dolby atmos 7.1.4 na poddasze skosy

mario5791

New member
Temat rzeka. Więc, tak pokrótce.
Obok Atmosa i wspomnianego już Auro 3D, jest jeszcze DTS:X. Wszystkie te formaty korzystają z głośników górnych/wysokości. Właściwie są dwie konfiguracje głośników; jedna dla Auro, druga dla Atmosa. Lecz nie są one ze sobą „kompatybilne”. Niemniej jednak, wystarczy odpowiednie przypisanie głośników w amplitunerze, aby wszystkie trzy kodeki pracowały na jednym układzie głośników. A jak je rozlokujesz w przestrzeni, czy będzie to Auro czy Atmos, nie ma znaczenia.
PS A skąd Kolega jest?


Dziękuję bardzo za linki i szerokie wyjaśnienie.

Rozumiem, że jak rozlokuje głośniki pod atmos to w razie czego i z auro mogę skorzystać w przyszłości tylko będzie on nazwijmy nie uszyty na miarę lokalizacją głośników.

Jestem z mazowieckiego, "niedaleko pod warszawą"
 

Kapusta7

Banned
No to pisz do kolegi Bipo, on mieszka kolo Warszawy, może uda Ci się wprosić na odsłuch Atmosa, chłopak ma wiedzę i wszystko Ci wyjaśni.:)
 
Ostatnia edycja:

ralfik77

Member
Bez reklam
Sugerowałem się datą posta firestorm7 (2016)

A jakie są jego losy ?
Auro3d jest może nawet starsze niż atmos.
Losy jego są takie, że przegrało konkurencję z atmosem jeśli chodzi o rynek filmowy konsumencki.
Natomiast są sale kinowe z Auro3d i całkiem dużo filmów ale tylko dla kin.
Jak firestorm napisał.
W zastosowaniach domowych,
bardzo dobry system, jak ktoś stawia na muzykę, nie na film .

Nie wiem jak w nowych amplitunerach ale we wcześniejszych Auro3d nie działało na ustawieniu do atmosa.

Ps.
Przegrało, bo zaufane w sobie dupki tam pracują.
Tak wnoszę, po kilku nieprzyjemnościach kontaktu z nimi.
 
Ostatnia edycja:

mario5791

New member
Panowie jak dam w każdy pkt. głośnika czysty kabel miedziany 2x2,5mm to będzie dobrze?
- bo głośniki i sprzęt będą kompletowane później. Zakładam typową moc tych najbardziej potrzebujących grubości kabla głośników/kolumn.

Czy może do sufitowych za grube przekroje?

Zakładam każdy kabel długość ok 10m max 15mb.


Trochę za późno się obudziłem z tym kinem i mam mało czasu na doktoryzowanie się z każdej dziedziny a zaraz muszę kręcić te płyty KG. Więc co mogę muszę schować.
 

mario5791

New member
Jeszcze jedno pytanie.
Pod głośniki sufitowe w KG robić jakieś puszki od wewnętrznej strony?
W sensie że np. od wewnętrznej strony ocieplania zrobić pudełko otwarte odp. otworem pod przyszły głośnik z maskownicą a w nim wypuszczony kabel pod podłączenie do głośnika.

Jeśli tak to z czego
a) z płyty KG
b) z desek
c) z tworzywa (wiaderko, pojemnik, doniczka etc.)

A jeśli puszka to okrągła czy prostokąt inny kształt.
 

firestorm7

Well-known member
Bez reklam
Rozumiem, że jak rozlokuje głośniki pod atmos to w razie czego i z auro mogę skorzystać w przyszłości tylko będzie on nazwijmy nie uszyty na miarę lokalizacją głośników.

Jestem z mazowieckiego, "niedaleko pod warszawą"
Dokładnie Kolego. Z głośnikami możesz zrobić co chcesz. Istotne tylko jest ich przypisanie w amplitunerze i zagrają wszystkie kodeki/formaty.

