Docierać albo nie docierać oto jest pytanie :)))

papadupapulo

New member
Jako że jestem nowy na tym forum chchiałem się przywitać - "DZIEŃ DOBRY"

A teraz do rzeczy, wiem że ten temat jest w wielu wątkach ale i zaraz dostane opier… żebym sobie poszukał:fool: ale ja takiego tematu nie znalazłem ( może wina „laictwa”):lol:.
Czy po zakupie plazmy powinno ją się docierać czy nie koniecznie, bo np. pan który teoretycznie jest fachowcem w dużym sklepie RTV powiedział mi że jest to nie potrzebne, a na forum ludzie piszą że nawet 300 h ustawiają telewizor na jakimś minimum – czyli co przez 300 godzin oglądają słaby nie ostry obraz ??? ups to nie wiem czy by mnie nie korciło ustawiać co jakiś czas tzw. „żyletę”.

Proszę Was o informację jak powinienem postępować:D, a tym którzy potraktują to jak stratę czasu życzę Wesołych Świąt

Pozdrawaim
 

kapsell

New member
Bez reklam
Dokladnie, nie jeden post zostal juz napisany na tym forum w tym temacie.
Sprawa wyglada tak w skrocie: jedni docieraja inni nie i tez jest dobrze.
Moja rada: lepiej dmuchac na zimne i docierac.
 

fazer58

Member
Bez reklam
Hmm... Są dwie szkoły,jedni mówią,ze TAK,inni,że NIE! A,Ty musisz wybierać.Jednak nikt nie mówi,żeby oglądać nieostry obraz.Generalnie trzeba zmniejszyć (do połowy skali) fabryczny kontrast,który zawsze jest bardzo wysoki,resztę parametrów ustaw tak,jak Ci odpowiada najbardziej.Nie oglądaj w formacie 4:3,bo to w tv panoramicznym jest idiotyczne! Nie oglądaj cały dzień jednej stacji,gdzie logo jest bardzo intensywne,bo właśnie wtedy może powstać tzw. powidok.Jeżeli będziesz oglądał tak "normalnie",to oczywiście nie musisz się niczego obawiać.Chociaż,tu na forum jest taki gość,który codziennie zapuszcza sobie 30 min."śnieg",żeby wyeliminować ewentualne "duszki" :) Ja,swój docierałem na zmniejszonym kontraście,mam już trzeci rok i wszystko ładnie śmiga.Także,zdrowy rozsądek i wszystko będzie dobrze.Pozdrawiam.
 

hojlo1

New member
Bez reklam
Można także:
- przeczytać dokładnie instrukcje obsługi i warunki gwarancji (zalecane przed 1wszym uruchomieniem TV)
- zadzwonić np. do producenta (koszt to 1en impuls.., dzwoniłem do 2ch) i zapytać wprost. ;)
 

kmarcin

New member
Kilka razy już o tym pisałem... miałem plazmę Panasonica którą docierałem i mam plazmę Hitachi z którą "poszedłem na żywioł" - rezultat taki sam, brak wypalonych powidoków itd.
W obecnie produkowanych modelach "problem" docierania nie istnieje (potwierdzone przez kilku znajomych użytkujących telewizory plazmowe).
Pozdr.
 

conrdd

New member
Co to znaczy ustawienia fabryczne? Na wejściu są dostępne - w Panasonicu - zdefiniowane profile od dynamicznego, przez normalny do kino itd. W profilach tych kontrast jest różny np w dynamicznym na max (60). W instrukcji słowa natomiast nie ma by przez pewien czas ich nie uzywac ani by zmniejszać parametry obrazu (a jest np ostrzeżenie przed powidokami). Stąd IMHO docieranie to obecnie urban legend.
 

pejotpe

New member
Bez reklam
Co to znaczy ustawienia fabryczne? Na wejściu są dostępne - w Panasonicu - zdefiniowane profile od dynamicznego, przez normalny do kino itd. W profilach tych kontrast jest różny np w dynamicznym na max (60). W instrukcji słowa natomiast nie ma by przez pewien czas ich nie uzywac ani by zmniejszać parametry obrazu (a jest np ostrzeżenie przed powidokami). Stąd IMHO docieranie to obecnie urban legend.

