Dlaczego Sony nie produkuje plazm??

Tortilla

New member
Ponieważ dość późno weszli w biznes płaskich telewizorów i nie byli w stanie finanasowo i czasowo wspierać obu technologii. Postawili zatem na LCD bo to telewizory na mały calarz a zatem najpopularniejsze.

Pozdrawiam,
 

scott

New member
Ponieważ Sony ma ambicję produkować to, czego nikt nie produkuje. Ale ponieważ z czegoś trzeba żyć (i finansować deficyt np. procesorów CELL), to zawsze można składać LCD i sprzedawać drogo, nawet jeśli nie mają one tak dobrego obrazu jak sprzęt innych firm.
 

czago

Banned
Sony zawsze słynęło z obrazu najwyższej jakości. Ich decyzja o produkowaniu tylko LCD wynika być może z oceny perspektyw rozwoju obydwu technologii. Woleli skupić się tylko na jednej z nich doprowadzając ją do perfekcji.
 

KKuba

New member
Bez reklam
Wszystko fajnie tylko nieprawda. Panele do plazm Sony były produkowane przez Neca. Po przejeciu działu plazm przez Pioneera doszlo do przepychanek finansowych i w efekcie Sony wycofało się z współpracy z Pioneerem. Był to zresztą poważny cios dla Pioneera, mówi sie, że Sony wpędziło go w obecne problemy finansowe. Ponieważ jak wiadomo LCD w przedziale około 50 cali się praktycznie nie sprzedają, na początku roku Sony rozważało wznowienie produkcji plazm (nie wiadomo kto miał być dostawcą paneli). Planu nie zrealizowania, ale podejrzewam, że to nie jest ostatnie słowo w tej sprawie - w obliczu sojuszu Sharpa i Pioneera. Zapewne za chwilę będziemy mieli plazmy Sharpa. Jest o co grać bo wbrew pozorom rynek plazm rośnie o około 20% rocznie. Nieprawdziwa jest też informacja, że rynek LCD jest tak rozproszony. W sumie to jest podobny do plazmowego - producentów jest raptem kilku. Poza firmamy koreańskimi (LG, Samsung) i dużymi graczami z Japonii (typu Sharp, Sony) mamy dwóch dużych producentów na Tajwanie. I cała produkcja pochodziz tych fabryk. Reszta sobie tylko nalepia na pudełka swoje naklejki. Tak naprawdę, to żaden duży gracz nie odpuszcza, żadnej z technologii. Przypominam dementi Philipsa sprzed kilku dni, że nie prawdą jest jego wycofanie się z rynku plazm i oświadczenie Pioneera, że bedzie robił LCD-ki. Do tego pamiętajmy, że obecne rozwiązania LCD są mocno przestarzałe (dopiero wchodzą nowości, nie mam tu na myśli pseudo wyanalazków typu 100Hz, tylko realne zmiany typu podświetlanie diodowe), a plazmy właśnie przechodzą skok jakościowy (pomogło połączenie sił badawczych przez Pioneera, Hitachi i Matushite). Podejrzewam, że w najbliższych latach obie technologie będą sie gwałtownie rozwijać i egzystować niezależnie od siebie.
 

czago

Banned
jtd napisał:
ojj to daleka droga jeszcze przed nimi... :cool:

Być może. Według niektórych osób wszystkie technologie telewizyjne są dalekie od doskonałości. Ja akurat się z tym poglądem nie zgadzam. Ale nawet jeśli tak jest to droga Sony do uzyskania perfekcji jest stosunkowo najkrótsza.
 

