DrWredman chce mieć dom ;)

DrWredman

Active member
Panowie, aby nie zaśmiecać innych wątków kolegów, pozostawiam ten wątek dla wszystkich chętnych, którzy zbudowali lub budują swój dom i chcą się podzielić własnymi doświadczeniami.

Aktualnie szukam działki w kierunku warszawskim zachodnim. Na dzień dzisiejszy podoba mi się Leszno i okolice.
Zanim dom będzie się nadawał do zamieszkania zakładam 2-3 lata, córka będzie już po studiach wiec prawdopodobnie będzie tylko niedzielnym gościem, bo ... pójdzie na swoje (mam nadzieję :D). Jest jeszcze syn, który za 3 lata wkroczy na studencką ścieżkę, wiec do stolicy będzie dojeżdżał, jakimś autem. Żona pracuje w Błoniu wiec będzie miała bliżej do pracy, a ja zakładam że utrzymam pracę zdalną dla siebie, dlatego internet będzie mi bardziej potrzebny niż kanalizacja :D.
Takie są założenia, a życie może się potoczyć różnie.

Dom będzie raczej parterowy, bo wiem z doświadczenia, bywając w różnych domach, że życie toczy się wokół kuchni i salonu, a jak dzieciaki wylecą to komu będzie się chciało biegać po schodach.
Poddasze (jeśli już by było) mogłoby być wykorzystane na kino albo pokój syna, który chciałby mieć swój bardziej niezależny azyl.
Kino priorytetem nie jest, wiec wole mieć ładny i funkcjonalny dom niż salę kinową i dwa albo trzy samochody przed domem. Skoro kino na poddaszu niesie dzwiek po całym domu, bardziej będę skłonny zaadoptować salon.

Panowie piszcie co chcecie, z czym mieliście najwiecej problemów?
Na co zwrócić uwagę wybierając działkę?
Czy długo czeka się na przyłącza jeśli ich nie ma? I ewentualnie jakie to są koszty?
Czy jeśli działka jest zadrzewiona, to muszę mieć jakieś zgody na wycinkę?
Czym ogrzewać? Preferuję gaz, ale może pelet jest bardziej opłacalny?
Budować metodą gospodarczą i użerać się z różnymi ekipami, czy dopłacić i wziąć jedną ekipę od A do Z?

Z góry dziękuje za wszelkie porady. ;)
 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
Najpierw wybiez projekt.
O jakim domu mowimy? Jaki metraz?

Ja zawsze wychodze z zalozenia ze musi byc pietro lub piwnica, bo graciarnia jest potrzebna. Zreszta, jest to najtanszy sposob zwiekszenia metrazu w domu.

Jak poddasze chociaz troche wytlumisz to nie bedzie sie nosilo. Ale jak nic na podloge nie polozysz to bedzie sredniawo. Tu problem, czy bedziesz chcial ogrzewanie podlogowe, bo wtedy z matami na podlodze moze byc ciezko. Zobacz Bipo, mieszka w mieszkaniu i jakos sasiedzi nie spalili go na stosie za te seanse. Wszystko kwestia wyciszenia :)

Ja czekam na przylacze pradu od listopada w zeszlym roku :) Przez ta korone to nic nie zalatwisz :) Inna budowa. Koszty zadne. Jezeli jest iles osob to elektrowa robi przylacze za free, kanaliza wiadomo musisz sie dokopac do studzienki lub przydomowa oczyszczalnie stawiasz. woda do wody miejskiej.

Gmina wydaje zezwolenie na wyciecie drzew i krzewow.





Dzialka to tobie ma sie podobac. Najlepiej aby byl Gaz, prad, kanaliza i swiatlowod. Czym wieksza tym lepsza. Jak dzialka prosta to robisz dom z poddaszem, jak jest skarpa to dom z piwnica.

