Edycja materiału HDV

panjacek

New member
Najmniejsze wymagania sprzetowe podczas obróbki HDV ma Sony Vegas, najlepszą jakość uzyskałem jednak na oprogramowaniu firmy Canopus.
Ich ProCoder Express jest bezbłędny i zawiera rozwiązania kompleksowe, łącznie z wypaleniem płyty. Ponadto Canopus posiada wspomaganie sprzętowe w postaci karty NX for HDV.

Pozdrawiam
 

koziolek12

New member
Co do Canopusa i jesgo kodeków to nie mam żadnych wątliwości, że są najlepsze.
Mam Liquid`a, ponieważ wersja LiquidPro jest wyposażona w zewnętrzny box (a takie coś nie jest mi potrzebne) i w żaden sposób to pudło nie przyspiesza pracy Liquida (co ma się w kompie to taki speed się uzyskuje).
Jeżeli chodzi o prędkość pracy Liquida to jest bardzo przyzwoita i na razie nie narzekam.
Zastanawiam się jeszcze, czy w przyszłości nie przesiądę się na Avida Express Pro HD z Mojo, bo Mojo rzeczywiście zawiera akcelerację, no i jest to już rozwiązanie z profesjonalnej półki (dalej jest tylko Composer, ale to już bez sensu). Czasami mam wrażenie, że chyba przesadzam i raczej wyluzuję, bo mnie chyba popaprało. W końcu mam robić domowe filmy a nie produkcje TV :). OK... fajnie byłoby mieć sprzęt full profi...ale chyba nie ma to sensu. Jeżeli chodzi o soft to może jeszcze wychaczę Adobe Video Premium, ale w sumie to nie wiem, czy ma to sens. Liquid ma dość fajną (chociaż niełatwo to na początku przyswoić) filozofię pracy i naprawdę spore możliwości (widać to dopiero po wydrukowaniu [ponad 1100 stronicowej instrukcji). Myślę, że na razie na tym spasuję, bo się nakręcam technologicznie a zapominam, że.... czas przestać testować i pora coś pomontować :). Myślę, że moja ostatnia konfiguracja jest OK i daje sobie rady ze wszystkim. Może nie jest to czasami Real Time, ale i tak wszystko szybko przebiega. Do tego mogę jeszcze w Liquidzie zarzucić render poszczególnych sekwencji w czasie późniejszym bądź w tle i myślę, że da się żyć :). Pozdrawiam wszystkich
 

abca

New member
No tak opisujemy jakimi programami obrabiamy filmy HD , ALE PROSZĘ
jakim programem mam zrobić autoring Blu-ray i wypalic płytkę.
Posiadam wypalarkę LG-BD oraz odtwarzacz BD Samsunga i kiszka.
Film zrobiony na HC3 dalej wypalam jako DVD. Może ktoś mi podpowie.

Acha Sony HDR-UX1 na płytki, po nagraniu i zfinalizowaniu NIE ODTWORZYMY NA ODTWARZACZACH SAMSUNGA BD, PANASONICA BD (takie próbowałem) a Sony mawiało że będzie, dwa miesiące mija jak nie dają odpowiedzi dlaczego, FAJNIE CO? nie polecajcie nikomu tych kamer.
Pozdrawiam
 

abca

New member
No tak opisujemy jakimi programami obrabiamy filmy HD , ALE PROSZĘ
jakim programem mam zrobić autoring Blu-ray i wypalic płytkę.
Posiadam wypalarkę LG-BD oraz odtwarzacz BD Samsunga i kiszka.
Film zrobiony na HC3 dalej wypalam jako DVD. Może ktoś mi podpowie.

Acha Sony HDR-UX1 na płytki, po nagraniu i zfinalizowaniu NIE ODTWORZYMY NA ODTWARZACZACH SAMSUNGA BD, PANASONICA BD (takie próbowałem) a Sony mawiało że będzie, dwa miesiące mija jak nie dają odpowiedzi dlaczego, FAJNIE CO? nie polecajcie nikomu tych kamer.
Pozdrawiam
 

Mistrz Koala

New member
m2v a Studio DV

Witam,

napotkałem na następujący problem, może coś źle robie a może tak po prostu powinno być.
Przy pomocy programu Pinnacle Studio zrzucam materiał HDV na twardy dysk. Po zatrzymaniu kamery program rozpoczyna upierdliwą i czasochłonną operacje wyszukwania scen w materiale (pliku .m2v). Oprócz tego że długo to trwa to jeszcze nie zawsze dobrze mu sie to udaje.