Ja jestem z Łodzi. Daleko, nie daleko. Jakby co, to okazyjnie zapraszam na odsłuch Auro. Na palcach jednej ręki można policzyć osoby, które mają i miały możliwość odsłuch tego formatu, więc wiedzą i mają pojęcie jak to brzmi. Bo tak, to sobie można tylko pogadać. I chyba jestem jedynym, który użytkuje Auro na jego oryginalnej konfiguracji.
 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
Wszystkie glosniki daj 2.5mm to nie majatek wzgledem 1.5mm, na fronty daj cos lepszego 4mm np. Melodika, Klotz, itp.
 

mario5791

New member
Dokładnie Kolego. Z głośnikami możesz zrobić co chcesz. Istotne tylko jest ich przypisanie w amplitunerze i zagrają wszystkie kodeki/formaty.

Ja jestem z Łodzi. Daleko, nie daleko. Jakby co, to okazyjnie zapraszam na odsłuch Auro. Na palcach jednej ręki można policzyć osoby, które mają i miały możliwość odsłuch tego formatu, więc wiedzą i mają pojęcie jak to brzmi. Bo tak, to sobie można tylko pogadać. I chyba jestem jedynym, który użytkuje Auro na jego oryginalnej konfiguracji.

Dziękuje bardzo za zaproszenie jak będzie możliwość i czas po obu stronach i to chętnie skorzystam.


W kwestii mojego planu rozlokowania głośników na początku wątku pod atmos 7.1.4 są może jakieś uwagi.
 

mario5791

New member
Wszystkie glosniki daj 2.5mm to nie majatek wzgledem 1.5mm, na fronty daj cos lepszego 4mm np. Melodika, Klotz, itp.

Ok. Pojadę wszystko 2,5mm a dwa fronty 4mm.

Suba i centralny kabel to bez sensu chyba chować jeśli jest planowana jakaś szafka pod TV i na ampli, która to szafka będzie stała gdzieś po środku?
 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
Centralny tyle se poprowadzisz na krotko.

Z subwooferem bedzie zabawa, raz ze masz tak duze pomieszczenie ze nic ponizej 3000zl praktycznie nie kupisz, po drugie zapewne bedziesz musial miec dwa suby po 500w rms minimum,

Niekotore suby maja bezprzewodowa transmisje - kabel podlaczasz tylko do zasilania.

Moznaby pomyslec o piprowadzeniu kabla do suba gdzies za kanape tak w razie w, ale tu juz musialby sie wypowiedziec ktos z wiedza i doswiadczenie. Moze zadzwon i porozmawiaj z Home Cinema Pro.
 

mario5791

New member
Pomierzyłem okablowanie potrzeba ok 100mb kabla głośnikowego.
Rozmieszczenie głośników patrząc z góry wg schematu.
Zrobiłem wstępnie w naturze wg referencji kąty od pkt. centralnego z kanapy.
90st dla bocznych prawego i lewego,
135st. dla tylnych lewego i prawego
zarówno boczne jak i tylne na wysokości ucha tj ok. 110cm u mnie.
górne patrząc z boku przedni lewy i prawy 45st do przodu, tylny lewy i prawy 135st do tyłu.

Zauważyłem że referencja umieszcza w jednej linii frontowe z górnymi przednim i tylnym. Więc pojawiło się pytanie w jakiej odległości ta linię wyznaczyć od ściany bocznej. Z tego co doczytałem oraz z forum przewija się zalecana odległość ok 1m i więcej. Ponieważ trudno to ocenić bez sprzętu przyjąłem 1m dla przednich zarówno z tyłu za nimi jak i od ściany bocznej i tak wyznaczyłem górne sufitowe względem przednich. Czy tu są jakie uwagi?


Ponieważ mam te skosy a wypada/pasuje mi kanapę wepchnąć prawie pod jeden z nich. Mocowanie głośników tylnych górnych planuje tak jak na moim rys. Również tyły zwykłe nie chcę na nóżkach wiec przymocuje podobnie na odpowiedniej wysokości. Zrobię za nimi takie wypełnienia z płyty aby za tylnym był pion a za górnym poziom. Może tak być?

Ogólnie ma to wszystko tak ustawione sens czy gdzieś popełniam błąd?
 