Ogrzewanie?
Najlepiej chyba gaz.
Jak masz duzo kasy mozesz myslec o pompie ciepla glebinowej.
Pellet jest drogi, tona kosztuje nawet 900zl no i trzeba chodzic do pieca. Przy gazie czy pompie masz bezobslugowo.
Ekogroszek i drzewo pomijam, juz nie te czasu aby w nowym domu tym opalac.

Jak budowac to od ciebie zalezy. Musisz tylko wiedziec ze dzisiaj maja ceny kosmos i strzelaja stawkami z nieba. Wiec pytaj w roznych miejscach, roznice moga byc nawet kilkadziesiat procent miedzy ekipami.
 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
Tego typu dom cie interesuje?
http://79.96.62.29/1stylishouse2***/projekty/bzp1/bzp1.html#f

Poddasze akurat pod kino xD


A i mala uwaga. Do garazu na samochody zawsze dodaj conajmniej metr szerokosci aniezeli jest w projekcie. Bo tak wszystcy maja standardowe wymiary ze dwa wieksze auta i robi sie ciasno jak cholera. A jak czlowiek ma scjowac opony do garazu lub postawic jakis regal np. na zakupy ze sklepu lub jakies kliczeitp. to robi sie ciasno.
 

werf

Active member
Bez reklam
Lolo toż to jakaś cygańska chata : )
DrWredman. Dużo szkła mało muru,umowa pod klucz,chyba że się trochę znasz lub masz wsparcie kogoś kto się zna i ma gust.
 

STELVIO

Well-known member
Bez reklam
Od siebie dodam, że jeśli chodzi o ogrzewanie to na pierwszym miejscu gaz, a na drugim pelet. I najlepiej jak najwięcej podłogówki. Tym bardziej przy gazie. Kocioł kondensacyjny. Niskie parametry grzania.
Najdłużej w Polsce czeka się na prąd. Nie wiem czy wszędzie ale to potrafi być ewenement na skalę światową. Potrafią robić łaskę, że ktoś chce od elektrowni kupić prąd. No masakra. Chłop wybudował dom, wykończył, wyposażył itd. 1,5 roku, a prąd podłączyli mu jeszcze pół roku później. Północ Polski.
Nie we wszystkim może być firma od A do Z. Przyłącze elektryczne. Przyłączę kanalizacji. Przyłącze gazowe. Przyłącze wodociągowe. Budowa domu. Wykończenie domu. Wykończenie właścicieli. [emoji3]
 

mac-ony

Well-known member
Bez reklam
Jak wiesz , co lubisz , to może poszukaj na rynku wtórnym.
Zaoszczędzisz czas , nerwy .
Osobiście , w niedalekiej przyszłości mam zamiar sprzedać dom i kupić dwa , może trzy mieszkania jako inwestycję . 180 m2 nadwie osoby , toza duzo . Na domu , tracisz .
Nie mogę się doczekać kiedy latorośl wyleci :)

Ale , Twoja kasa , Twój czas

Marzy mi się jedno mieszkanie w kamienicy , wysokie sufity ( będzie już bez Atmos )
Lokalizacja przy parku :)
 

kaminskakl

Active member
Bez reklam
Ogrzewanie?
Najlepiej chyba gaz.
Jak masz duzo kasy mozesz myslec o pompie ciepla glebinowej.
Nie proponuj pompy głębinowej. To relikt przeszłości. Mi podali wycenę 100k zł to wybuchłem śmiechem. Tylko i wyłącznie Powietrze - Woda Panasonic Aquarea. Nie ma nawet sensu dopłaty do Mitsubishi.
Powyższe pod warunkiem, że nie ma gazu przy działce.
Do tego 100% podłogówki i będziesz pan zadowolony.

Wklejam post z poprzedniego tematu:

Dobra i tania opcja to zrobienie salki w miejsce garażu na dwa samochody, a sam garaż doprojektować lub zrobić obok domu, niekoniecznie murowany i bez fundamentu, żeby podatku nie płacić.

Sypialnie w większości są u góry i nie są projektowane nad garażem przez to będzie ciszej niż na poddaszu. Do tego zawsze można taki "garaż" wyciszyć.

