 
Do góry