Co daje Audyssey ?

marcef

New member
Onkyo txnr 509. Audyssey (ponoć) okrojone czyli 2EQ. Czy poza obliczeniem odległości głośników oraz wg mnie nieracjonalnym ustawieniem parametrów - większość kanałów ustawiło na minus 6 lub minus 10 db, to czy coś jeszcze ono wnosi do sprawy ? Owszem akustyka mojego mieszkania jest spora bo nie ma żadnych firan zasłon dywanów itp tylko gołe płytki w salonie ława i narożnik . Ale żeby aż tak scinać wszystkie kanały ? Poustawiałem ręcznie na zero bo nie widze tego zeby zagrało.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Nie do końca chyba zapoznałeś się z tematem.
Równanie ręczne do zera jeszcze bardziej pogorszy sprawe.
Taki wątek już mamy, zacznij od tego:
http://www.hdtv.com.pl/forum/amplit...acja-i-ustawienie-kina-domowego-poradnik.html

Następnie tego:
http://www.hdtv.com.pl/forum/amplitunery-av/93984-kalibracja-kina-domowego-dyskusja.html

Jak salon jest goły, to w miarę możliwości doposaż go.
Akustyka bez ustrojów będzie leżeć i kwiczeć, sprzęt za kilkadziesiąt tys. się wyłoży, a Audyssey nie jest lekarstwem na wszystko.
 

marcef

New member
Juz w salonie nic nie będzie więcej dokładane. Tzn tak ma być - w oknach rolety zamiast firan. Taki po prostu chłodny minimalistyczny styl.

Fakt po ustawieniu na zero ciągle jestem niezadowolony cały czas czegoś za duzo albo za mało . Ciagle właczam albo wyłączam te Music Optimizery i inne podkręcacze . Chociaż na ustawieniu Audysseya to juz kompletna lipa - dźwięk jakiś płaski nijaki. Bardziej brzmieniowo podobał mi sie stary onkyo tx sr 308 -bez audyssey. Ręczne ustawienie odległości załatwiało temat. Dało sie znaleść to optimum. A w tej 509 albo za duzo opcji jest i nie moge sobie z nimi poradzić albo sie zdecydować ....

Do zaproponowanej lektury usiądę jeszcze raz. Bo ją juz raz czytałem ale pod kątem 308 .
 
D

Deleted member 452525

Guest
Ja mam ponad 60m i akustyka nie leży. Z tym, że ja mam denona, ale może coś pomoże.
Skalibruj z mikrofonem, a potem ustaw odległości i poziomy według swoich upodobań. Czym lepsze kolumny tym audyssey zmniejsza db.

Daj fronty, cent na plus ja mam +5 a tyły możesz zostawić na zero lub minus.
Audyssey ustawia odległości, odcięcia, poziomy i equalizer.
Zobacz sobie moje ustawienia z innego wątku i potestuj.
http://www.hdtv.com.pl/forum/amplitunery-av/118642-plaski-dzwiek-z-denon-x2000-4.html
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Sorry, ale Twoje ustawienia to nonsens.
Ważne jednak, że jesteś zadowolony ze swoich preferencji, ale takie daleko idące ingerencje nie mają nic wspólnego z referencyjnym brzmieniem.
Polecam wszystkim linki które wkleiłem, przesiać bzdury i skalibrować sprzęt zgodnie ze sztuką.
 
D

Deleted member 452525

Guest
Kolego nie do ciebie był post, więc nie krytykuj, bo bzdety wypisujesz. Każdy ma swój słuch i każdy ustawia sprzęt według swojego gustu a nie sugeruje się ustawieniami tzw referencyjnymi. Głupoty ględzisz, aż miło. Te poradniki to psu na budę.
To są ogólniki a cała resztę samemu można ustawić według swojego gustu. Ustawiłeś 'referencyjnie' na 20 metrach, bo ci ktoś tak napisał w poradniku to sobie słuchaj. Sam audyssey daje marna jakość dlatego wystawiłem fronty bypass L/R i w moim pomieszczeniu na 60m gra to super. Moje ustawienia i tylko moje a twoja krytyka to wiesz...4L
 

Whiplash

New member
Bez reklam
To Ty raczej głupoty opowiadasz. Audyssey optymalizuje dzwiek systemu biorąc pod uwage warunki akustyczne pokoju i tak kalibruje sprzet aby dzwiek był najbardziej zbliżony do oryginalu. Twoje ustawienia to jest preferencja i nie ma nic wspolnego z istota działania audyssey..

Jak sie nie rozumie podstawowych kwestii dotyczących kina domowego i dzwieku 5.1 to zanim zabiera sie głos i proboje ustawiać bardziej doświadczonych kolegów proponuje poczytać troche na ten temat!
 

