czy hdmi w amplitunerze jest potrzebny czy zbedny???

pawel.xl

New member
Planuje kupic ampli i zastanawiam sie czy gniazdo hdmi w amplitunerze jest bardzo przydatne czy jezeli posiada optyczne i coaxial to w zupelnosci wystarcza.Wiem ze coaxial i optyk to tylko audio a hdmi to audio-video i w tym rzecz czy video w ampli jest przydatne???:hmm:
 

darkmajin

Member
Bez reklam
+nie uzywasz 15 kabli zeby podlaczyc jedno do drugiego poprostu hdmi i tyle
+wtykasz wszystko w ampli i jednym kablem do tv
+sterujesz jednym pilotem
+upscaling (zalezy od ampli)

jak ci to nie potrzebne to nie szukaj ampli z hdmi chociaz teraz juz prawie kazdy ma ..

ja jestem za ampli z hdmi bardzo mi sie przydaje :)
 

Stefanos

New member
W chwili obecnej praktycznie każdy nowy sprzęt RTV posiada HDMI, więc jeśli za jakiś czas planujesz kupić odtwarzacz BR, DVD, nagrywarkę czy konsolę lub założyć TV cyfrową to z HDMI podłączysz to łatwiej i bez problemów ;)

Bez HDMI też się pewnie da ale po co się męczyć?...
 

Chmielok

New member
Dobrze by bylo, by ampli mial takze Coax i Opt. Niektore urzadzenia miaja HDMI, ale nie potrafia przesylac po nim dzwieku cyfrowego(np. X360).
Ale HDMI to juz raczej rzecz obowiazkowa. Ulatwia podlaczanie sprzetow, glownie dzieki interfejsie cyfrowym. A pozatym mozesz podlaczac urzadzenia z bylejakiej jakosci kablem, bo i tak nie robi to roznicy.:D
 

PopaY

New member
Bez reklam
lepp napisał:
no i kolejna ważna kwestia, tylko po hdmi puścisz nowe formaty dźwięku
Tylko pamietaj kolego, że samo HDMI nie oznacza automatycznie, że jakiś format HD będzie odtwarzalny. Na dzień dziesiejszy tylko około 30% amplitunerów z HDMI posiada formaty dźwięku HD więc moim zdaniem samo HDMI o niczym nie świadczy i np. gdybym miał wybierać między dobrym ampli bez HDMI, a takim z HDMI, który tak czy inaczej nie ma formatów HD to nie wahał bym się i brał bym bez HDMI.
 

nowy66

New member
Dla pytającego jedna łyżeczka dziegciu : jeżeli puścisz swojego BluRaya po HDMI do ampli i dalej też po hdmi do TV to właśnie ampli będzie odpowiadał za przesył (pogorszenie ...?) sygnału. Nie lepiej zostawić to jedyne wyjście do podłączenia bezpośredniego do wyświetlacza?

pzdr
 
Ostatnia edycja:

nowy66

New member
A bardzo się pomyliłem...?

Coś co mnie bardzo wkurza to fakt, że nie mamy możliwości wyboru : scaler (czy tez jak nazwać to ustrojstwo w amplitunerach - niektórych) może coś robić na czym nam nie zależy.

Ja jestem zwolennikiem maksymalnego skrócenia dystansu pomiędzy sygnałem a odbiornikiem. A tym bardziej to może odnosić się do toru audio : coaxialem/optykiem nie puścisz sygnału DTS HD MA (bo HR chyba tak)

A jeżeli (a tak jest...) BluRay nie ma x2 wyjścia HDMI - to jest problem. A wszelkie zmiany (niejako po drodze) MOGĄ zniekształcać sygnał.
 