Nie wiem, czy urban legend, czy nie, ale fakt jest taki, że Samsung PS50A451 na początku (pierwsze kilkaset godzin) był cholernie wrażliwy na stałe elementy (ślady po kompasie z MoH usuwałem przez kilka ładnych godzin), a teraz nie ma żadnych problemów... Jakoś szczególnie go nie oszczędzałem, ale pilnowałem, by nie grać zbyt długo w gry posiadającego kontrastowego HUDa...
 

conrdd

New member
Zaraz po właczeniu obraz na TV był gorszy niż po ledwo 6 godzinach pracy i z tym nie dyskutuję. Chodzi o to że mam wątpliwości czy utrzymywanie specjalnego reżimu przez pierwsze 100 - 200godzin pracy - niewielka jasność, kontrast - ma sens dla późniejszej żywotności ekranu.
 

hojlo1

New member
Bez reklam
Na żywotność ekranu ma, ale to nie ma związku z tzw."docieraniem".

Patrząc na to logicznie - to chcąc mieć b.długą żywotność wszystko poustawiaj na min. (albo wyłącz ekran), bo przecież każda eksploatacja ma wpływ na np. trwałość luminoforu itp. .
Śmieszne jeszcze to 100/200 godzin, a nie np 176,5 h... ("urban legends" w nowych PDP)

Moim zdaniem TV służy do oglądania programów, a "docierać" go polecam np. szmatką z mikrofibry (jest to w instrukcji konkretnego TV , a jeszcze nikt nie znalazł w instrukcji o innym "docieraniu").
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
bogaty napisał:
Powidoki są wkurzające, ale ostatnio się nimi nie przejmuje, bo skoro po 9h grania powidok był, następnie trzy godzinki śniegu wystarczyło żeby znikł, wydaje mi się że w modelach 2009 nie da się wypalić na stałe obrazu szczątkowego.Im dalej w las będzie tylko lepiej i możliwe że gdy TV stuknie 3000 godz będzie już dobrze.@Kapsell ja nie chcę już LCD miałem kilka samsunga z podpisu, sama A656, Sharpa D65E,Teraz w domu jest jeszcze Sharp DH77E który imo jest bardzo dobry ale do Plazmy nie ma startu.Dla mnie najlepszy TV to Pionek LX6090 moi rodzice mają taki w salonie i mam porównanie najlepszy TV do mojego X10 który wypada przy nim blado, ale gdy porównać resztę TV które miałem do Pioneera to X10 jest zaraz za 6090.
http://www.hdtv.com.pl/forum/panasonic/49297-utrata-czerni-w-panasonicach-seria-na-2009-a-24.html
- więc nie mów że nie ma.
Producent na 3 stronie instrukcji wyraźnie i dużymi literami ostrzega o powidokach.
Gdyby nie było problemów z pewnością nie umieszczałby tego w instrukcji.

Wiem z całą pewnością że w najdroższej Plazmie Panasonica
Panasonic Polska - Oferta / Telewizory plazmowe / TX-P46Z11E
Po ośmiu godzinnym teście - elementy są bardzo widoczne
008_P1060495.JPG


http://www.hdtv.com.pl/forum/pdp-pla...z11e-test.html
 

jan_pips

New member
A ja niby docieram, ale jednak nie docieram. Po prostu od samego początku oglądam na ustawieniach kontrastu i jaskrawosci na poziomie 40 - 50% maksa i wcale więcej nie trzeba. Przynajmniej obraz jest plastyczny, nie świeci jak d... w słońcu. Duszki się pojawiają - jak zamiast telewizji działam na PC-cie podłączonym do plazmy, ale tez bez przesady. Nastepnego dnia rano trzeba się mocno przyglądać z odległości nie większej niż 30 cm, żeby cosik zobaczyć.
 

admat

Member
bogaty napisał:
Powidoki są wkurzające, ale ostatnio się nimi nie przejmuje, bo skoro po 9h grania powidok był, następnie trzy godzinki śniegu wystarczyło żeby znikł, wydaje mi się że w modelach 2009 nie da się wypalić na stałe obrazu szczątkowego.Im dalej w las będzie tylko lepiej i możliwe że gdy TV stuknie 3000 godz będzie już dobrze.@Kapsell ja nie chcę już LCD miałem kilka samsunga z podpisu, sama A656, Sharpa D65E,Teraz w domu jest jeszcze Sharp DH77E który imo jest bardzo dobry ale do Plazmy nie ma startu.Dla mnie najlepszy TV to Pionek LX6090 moi rodzice mają taki w salonie i mam porównanie najlepszy TV do mojego X10 który wypada przy nim blado, ale gdy porównać resztę TV które miałem do Pioneera to X10 jest zaraz za 6090.
http://www.hdtv.com.pl/forum/panasonic/49297-utrata-czerni-w-panasonicach-seria-na-2009-a-24.html
- więc nie mów że nie ma.
Producent na 3 stronie instrukcji wyraźnie i dużymi literami ostrzega o powidokach.
Gdyby nie było problemów z pewnością nie umieszczałby tego w instrukcji.