Attachments

  • atmos 7.1.4 schemat.jpg
    atmos 7.1.4 schemat.jpg
    229,6 KB · Wyś: 1410
  • atmos 7.1.4 mocowanie sufitowegoA.jpg
    atmos 7.1.4 mocowanie sufitowegoA.jpg
    41,4 KB · Wyś: 162
  • atmos 7.1.4 rozmieszczenie głośników górnych.jpg
    atmos 7.1.4 rozmieszczenie głośników górnych.jpg
    29,9 KB · Wyś: 980
Ostatnia edycja:

norbert1983

Member
Wszystko fajnie tylko nie jestem pewien czy wysokość głośników tylnych atmosów nie będzie zbyt niska w zaleceniach jest minimum 220cm. Możesz jeszcze rozważyć 7.1.2. Ja jestem posiadaczem takiego zestawu i mam bardzo podobne pomieszczenie również na poddaszu.
 

mario5791

New member
Wszystko fajnie tylko nie jestem pewien czy wysokość głośników tylnych atmosów nie będzie zbyt niska w zaleceniach jest minimum 220cm. Możesz jeszcze rozważyć 7.1.2. Ja jestem posiadaczem takiego zestawu i mam bardzo podobne pomieszczenie również na poddaszu.

Może wyjdzie 220cm. Podałem orientacyjnie. Sprawdzę dziś miarą. Widzisz nie wiedziałem, że to aż tak ma znaczenie.
Wychodzę też z założenia, że lepiej jak będą niż nie.


Nie zwróciłem uwagi. Czy wieszanie na ścianie bocznych i tylnych implikuje mniejszy wybór w głośnikach lub gorszy odsłuch względem wolnostojących?
 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
Masz miejsce to montuj tylnie atmosowe, wysokosc 220cm dla atmosa to zalecenia a nie przymus. Od tego jest system kalibracji a avr aby to wyregulowac. Postaraj sie jedynie aby tylni atmos nie byl za blisko tylnie surround.

Jak masz miejsce i kase to mozesz boczne i tylnie postawic takie same jak fronty no ale... Zazwyczaj to glisniki frontowe dobierasz na takie jakie ci pasuja. Boczne i tyly kupujesz juz raczej do tej samej serii.

Glosniki atmosowe to juz kwestia zdrowego rozsadku (moim zdaniem) na atmosa nic drogiego bym nie kupowal.
 

mario5791

New member
Jeszcze jedna kwestia. Na tych schematach atmos górne są zawsze narysowane w płaszczyźnie równolegle do podłogi.
Tu na form pojawiały się też opinie, że przy większych pomieszczeniach mogą być pod kątem (do podłogi/sufitu bo jakie do słuchacza kąty są jasno podane).
Tak czy siak będę prowadził instalacje do tych 4 górnych.

Na zapas nurtuje mnie pytanie. Czy mogą tylne górne być pod kątem. W sensie, że patrząc z boku jak na rys. referencyjnym kąty rozstawu do głowy są zachowane co wyznacza punkty rozmieszczenia tych głośników, ich odległość względem siebie oraz od słuchacza a tylne dwa nie patrzą prosto w dół na podłogę za słuchaczem tylko były by skierowane w stronę słuchacza (równolegle do linii ścian bocznych -nie dodatkowo skręcone do środka). Czyli zamiast umocowane prosto równolegle do sufitu/podłogi przechylone względem osi przód- tył tak jak wyznaczy to skos 45st. (na boki w prawo/lewo nie wychylone). Było by to estetyczniej- głośnik nie wystawałby ze skosu jak na moim rys.http://www.hdtv.com.pl/forum/1495572-post35.html


Nie wiem czy to klarownie piszę.
 
Ostatnia edycja:

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Nie wiem czy klarownie piszesz, ale oczywiście możesz skierować głośniki pod kątem. Nawet, jeżeli głośniki umieścisz zgodnie ze sztuką, to i tak niektóre posiadają możliwość regulacji i tutaj również nic nie stoi na przeszkodzie aby nimi manewrować, a czasami jest to wręcz wskazane, aby skierować je centralnie w miejsce odsłuchu.
 
Do góry