Czy nie można skonfigurować programu tak aby tak jak w przypadku materiału DV ustawiał sceny po time code ?
W programie w ustawieniach przechwytywania w Wykrywanie scen podczas przechwytywania wideo mam dostępnatylko jedna opcję Automatycznie w oparciu o zawartość wideo. Czemu tak?
 

viValdi

New member
Bez reklam
No niestety MPEG2 nie przechowuje time code :sad: czyli edytor nie może ciąć na tej podstawie. Tnie na podstawie procentowej zmiany zawartości między klatkami i to rzeczywiście jest upierdliwe. O ile pamiętam można zadać interwał czasowy cięcia (np. 10s) i wtedy nie sprawdza zawartości tylko leci równo i tnie.

Ja osobiście wyłączam wykrywanie scen, przeglądam materiał sam i ręcznie tnę. Przy mało dynamicznej pracy kamerą (mój przypadek) to mi się sprawdza.
 

Mistrz Koala

New member
W przypadku Pinnacle studio jest to cholernie upierpliwe zwłaszcza że przy każdym błysku flesza program wstawai nową scenę :-(

To że MPEG 2 nie przechowuje time code to poważny minus :sad:
 

Mistrz Koala

New member
zwykłe DVD z materiału HDV

Dziś miałem chwilkę czasu i postanowiłem zobaczyć jak próbka materiału HDV w formacie 16:9 z kamery Canona HV10 będzie wyglądała na zwykłym DVD.

Muszę przyzanć że wygląda naprawdę nieźle ! Żeby nie powiedzieć - znakomicie ! ;)

I teraz moje pytanie związane z authoringiem DVD.

Czy możecie polecić jakiś program do authoringu DVD, taki który umożliwi zrobienie menu z muzyczką i wstawinie kilku guzików tak aby można było wybierać filmy które chce się oglądać.
Niestety mój stary Ulead DVD Workshop 1.0 juz sobie z formatem 16:9 nie radzi (obraz na próbce z tego programu brzydko szarpie, a do tego okropnie widac przeplot) a Pinnacle Studio ma bardzo ograniczone opcje authoringu DVD.
Oczywiście najlepiej aby program kosztował jakieś rozsądne pieniądze.
 

dowber

New member
viValdi napisał:
No niestety MPEG2 nie przechowuje time code :sad: czyli edytor nie może ciąć na tej podstawie. Tnie na podstawie procentowej zmiany zawartości między klatkami i to rzeczywiście jest upierdliwe. O ile pamiętam można zadać interwał czasowy cięcia (np. 10s) i wtedy nie sprawdza zawartości tylko leci równo i tnie.

Ja osobiście wyłączam wykrywanie scen, przeglądam materiał sam i ręcznie tnę. Przy mało dynamicznej pracy kamerą (mój przypadek) to mi się sprawdza.
Nie znam sie jeszce na obrobce zbyt dobrze ale czytalem dyskusje goscia
na ang forum ktory zrobil darmowy program do zrzucania HDV na kompa z podzialem na sceny i ktory twierdzi ze time code jest przechowywany w mpeg2.
Problem jednak chyba polega na tym ze rozne edytory maja rozne sposoby notowania time code i nie koniecznie czytaja ten oryginalny.

Program do zrzucania video z kamery jest zreszta super, do tego autor - polak

http://strony.aster.pl/paviko/hdvsplit.htm
programem mozna tez podzielic istniejacy juz plik mpeg2

Dow
 

dowber

New member
Mistrz Koala napisał:
Czy możecie polecić jakiś program do authoringu DVD, taki który umożliwi zrobienie menu z muzyczką i wstawinie kilku guzików tak aby można było wybierać filmy które chce się oglądać.
...
Oczywiście najlepiej aby program kosztował jakieś rozsądne pieniądze.
mozesz sprubowac DVDstylera:

http://www.dvdstyler.de/index.html

kosztuje rozsadnie,
jest free
:)

Dow
 

Mistrz Koala

New member
Z tym TimeCode to wydaje mi sie dosc malo prawdopodobne zeby producenci oprogramowania tacy jak Pinnacle, Ulead czy Adobe nie potrafili "wydobyć" timecode z pliku MPEG2 gdyby on rzeczywiście tam był.
Jak wiadomo jednak są rzeczy o których sie filozofom nie śniło więc może i nie potrafią :-(
Z drugiej jednak strony w opisie programu jest jak wół napisane "...new scenes are detected by date and time read from .m2t file..." jużnie moge sie doczekać aż będę maił okazje go wypróbować.

Co do authoringu DVD to dzięki za link, jak tylko będę miał chilkę wolnego czasu to na pewno ten program wypróbuje. jak na razie zamówiłem sobie Ulead DVD Movie Factory 5.0 Plus Full (fajna nazwa). Widziałem demo tego programu i możliwości tworzenia menu sa iście imponujące, spełnia moje wymagania a i cena do przełknięcia po troche ponad 200 zyla.
 
