Dwa Subwoofery czy jeden?

HT_Fan

New member
Witam.

Stoję przed wyborem suba do nowego pomieszczenia. Przeglądając galerie na zachodnich portalach często można zauważyć, że wielu użytkowników posiada dwa suby. Zastanawiam się czy nie zrobić u siebie takiej kombinacji, tylko czy w praktyce będzie lepiej niż przy jednym?


Czy ktoś z Was ma instalacje z dwoma subami bądź robił porównania 5.1 vs 5.2 ?

Rozważam velodyne spl 1200 ultra x2 vs velodyne digital drive plus 10/12.
 
Ostatnia edycja:

lobos

New member
Bez reklam
Jak tylko Cię stać i masz odpowiednio duże pomieszczenie, żeby wykorzystać ich potencjał to bierz dwa! ;-)
Będzie małe trzęsienie ziemi :D
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Ja mogę powiedzieć bo mój Kolega z forum innego miał coś takiego a mianowicie najpierw kupił dwa suby velodyne spl 800 ultra - pooglądał posłuchał muzyki przez miesiąc ... potem wypożyczył jeden sub velodyna spl 1200 ultra - sprzedał obydwa i kupił jeden spl 1200 ultra... Ja tego nie słuchałem ale z tego co on mówił teraz bardziej mu się podoba jak wcześniej. Metraż około 24 m.
Ale to tez kwestia gustu i co kto lubi i samego pomieszczenia...
Kiedyś miałem przyjemność pooglądania i posłuchania muzyki na 45-50 m pokazowego KD i były tam zainstalowane dwa suby velodyna DD 18 :) coś pięknego ...


Osobiście wolałbym jednego DD 12 jak dwa spl 1200 ultra - to jest inna klasa Kolego subów.. jeśli zależy Ci na jakości to ja wolałbym jeden lepszy niż dwa gorsze.. A jeśli zależy Ci na dynamice to bez wątpienia dwa spl 1200 ultra narobią Ci rabanu a jakość tego tez będzie odpowiednia ale nie będzie to taka jak w przypadku DD 12 - a słuchałem tego suba więc wiem co mówię :)


A jaki masz metraż salonu?
 
Ostatnia edycja:

robertuss

Active member
Bez reklam
Lubie te tematy;) A kto zabroni posiadać 2 suby ?? Masz kasę to kupuj.Jak miałbym na zbyciu gotówkę to bym jeszcze jednego chciał i może kiedyś.A ja proponuję ci dwie sztuki DD12 jak tylko fundusz posiadasz.Tak jak człowiek do wielkości tv się przyzwyczaja to także do basu się przyzwyczaisz i pewnie będzie ci go mało....ale to zależy od wymagań i oczekiwań twoich.
 
Ostatnia edycja:

lolek126

Well-known member
Bez reklam
To też kwestia wielkości pomieszczenia żeby tez nie przesadzić :) bo przerost formy nad treścią nie wskazany jest ...
 

robertuss

Active member
Bez reklam
To też kwestia wielkości pomieszczenia żeby tez nie przesadzić :) bo przerost formy nad treścią nie wskazany jest ...

A niech sobie dwa grają delikatnie , będzie równomierna fala basowa ;)jak to określacie.No nie powiedział o wielkości pomieszczenia.I tak wysoko mierzy w te modele co podał 10 tys do wydania nono.Ale jakby chciał kupić DD10+ to cena z kosmosu 19 tys haha (przed rabatem) a on dwie sztuki chce kupić.

