"docieranie"

ArtS007

New member
Bez reklam
Ja chyba dam sobie spokój z tłumaczeniem mojej tezy. Kino najmniej szkodzi plaźmie ze względu na powidoki. I tylko tyle. Nie wiem dlaczego wysuwasz z tego przypuszczenie, że dla innych sygnałów plazma się nie sprawdzi. Naprawdę proszę o dokładniejsze czytanie.

Jeszcze raz powtórzę. Obraz z DVD nie posiada stałych elementów typu logo stacji lub znaczek ograniczenia wieku. Więc nie ma ryzyka, że się takie elementy wypalą. Ta kwestia nie dotyczy w żaden sposób jakości obrazu.

ArtS :)
 

Jarod

New member
Arts nawet dvd niekoniecznie jest bezpieczne :p

Bardzo dużo filmów jest w cinematicu 2,35:1 i wtedy mamy czarne pasy u góry i u dołu - a to też się wypala hihi
 

ArtS007

New member
Bez reklam
@Jarod, masz rację. Jednak ja korzystam z trybu powiększenia w DVD i oglądam bez pasów. Odbywa się to kosztem niedużej utraty obrazu po lewej i prawej stronie.

@marcin, chyba to wiesz, ale na wszelki wypadek napiszę: czarne pasy się nie wypalą, wypali się pozostała część ekranu.

ArtS :)
 

jurek50

New member
Przepraszam, jeśli zirytowałem:) . Ale słowa sa róznie interpretowane. Gdy piszesz, że plazma jest lepsza jako kino niz tv to mozna to zrozumiec jako sugestię, że jak ktos chce kupić tv to lepiej nie plazmę. A jak rozumiem nie o to chodziło, a o to, że lepiej oglądać jako kino, podobnie jak lepiej jeździć po dobrej drodze niz złej:) .
 

m@rcin

Member
@ArtS007 pewnie że wiem ;) (to było pytanie do @jaroda bo chyba sam nie jest przekonany co pisze - bez urazy ;) )
Obserwuję od dłuższego czasu forum i śledzę różne opinie na temat plazm i LCD, gdyż przymierzam się właśnie do kupna TV HD. ;)
 

Jarod

New member
m@rcin napisał:
@ArtS007 pewnie że wiem ;) (to było pytanie do @jaroda bo chyba sam nie jest przekonany co pisze - bez urazy ;) )

To był taki skrót myślowy.
I nie pisz, że nie jestem przekonany bo wiem co pisze.
 

m@rcin

Member
po 1 @jarod nie cytuj pod postem pod którym piszesz (@ArtS007 chyba się ze mną zgodzi ;) )
po 2 napisałem jeszcze -bez urazy ;) , więc nie musisz się tłumaczyć skoro wiedziałeś :mrgreen: lub nie :D
 

ArtS007

New member
Bez reklam
Nie będę się gniewał za ten fragment ostatniej wypowiedzi w cytacie, gdyż takie użycie bywa sensowne. Ale oczywiście bez przesady.

ArtS :)
 

Szczepano

New member
Witam,
a propo wypalania...
u mnie jest tak: tv chodzi 6-12h bezprzerwy na TVN24 (ojciec zasypia przed telewizorem) i po 2 miesiacach uzytkowania z kontrastem ustawionym na 60% nie ma śladu znaczków. To jest fakt!!!

Druga sprawa, nie widziałem jeszcze zeby ktoś wspomniał kiedyś na forum, że w PY jest funkcja zapobiegania wypalaniu się znaczków włanczana z menu i posiadająca trzy stopnie ustawiania. Może to działa?
 

ArtS007

New member
Bez reklam
Z tego, co wiem, Panasonic nie stosuje jakiegoś jawnego systemu przeciwypaleniowego. To, co piszesz o oglądaniu TVN24 krzepi. Ciekawe, jak będzie po kilku latach.

ArtS :)
 

Szczepano

New member
Nazywa się to "podświetlanie panelu bocznego" czy "panel boczny" jakoś tak. W instrukcji pisze, że to właśnie zapobiega wypalaniu.

