Dolby Atmos

gorus1

New member
Z pewnością kupię bo chyba z zakupem TV chwilowo się wstrzymam - używałem podobnego, ale pasywnego i to nie zdało egzaminu (strasznie "rwało" obraz i dźwięk), ale może faktycznie z aktywnym zadziała.
Jednak gdybym zdecydował się zakupić już TV to czy te nowe modele wyślą po ARC oryginalny dźwięk z urządzeń podłączonych po HDMI czy też muszę szukać takich ze standardem HDMI 2.1 (eARC)?
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
TV masz właśnie jeszcze w starych cena , bo już firmy niektóre podnoszą i to 10% i więcej. A nowe modele będą droższe o blisko 50%.
Więc dobrze się zastanów.
 

gorus1

New member
Mam jeszcze jedną barierę do pokonania, ale myślę że uda się przekonać :)
Dziękuję za dotychczasową pomoc, pytanie tylko to co poprzednio:
Czy te nowe modele TV potrafią przesłać dźwięk po ARC w sposób bezstratny również z urządzeń podłączonych po HDMI?
 

zochu91

Klub HDTV.com.pl
VIP
Mam jeszcze jedną barierę do pokonania, ale myślę że uda się przekonać :)
Dziękuję za dotychczasową pomoc, pytanie tylko to co poprzednio:
Czy te nowe modele TV potrafią przesłać dźwięk po ARC w sposób bezstratny również z urządzeń podłączonych po HDMI?

Do przesłania dźwięku bezstratnego potrzebny jest eArc
 

gorus1

New member
Jeżeli byłbym pewien, że DD 5.1 też zostanie przekazane bez żadnej dekompresji to byłbym zadowolony, jakby się okazało że przez zwykłe ARC dźwięk Dolby True HD i DTS HD także bez dekompresji zostanie przekazany to zamówiłbym już teraz...
Jak myślisz, do tego też potrzebne jest eARC?
 

zochu91

Klub HDTV.com.pl
VIP
DD 5.1 prześle Ci nawet Toslink z TV do soundbara/amplitunera. Arc oczywiscie tez. Do DTS HD chyba potrzeba eArc
 

gorus1

New member
Mój model samsunga z 2012 r. pomimo, że ma ARC i obsługuje DD 5.1 niestety, ale potrafił przesłać DD 5.1 wyłącznie z treści dostępnych na TV (telewizja z modułu CI+, USB, czy aplikacje smart). Jeżeli był to dekoder, czy konsola podłączone bezpośrednio do TV - niestety, ale zawsze taki dźwięk był dekompresowany i amplituner go interpretował jako PCM 2.0 i bez znaczenia było czy wychodził on po HDMI ARC czy SPDIF stąd podpytywałem, żeby uniknąć takiego problemu.
Jednak chyba i tak poszukam jakiegoś TV z eARC pomimo, że mój amplituner go nie obsługuje, a
z tego co wyczytałem to zarówno nadajnik jak i odbiornik muszą obsługiwać ten standard, aby to wszystko funkcjonowało.
No właśnie - nie ma takiego portu a obsługuje Dolby Digital Plus, Dolby True HD, DTS HD Master Audio, DTS-HD więc chyba nie jest wymagane eARC...
 
Ostatnia edycja:

zochu91

Klub HDTV.com.pl
VIP
A Po co tak mącić skoro mozesz dekoder podlaczyc do amplitunera a TV do wyjscia hdmi. Ja tak mam i włączając TV załącza mi się amplituner, zwiększając głośnośc na pilocie TV zwiekszam glosnosc amplitunera.
 

zochu91

Klub HDTV.com.pl
VIP
Zakładając, że ampli pracuje codziennie przez 365 dni w roku po 10 godzin dziennie i pobiera średnio 50W, wychodzi jakieś 180 KWh, co przy obecnej stawce daje jakieś „kosmiczne” 100zł rocznie ;)
 

bl4ck

Active member
Bez reklam
@gorus1
1. Jest wymagane eARC w TV i Amplitunerze.
2. Jestem przekonany że twój tv nie dekoduje dts-ma ani truehd to że je odtwarza nie oznacza że je dekoduje, ponieważ odtwarza z nich tylko strumień źródłowy dts a w przypadku tuehd tylko dwa kanały.
 
