??? DLP vs LCD ???

peter.pan

New member
Witam,

Jak już pisałem próbuję wybrać mój pierwszy projektor. Teraz zastanawiam się nad plusami różnych technologii, a mianowicie DLP i LCD.

Z tego co wiem to projektor LCD łatwiej ustawić w pomieszczeniu, ponieważ ma większy zakres zoom i ruchomą soczewkę. Więc to jest plus dla LCD. Nie rozumiem natomiast jak można je porównać pod względem jakości obrazu (w całkowicie zaciemnionych pomieszczeniach).

Patrzyłem na projektory FullHD, na przykład BenQ W1000+ jako DLP, i Epson EH-TW3600 jako LCD. Tu LCD ma kontrast 50.000:1 podczas gdy DLP ma tylko 3.500:1, czy to rzeczywiste wartości na podstawie których można porównywać te projektory?

Proszę, pomóżcie mi wybrać technologię z najlepszą jakością obrazu (do gier i filmów).
 

markb

New member
3LCD oferuje lepsze nasycenie kolorów, a także jaśniejszy (przy wykorzystaniu tych samych lamp) oraz ostrzejszy obraz (szczególnie widoczne w obrazie statycznym). DLP oferuje natomiast większy kontrast i głębszą czerń (różnice widoczne szczególnie w tanich konstrukcjach projektorów). Dużym atutem jest też gładkość obrazu spowodowana 90% wypełnieniem obrazu pikselami (w 3LCD mamy do czynienia z wypełnieniem 70%), przez co przerwy między pikselami są mniej widoczne. Różnica ta ma znaczenie jedynie w projektorach oferujących niskie rozdzielczości (SVGA lub XGA). Technologia DLP pozwala także na projektowanie mniejszych i lżejszych projektorów. Wadą tego rozwiązania jest natomiast widziany przez niektórych użytkowników efekt tęczy. Do tego dochodzi wyraźnie niższa jasność obrazu oraz większa podatność na uszkodzenia np. podczas transportu (wirujące koło kolorów).
 

peter.pan

New member
Czyli wygląda na to, że LCD jest lepszy pod względem ustawienia w pomieszczeniu, nasycenia kolorów i ostrości obrazu, natomiast wielkie liczby opisujące kontrast są bajką, ponieważ DLP i tak ma lepsze czernie i kontrast. Wypełnieniem obrazu pikselami się nie martwie jeśli widoczne jest to tylko przy mniejszych rozdzielczościach, bo będę używał HD.

Czyli z jednej strony lepszy jest LCD a z drugiej DLP, i dalej nie wiem co zrobić :-|

Zacząłem myśleć o LCD szczególnie ze względu na zoom, w moim przypadku LCD da mi obraz ok 70", a DLP już tylko 60" :???:

Na projektor mogę przeznaczyć do 6000zł. Jaki byście polecali w takim razie do filmów i gier przy praktycznie całkowitym zaciemnieniu?
 

szopenpolice

New member
Bierz Mitsu HC4000. Nie zawiedziesz się. Mam projector LCD i DLP, więc mam porównanie. LCD wypada blado i panele się wypalają. Jeżeli nie widzisz efektu tęczy i masz dobre możliwości montażu to spokojnie bierz DLP.
 

pa3

New member
Bez reklam
W tej klasie projektorów, DLP daję bardziej ostrzejszy obraz niż 3LCD- czytałem na projectorreviews oraz porównania na cine4home, poza tym podświetlenie jest równomierne czego nie można powiedzieć o lcd. No i tak jak kolega pisał wyższy kontrast oraz czerń w porównywalnych cenowo modelach.

Jedynie co wypadałoby sprawdzić to efekt tęczy, do którego idzie się przyzwyczaić, dużo osób nawet tego nie zauważa.

P.S. Niżej jest porównanie projektorów DLP z 3LCD - który mimo gabarytów wcale nie daje lepszego obrazu:

IMG_4291.jpg
 

redlum

New member
Bez reklam
z jakiej odległości będziesz oglądać - oraz czy możesz ustawić projektor w dowolnym miejscu?
 

peter.pan

New member
z jakiej odległości będziesz oglądać - oraz czy możesz ustawić projektor w dowolnym miejscu?