Hm ... No więc dzisiaj przyjrzałem się jeszcze dokładniej i sprawa wygląda tak, na jasnym tle , przy normalnym oglądaniu nie ma nic. Na czarnym tle (np. zablokowany kanał cyfry) są ślady i znaczków, i przede wszystkim pasków wyswietlanych przez cyfre. Z tym, że nie wiem czy to jest wypalenie, czy te tzw. powidoki, bo jak wszedłem w menu dekodera, żeby pogrzebać, to poźniej było widoczne całe to menu. Przygnębiające jest to, że po jakimś czasie menu było słabiej widoczne, a znaczki jakby znowu wylazły spod tego menu.

Co myślicie??

P.S. A tak wogóle czy takie wypalenie wpływa na jakość obrazu? Czy my oglądając TV z conajmniej 2-3 metrów możemy to zauważyć?
 
Ostatnia edycja:

piqs

New member
Witam,

Z tego co rozumiem (dyskusja była już gdzies prowadozna) to funkcja podświetlania paneli bocznych ma ograniczyć skutki oglądania obrazu w formacie 4:3 (wówczas po obu stronach obrazu zostają pasy). Jeżeli wyłączymy podświetlenie paneli bocznych i oglądamy 4:3 to z czasem środek będzie bardziej wypalony niż boki. Podświetlenie kolorem szarym ma temu zapobiegać.
Jeśli się mylę, to mam nadzieję, że któryś z kolegów mnie wyprostuje :)

Pozdrawiam i wesołych Świąt życzę,
 

Szczepano

New member
Z intrukcji...
Panel boczny - zalecanym ustawieniem jest wysoka , co zapobiega powstawaniu "obrazu szczątkowego" na panelu.

W sprawie moich wypaleń...
To co było widoczne wczoraj w nocy, w ciągu dnia jest niedozauważenia. Nie widze żadnych śladów. Chociaż tyle...
 

ArtS007

New member
Bez reklam
@Szczepano. Z tego co piszesz wynika, że ślady logo to są powidoki długotrwałe. Z czasem powinny zaniknąć, ale pod warunkiem, że w ich miejscu będziesz wyświetlał co innego. Myślę, że kuracja białym szumem wyeliminuje to zjawisko. Ale nie zmienia to foaktu, że nie można mówić iż nowe plazmy nie są wolne od wady utrwalania się stałych elementów obrazu. Ślady po menu, to powidoki krótkotrwałe i występują nawet w CRT. Oczywiście w przypadku CRD są one o wiele krótsze, ale są. To jest kwestia pewnej bezwładności luminioforu, a w przypadku plazm dochodzi jeszcze bezwładność stanu gazu w komórkach.

@Pigs. Twoje wnioski są jak najbardziej poprawne.

ArtS :)
 

Szczepano

New member
"Ale nie zmienia to foaktu, że nie można mówić iż nowe plazmy nie są wolne od wady utrwalania się stałych elementów obrazu."

To też drugi mój post miał naprawić błąd jaki popełniłem w pierwszym.;) Choć z drugiej strony, jeśli ograniczy się to tylko do takiej postaci jak teraz, (Nie widać nic na nie czarnym tle i nie w nocy) to wole plazmy nawet z takimi wadami.

Kuracja białym szumem?? Wyciągnąć mu kabel od cyfry??
 

Szczepano

New member
Kurowałem dzisiaj białem szumem z rańca pół godziny, nie wiem czy to dzięki temu, w każdym razie po całym dniu oglądania, sprawdzałem przed chwilą i praktycznie nic niema, a na pewno żadnego loga.:D
 

Lech

New member
Bez reklam
Szczepano napisał:
Kurowałem dzisiaj białem szumem z rańca pół godziny

Na pewno taka kuracja od czasu do czasu pomaga plaźnie. Ja też to stosuję z powodzeniem.
Jest to trochę tak jak z konserwacją nowego samochodu. Niby producent daje gwarancję na kilka lat, ale jest to gwarancja na perforację blachy czytaj "dziury". Oczywiście tych "dziur" w blasze nie ma bo producent wie co robi!. Jednak po upływie tych kilku lat pojawia się ruda gdy jest już po gwarancji. Dlatego warto jest wydać drobną kwotę na początku by ustrzec się kłopotu w przyszłości. Podobnie jest z "konserwacją" plazmy.
 
Do góry