DVB-T - Z czym to się je

jayu

New member
@Snipeeeee

Jeżeli masz tuner MPEG-4 (AVC), to będziesz mógł odbierać. Przystawka w tym wypadku nie będzie Ci już potrzebna.
Jeżeli chodzi o antenę, to do cyfrowego odbioru na ogół nie potrzeba tak dobrych anten jak do odbioru tv analogowej. Niekiedy wystarczy kawałek drutu - zwłaszcza jak masz blisko do nadajnika. W każdym razie nie musisz się martwić o odbicia sygnału i mnóstwo innych rzeczy, które były ważne przy transmisji analogowej.

Możesz spróbować złapać coś w tej chwili z nadajnika w Żaganiu lub Śremie (to chyba najbliższe nadajniki dla danych, które podałeś).
Poza tym zajrzyj na www emitel pl (wpisz kropki zamiast spacji)

Jeżeli chodzi o opłaty - pewnie podstawowe multipleksy (typu TVP/TVN/Polsat) będą bezpłatne, ale pojawią się tez i płatne, wtedy będziesz musiał do TV włożyć moduł z kartą dostępową.

Początkującym polecam lekturę:
sklep delta poznan pl/pdf/ntc.pdf (wpisz kropki zamiast spacji)

/jayu
 
Ostatnia edycja:

Snipeeeee

New member
@dzieki jayu

jeszcze tylko dopytam i sprostuje
Tv chce kupic w przyszlym tygodniu we wtorek od razu to sprawdze i napisze co i jak bo sprawdzilem ta stronke co podales i moje miasto jest na mapie. Ten tv co chce kupic ma MPG4 ale Ty obok tej nazwy wpisales jeszcze (AVC) co to oznacza ze sa rozne rodzaje mpg4 i trzeba by to bylo przed kupnem TV sprawdzic czy ma AVC?
podpowiedz mi czy w sklepie moglbym od razu sprawdzic czy TV odbierze sygnal ze Sremu lub Zagania, jezeli bym poprosil podlaczajac jakas zwykla antene mogli by tosprawdzic pewnie (tak sadze)

Pozdrawiam

i wszystko sie wyjasnilo POLECAM wszytskim ta strone od jaya
sklep delta poznan pl/pdf/ntc.pdf ...i WSZYTSKO JASNE dzieki wielkie Jayu jeszcze nigdy tak szybko na forach nie dostalem tak wyczerpujacej i szybkiej pomocy ...super forum :)
 
Ostatnia edycja:

Bepeh

New member
prośba o pomoc - HD naziemnie na Śląsku

z rozkładu wynika ze w marcu ma być podłączana Częstochowa, Katowice dopiero w 2011, z Mysłowic /gdzie mieszkam/ do Częstochowy ok 80km, do Katowic 15km...
jak ustawić antenę, jaką, jaki wzmacniacz by już w marcu cieszyć się HD.
 

Drako

New member
Witam.Mam pytanko odnosnie dvb-t i nie chce otwierac dodatkowego tematu ,wiec zapytam tu:Jestem z Płocka i złapałem sygnał z Warszawy(siła 99%,a jakosc 78%)Mam tylko głos poniewaz moj tv ma standart mpeg2 (musze dokupic moduł).Teraz pytanko:dlaczego wyszukuje mi tylko TVP 1,TVP 2,TVP Historia,TVP Kultura,TVP HD, i TVP INFO .Czytałem w innych postach ze ludzie odbieraja jeszcze TVN,Polsat Posat sport ...Dlaczego u mnie wyszukuje tylko te 6 z TVP ??
 

Armitage

New member
DVB-T i Polsat Sport HD

Witam.

Chcialbym sie dowiedziec, czy Polsat Sport HD jest jeszcze nadawany ?
Pytam sie bo czytam wszedzie, ze niby jest nadawany a ja jakos nie moge go odebrac. Przy okazji chcialbym sie dowiedziec, czy z warszawskich nadajnikow DVB-T jest nadawane radio. Bo wczesniej pare miesiecy wstecz udawalo mi sie zlapac pare stacji na TV z DVB-T (mpg2) a teraz mam DTV-401T i nie ma zadnego kanalu radiowego. :(


Pozdrawiam
leszek
 

dunkin

New member
@ Drako
Dzieje się tak dlatego, że sygnał który odbierasz jest nadawany z Łaz/Raszyna, a nie z Pałacu Kultury. W Łazach są silniejsze nadajniki, ale niestety nadają tylko programy TVP. Z Pałacu leci TVP i POT(czyli TVN/Polsat).

@ Armitage
Polsat Sport HD nie jest już nadawany - zastąpił go TVN7.
Radio zostało wyłączone już jakiś czas temu.:(
 

Armitage

New member
dunkin napisał:
@ Drako
Dzieje się tak dlatego, że sygnał który odbierasz jest nadawany z Łaz/Raszyna, a nie z Pałacu Kultury. W Łazach są silniejsze nadajniki, ale niestety nadają tylko programy TVP. Z Pałacu leci TVP i POT(czyli TVN/Polsat).

