Czy TUNER DVB-T w Sharpach wspolpracuje z modulem CI MPEG4 np. neotion

mumin73

New member
i jeszcze

Na stronie UKE :

Wymagania dla odbiorników TV cyfrowej

2008-06-11


Minister Infrastruktury określi wymagania techniczne i eksploatacyje dla urządzeń konsumenckich służących do odbioru cyfrowych naziemnych transmisji telewizyjnych.

W związku z licznymi pytaniami ze strony konsumentów Prezes UKE informuje, że w Ministerstwie Infrastruktury dobiegają końca prace nad rozporządzeniem w sprawie wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla urządzeń konsumenckich służących do odbioru cyfrowych naziemnych transmisji telewizyjnych. Zgodnie z projektem tego rozporządzenia jako podstawowe wymagania przyjęto parametry odbiornika telewizji cyfrowej zdefiniowanego w ETSI TS 101 154 V.1.8.1:2007 jako „25 Hz H.264/AVC HDTV video, MPEG-2 Layer 2 and E-AC-3 audio,for a Baseline IRD able to decode up to 1920 x 1080 interlaced 25 Hz video pictures or 1280 x 720 progressive 50 Hz video pictures".
Projekt rozporządzenia był wstępnie konsultowany z nadawcami i odzwierciedla ich plany w kwestii parametrów nadawanego sygnału w systemie naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T (Digital Video Broadcasting - Terestrial).

Wspomniany dokument stanowi ważną wskazówkę dla konsumentów, którzy przy zakupie telewizyjnego sprzętu odbiorczego powinni zwracać uwagę, czy dany odbiornik DVB-T lub telewizor ze zintegrowanym tunerem DVB-T jest w stanie poprawnie odtwarzać obraz jakości HD (wysokiej rozdzielczości) zakodowany zgodnie ze standardem MPEG-4 (H.264/AVC) oraz dźwięk wielokanałowy zakodowany zgodnie ze standardem dolby digital plus (E-AC-3).

Posiadacze telewizorów szerokoekranowych ze zintegrowanym dekoderem DVB-T/MPEG-2 wyposażonym w wejście do podłączenia modułów CI (Common Interface) oraz widzowie wykorzystujący odbiorniki DVB-T/MPEG-2 również posiadające slot CI, w celu umożliwienia odbioru programów zakodowanych w MPEG-4 mogą zakupić moduł transkodujący z MPEG-4 na MPEG-2.


Informacje na temat parametrów technicznych odbiornika naziemnej telewizji cyfrowej dla Polski dostępne są również na stronie KIGEiT:

Zestawienie uzgodnionych przez nadawców parametrów technicznych odbiornika DVB-T
Wersja z 26.03.2008
  • Formaty i rozdzielczości obrazów TV przewidziane w emisjach naziemnych: a) 702x576 (SD 576i), obecnie,
    b) 1280x720 (HD 720p) lub 1920x1080 (HD 1080i) w przyszłości .
  • Wyświetlanie obrazu 16:9 na ekranie 4:3:
    • z zachowaniem rozdzielczości pionowej (anamorphic video)
  • Będzie wykorzystywany Automatic Format Descriptor dla wygody widzów przy założeniu, że użytkownik będzie miał możliwość wyłączenia lub zmiany nastaw .
  • Standard kodowania sygnału wizji:
tylko H.264/AVC
  • MP@L3 dla SD
  • HP@L4 dla HD
  • Standard kodowania sygnału fonii dla:
a) fonii podstawowej M/S/DD
  • MP2 (MPEG-1, 2 Layer II) lub
  • E-AC-3 (Dolby Digital Plus).
b) dźwięku przestrzennego (co najmniej 5.1)
  • E-AC-3 (Dolby Digital Plus).
  • Emisja teletekstu zostanie utrzymana (Level 1.5), napisy (subtitles) DVB są planowane.
  • Usługi płatne są planowane, ale bez wskazywania wybranego CAS; CI jako opcja.
  • Nie planuje się obecnie usług interaktywnych, wskazanie na MHP jako API. (Polsat woli Open Source).
  • Każdy odbiornik powinien odbierać programy w rozdzielczości HD i przesyłać sygnał w tej rozdzielczości do układów sterowania wyświetlaczem "HD Ready" za pomocą HDMI oraz za pomocą Eurozłącza w formacie SD do telewizora analogowego.
  • Odbiorniki zintegrowane "HD Ready" (iDTV) powinny być wyposażone w tuner HD TV zgodny z powyższymi wymaganiami oraz w wyjście S/PDIF.
Pozdrawiam