Inna sprawa to projekt indywidualny, ale tu już trzeba mieć zaufanego człowieka, albo się na tym znać. Sam przeszedłem pośrednio 2 domy i mniej więcej wiem czego oczekiwać w swoim. Napewno będzie to kwadraciak. Nie zgadzam się jednak, że jest brzydki, kwestia gustu i pomysłu. Poniżej znaleziony na szybko przykład o czym mówię w kwestii sali kinowej. Garaż przesuwany o kolejne 6 metrów lub stawiamy obok, a w miejscu garażu robimy salkę.
 
Ostatnia edycja:

kaminskakl

Active member
Bez reklam
Jak wiesz , co lubisz , to może poszukaj na rynku wtórnym.
Zaoszczędzisz czas , nerwy .
Osobiście , w niedalekiej przyszłości mam zamiar sprzedać dom i kupić dwa , może trzy mieszkania jako inwestycję . 180 m2 nadwie osoby , toza duzo . Na domu , tracisz .
Nie mogę się doczekać kiedy latorośl wyleci :)

Ale , Twoja kasa , Twój czas

Marzy mi się jedno mieszkanie w kamienicy , wysokie sufity ( będzie już bez Atmos )
Lokalizacja przy parku :)
Zmiana na mały parterowy domek ok, ale nigdy nie zamienię domu na mieszkanie. 20 lat w mieszkaniu wystarczy mi na resztę życia.
 

Pakolo

Active member
Bez reklam
Drwredman
U mnie też miał być tylko parterowy 120m2, a wyszło z poddaszem 240, oczywiście liczone po podłodze bo skosy kradną powierzchnię użytkową.


Jeżeli chcesz salkę kinową to szukaj projektu z częściowym podpiwniczeniem domu. Ja też planowałem salkę na poddaszu, ale wyszło tam dużo krokwi, które uniemożliwiły wygospodarować pokój większy niż 20m2, a na dodatek przy takim pomieszczeniu reszta poddasza stałaby się nieużytkowa. Gdybym budował drugi raz ten dom to odpuściłbym adaptację poddasza, a wolałbym zrobić dwa pomieszczenia w podziemiu.
 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
Nie proponuj pompy głębinowej. To relikt przeszłości. Mi podali wycenę 100k zł to wybuchłem śmiechem.

No mi tez wyliczyli 100k.
Kilku znajomych maja pompy glebinowe i se chwala.

Ja bym bral gaz, najprosciej i bez zadnej obslugi.

Ja u siebie opalalem ekogroszkiem, potem owsem, potem peletem w piecu na ekogroszek a teraz mam palnik pelletowy i palem peletem normalnie. Do tego wychaczylem po taniosci uzywana pompe ciepla powietrze woda do CWU. Ale place za prad 500 - 600zl wiec to wypieprze juz niedlogo.
Zamowilem teraz solary na CWU i PV na prad. Jedno i drugie w tym miesiacu moze zamontuja.

Zmiana na mały parterowy domek ok, ale nigdy nie zamienię domu na mieszkanie. 20 lat w mieszkaniu wystarczy mi na resztę życia.

Ja conajwyzej moglbym sie wyprowadzic do jakiegos Penthausu. Dwa pietra, na full wypasie itp.

Ale te mieszkania w blokach 50m^2 w cenie 500 000zl nie bede brzydko mowil co o tym mysle.
 
Ostatnia edycja:

STELVIO

Well-known member
Bez reklam
Na dzisiaj nie założyłbym ani pompy ciepła głębinowej ani solarów na cwu. Jak już to więcej paneli na prąd i to wykorzystywałbym do zagrzania wody. Tak jak pisałem wyżej jak najwięcej podłogówki i sterowanie w każdym pomieszczeniu. Troszkę chrzanią grzejniki drabinkowe w łazience, bo trzeba do nich prowadzić osobny/wyższy parametr grzania. Ale można się wspomóc grzałką elektryczną. I można mieć fajną prostą instalację grzewczą. Bez zbędnych udziwnień. I jak już tak mamy podpowiadać to proponuję założyć rakuperację i odkurzacz centralny. Kino na pewno lepiej w piwnicy niż na strychu. I zawsze lepiej mały domek z jakąś działką niż mieszkanie w bloku. Każdy ma inne priorytety. [emoji846]
 

kaminskakl

Active member
Bez reklam
No mi tez wyliczyli 100k.
Kilku znajomych maja pompy glebinowe i se chwala.