Szczerze mówiąc sam nie wiem co bym wybrał.Posłużę się przykładem znajomego którego znam z innego forum a ma duże doświadczenie.Miał 4 suby na raz i był pod wrażeniem .Kupił jeden konkretny paradigm taki jak mój i powiedział że lepiej grał niż te 4 .Więc pytanie , dwa suby ok ale jakiej klasy??Dwie sztuki DD10+/12+ ?? To taniej wyjdzie kupić króla basu DD18+ jedną sztukę i okaże się że lepiej zagra niż te dwa razem wzięte.No ale też wiele opinii czytałem , że taniej wyjdzie kilka subów a efekt będzie lepszy(możliwe że mieli na myśli SVS PB-13 Ultra ) .Pisali to ludzie z własnego doświadczenia

PS.Zagalopowałem się ciut bo myślałem ze on dwie sztuki DD10+ chce kupić;) to już odpowiadam, kup jeden DD12+.
 
Ostatnia edycja:

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Ja osobiście wolałbym kupić jeden DD 12 niż dwa DD 10 czy też dwa 1200 ultra..
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Nie wiem jak duże Kolega ma pomieszczenie ale naprawdę musiałby mieć niezły salon żeby DD 12 było mu za mało :)
 

SNES

New member
Czyli podobnie jak ja myślę.Ale z plusikiem chce kupić DD ??Musi:) Z czasem jak stwierdzi że mało mu basu dokupi drugi.

Dodanie drugiego suba nie spowoduje, że basu będzie dwa razy więcej, to błędne myślenie. Prawidłowo przeprowadzona kalibracja na to nie pozwoli. Zetnie go do odpowiedniego poziomu aby współgrał z resztą kolumn i nie dominował. Oczywiście można sobie podkręcić bas do własnych upodobań ale to już nie to samo co referencyjne ustawienia. Jedyne co się zmieni na plus w przypadku dwóch subwooferów to lepsze wypełnienie pomieszczenia basem o lepszej jakości. Dwa suby będą pracowały z mniejszymi wychyleniami membran w porównaniu do jednego - aby uzyskać takie samo ciśnienie akustyczne. A co za tym idzie z mniejszym poziomem zniekształceń.

Jeden sub wyższej klasy (DD+) > dwa suby niższej klasy (SPL Ultra)
 
D

Deleted member 121090

Guest
Dokładnie tak.
Wybór dwóch słabszych jakościowo subów, zamiast jednego solidnego to duży błąd.
Ale zakup dwóch wybitnych, to jest to!
Wcale bym się nie pogniewał jakby mi ktoś drugiego DD sprezentował.
 

SNES

New member
Z tym prezentem może być różnie, biorąc pod uwagę niedawną podwyżkę o 5000zł każdego modelu z serii Digital Drive Plus u polskiego dystrybutora.

Jak kupować to tylko w Uk gdzie są nadal stare ceny i do tego rabat.
 

robertuss

Active member
Bez reklam
Dokładnie tak.
Wybór dwóch słabszych jakościowo subów, zamiast jednego solidnego to duży błąd.
Ale zakup dwóch wybitnych, to jest to!
Wcale bym się nie pogniewał jakby mi ktoś drugiego DD sprezentował.

Musisz się postarać o drugi.Jaki problem:)

Z tym prezentem może być różnie, biorąc pod uwagę niedawną podwyżkę o 5000zł każdego modelu z serii Digital Drive Plus u polskiego dystrybutora.

Jak kupować to tylko w Uk gdzie są nadal stare ceny i do tego rabat.

Nie widzę podwyżek DD18+ cena jak była 29 000tys.Do wzięcia za 20 tys pewnie.Ciekawe ile kosztuje wypożyczenie sprzętu na weekend??Wziął by do testowania DD18+ i Signature Sub2 , hmmm ciekaw jestem jak one grają.Czy są one warte tych pieniędzy.

Cyt.

"...w swoim kinie testowałem wiele subwooferów, żaden w tak brutalny sposób nie oddał basu jak SUB2..."

Cyt.

"...ściany dosłownie wyginały się..."


Może kiedyś się kupi;) Paradigm odświeża swoją linię chyba więc ciekawy jestem jak będzie wyglądał i co potrafił następca SUB2.
 

