Dali IKON 6 mkII

porscheee

New member
Od ponad roku jestem uzytkownikeim tych kolumn , grały z Yamaha aventage rx-a830 . Kolumny wygrzane kable grube , wszystko jak należy . Czegoś brakowało w dzwieku , głownie basu wiadomo ze te kolumny sa pod tym kontem lepsze ok mkI ale graja i tak góra jak i ostra yamaha . Postanowiłem pare miechów temu sprzedać ta yamaha bo wiedziałem ze i tak nadchodzi era wifi a potem byłoby ciężko , wiec poki co stoja sobie ... Zastanawim się czy isc w model wyższy z ampli na A1040 ponoc dużo lepsza od seri 8 pod kątem dzwieku a może i wyżej na A2040 .
Moje pyatnie czy jest sens pchac się w yamaha dalej czy ona pokaze na co stać te wychwalane kolumny a może poprostu ich dźwięk mi nie podchodzi i z niczym innym to się nie zmieni. W salonie prowadzili denona i tez jego polecano jednak miałem tak zwane przyzyczajenie do marki i zanabyłem yamaha . Pokój jest spory jakies 50m . Osbiscie zawsze lezał mi dziwek b&w ale w kraju jakim od lat mieszkam (bardzo małym) nie ma dostępu do tego jak i sa problemy z odsłuchami . Sprzet musze kupowac zamawiac pratycznie w slepo sugerując się tylko forum jak i youtube ... no i jakims tam swoim doświadczeniem jeszcze z Pl , wiadomo człowiek uczy się całe zycie wiec oczekuje wypowiedzi mądrzejszych z czym to najlepiej połaczyc . Musi to być amplituner może potem preout ale zaczynam od amplitunera bo może wystarczy , tylko jakiej marki jaki model , tylko nowe aktualne modele , o pieniądzach gentelmeni nie rozmawiają :)
 

Bipo

Active member
Bez reklam
Powiem Ci tak, ostatnie miesiące jeżdżę sobie na odsłuchy różnych kolumn zarówno tych co mi polecają na forum jak i zestawów wypatrzonych w salonie. Napaliłem się po ochach i achach na forum na dali ikon mk2, pojechał i posłuchałem nie raz a kilka razy i co się okazało. To co ty zauważyłeś czyli jak dla mnie mało basu. Podłączyliśmy dużo tańsze dali zensor 7 i nagle mi się zrobił uśmiech na twarzy. Bas poszedł nisko i głęboko gdzie w mk2 mogłem sobie tylko pomarzyć. Kolumienki połowę tańsze a zagrały górą czystszą i mocniejszym dołem niż mk2. Taka barwa dźwięku mi odpowiada czyli podkręcone skraje pasm. Podobnie grają JBL studio 290 tylko że tam góra jest lekko przykręcona niż w zensorach ale bas schodzi niżej..;-) ps. możesz sprzedać aktualne kolumny i nie bawić się w zmianę wzmacniaczy ponieważ największą zmianę barwy dźwięku uzyskasz zmieniając kolumny a nie wzmacniacz.
 

porscheee

New member
to powiem Ci więcej tez słuchałem Zenzorów i mam te same wnioski , nie kupiłem bo były dużo tansze wiec idąc tym tropem uznałem ze mam chore ucho ... jednak gdybym miał je zmieniac to na pewno na jakiś jeszcze wyższy model nie chce schodzi na nizszy sprzet . Co do ampli mam poki co nadzieje ze jednak może one sa dobre nawet bardzo ale potreebuja donrego pieca żeby pokazały na co jes stać ? Co do kolumn czy ktoś może cos napisac o nowej serii PSB lub nawet tej poprzedniej bo raczej podobne pasmo a mam dealer-a blisko , czy warto zmieniac danie na canade ?
 

porscheee

New member
no i ampli już mam sprzedany wiec i tak musze kupic , może ktoś ma już sprawdzone te popularne w sumie kolumny z jakims amplitunerem , a może one potrzebuja suba , jak już kupie ampli to chce pojsc w 5.1 wiec i tak go kupie , tylko ze nei chce nakupować wszystkiego a potem sprzedawac od razu ze starta , musze podjadz decyzje na porstawie samego stero ikon6 mkII + amplituner który jak najlepij mi je zaprezentuje jeżeli to nie wyjdzie ampli zostanie a zmieni głośniki ...
 