Ja bym bral gaz, najprosciej i bez zadnej obslugi.

Ja u siebie opalalem ekogroszkiem, potem owsem, potem peletem w piecu na ekogroszek a teraz mam palnik pelletowy i palem peletem normalnie. Do tego wychaczylem po taniosci uzywana pompe ciepla powietrze woda do CWU. Ale place za prad 500 - 600zl wiec to wypieprze juz niedlogo.
Zamowilem teraz solary na CWU i PV na prad. Jedno i drugie w tym miesiacu moze zamontuja.



Ja conajwyzej moglbym sie wyprowadzic do jakiegos Penthausu. Dwa pietra, na full wypasie itp.

Ale te mieszkania w blokach 50m^2 w cenie 500 000zl nie bede brzydko mowil co o tym mysle.

Pewnie, że sa zadowoleni, bo działa jak najbardziej, tylko, że koszt Panasonica Powietrze Woda to około 30k zł, a opłaty podobne. Do tego bez kopania, nawiercania itp. Zakładasz jak duży klimatyzator i tyle. Pompa głębinowa nie ma obecnie żadnego sensu.

Penthaus mógłby być ;D
 

STELVIO

Well-known member
Bez reklam
Jest jeszcze opinia , że ogrzewanie podłogowe jest niezdrowe na "pęciny" , a z czasem astma
Ogrzewanie podłogowe może być problemem dla ludzi z poważnymi problemami krążenia i żylakami. Jeśli chodzi o alergię to zero problemu. Większą krzywdę robią zakurzone grzejniki gdzie jest wyższy parametr grzania, a co za tym idzie zwiększony ruch powietrza. Tam to się dzieje. A grzanie podłogi nie jest w stanie unieść nawet najmniejszego pyłku do góry. To my chodząc po mieszkaniu więcej kurzymy. Właśnie ogrzewanie podłogowe polecam dla alergików. Także właśnie odkurzacz centralny jak pisałem w propozycji wyżej.
 

STELVIO

Well-known member
Bez reklam
Pewnie, że sa zadowoleni, bo działa jak najbardziej, tylko, że koszt Panasonica Powietrze Woda to około 30k zł, a opłaty podobne. Do tego bez kopania, nawiercania itp. Zakładasz jak duży klimatyzator i tyle. Pompa głębinowa nie ma obecnie żadnego sensu.

Penthaus mógłby być ;D
Nie reklamując konkretnego sprzętu zgadzam się w 100%. Świat idzie do przodu. Trzeba z tego korzystać.
 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
Na dzisiaj nie założyłbym ani pompy ciepła głębinowej ani solarów na cwu. Jak już to więcej paneli na prąd i to wykorzystywałbym do zagrzania wody. Tak jak pisałem wyżej jak najwięcej podłogówki i sterowanie w każdym pomieszczeniu. Troszkę chrzanią grzejniki drabinkowe w łazience, bo trzeba do nich prowadzić osobny/wyższy parametr grzania. Ale można się wspomóc grzałką elektryczną. I można mieć fajną prostą instalację grzewczą. Bez zbędnych udziwnień. I jak już tak mamy podpowiadać to proponuję założyć rakuperację i odkurzacz centralny. Kino na pewno lepiej w piwnicy niż na strychu. I zawsze lepiej mały domek z jakąś działką niż mieszkanie w bloku. Każdy ma inne priorytety. [emoji846]

Solary a PV to niby calkiem inna efektywnosc, inna cena. Nie znam osoby aby ktos nazekal na solary a mamy tego w okolicy pelno kiedys byly dofinansowania 75% to hurtem zakladali.