dnc

Moderator
VIP
Pamiętam jak jeszcze w latach '90 sprowadzałem katalogi z Niemiec by napatrzeć się na nowinki technologiczne Sony. Sprzęt był wyśmienity. Zbierał same dobre lub bardzo dobre recenzje. I nagle cos się zacięło. Nie żeby produkowali źle, ale konkurencja "pruje" do przodu, a Sony jakby spoczęła na laurach.
Dla mnie marka ta zawsze była synonimem najwyższej jakości i innowacyjności. Tymczasem jakość pozostała, ale innowacyjność jakoś zniknęła. Kolejne porażki na rynku A/V jak DAT czy MiniDisc to jednak musiał być spory cios także finansowy dla firmy.
Liczę jednak, że, mimo iż kibicuje obozowi HDDVD, Sony uda się skutecznie wypromować swój standard BD.
Rynek plazm jak widać jest bardzo sztywny. Liczy się kilku producentów. I szpilkę tam raczej nikt nie włoży by zrobić choćby troszkę miejsca dla siebie. Sony produkuje bardzo dobre LCD, ale by być najlepszym na rynku musi być cały czas o krok przed konkurencją. A ona nie śpi.
 
Ostatnia edycja:

wlodar

New member
cyt:"Poza firmamy koreańskimi (LG, Samsung) i dużymi graczami z Japonii (typu Sharp, Sony) mamy dwóch dużych producentów na Tajwanie. I cała produkcja pochodziz tych fabryk. " Sony sama nie ma swoich matryc tylko samsunga i ich technologie .Chyba chodziło ci o gracz w ilości sprzedaży.
 

KKuba

New member
Bez reklam
Nie rozumie do końca o co pytasz, ale zasadniczo (właśnie ilościowo) panele z LCD Tajwanu pochodzą z dwóch (no może rozciągając stawkę - z 4 fabryk): AU Optronics (AUO), Chi Mei Optoelectronics (CMO), Chunghwa Picture Tubes (CPT), HannStar Display. Dwie pierwsze są największe - są też dostawcą większości światowych koncernów. CMO jest w tej chwili największym na świecie producentem paneli Full HD 42 cali (pominąwszy Samsunga, który robi panele 40 calowe). Po CMO jest długo NIC, a dopiero dużo dalej Sharp i LG.Phiips. Dokładne dane są na nowetrendy.pl
No oczywiscie przesadzam, że cała produkcja pochodzi od tych wielkich dostawców, ale patrząc ilościowo to jest uprawnione stwierdzenie. :)
 
Ostatnia edycja:

tagis

New member
dnc napisał:
Sony
Dla mnie marka ta zawsze była synonimem najwyższej jakości i innowacyjności. .

co ty opowiadasz że sony tomarka z klasa, to szroty jakich mało juz chyba Funai z tesco jest lepszej jakosci,

w okresie jak na rynko sprzedawało się dużo 100Hz szwagier zakupił sobie 32 calowy tV sony i co po tygodniu sie cos popsuło , serwis rozkładał ręce bo Fabryka Sony nie chciała przysłac częsci zamiennej bo koszt tej czesci 3 krotnie przekraczał koszt TV, w końcu polakpotrafi i jakos zreanimował serwis TV ale pozostał defekt i obraz sie krzywipodczas oglądania....

ja kupiłem sobie Wierze sony, 2 tygodnie, padło , kupiłem PANASONICA i gra i gra i gra......

SONY w swoich LCD korzysta z matryc Samsunga, i gdzie ta marka firmy....
 

czago

Banned
tagis,
Twoja skrajna opinia o marce Sony jest podyktowana nieszczęściem szwagra, który gdzieś pokątnie kupił po niezwykle okazyjnej cenie uszkodzony egzemplarz telewizora kineskopowego Sony.
Cena musiała być bardzo okazyjna skoro tydzień później jakiś nowy element tego TV aż 3 krotnie przewyższył zapłaconą cenę za cały telewizor.

Co do mini i mikro wież nie wypowiadam się bo ten segment rynku skierowany do osób mniej wymagajacych nie jest specjalnością firmy Sony. Być może są tutaj lepsi producenci, np. Funai czy Panasonic.