PS
Wysyłam to do Sharpa i czekam na odpowiedź.
 

a4tech

New member
Judash napisał:
Jasne, nie zatwierdzony niezle glupoty wciskaja wam.DVB-T MPGE4 jest juz zatwierdzony i testowany.Moze wyslij im ten artykul:

Według prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej pierwsze nadajniki naziemnej telewizji cyfrowej zaczną działać najwcześniej za pół roku. Oznacza to, że już w okolicach lipca widzowie będą mieli dostęp do regularnej oferty DVB-T. W najbliższych dniach ogłoszony zostanie konkurs na pierwszy multipleks. Kontynuowane będą testy DVB-T...

@Judash


Czy ja dobrze rozumiem ?????

Czy to oznacza, że jak dobrze pójdzie, to za ok. pół roku cała Polska będzie miała dostęp do sygnału nadawanego w DVB-T ?????

Czy znów tylko wybrańcy ?????


Jeżeli for All to :eek:k: :eek:k: :eek:k: :eek:k: :eek:k: :eek:k: :eek:k: :eek:k: :eek:k:

Pozdrawiam :)
 

tolek_88

New member
http://satkurier.pl/news/44881/harmonogram-cyfryzacji-w-polsce.html
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji na specjalnej konferencji ogłosiła pełny harmonogram przejścia na przekaz cyfrowy w Polsce. Uzgodniony dokument z Prezesem UKE o rozpisaniu konkursu na pierwszy multipleks ma się ukazać w ciągu kilku dni. Cały proces uruchamiania nadajników zostanie przeprowadzony w trzech etapach, natomiast wyłączanie analogu - w siedmiu. Oficjalny start cyfryzacji w Polsce : wrzesień 2009, koniec: 31 lipca 2013. SAT Kurier jako pierwszy prezentuje kompletne informacje.
(..)
W Polsce przekaz będzie prowadzony zgodnie z wcześniejszymi decyzjami w DVB-T z kompresją MPEG-4. Pojemność każdego z trzech multipleksów określono na siedem kanałów telewizyjnych SD (w standardowej rozdzielczości).
Źródło: Satkurier
 

a4tech

New member
Odpowiedź w sprawie modułu - Conax Pocket MPEG-4 - HOLLEX.PL

Na moje pytanie:

Witam.

Interesuje mnie modul - Moduł Conax Pocket MPEG-4.

W opisie znalazlem takie info:
\"wady - modul nie działa dobrze ze wszystkimi LCD TV dla DVB-T\".

W zwiazku z tym mam do Was pytanie...

Z jakimi LCD dziala ten modul poprawnie ???

Posiadam LCD Sharp-a LC-46XL2E.
Czy z tym odbiornikiem, opisywany modul bedzie wspolpracowal poprawnie ???

Z gory dzieki za odpowiedz.

Pozdrawiam


Otrzymałem taką odpowiedź:

"Witam,

Sprawa wygląda tak:
- moduły te są uniwersalne
- problem leży najczęściej po stronie TV, wszystko zależy od oprogramowania.
Proponuję kontakt z dystrybutorem tv w Polsce.

Pozdrawiam,
Hollex Sat Systems ".


Więc tyle wiem, że nic nie wiem :p


Pozdro.
 

SławekSS

New member
Bez reklam
1. standard mpeg4 jest jeszcze nie zatwierdzony w Polsce. Jesli ktos uważa inczej(patrz post @judasz'a i mumin73'a) to proszę podac w jakim dokumencie jest to określone(dziennik ustaw, rozporządzenie własciwego ministra itp.).
Jak na razie to jest tylko "że w Ministerstwie Infrastruktury dobiegają końca prace nad rozporządzeniem w sprawie wymagań technicznych" z podkreśleniem DOBIEGAJĄ KOŃCA.
Żaden obecnie producent nie ruszy d...y w tym temacie dopóki nie bedzie tego "na piśmie".

2. Na dzień dzisiejszy żaden moduł CI mpeg4 nie działa z telewizorami LCD Sharpa. Winna jest temu struktura oprogramowania w TV. Bedzie działało jesli ten sygnał zostanie zakodowany(wtedy 99% modułów CI bedzie działać). Jak to rozumieć: Jesli nadawca zakoduje sygnał to dopiero wtedy zostanie on skierowany do modułu CI, jesli nie jest zakodowany, to wtedy nie trafia na złącze CI i co byśmy tam nie włozyli, nie bedzie to działało.
 

a4tech

New member
@SławekSS


Czy z tym (niepewnym) MPEG4 w Polsce to jesteś pewien ??? :D

--LINK--


A co do modułu....