Mam tylko podlogowke, dyskomfortu nie czuje. Ale trzeba dobze rozlozyc podlogowke, zebys nie mial placow w korytarzu zimnych. Jak beda ciagneli rurki przez korytarz do pokoi to niech frezuja sturopian i rurki w srodek lub pomiedzy dwie warstwy styropianu. U mnie zrobili lipe.

Odkurzacz centralny mam ale nie wiem czy warto, juz stracil na mocy i cholera wie czemu, a swoje kosztowal.
 

kiermi

New member
Witam. Ja polecam pompę ciepła głębinową ale tylko z "natural coiling". Nie wiem skąd aż 100k, (pompa + zbiorniki+ odwierty + montaż).


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
 

Henry

Active member
Bez reklam
Do tego wychaczylem po taniosci uzywana pompe ciepla powietrze woda do CWU. Ale place za prad 500 - 600zl wiec to wypieprze juz niedlogo.
Lolo, sąsiad jest do ciebie podpięty? ;)
Mam pompę ze zbiornikiem 300l dla CWU i pobiera prądu tyle co nic.

U siebie mam ogrzewanie na gaz + pompa do CWU. Dzisiaj gdybym raz jeszcze instalował, to na bank kompletną pompę powietrze-woda.
Niestety, kiedy u siebie montowałem gaz, to przy zakupie własnej butli (podziemnej), kompletna instalacja była dużo tańsza od pompy.

Także właśnie odkurzacz centralny jak pisałem w propozycji wyżej.
Masz u siebie czy to tylko zasłyszane?
Ja z chęcią odsprzedam jednostkę centralną, pieniądze wyrzucone w błoto.
Przy domu piętrowym już lepiej kupić 2 roboty +dobry odkurzacz.

@Wredman,
A masz już wybraną lokalizację? Sprawdzony plan miejscowy?
Jeśli nie, to na tym etapie dyskusja o rodzaju domu jest trochę zbyt szybka.
MPZP określa jaki rodzaj domu, kąt nachylenia i kierunek dachu mogą być wybudowane.
Np. przy założeniu min. 35 stopni typowa parterówka wyglądać będzie jak "koszmarek".
 

kaminskakl

Active member
Bez reklam
Jest jeszcze opinia , że ogrzewanie podłogowe jest niezdrowe na "pęciny" , a z czasem astma
Ten mit wziął się ze stosowania wysokotemperaturowego ogrzewania podłogowego. Kolejny relikt przeszłości. Obecne podłogówki z kotła gazowego czy pompy ciepła puszczają letnią wodę na podłogę, dzięki temu jest to wydajne i oszczędne ogrzewanie. U mnie mam nastawione 28 czy 30*C na wyjściu. W praktyce podłoga jest neutralna w dotyku. Coś jakbyśmy dotykali drewniany panel, a nie płytkę. Do tego mam termostaty w każdym pomieszczeniu w tym dwa na salon dla lepszego kontrolowania temperatury a za tym komfortu i jeszcze większej oszczędności. W praktyce wygląda to tak, że ustawiony na wysokości 1,5m termostat przy 21*C odcina grzanie, a odczuwalne ciepło jest większe jak 23*C przy ogrzewaniu grzejnikami.
 

kaminskakl

Active member
Bez reklam
Witam. Ja polecam pompę ciepła głębinową ale tylko z "natural coiling". Nie wiem skąd aż 100k, (pompa + zbiorniki+ odwierty + montaż).


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Ale dlaczego polecasz? Załóżmy, że dostanie super promocje i zrobią mu ją za 60k zł. To ciągle 2x więcej niż bezproblemowa w montażu i serwisie pompa Powietrze Woda. Takie niczym nie podparte porady są krzywdzące dla ludzi wchodzących w temat. "ja mam i polecam" :D
 
Do góry