Rafal7

Banned
Do Dali pasuje Marant i Denon,kup sobie niższy model amplitunera z Pre Out i dokup wzmacniacz stereo, a wszystko się zmieni diametralnie.
 

porscheee

New member
który najlepij pod tym kątem ampli + wzmak , i czy wzmak musi być wysokim model , czy można je mieszac np. yamaha ampli i Nad wzmak ?
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
porscheee, krótko:
1) Do Ikonów potrzebujesz dobrego wzmaka STEREO - pojawi się basu, i to sporo, uwierz mi ;). Amplituner kinowy Yamahy serii 8 jest do tego słabiutki. Model Aventage 1040 wiele tu nie pomoże, minimum 2XXX a lepiej 3XXX, niestety, ale daleko temu będzie do niedrogiego wzmaka stereo, dlatego jak radzą koledzy, kup amplituner z Pre Out i do tego wzmak stereo. Problem z głowy, Żadnego suba! :)
2) o ile zrozumiałem, to chcesz nimi naglosnic 50 m? To nawet Ikony 7 znikną...
 
Ostatnia edycja:

dzik87

New member
Ikony mają lepiej kontrolowany bas niż Zensory. Obiektywnie rzecz biorąc, ikony mają bas lepszy. Jego ilość w jednym, jak i w drugim modelu jak dla mnie jest praktycznie jednakowa. Różnica natomiast polega właśnie na tym, że model niższy bas ma luźniejszy, przez co subiektywnie, ktoś nieosłuchany powie, że basu jest więcej. Generalnie Ikony mają bas podbity, to znaczy, że dodają coś od siebie w stosunku do tego, co jest w nagranym utworze muzycznym.

Jeśli ktoś odczuwa na Ikonach brak basu, to na 90% spowodowane jest to akustyką pomieszczenia. Aby to zweryfikować wystarczy przejść się po pomieszczeniu odsłuchowym i sprawdzić, czy są miejsca w których basu jest dużo. Może on zanikać w pewnych miejscach, a w innych może być podbity w wyniku powstawania fali stojącej. Należy zwrócić uwagę na to, by odsłuchiwać utwór z basem np. Stimming "The Origin" .

Proponuję wzmacniacz stereo do tych kolumn. Miałem amplituner yamahy do Zensorów 7, zmieniłem na Marantz pm8005 i bas jest cięższy ale lepiej kontrolowany. Głośność na godzinie dziewiątej jest jak w ampli na 60%. O stereofonii i budowaniu sceny nie ma co wspominać, bo na ampli dźwięk ewidentnie słuchać z kolumn, a na wzmacniaczu stereo przy prawidłowym ustawieniu Zensorów w pomieszczeniu, dźwięk dobiega z przestrzeni między nimi i zza nich. Często jak się na nie patrzy, to odnosi się wrażenie, że to nie one grają, tylko dźwięk dobiega jakby z przestrzeni.
 
Ostatnia edycja:

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Różnica natomiast polega właśnie na tym, że model niższy (Zensor) bas ma luźniejszy, przez co subiektywnie, ktoś nieosłuchany powie, że basu jest więcej.
Dobrze to ująłeś. Wg mnie w Zensorach jest rozlazły i dla mnie jest zbyt ciągnący, jak przysłowiowe flaki z olejem, jest zbyt nudno, Mimo to i tak uważam je za poprawne kolumny. Z resztą, są bardzo popularne.
 

porscheee

New member
mogę zakupić yamahe rx-a2040 nie ma problemu , pytanie czy jest warta dołożenia ceny w stosunku do 1040 pod katem muzycznym , o 830 czy 840 już nie wspominam bo na pewno jest duza lepsza ... czy jeżeli bym nabył yamahe 2040 i było słabo nadal to wzmak dokupić tez yamahy a jak tak to jaki model ( tylko nowe modele mnie intersuja ) ? czy wzmacniacze yamahy maja tez takie brzminie bardziej sopranowe ostre jak amlpitunery , czy jak podłancza się jedno pod drugie to nie będzie to jeszcze ostrzej ? Może llepij wznam innej marki choć wolabym jednej (design) . Wiem ze sa wzmaki z radiem i bez ronia si elitera w sybolu czy to zagra tak samo w raziei czego czy szukac koniecznie bez radia ( pomijam ze miałbym już w ampku radio) ...
metrów jest 36 niby w tym pokoju ale jest on otwrty i dźwięk wychodzi na korytarz itd. ...
podkrelic warto ze sprzet musze kupować w slepo nie mam możliwości odsłuchów. Nie jestm ograniczony finasowo ale ze tak powiem "miejscowo" tu gdzie zyje musze zamawiac w większości towar w slepo . Wiadomo nie ma sensu wydawac za dużo ale chciałbym wycisnąć z tych kolumn skoro już je mam wszystko co można majac przy tym amplituner do kina bo mam zamair dokupić reszte ikonow center i wall bo to akurat jest na miejscu do nabycia ...
 
Ostatnia edycja:

piechu

Member
Bez reklam
Ikony mają lepiej kontrolowany bas niż Zensory. Obiektywnie rzecz biorąc, ikony mają bas lepszy. Jego ilość w jednym, jak i w drugim modelu jak dla mnie jest praktycznie jednakowa. Różnica natomiast polega właśnie na tym, że model niższy bas ma luźniejszy, przez co subiektywnie, ktoś nieosłuchany powie, że basu jest więcej.

