??? DLP vs LCD ???

pank

New member
A nie masz mozliwosci umieszczenia projektora za kanapa-nad oparciem? Mialem dokladnie przedten sam problem jak Twoj i zrobilem sobie statyw do projektora, tak ze projektor wystaje z za centralnej czesci kanapy,jakies 5-10cm nad glowa siedzacego. Idealnie.
Dzieki temu korzystam z dlp (optoma HD65), ktorego nie zamienilbym na lcd :)
DLP ma bardziej naturalny obraz,nie wypala sie,moze chodzic w zasadzie bez przerw,jest mniejszy gabarytowo i ma inne zalety wspomniane wyzej. Ale dla niektorych ma efekt teczy. Nie wiem,moj nie ma :)
Ogolnie polecam oblukac samemu. Wg mnie dlp jest lepszy do filmow. LCD jest bardziej wyrazny przy statycznych obrazach (monitor,prezentacje itp).
Aha, keystone ma sens przy kilku stopniach bo strasznie pogarsza obraz.
 

Alkor

New member
Bez reklam
Witam !

Jedynym sensownym wyjściem w tak małym pomieszczeniu (wg szkicu ok. 2.5 m X 4m) jest montaż ekranu na krótszej ścianie. Projektor za 6000 zł, ekran 60", odległość 2 m - czy to ma sens ? Chyba już lepiej postawić plazmę 50-60".

Wykorzystując krótszą ścianę można by stworzyć małe kino domowe z ekranem 90", a nawet 100" przy odległości oglądania 3.3-3.6 m. Wówczas możesz zainstalować również projektor DLP, oczywiście w osi ekranu, najwygodniej chyba podwiesić rzutnik na suficie lub do półki na tylnej ścianie (od dołu).
W przypadku LCD, D-ILA, SXRD można postawić projektor także na półce, niekoniecznie w osi ekranu dzięki możliwości przesunięcia obrazu bez zniekształceń. Regulacji zniekształceń trapezowych absolutnie nie należy stosować. Dodatkowo jest szansa na w miarę sensowne ustawienie jakiegoś małego systemu głośników 4.0, 5.0 lub 5.1. Ściany, sufit i podłoga szczególnie w pobliżu ekranu powinny być możliwie jak najciemniejsze (obraz będzie 20 cm od ścian bocznych).

W tych warunkach najrozsądniejszym wyborem będzie moim zdaniem Epson TW3200 (3900 zł), a jeśli już szaleć to Sony HW15 lub Epson TW4400 ( oba ok. 7500 zł, znakomite urządzenia, warte każdej złotówki ).

Pozdrawiam.
 

peter.pan

New member
No wiec w ramach ścisłości zaraz wytłumaczę. Mieszkam w mieszkaniu studenckim, w którym zostaję już tylko przez rok. Z tego powodu nie chcę wircić dziur w ścianach itd. Więc kino domowe musi być zorganizowane w jak najmniej inwazyjny sposób.

A więc ustawienie kanapy i projektora trochę zmieniłem, w taki sposób, że projektor jest ustawiony na szafce na wprost ekranu. Mimo to ekran pozostaje na tej samej ścianie (bo tam jest tablica 180x100cm która stanie sie ekranem).

Pokój ma szerokość ok. 2,5m więc zakupię projektor BenQ W1100 ze względu na jego zoom 1,5x. Wtedy wyświetlany obraz bedzie miał 70" lub troszeczkę wiecej. Oglądany z odległości 2,4m powinien robić wrażenie, a przy rozdzielczości FullHD, jakość bedzie wystarczająco dobra.

Co do wyższości telewizora nad projektorem przy tych wielkosciach ekranu to raczej nie jest to takie proste, ponieważ TV 55" kosztowałby mnie jakieś 11.000zł podczas gdy projektor kosztuje 4.000zł
 
Do góry