Właśnie z tym jest problem. Mam bardzo mały i mało ustawny pokój.

Max. odległość oczu widza od ekranu to jakieś 2.2m. Soczewka projektora podobnie 2m - 2.1m. Z ustawieniem projektora problem jest nie ze względu na wysokość, a ze wzgędu na to, że będzie świecił lekko pod kątem, soczewka będzie jakieś 20cm od najbliższej bocznej krawędzi ekranu (czyli całkiem przestawione pod kątem względem ekranu).

Niestety nie ma szans innego ustawienia, czy podwieszania projektora :neutral:

Dlatego też zacząłem myśleć o LCD, ze względu na łatwe przestawienie soczewki, no i zoom, bo w tak małym pokoju DLP daja obraz 60", a LCD już 70".
 

redlum

New member
Bez reklam
w takim wypadku - to tylko projektor z Lens Shiftem - a nawet i w takim przesunięciu - nie wiem czy da on sobie radę. Do tego z takiej odległości szary ekran oraz ciemny wystrój pokoju. A czemu nie chcesz dać ekranu na węższą ścianę?
 

sonal

New member
peter.pan-> sądząc ze szkicu raczej nie da rady. Epson ma poziomy lens shift 50% czyli przy maksymalnym przesunięciu soczewki lewa krawędź rzucanego obrazu bedzie w osi obiektywu (u ciebie na szkicu tak nie jest) jesli jednak będzie to naprawdę tylko 20 cm jak piszesz to po nieznacznym obróceniu projektora w prawo (zgodnie z ruchem wskazówek zegara) "naciągniesz" obeaz do ekranu bez większych problemów.
 
Ostatnia edycja:

peter.pan

New member
Na węższej ścianie jest okno (już wyposażone w grube nieprzepuszczalne zasłony), a tam gdzie wyznaczyłem ekran już jest miejsce i podstawa pod ekran, więc tak bedzie najmniej inwazyjnie.

Czyli wygląda na to, że nic z moich planów nie wyjdzie. A czy nie da rady postawić projektora DLP pod katem i naciągnąć obraz do normalnego prostokątu jakimiś ustawieniami (keystone czy coś takiego)?

Czy lepiej jednak kombinować z jakimś LCD?
 
Ostatnia edycja:

P_M_

New member
Lens shift to tylko LCD.
Natomiast mozesz zrobic cos innego.
1. Projektor nad glowami ogladajacych, poniewaz gross projektorow nie wyswietla na wprost tylko lekko w gore. Zamocujesz projektor do gory nogami i po klopocie.
2. Zainstalowac projektor pod sufitem obok okna. Powinienes zyskac nieco powierzchni ekranu.

PS. W przyklejonych tematach jest kalkulator ustawien konkretnych projektorow http://www.hdtv.com.pl/forum/projek...ielkosc-ekranu-jaka-odleglosc-projektora.html
 

meszrum

Member
keystone zazwyczaj funkcjonuje tylko w pionie - choć jego użycie jest wielce niewskazane, gdyż bardzo traci na tym ostrość obrazu [pojawiają się "sekcje" bardziej ostre i mniej ostre].

jeżeli chodzi o lens shift, to nie ma ono wpływu na ostrość bądź zniekształcenia obrazu.

moim zdaniem wybór technologii LCD / DLP jest zupełnie wtórny - kupujemy projektor, który bardziej nam odpowiada pod względem tego, co oferuje w odniesieniu do naszych potrzeb [czyli taki, którego obraz podoba nam się najbardziej].
wybór modelu x tylko dlatego, że to LCD / DLP jest pozbawiony zdrowego rozsądku.

to jak wybór silnika benzynowego albo diesel'a...
dla 95% użytkowników nie ma żadnego znaczenia.
 

YABBA235

New member
keystone zazwyczaj funkcjonuje tylko w pionie - choć jego użycie jest wielce niewskazane, gdyż bardzo traci na tym ostrość obrazu [pojawiają się "sekcje" bardziej ostre i mniej ostre].

jeżeli chodzi o lens shift, to nie ma ono wpływu na ostrość bądź zniekształcenia obrazu.

moim zdaniem wybór technologii LCD / DLP jest zupełnie wtórny - kupujemy projektor, który bardziej nam odpowiada pod względem tego, co oferuje w odniesieniu do naszych potrzeb [czyli taki, którego obraz podoba nam się najbardziej].
wybór modelu x tylko dlatego, że to LCD / DLP jest pozbawiony zdrowego rozsądku.

to jak wybór silnika benzynowego albo diesel'a...
dla 95% użytkowników nie ma żadnego znaczenia.