Nic dodać, nic ująć. Brak kontroli basu w Zensorach na amplitunerze to coś co mnie "boli". W tym roku chcę zatem dokupić wzmacniacz co by go chociaż trochę ujarzmić i dodać odrobinę werwy :)
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Może poprostu kolega oczekuje sporej ilości basu a Dali samo w sobie gra dość naturalnie i nie eksponuje skrajnych czestotliwości. Zensory to klasa kolumn dla kowalskiego i raczej masowego klienta więc i graja troche pod gusta większości osob, stąd wyrażniejsze zaakcentowanie konturowości brzmienia.

Inna kwestia to pokój, na 50m to trzeba ogromnych kolumn i sporej mocy wzmacniacza. Ikon 7 to raczej minimum a i tam pewnie nie bedzie obfitego dołu.
 

dzik87

New member
Może poprostu kolega oczekuje sporej ilości basu a Dali samo w sobie gra dość naturalnie i nie eksponuje skrajnych czestotliwości. Zensory to klasa kolumn dla kowalskiego i raczej masowego klienta więc i graja troche pod gusta większości osob, stąd wyrażniejsze zaakcentowanie konturowości brzmienia.

Inna kwestia to pokój, na 50m to trzeba ogromnych kolumn i sporej mocy wzmacniacza. Ikon 7 to raczej minimum a i tam pewnie nie bedzie obfitego dołu.

Cały szkopuł w tym, że ikony tak jak zensory eksponują dół i górę. W tym przedziale cenywm są kolumny, które grają znacznie równiej (jeśli komuś na tym zależy oczywiście).
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Ale nie tak brutalnie jak np. JBL czy Klipsch. Dodatkowo 50 metrów pokoju, ikony6 tu giną, 7ki minimum na taki metraż i do tego sporo mocy z pieca. Co wiecej kolega oczekuje sporo basu a wybiera sprzet, który tego basu nie ma. Yamaha zawsze grala ostro i detalicznie, dali tez samo w sobie bardzo basowe nie sa, do tego jeszcze to 50m. Ja bym tu kupil jakiegoś NADa, ikony 7 i może by to jakoś nagłośnilo to lokum ;)
 

dzik87

New member
Ale nie tak brutalnie jak np. JBL czy Klipsch. Dodatkowo 50 metrów pokoju, ikony6 tu giną, 7ki minimum na taki metraż i do tego sporo mocy z pieca. Co wiecej kolega oczekuje sporo basu a wybiera sprzet, który tego basu nie ma. Yamaha zawsze grala ostro i detalicznie, dali tez samo w sobie bardzo basowe nie sa, do tego jeszcze to 50m. Ja bym tu kupil jakiegoś NADa, ikony 7 i może by to jakoś nagłośnilo to lokum ;)

Co do JBL i Klipsch, to prawda, że znacznie bardziej grają skrajami pasma niż Dali.
Nad i Ikon 7 to może być dobry trop.

Ciekawe jaki metraż ma przestrzeń odsłuchowa...

PS. Kiedyś też głównie na basie (dużo basu, miękkiego, głębokiego itd.) mi zależało i po zakupie pierwszego zestawu odmieniło mi się to w ciągu kilku tygodni. Priorytety zmieniły się na kontrole w basie, lokalizację instrumentów w przestrzeni, głębokości i szerokości sceny, przestrzenności , znikaniu kolumn oraz równowadze tonalnej.
 

porscheee

New member
pokoj ma mnie jakies 36 ale jest otwarty i wylatuj eto na korytarz itd. , kolumny mam tez odstawione od sciany a kanape bliżej wiec trochę tego mniej metrażu :) , na 7 ju znie zmienie , wystarczy ze sprzedałem praktycznie fabrycznei nowa rx-a830 żeby też kupic cos droższego mocnijszego , kolumny już wolabym zostawić - nie ze mi pasuja ale tu gdzie zyje nie mam takiego wyboru co do kolumn z wyższej polki , sa głownie PSB , DALI , MONITOR AUDIO , YAMAHA (tez SOAVO) , JBL . Jbl może i maja bass ale ogolna ich scena mi nie pasuje , uważam je za słabe głośniki , jedyne jaki mi poszedły to ls80 , ale sa już trochę spore i model ma już swoje lata , podejrzewam ze wejdzie cos nowszego za nie lada chwila . Mam spory problem bo sa wymagania a wybór słaby , koszta nie sa tu problemem ale chce być zadowolony ... Odłuchy odpadają , nie raz jest taka sznsa jak z tymi ls80 czy te dali co kupiłem ( testowałem z nad ale w skpie nei w domu) . Sprzet musze zamawiac wslepo bez możliwości zwrotu wiec dlatego tak was mecze o pomoc ...
 
Do góry