Ostatnia edycja:

gorus1

New member
Zakładając, że ampli pracuje codziennie przez 365 dni w roku po 10 godzin dziennie i pobiera średnio 50W, wychodzi jakieś 180 KWh, co przy obecnej stawce daje jakieś „kosmiczne” 100zł rocznie ;)
Każda złotówka się liczy natomiast jak już pisałem to nie jedyny mankament tj. dekoder i TV mam na wierzchu, a ampli schowany w komodzie i o ile zmiana głośności, włączenie i wyłączenie byłoby obsługiwane przez HDMI CEC, o tyle przy każdej zmianie źródła w ampli (konsola i dekoder podłączone przecież do amplitunera) musiałbym wstawać do komody, otwierać drzwiczki i zmieniać źródło :kom:

1. Jest wymagane eARC w TV i Amplitunerze.
2. Jestem przekonany że twój tv nie dekoduje dts-ma ani truehd to że je odtwarza nie oznacza że je dekoduje, ponieważ odtwarza z nich tylko strumień źródłowy dts a w przypadku tuehd tylko dwa kanały.
To że i w TV i w amplitunerze jest wymagane eARC to wiem, ale czy jest wymagane do przesłania dźwięku w formacie DD 5.1? - chyba nie
AD. pkt. 2 napisałeś, że jesteś przekonany iż TV nie dekoduje... - czy na pewno chodziło Ci o TV (i tak się przymierzam do jego zmiany), a nie amplituner?
 

gorus1

New member
kup splitter aktywny HDMI...
Tak też uczyniłem i to spełnia moje oczekiwania, dodatkowo celem uzupełnienia dodam, że obsługę wszystkich urządzeń zapewnia https://www.x-kom.pl/p/346473-pilot-uniwersalny-one-for-all-evolve-4.html (przyznam, że jestem w szoku odnośnie możliwości) oraz to https://www.x-kom.pl/p/442207-pilot-uniwersalny-one-for-all-remote-control-extender.html jako przedłużacz sygnału.
Od teraz wszystko sterowane z jednego pilota(nawet konsola xbox one) z pełną funkcjonalnością.
 

duber

New member
Witam
Jesli dobrze zrozumialem aby słuchać atmosa na rz840 mogę podłączyć dwa głośniki sufitowe jeśli chce 4 to potrzeba wzmacniacza?
Czyli mając obecnie 5.1 dokupuje 2 sufitowe i mam atmosa?
 

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
Nie wiem, czy było gdzieś o tym na forum.
I Dolby doceniło potrzebę użycia głośników wysokości. Co ciekawe, układ nie jest nowy, bo powstał w 2018 roku. I z pewnością daje to fajny efekt. Tyle tylko, że nie będzie on osiągalny dla zwykłego Kowalskiego w sprzęcie „popularnym”. To nie tylko kwestie finansowe, ale przede wszystkim lokalowe. To już najwyższa półka. Np. Trinova (ma być), czy też StormAudio, który już potrafi dekodować do 20 kanałów. Konkluzja jest taka, że im więcej kanałów się wymyśla, tym mniej ludzi będzie w stanie zaimplementować coś takiego do swoich warunków.
A piszę o tym wszystkim dlatego, gdyż koresponduję z kimś, kto chciałby zrobić coś takiego u siebie, w połączeniu z Auro! Tylko nie wiem, czy da radę, bo chyba nie do końca zdaje sobie sprawę w co się pakuje. Na razie nie znam szczegółów.

 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
Do takich ukladow musisz miec juz kawal salki. W typowych salkach domowych do 50m nawet nie upchasz tychbwszystkich glosnikow.... no chyba ze bedziesz pakowal glosniczki od logitecha :p
 

przemm

New member
Pytanie odnośnie konfiguracji Atmosa:

Gdy na telewizorze odpalę apkę Netflixa, przy niektórych filmach mam ikonkę Atmos, ale na ampli pojawia się DD (eARC włączone)

Gdy na dekoderze NC+ odpalę Netflixa, przy tych samych filmach nie ma ikonki Atmos (??), a na ampli się wyświetla Atmos surround jak włączę film.

O co chodzi?

TV: LG65OLED, Ampli: Marantz SR8012
 
Do góry