Czy sygnał jest kodowany czy nie, to nie ma znaczenia.
Moduł czy tak czy tak, powinien się poprawnie logować (zgłaszać) w odbiorniku :p


Pozdro.
 
Ostatnia edycja:

SławekSS

New member
Bez reklam
a4tech napisał:
@SławekSS


Czy z tym MPEG4 w Polsce to jesteś pewien ??? :D

--LINK--


A co do modułu....

Czy sygnał jest kodowany czy nie, to nie ma znaczenia.
Moduł czy tak czy tak, powinien się poprawnie logować (zgłaszać) w odbiorniku) :p


Pozdro.
1. z mpeg4 jestem pewny. To co robi KRRiT nie ma nic wspólnego ze standardem w jakim beda nadawane programy. Moze wyłonić nadawców oraz operatora multipleksów nie znajac standardów. Te moga powstać później a jak wiemy nie sa jeszcze zatwierdzone(jesli sie mylę, to poproszę podać nr rozporządzenia odpowiedniego ministra i/lub nr dziennika ustaw).

A co do modułu ....
moduł owszem, bedzie zgłaszał sie poprawnie i z tym nie ma problemu, problem jest z przekazaniem sygnału do tego modułu. TV Sharp'a dopiero wtedy skieruje sygnał do modułu CI jesli odbierze sygnał kodowany, jesli sygnał nie bedzie kodowany nie dopuści sygnału do modułu CI.

Oczywiscie jest to wszystko prawdopodobnie kwestia oprogramowania, ale jak wcześniej napisałem, dopóki nie bedzie odpowiedniej ustawy lub rozporzadzenia, dopóty producenci nie ruszą d....y w tym kierunku(czyt. odpowiedź Infolini Sharpa via post @mumin73).
Prosze zauwazyć, że wszystkie wypowiedzi KRRiT oraz UKE zawieraja słowa
" Minister Infrastruktury określi", "w Ministerstwie Infrastruktury dobiegają końca prace", "KRRiT przygotowała projekt" itp. Nigdzie nie ma, że na podstawie rozporzadzenia Ministra Infrastruktury nr taki a taki bedzie tak a tak.
 
Ostatnia edycja:

a4tech

New member
@SławekSS


Dzięki za wyczerpujące info :eek:k:

Czyli jeżeli producenci TV, np. Sharp, dostaną już wytyczne co do ustalonego w Polsce standardu...
To możemy się wtedy spodziewać reakcji z ich strony, jeżeli chodzi o poprawny soft do naszych TV (umożliwiający poprawną współpracę z modułami) ???

W kilku słowach... Nie zostawią klienta na lodzie ???
 
J

Judash

Guest
  • źródło: tp emitel/dvbnews
TP EmiTel na zlecenie Telewizji Polskiej rozpoczął testy kodowania w ramach nadajników DVB-T. Wykorzystywana jest najnowsza wersja systemu NDS VideoGuard. Telewizja Polska wraz z NDS dostarczyli do testów moduły CI z kartami VideoGuard i rozpoczęto już badanie odbiorników posiadających gniazda CI w kwestii ich współpracy i dekodowania oferty.


Testy technologiczne kodowania są prowadzone wyłącznie od poniedziałku do piątku od 8:00 do 15:00, aby były możliwie najmniej uciążliwe dla widzów. Szyfrowane są tylko kanały TVP HD i TVP Sport. Mogą występować przerwy w kodowaniu. Testy potrwają 2 do 3 tygodni.

Prowadzone testy systemu kodowania mają na celu poznanie aspektów technologii scramblingu w ramach transmisji naziemnej telewizji cyfrowej oraz sprawdzenie poprawności działania dostępnych na rynku dekoderów DVB-T z modułami deszyfrującymi.

Ze wstępnych testów wynika, że niestety większość odbiorników DVB-T i Combo oraz telewizorów MPEG-4 z CI, które mogą pracować z modułami CI, z modułem od NDS VideoGuard nie zawsze sobie radzą. Wyjątkiem był jeden telewizor z wbudowanym gniazdem CI i tunerem MPEG-4 marki LG. Moduł CI nie wystartował na odbiornikach RWT DTV-401T, Ferguson FT8200HD, KAON KSC-S 660 HD i Technomate TM-6900 HD Combo. Nie testowano jeszcze telewizorów Sharp z wbudowanym MPEG-4 oraz odbiorników Globo HD TS1 i GoSat GS-8010CRCI HD, ale zostaną także sprawdzone w najbliższym czasie - gdy do testów trafi więcej modułów NDS.