Wiem z całą pewnością że w najdroższej Plazmie Panasonica
Panasonic Polska - Oferta / Telewizory plazmowe / TX-P46Z11E
Po ośmiu godzinnym teście - elementy są bardzo widoczne
008_P1060495.JPG


http://www.hdtv.com.pl/forum/pdp-pla...z11e-test.html



Przyznaję Tobie @kiki 100%-tową rację i podzielam Twoja opinię, ale co teraz kupić jak ktoś chce plazmę, a nie ma już w sprzedaży Pioneera i Hitachi, a z Panasem jest jak jest. Zainstalowałem kilkanaście plazm Hitachi i nie ma mowy o powidokach zarówno u docieranych jak i u nie docieranych. Jednak prawdą jest, że docierane lepiej wyświetlają kolory. Mam kilku klientów "zapalonych kiboli" i mogą zaświadczyć że nigdy w życiu nie zamieniliby się na inny telewizor. A mają w domach również LCD-eki full HD.

Pozdrawiam
 

pawelt

New member
A ja niby docieram, ale jednak nie docieram. Po prostu od samego początku oglądam na ustawieniach kontrastu i jaskrawosci na poziomie 40 - 50% maksa i wcale więcej nie trzeba. Przynajmniej obraz jest plastyczny, nie świeci jak d... w słońcu. Duszki się pojawiają - jak zamiast telewizji działam na PC-cie podłączonym do plazmy, ale tez bez przesady.

Ja mam tak samo.
Na początku ustawiałem na dynamiczny z mocnym kontrastem, kolorami i ostrością i się tym zachwycałem, ale takie ustawienia na dłuższą metę są męczące i nienaturalne. Teraz mam wszystko w okolicach 50% i się przyzwyczaiłem i tak mi się najlepiej ogląda, szczególnie filmy i przyrodnicze HD.
Tak więc docieram z wyboru :)
 

drabon

New member
To ile czasu powinno potrwać takie docieranie - jakie jest niezbędne minimum / optimum, aby z ustawień 30-50% , można było przejść np. na 75% i więcej, aby spać spokojnie i nie wpatrywać się "przekrwionymi oczkami":D w ekran w poszukiwaniu powidoków:shock:, utraty czerni:shock: itp ?
 

don111

Banned
Przyznaję Tobie @kiki 100%-tową rację i podzielam Twoja opinię, ale co teraz kupić jak ktoś chce plazmę, a nie ma już w sprzedaży Pioneera i Hitachi, a z Panasem jest jak jest. Zainstalowałem kilkanaście plazm Hitachi i nie ma mowy o powidokach zarówno u docieranych jak i u nie docieranych. Jednak prawdą jest, że docierane lepiej wyświetlają kolory. Mam kilku klientów "zapalonych kiboli" i mogą zaświadczyć że nigdy w życiu nie zamieniliby się na inny telewizor. A mają w domach również LCD-eki full HD.

Pozdrawiam
myślisz, że ktokolwiek widział na swoim Panasonicu taki powidok ?
 

hojlo1

New member
Bez reklam
Mnie zaś ciekawi fakt, że sporo użytkowników nastawy w swoich TV obniża i w ten sposób zbliża się do np. ustawień fabrycznych sprzętu gdzie np. w wysokiej klasie nazywa się to "THX" i zamiast cieszyć się że mają naturalność odbioru, to twierdzą że docierają.

Co to "markieting" z ludźmi robi. :-D:cry:
 

admat

Member
Przeważnie nastawy fabryczne to max kontrastu i za dużo koloru. O docieraniu plazm bardzo dużo i dokładnie mówiło się w tematach archiwalnych których już na tym forum nie ma bo admin wykasował - a szkoda. Np. w tematach dotyczących plazm hitachi 9700.
 
Do góry