@ Armitage
Polsat Sport HD nie jest już nadawany - zastąpił go TVN7.
Radio zostało wyłączone już jakiś czas temu.:(
@ dunkin
Bardzo dziekuje za pomoc, bo juz myslalem, ze moj nowy dekoder do DVB-T jest popsuty (pewnie EPG tez nie nadaja?)
Pozdrawiam :)
 

dunkin

New member
Drako napisał:
Tzn ze od wrzesnia z nadajnika w raszynie bedą nadawane wszystkie kanały włacznie z TVN i Polsatem??
Patrząc na oficjalny harmonogram to tak.:) Patrząc na to jak przebiegają testy jest to bardzo prawdopodobne:eek:
 

Snipeeeee

New member
Kilka dni temu kupiłem SAMSUNGA PS 42B450 z DVB/T MPG4 podłączyłem zwykłą antene i ustawiłem kanał 45 Żagań/wichy - obraz powalający - rewelacja.

Odległość Wichy Polkowice ok 40-50 km.

Nie mogę złapąć śremu na kanale 39 i leszna nie wiem dlaczego bo teoretycznie powinien byc. Może dlatego że antena stoi w domu.

Mam już za sobą jedną potężną burzę, zero straty sygnału padało grzmiało a obraz nic. Niestety zakłucenia robią telefony kom. i inne urządzenia elektroniczne np laptop jeżeli są w pobliżu (zauważyłem też że zależy to od położenia anteny, wydaje mi się żę zakłuca bo jest w jednym pomieszczeniu a nie na zewnątrz, jak przekręciłem w inną strone zakłucenia ustały)
 

pablo76

New member
Tu jest mapka zasiegu ze Sremu pomar.pl/anteny/zasieg.php Jesli mieszkasz na pograniczu zasiegu to z pokojowej anteny na pewno nie zlapiesz sygnalu. Jesli chodzi o Leszno to tym bardziej. Leszno ma slaby sygnal. Mieszkam ok 20km od nadajnika i przy zlej pogodzie obraz "haczy sie". Na stronce pisza ze zasieg jest do 60km (?)
 

jp1

New member
Odbieram na TV LCD Samsung 7 kanałów w mpeg4 z Krakowa-Chorągwica. Zauważyłem następujący problem. Obraz i dźwięk bardzo ładny ale ... jest WYRAŹNE (ok. 2 sek. ) opóźnienie dźwięku w stosunku do wizji. Nie wiem czy problem dotyczy mojego sprzętu, przekazu z tego nadajnika czy jest to jakaś inna przyczyna.
Czy ktoś z Was ma coś takiego i czy ewentualnie coś może doradzić.
 

Snipeeeee

New member
@jp1

To nie wina TV lecz sygnału z nadajnika.

Cytat z emitela ...."Potwierdzam w Zielonej Górze bez TVN ale prawie wszystkie programy są z przesuniętą fonia od obrazu. Może coś dopracują. Pozdrawiam"...

@pablo76

Zarówno Wichy jak i Śrem mam na pograniczu (ledwo ledwo na mapce) na początku bałem się że nie złapie ani tu ani tam ale moje ździwienie było ogromne jak zobaczyłem że sygnał z Wichów jest taki dobry 2 zaskoczenie to to że Śremu nie ma wogóle :/ ale popracuje nad Tym na week zobacze co sie stanie jak antene wkoncu wyciagne na balkon.

Możliwe, żę Wichy maja sygnał już na pograniczu 100 ? hmm...z tego co pamietam to było niedawno 50kw

Pozdrawiam
 

pablo76

New member
Śrem tez ma 50kW. Dziwie sie ze moja antena siatkowa idealnie lapie sygnal z kanalu 45 (nie wiem czy Wichów czy Jemiołów), skierowana jest przeciez na Śrem czyli w przeciwnym kierunku. W sumie jestem w zasiegu trzech nadajnikow DVB-T :)
Od wczoraj zaczeli znowu mieszac: TVP HD zamieniono na Polsat nadawany chyba w DD+ bo nie mam fonii, TVP Kulture na Puls, a TVP Historie na TV4 :roll: Czyzby to byl koniec TVP HD?
 

jp1

New member
Mam jeszcze jedną prośbę. Potrzebuję kupić jakąś dobrą antenę do odbioru DVB-T. Obecnie mam Telmora ASR-860P25 niby jest ok ale poziom sygnału mam na ok. 45 %. Mieszkam w dość trudnym terenie. Proszę o radę jaką antenę kupić. Czy pozostać przy Telmorze, czy może kupić Televes DAT 45 lub Dipol 44/21-69 Tri Digit , a może ktoś ma jakąś inną sugestię ????
Są różne opinie na temat anten więc szukam konkretnej, sprawdzonej w praktyce opinii. W grę wchodzą anteny o wymiarach max. takich jak te które mają wskazane przeze mnie anteny (brak miejsca na zamontowanie anteny długiej).
BARDZO PROSZĘ o szybką i konkretną radę.
 

lutek1234

New member
Podlacze sie do tematu. Piszecie caly czas o odbiorze TV przez antene sat. Jak sprawa ma sie z kablowkami? Czy wtedy tez potrzebne beda tunery mpeg4(dla odbiorcy)? Zastanawiam sie czy warto mi teraz inwestowac w nagrywarke z mpeg4 (nowy model panasonica) czy moze wystarczy zwykla za kilkaste zl? Podlaczony bede tak jak wspomnialem do telewizji kablowej (tkchopin woj. pomorskie).
 

daab

New member
Mam pytanie.Zamierzam kupić TV plazmowy,ma on tuner DVB-T ale mpeg-3.Czy z tym tunerem nie bedzie kłopotu przy odbiorze sygnału cyfrowego naziemnego?
 
Do góry