SNES

New member
Nie widzę podwyżek DD18+ cena jak była 29 000tys.Do wzięcia za 20 tys pewnie.

VELODYNE - subwoofery z korekcją częsctotliwości

DD-10+ 19 370 zł
DD-12+ 20 790 zł
DD-15+ 24 640 zł
DD-18+ 31 410 zł

Jeszcze kilka miesięcy temu dd10+ był za 15500zł, a dd18+ za 27500.

Wiadomo, że od ceny na papierze jeszcze jest rabat ale i tak ja bym osobiście nie chciał przepłacać.

https://www.audiovisualonline.co.uk/product/8496/velodyne-digital-drive-plus-18-subwoofer/
+ rabat.
https://www.audiovisualonline.co.uk/product/8496/velodyne-digital-drive-plus-18-subwoofer/
 
Ostatnia edycja:

robertuss

Active member
Bez reklam
VELODYNE - subwoofery z korekcją częsctotliwości

DD-10+ 19 370 zł
DD-12+ 20 790 zł
DD-15+ 24 640 zł
DD-18+ 31 410 zł

Jeszcze kilka miesięcy temu dd10+ był za 15500zł, a dd18+ za 27500.

Wiadomo, że od ceny na papierze jeszcze jest rabat ale i tak ja bym osobiście nie chciał przepłacać.

https://www.audiovisualonline.co.uk/product/8496/velodyne-digital-drive-plus-18-subwoofer/
+ rabat.

DD18+ jest i za 29tys podałeś cenę tą większą , ale ok.W Anglii 5 tys funta, a w USA 5tys dolarów i za 20 dychy w Polsce by wyszło.Pogadać można , ciekawy jestem co one potrafią
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Niestety u nas psuje wszystko nasza waluta jak tylko coś się dzieje na Euro czy $ to u nas z automatu dostajemy po tyłku... DD 12 ponad 20 tyś - cena wyjściowa - dwa takie suby kupić to u nas przecietny Polak nie jeździ takim samochodem a to są tylko dwa suby :) Ale pewnie wielu by chciało mieć takie zabaweczki u siebie jeszcze pachnące nowością :) W takiej sytuacji możemy tylko "zazdrościć" Amerykanom..

Robertuss możesz sam sprawdzić trzeba tylko chęci wykazać i gdzieś pojechać zapewne do innego miasta i posłuchać - ja tak robiłem - do Łodzi jeździłem :)
A dwie 18 tak jak pisałem w Berlinie miałem przyjemność odsłuchiwać - mega brzmienie..:)

Snes ale ta cena w Uk to żaden szał patrząc ile kosztuje sub w RP minus rabat do tego mieć naszą gwarancję, bo kupując suba w UK- na gwarancji trzeba naprawiać tam gdzie sie kupiło - w Łodzi nie zrobią takiego suba na gwarancji w ramach tejże gwarancji... to ja wolałbym kupić w RP nawet jakby powiedzmy te 500-czy 1000 zł drożej miało być...
 
Ostatnia edycja:

robertuss

Active member
Bez reklam
Dobrze lolek piszesz że cenę którą podał to żaden szał.Ale jakby z Anglikami się potargował to wyjdzie z 20 tys jak mówiłem.W USA w rodowitym kraju wychodzi 17 tys koło tego plus sprowadzenie wysyłka cło??Jakby nie patrzył 20 tys i mamy DD18+ w domu;) Zastanawiam się nad twoimi słowami "...to inna szkoła basu..." od Paradigma , chciałbym to usłyszeć , a może lepiej nie?:)
 

SNES

New member
Nie tylko w Polsce dają 30 % rabaty. W Anglii też nie ma z tym problemu. A wtedy chyba nie będzie 5 tys funtów, nieprawdaż? Więc to Wasze 20 tys w PL nie jest żadną atrakcyjną ofertą w tym przypadku. Jedyny potencjalnym minus to brak gwarancji. Ale coś za coś.
 
Do góry