pejotpe

New member
Bez reklam
nowy66 napisał:
A jeżeli (a tak jest...) BluRay nie ma x2 wyjścia HDMI - to jest problem. A wszelkie zmiany (niejako po drodze) MOGĄ zniekształcać sygnał.
Mogą. Ale wtedy zbuntuje Ci się tv, bo HDCP nie pozwoli na przetworzenie sygnału zniekształconego. Wtedy spokojnie możesz domagać się wymiany ampa na sprawny (no chyba, że masz beznadziejny kabel HDMI). W ampli siedzi sobie switch HDMI, który przekazuje (z punktu widzenia cyfrowego strumienia) nie zmienione dane (chyba, że chcesz użyć skalera, albo nie - zależy od źródła i docelowego obrazu). Piękno cyfrowego sygnału polega na tym, że jest odporny na całkiem spore zniekształcenie - w przeciwieństwie do analoga (z drugiej strony powyżej tej granicy odbiór staje się niemożliwy, a na analogu dalej powiększane są szumy). W każdym razie podłączenie wszystkich urządzeń do ampli a potem do tv to bardzo wygodne rozwiązanie (z punktu widzenia "kablologii")...

Co do S/PDifa (czy to koncentryka, czy optycznego): niestety przenosi tylko PCM(2 kanały), DD5.1 DProLogic i DTS (multi channel PCM i HD są poza zasięgiem - to niestety skutek nierozszerzalności protokołu S/PDif.

Wniosek: HDMI jest lepsze od każdego innego połączenia pod warunkiem iż:
- wszystkie urządzenia poprawnie implementują protokoły do transmisji obrazu i dźwięku (sporo tanich urządzeń obsługuje tylko obraz po HDMI - dźwięk trzeba puścić osobnym połączeniem),
- są połączone przyzwoitej jakości przewodami, które nie wprowadają przekłamań sygnału (a przynajmniej są one na tyle niewielkie, iż nie przekładają się na zmianę danych).
 

pawel.xl

New member
W zwiazku z nowymi odpowiedziami na pytanie " czy hdmi ..." mam pytanie jakie funkcje ("dekodery dzwieku ") powinien miec ampli zeby w pelni wykorzystac mozliwosci HDMI(jezeli chodzi o dzwiek) i zeby niedlugo w takim ampli takie polaczenie nie bylo bezu rzyteczne bo niebedzie mogl odkodowac standardow. :hmm:


Teraz mam ampli z ktorego jestem bardzo zadowolony ale posiada tylko wejscie analogowe 5.1 w zwiazku z czym chce go wymienic zeby miec dostep do nowszych rodzaii systemow dzwieku. Niechce zeby nowy ampli za 2-3 lata tez byl przestarzaly:(
 

darkmajin

Member
Bez reklam
kup taki co ma analogowe 7.1 i hdmi

hdmi raczej narazie bedzie jakis czas na rynku , analog zawsze mozna wykorzystac a co do tego zeby twoj ampli nie był przestarzały to jest tu mały problem bo wszystko sie starzeje :) wejdzie ultra hd i zabawa sie zacznie od nowa :) a puzniej mega ultra hd i nigdy nie nadarzysz ...

skoro tak wszystko chcesz kupic future-proof to z ciekawosci .. jakiego masz kompa :)
 

IGBT

New member
lepp napisał:
no i kolejna ważna kwestia, tylko po hdmi puścisz nowe formaty dźwięku
Czy na pewno? Zapomniał kolega o zdekodowanym sygnale analogowym przez np BD. Wiadomo, że odtwarzacze takie są w mniejszości ale nie tylko HDMI.
 

mobor

Banned
Takie podłączenie jest całkowicie bez sensu /z ekonomicznego punktu widzenia/
Po pierwsze dlatego ze odtwarzacz bluray z przyzwoitym i KOMPLETNYM torem audio kosztuje ponad 5 tysięcy....
Za te pieniadze mozna kupić nie tylko odtwarzacz /bez dekoderów - bo i po co dekodery w playerze? / ale i przyzwoity amplituner z dekoderami...
A i pewnie /w zależności od wyborów/ zostanie coś grosza na telewizor/projektor...
 
Ostatnia edycja:
Do góry