Drogi amplituner vs. tani wzmacniacz

Echelon

New member
Witam.

Mam w tej chwili amplituner Pioneer VSX-520. Chodzi mi o lepsze stereo. Co warto zrobić: wymienić na amplituner za 3000zł czy kupić dodatkowy wzmacniacz za 1000zł ?
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Wzmacniacz lepiej zagra w stereo, jak ampli za 3000zl. Mozna tez isc na kompromis z ampli przy tym budzecie, ale jezeli to ma byc tip top w stereo, to wzmacniacz.
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
W ogóle trudno jest kupić wzmacniacz za 1000zł ,konstrukcje w tej cenie można policzyć na palcach u jednej ręki ,dobrze brzmiący może być Denon PMA520 AE innych pomysłów nie mam ,więc dobry amplituner za 3000zł sprawdzi się lepiej niż wzmacniacz za 1000zł (oczywiście mówimy o nowych klockach)
Niestety ktoś kiedyś zamieścił taką "mądrość" i teraz zbiera się tego pokłosy ,(podobnie jak teoria o trzech którzy przeżyli katastrofę smoleńską )
Dobitnym przykładem jest amplituner Harmana 3390 - NIE MA nowego wzmacniacza w tej cenie który lepiej zagra
 

WiTT

New member
Bez reklam
Harman 3390 to amplituner stereo. Myślę że Echelon miał na myśli czy lepiej amplituner 5.1/7.1 za 3000zł czy wzmacniacz stereo za 1000zł.
Ale ogólnie przychylam się do przemko77. Z nowych, amplitunery za powyżej 3k już prezentują wysoki poziom w stereo, czego nie można do końca powiedzieć z nowych wzmacniaczy stereo do 1k. Trochę wykraczający poza 1k wzmacniacz NAD'a prezentuje dobry dźwięk, ale równie dobrze można kupić amplituner NAD'a za ok.4k i mieć fantastyczną jakość w stereo (zjada na śniadanie tanie wzmacniacze) i świetne kino zarazem.

Kwestia kilku rzeczy, czy mamy miejsce na osobne klocki, czy chcemy mieć więcej pilotów (jeśli różne firmy), włączać kilka urządzeń, dodatkowe gniazdko z prądem dostarczyć, więcej kabli.... albo chcemy mieć nowocześnie i dobrze grające w jednym - też się da zrobić.
Obecnie amplitunery z przedziału 3-5tys. są już naprawdę solidnymi konstrukcjami i nie postawiłbym wyraźnej granicy między nimi a tanimi wzmacniaczami. Mój NAD zjada tanie produkty wzmacniaczopodobne.

Co innego wzmacniacz za 3k vs ampli 3-4k. No ale wtedy już nie mamy gotówki na kino.

Ja bym postawił na wygodę i daję głos na ampli z przedziału 3-5tys., przede wszystkim NAD (w tej chwili 748 model) i masz porządny dźwięk, zapas mocy i super kino.

PS: który się odważy wytłumaczyć kobiecie przez telefon, mając system ampli-preout-wzmak, które urządzenie włączyć żeby grało tak czy tak gdy ona mówi że działa tak a chciałaby tak, a coś się nie włączyło? Życzę powodzenia, awantura gotowa :D
 
Ostatnia edycja:

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Zalezy jaki wzmacniacz, bo 1000zl to faktycznie kwota srednia, ale jezeli wezmiemy tutaj np.Marantza seri 6xxx (ciut wiecej jak 1000zl) to oczywiscie ze lepiej zagra w stereo jak nowy ampli (5.1/7.1) za 3k. Mam te i inne to wiem co mowie. Pytanie co to znaczy dla kogos "lepiej" bo dla niektorych to ampli za 1500zl lepiej zagra od takiego wzmacniacza...
 
Ostatnia edycja:

Echelon

New member
Myślę że Echelon miał na myśli czy lepiej amplituner 5.1/7.1 za 3000zł czy wzmacniacz stereo za 1000zł.


Tak, zgadza się :). Ale mam z kolei pytanie o kolumny w moim przypadku, a nie chcę zakładać nowego wątku. W tej chwili mam kolumny 5.0 Supernova 8 za ok. 1000zł. Może w moim przypadku lepiej byłoby zainwestować w kolumny 5.0 za ok. 2500zł ? Wtedy może usłyszę różnicę.

Wczoraj robiłem eksperyment ze starym wzmacniaczem wyciągniętym z szafy Technics SU-V300. Na frontach może 5% poprawy. Więc gra nie warta świeczki, moim zdaniem.
 

gatar

Active member
Bez reklam
Witam.
Mam do KD amplituner 7.1 HK AV 255 a do stereo HK 980 (dostępny od 1300 zł nówka) i różnica w stereo na korzyść 980 jest duża.
 

norad

New member
PS: który się odważy wytłumaczyć kobiecie przez telefon napisał:
tak [/I]czy tak gdy ona mówi że działa tak a chciałaby tak, a coś się nie włączyło? Życzę powodzenia, awantura gotowa :D
O! I to jest bardzo ważny argument!!!
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
...Harman powędrował na stolik jako pierwszy.Szybko stwierdziłem, że HK3390 jest bardzo dobry. Nigdy bym się nie spodziewał, że wielka dwukanałowa maszyna zagra tak naturalnym i przestrzennym dźwiękiem. Równowaga tonalna nie budzi zastrzeżeń; może z wyjątkiem najniższego basu, do którego zaraz dojdziemy. Temperaturę barw nastawiono na zero. W pierwszych minutach odsłuchu nic nie razi, a i później sytuacja się nie pogarsza. Harmana słuchałem przez dwa tygodnie i nie miałem ochoty zabierać się za pozostałe urządzenia. Tak dobrze grał.
HK3390 nie daje się przyłapać na tanich sztuczkach. Co więcej, po jakimś czasie staje się jasne, że poza neutralnością i realistyczną barwą oferuje kilka smaczków, których szukalibyśmy raczej we wzmacniaczach specjalistycznych audiofilskich wytwórni. Jest dynamiczny, ale bez efekciarstwa. Do tego dochodzą dźwięczne wysokie tony i przestrzeń. Chyba właśnie jej otwartość najbardziej przypadła mi do gustu. Dźwięk bez problemu odrywał się od kolumn. Audio Physiki Spark 5 mogły pokazać swoją ulubioną sztuczkę: zniknąć, zostawiając scenę wypełnioną muzyką. Co ważne, dźwięk nie nosił śladów ostrości. Nie słychać w nim agresji ani natarczywej ekspozycji szczegółów (których jest stosunkowo dużo). Harman nie robi z tego zagadnienia. Po prostu gra.

Konkluzja
Ale wiecie co? Gdybym miał dwa tysiące na wzmacniacz, Harman trafiłby na krótką listę kandydatów do odsłuchu. Gdybym w ramach testu nie potraktował go kilkoma specyficznymi płytami, nawet bym nie zauważył braku najniższych pomruków. Cała reszta to w tej cenie bardzo wysoki poziom...

Tomasz Karasiński - test "Hi-fi i muzyka"
 
Kolega Echelon może jeszcze wpiąć w system pioneera a30. Będzie tanio, w rodzinie, i musi być poprawa stereo. Ten stary technics nie bardzo nadaje się na miarodajne porównania, ostatnimi czasy opowiedziano mi o posiadaczu podobnego technicsa, który był totalnie zaskoczony na plus dźwiękiem jaki usłyszał z marantza 5004.
Wąskim gardłem systemu w stereo mogą być jeszcze fronty.
 
Do góry