Jednak jeśli chodzi o sprzęt z najwyższej półki to chciałbym abyś dowiedział się, że firma Sony produkuje profesjonalny sprzęt telewizyjny (kamery, monitory, magnetowidy, miksery itp.) najwyższej jakości z którego korzysta wiele stacji telewizyjnych na świecie. I w przeciwieństwie do innych firm, oprócz swojej klasy jest to sprzęt prawie "nie do zdarcia".
 

musti

Banned
tagis napisał:
SONY w swoich LCD korzysta z matryc Samsunga
Po raz kolejny muszę sprostować. Sony korzysta z matryc z fabryki S-LCD, której właścicielami jest Sony (49%) i Samsung (51%), więc Sony nie korzysta w matryc Samsunga tylko swoich :)

Co do awaryjności LCD Bravia to popytajcie w punktach obsługi klienta lub serwisach. Ja nie spotkałem się z uszkodzoną matrycą w Bravii, a znam kilka przypadków innej firmy na S.
Gdyby była spora awaryjność to nie dawaliby 5 letniej gwarancji za darmo :p (nowa promocja).
 

amadeo

New member
musti napisał:
Po raz kolejny muszę sprostować. Sony korzysta z matryc z fabryki S-LCD, której właścicielami jest Sony (49%) i Samsung (51%), więc Sony nie korzysta w matryc Samsunga tylko swoich :)
...
W fabrykach spółki S-LCD produkowane są matryce S-PVA Samsunga, które Sony montuje w swoich droższych LCD TV.

Przykładowa literatura:
http://www.samsung.com/AboutSAMSUNG...ease/PressRelease.asp?seq=20050307_0000107627
http://www.cleverdis.com/pdf_files/spr_sony_tv_05.pdf
http://www.docs.sony.com/release/specs/KDLV32XBR1_spec.pdf

Amadeo
 

bluray

Banned
wiadomo LCD w przedziale około 50 cali się praktycznie nie sprzedają
Co prawda statystyki sprzedaży są najbardzie chroniona wiedzą dystrybutorów, ale jest wprost przeciwnie.
W tym segmeńcie przekątnych LCD są tańsze od PDP.

Mowa wyłącznie o Full HD bo namiastka typy HD Ready dobra jest do kuchnii i aptek.
Popularyzacja w Polsce żródeł HD ( BluRay, HD DVD, HD SAT) jeszcze w większym stopniu zwiększa zapotrzebowanie na ekrany większe niż 50".

Czekamy zatem na nowe 52", 57" (TOSHIBA seria Z), 63".
Zaś technologia LCD jest właściwie już perfekcyjna ( 100/120 Hz i podświetlanie LED).
Walka PDP - LCD przypomina bardzo Apple kontra PC.

Wygląda na to, że niskie już bardzo koszty produkcji LCD pozwalają na znacznie większą zyskowność produkcji w porównaniu do PDP.
I to zamyka temat.

W fabrykach spółki S-LCD produkowane są matryce S-PVA Samsunga, które Sony montuje w swoich droższych LCD TV.
Gdyby SONY było kreatorem tych matryc to nigdy by nie dopuścili do sytuacji kiedy mają 49% udziałów.
SONY przed laty po prostu zakupił prawa do otrzywywania w pierwszej kolejniści produktów Samsunga.
Jeżeli dobrze pamiętam to ich seria X była pierwsza na rynku.
Ale już to sie zmieniło bo nowe serie Samunga F8.. i F9.. wyprzedziły premiera SONY z serią X3000.

Warto dodać, że nadchodząca właśnie seria "Z" od Toshiby także jest oparta na matrycach Samsunga.

ps.:
Pracuję czasami przy rozładunku ( na rampie) w Kobierzycach i wiem co i skąd przyjeżdża.
 
Ostatnia edycja:

LCC

New member
Wracając do tematu Sony po prostu skierowało się na LCD i na OLED. W LCD dochodzi do perfekcji, a przy OLED'zie są na pierwszym miejscu. Gdy OLED się rozwinie, a era plazm się skończy, LCD przeżyje ze względu na to, że pozostaną jeszcze jako wyświetlacze w małych urządzeniach... jednak i tak zastąpi je OLED. Inaczej mówiąc SONY ustawiło się na wiele lat do przodu, a inni dalej się babrają w starej technologii.
 
Ostatnia edycja:
Do góry