Oczywiście jest to jedynie kwestia oprogramowania - producenci będą mieli możliwość jego dostosowania, w tej chwili nie ma jeszcze szerszego dostępu do modułów. Mało prawdopodobne w tej chwili jest także docelowe kodowanie w DVB-T. Są to tylko testy kodowania, a sygnał powinien być FTA, bo to daje szanse powodzenia po uruchomieniu nadajników DVB-T.
 

a4tech

New member
W moim przypadku "transkodowanie mpeg4 do mpeg2" nie jest istotne (bo nie potrzebne) :D

A co do dostępności opisywanych przez Ciebie modułów VideoGuard...
Póki co, narazie tylko testują ;)

Choć dziwi mnie, że akurat ten system.
Dlaczego nie Viaccess bądź Conax :confused:

Czyżby za wczasu bali się piractwa ;)

Podejrzewam, że raczej w Polsce NDS Videoguard się nieuchowa (no chyba, że ktoś ostro posmaruje) :p


Pozdro.
 

ziupo

New member
Tylko, że gdzie w tym atykule jest mowa o transkodowaniu mpeg2 -> mpeg4?
Tu chodzi o TV z tunerem mpeg4 i na tym na razie testują.
 

SławekSS

New member
Bez reklam
a tytuł watku brzmi" Czy TUNER DVB-T w Sharpach wspolpracuje z modulem CI MPEG4 np. neotion", wiec raczej o tym mowa i to nas interesuje.
 

ziupo

New member
A popatrz na pierwszy post w temacie:

W zwiazku z poszerzeniem oferty kanalow nadawanych w testowej transmisji DVB-T (TVP Sport, Historia, Kultura) mam pytanie czy ktos odbiera transmisje prowadzone w mpeg-4 przy pomocy tunera dvb-t wbudowanego w TV sharpa oraz modul transkodujacy MPEG4-MPEG2 (np. neotion) zainstalowany w slocie CI telewizora. Na innym forum czytalem ze rozwiazanie takie dzialalo w SONY BRAVIA V2500. Przymierzam sie do zakupu Sharpa 32WD1E a moim jedynym zrodlem TV jest antena siatkowa. Jestem zdecydowany na LCD gdyz oprocz TV mam zamiar podlaczyc pod ten TV XBOX-a 360 oraz komputer (po DSUB). Pozdrawiam
To pogrubione to moja ingerencja, ale możesz spojrzeć na pierwszą stronę, zacytowałem słowo w słowo.
A zatem temat dotyczy zarówno TV Sharp z dekoderem mpeg4 jak i mpeg2, do których będzie trzeba dosztukować kartę transkodującą mpeg4-mpeg2.
Dlatego ciągle wypytuję o te karty.
Poza tym popatrz na popularność modeli X20/B20, wynika ona zapewne ze stosunku ceny/jakoś i cena/możliwości. To samo XL2E, bez mpeg4.
 

SławekSS

New member
Bez reklam
ziupo napisał:
A zatem temat dotyczy zarówno TV Sharp z dekoderem mpeg4 jak i mpeg2, do których będzie trzeba dosztukować kartę transkodującą mpeg4-mpeg2.
Dlatego ciągle wypytuję o te karty.
Poza tym popatrz na popularność modeli X20/B20, wynika ona zapewne ze stosunku ceny/jakoś i cena/możliwości. To samo XL2E, bez mpeg4.
nie rozumiem. po jakiego grzyba karta transkodujaca mpeg4 na mpeg2 w telewizorach posiadajacych juz dekodowanie mpeg4 ? bezsens.
Natomiast jesli chodzi o telewizory Sharp'a, to tylko modele DH oraz HD1 (i chyba jakiś starszy nie full HD) posiadaja dekodery mpeg4. Pozostałe tylko mpeg2.
 
Ostatnia edycja:

ziupo

New member
[...]mpeg2, do których będzie trzeba dosztukować kartę transkodującą mpeg4-mpeg2.
Ja to mówiłem o TV z dekoderem mpeg2 na pokładzie.
Gdybym napisał dalszą część zdania (tą po przecinku) w nawiasie, to by to było bardziej zrozumiałe.
 
Do góry