To porównanie z samochodami jest mało trafione: faktycznie, żadna różnica płacić 500 zł lub połowę tego na stacji :)

Nawiązując do porównania technologi to nie jest prawdą że LCD świeci tak samo jak DLP i vice versa - różnice będą, raczej muszą być z uwagi na inny sposób działania. Samo porównianie głośności pj już daje różnicę nie mówiąc o detalach obrazu.
 

YABBA235

New member
Lens shift to tylko LCD.
Natomiast mozesz zrobic cos innego.
1. Projektor nad glowami ogladajacych, poniewaz gross projektorow nie wyswietla na wprost tylko lekko w gore. Zamocujesz projektor do gory nogami i po klopocie.
2. Zainstalowac projektor pod sufitem obok okna. Powinienes zyskac nieco powierzchni ekranu.

PS. W przyklejonych tematach jest kalkulator ustawien konkretnych projektorow http://www.hdtv.com.pl/forum/projek...ielkosc-ekranu-jaka-odleglosc-projektora.html


Lens Shift posiadają też pj DLP ( np mój, choć tylko pionowy ale +-100% ), ale faktem jest że to tylko droższe modele.
 

meszrum

Member
To porównanie z samochodami jest mało trafione: faktycznie, żadna różnica płacić 500 zł lub połowę tego na stacji :)

Nawiązując do porównania technologi to nie jest prawdą że LCD świeci tak samo jak DLP i vice versa - różnice będą, raczej muszą być z uwagi na inny sposób działania. Samo porównianie głośności pj już daje różnicę nie mówiąc o detalach obrazu.

pozwolę sobie nie zgodzić się :).

porównanie z samochodami jest OK - dotyczy jakości obrazu [czyli odczucia z jazdy], a nie kosztów eksploatacji [cena benzyny / ON]. choć...
kupuję ON BP Ultimate i kosztuje tyle samo co BP Pb. w rodzinie mam silniki 2.0TDI [170PS] i 2.0TFSI [211PS] - różnica w spalaniu to 1.5l [pomijam, że TFSI jest użytkowane w sposób emerycki]...

jeżeli będziemy mieć dwa projektory z tej samej półki - jeden LCD, a drugi DLP i oba poddamy poprawnej kalibracji [czyli, żeby nie świeciły w trybie "out_of_the_box'] dostosowanej do każdego z nich, to osiągniemy niemalże taki sam obraz. gdyby jedna z tych technologii była wyraźnie lepsza od drugiej, to tej gorszej nie byłoby już dawno na rynku.
 

YABBA235

New member
pozwolę sobie nie zgodzić się :).

porównanie z samochodami jest OK - dotyczy jakości obrazu [czyli odczucia z jazdy], a nie kosztów eksploatacji [cena benzyny / ON]. choć...
kupuję ON BP Ultimate i kosztuje tyle samo co BP Pb. w rodzinie mam silniki 2.0TDI [170PS] i 2.0TFSI [211PS] - różnica w spalaniu to 1.5l [pomijam, że TFSI jest użytkowane w sposób emerycki]...

jeżeli będziemy mieć dwa projektory z tej samej półki - jeden LCD, a drugi DLP i oba poddamy poprawnej kalibracji [czyli, żeby nie świeciły w trybie "out_of_the_box'] dostosowanej do każdego z nich, to osiągniemy niemalże taki sam obraz. gdyby jedna z tych technologii była wyraźnie lepsza od drugiej, to tej gorszej nie byłoby już dawno na rynku.

Właśnie "niemalże".....
Czyli de facto nie ma różnicy między dlp a lcd więc porównanie diesla z benzyną też nie ma sensu bo odczucia z jazdy takie same :)
Tu nie chodzi o to co jest wyraźnie lepsze tylko dlp zawsze będzie trochę inaczej świecić niż lcd i jest to kwestia wyboru co komu odpowiada.
Nie lubię wrzucania wszystkiego do jednego worka :)
 
Do góry