Ostatnia edycja:

jacek.ok66

New member
Czy ktos posiada pelna (nie demo) wersje Pinnacle Studio 10 Plus. Mam taki problem. Wrocilem z podrozy po Azji. Mam az 4 godziny materialu w HDV z kamerki Sony HC3. Wszystko czego mi trzeba to tylko zrzucic to na laptopa i wyciac pewne sceny i spowrotem w jakosci HDV zgrac na kasetke na kamerze. Ewentualnie bym dodal jakies napisy tytulowe. Nie znalazlem zadnego programu demo, ktory by pozwalal to zrobic i jestem juz gotowy kupic za okolo 270zl Pinnacle. Pytanie tylko czy to jest warte zakupu, nie powoduje strat i najwazniejsze czy bedzie dzialac z VISTA? Poki co siedze na XP, ale jak juz wydam 270zl to zapewne w ciagu jakiegos tam czasu zmienie laptopa i bedzie mial Viste. Czy nie okaze sie wowczas, ze program mozna wywalic do kosza.
 

viValdi

New member
Bez reklam
Mam S10+ 10.7 do edycji HDV. To jest dość chimeryczny program ale udało mi się go opanować tak że nawet godzinne produkcje mi wychodzą.

Wersja na Vista jest w testowaniu, tu jest forum beta testerów:
http://webboard.pinnaclesys.com/read_threads.asp?WebboardID=1&ForumID=1337&lng=1&SectionID=273

Ja proponuje ci sciągnięcie Ulead Video Studio 10 za pomocą którego w ciągu 30 dni możesz obrobić swój materiał. Na VS10 zrobiłem swój pierwszy film HD - 8min.
Ulead ma już gotową wersję na Vista:
http://www.ulead.com/spotlight/vista/runme.htm
 

mariof

New member
Bez reklam
viValdi napisał:
Mam S10+ 10.7 do edycji HDV. To jest dość chimeryczny program ale udało mi się go opanować tak że nawet godzinne produkcje mi wychodzą.

Wersja na Vista jest w testowaniu, tu jest forum beta testerów:
http://webboard.pinnaclesys.com/read_threads.asp?WebboardID=1&ForumID=1337&lng=1&SectionID=273

Ja proponuje ci sciągnięcie Ulead Video Studio 10 za pomocą którego w ciągu 30 dni możesz obrobić swój materiał. Na VS10 zrobiłem swój pierwszy film HD - 8min.
Ulead ma już gotową wersję na Vista:
http://www.ulead.com/spotlight/vista/runme.htm
U mnie Ulead 10+ trial "nie widział" .m2t:(
 

viValdi

New member
Bez reklam
@mariof

przy przechwycie za pomocą Ulead i Pinnacle materiał z HC3 otrzymuje rozszarzenie *.m2v - tak jest u mnie. Zastanawiam się dlaczego piszesz o .m2t??? Czym przechwytujesz?
 

mariof

New member
Bez reklam
viValdi napisał:
@mariof

przy przechwycie za pomocą Ulead i Pinnacle materiał z HC3 otrzymuje rozszarzenie *.m2v - tak jest u mnie. Zastanawiam się dlaczego piszesz o .m2t??? Czym przechwytujesz?
Plik z takim, .m2t, rozszerzeniem "ściągnąłem" od kogoś, nie pamiętam od kogo, z tego forum. Jest to krótkie ujęcie z czerwonym autem i ulicą w NY (chyba?). Plik otwiera S10+ i WMP 10 chociaż pisze, że nie rozpoznaje formatu (sic!). CYBERLINK PowerDVD 6.0 "zwisa":(,
 

jacek.ok66

New member
viValdi napisał:
Mam S10+ 10.7 do edycji HDV. To jest dość chimeryczny program ale udało mi się go opanować tak że nawet godzinne produkcje mi wychodzą.

Wersja na Vista jest w testowaniu, tu jest forum beta testerów:
http://webboard.pinnaclesys.com/read_threads.asp?WebboardID=1&ForumID=1337&lng=1&SectionID=273

Ja proponuje ci sciągnięcie Ulead Video Studio 10 za pomocą którego w ciągu 30 dni możesz obrobić swój materiał. Na VS10 zrobiłem swój pierwszy film HD - 8min.
Ulead ma już gotową wersję na Vista:
http://www.ulead.com/spotlight/vista/runme.htm

Czy 30-to dniowa wersja ULEAD Video Studio 10 ma pelna funkcjonalnosc ? Nie wkleja jakichs napisow na edytowany material? I co najwazniejsze czy ta funkcjonalnosc obejmuje HD?
 
Do góry