Prokop

New member
Bez reklam
Onkyo txnr 509. Audyssey (ponoć) okrojone czyli 2EQ. Czy poza obliczeniem odległości głośników oraz wg mnie nieracjonalnym ustawieniem parametrów - większość kanałów ustawiło na minus 6 lub minus 10 db, to czy coś jeszcze ono wnosi do sprawy ? Owszem akustyka mojego mieszkania jest spora bo nie ma żadnych firan zasłon dywanów itp tylko gołe płytki w salonie ława i narożnik . Ale żeby aż tak scinać wszystkie kanały ? Poustawiałem ręcznie na zero bo nie widze tego zeby zagrało.
Akustyka twego pokoju jest na poziomie zerowym, a ty się dziwisz, że wyniki kalibracji są złe. Jak masz pogłos w pokoju jak w blaszanej beczce to nic dziwnego że wycisza ci kolumny, bo masz podbicia na sporej części częstotliwości i całe rzesze innych problemów z akustyką. Niestety, nie będziesz się cieszył dobrym dźwiękiem, bo masz goły pokój i nic z tym nie chcesz zrobić. Cudów nie ma, sportowym motorem nie jeździ się po trawie bo nie ma w tym przyjemności (wiadomo dlaczego), muzyki nie słucha się w pokoju choć trochę nie przystosowanym akustycznie, bo nie ma tez w tym przyjemności, bo brak akustyki pokoju dla dźwięku to jak trawa dla motoru. Zrozumcie to w końcu, i nie piszę tego tylko to do Ciebie kolego marcef, ale do 99% ludzi na forum, nic po waszym sprzęcie jak akustyka leży.
 
Ostatnia edycja:

Prokop

New member
Bez reklam
Ja mam ponad 60m i akustyka nie leży. Z tym, że ja mam denona, ale może coś pomoże.
Skalibruj z mikrofonem, a potem ustaw odległości i poziomy według swoich upodobań. Czym lepsze kolumny tym audyssey zmniejsza db.

Daj fronty, cent na plus ja mam +5 a tyły możesz zostawić na zero lub minus.
Audyssey ustawia odległości, odcięcia, poziomy i equalizer.
Zobacz sobie moje ustawienia z innego wątku i potestuj.
http://www.hdtv.com.pl/forum/amplitunery-av/118642-plaski-dzwiek-z-denon-x2000-4.html
Skoro piszesz, że masz dobrą akustykę w pokoju, to poprzyj to dowodami. Bo ja mam krokodyla w domu. Już to, że sugerujesz aby ktoś ustawił sprzęt tak jak ty, świadczy o twojej totalnej niewiedzy o dźwięku. Naprawdę, trochę pokory.
 

Prokop

New member
Bez reklam
Pomyliło mi się - podgłośnić suba.
I w czym to ma pomóc? Najczęstszą przyczyną dziwnych ustawień jest problem z akustyką pomieszczenia. i tu trzeba szukać przyczyny. czasami może pomóc np. przesunięcie kolumn (do przodu tyłu, na inną ścianę), czasami. Najczęściej jednak puki nie poprawi się akustyki w pomieszczeniu, nie otrzymamy poprawnej kalibracji.
 

marcef

New member
wywo

Widzę, że powstaje n-ty temat o kalibracji... ;)
.
No właśnie może i niepotrzebny ale bardziej chodziło mi o łopatologiczne wyjaśnienie co Audyssey daje. Xseeb najbardziej mi pomógł - dziękuję. Jednak pozostałe wskazówki tez są bardzo cenne (że gołe mieszkanie jest trudne jesli chodzi o akustykę oraz ta zeby nie grzebac w ustawieniach i nie poprawiać parametrów ustawień) nie poprawię tez wystroju, bo taki dizajn żona wymysliła ale wezmę poprawkę na bardziej wymagającą akustykę .
Wczoraj wieczorem zrobiłem jeszcze raz Audysseya , doczytałem że 3 punkty odsłuchowe muszą być ponad metr oddalone od siebie, być moze że teraz poprawnie umieściłem mikrofon w pozycji 2 i 3 (ostatnio mi sie chyba pomyliło jak trzymałem instrukcję i je zamieniłem hihi) Oczywiście pozmniejszał mi kolumny na minus 5 db, suba na minus 7(pomimo ze skęciłem go tylko na 25 procent) ale dałem mu szanse bo byłem ciekaw.

Zapuściłem film Luca Besona z Deniro (Porachunki ) no i mnie zaskoczyło że w końcu jest jakoś tak normalnie (generalnie Besson zaczął tez dbać o dzwięk 5.1 bo do tej pory to u niego lezało). Nie ma szału żeby coś było wyśrubowane albo tez jakies EKSTRA, ale przy spokojnym oglądaniu, bo reszta domu spała, miałem pozytywne odczucia. Być może mi tego brakowało bo ciągle cos zmieniałem i mi nie pasowało a teraz juz dojrzałem do tego "normalnego" i spokojnego odsłuchu. Przeczołgam go jeszcze na dużych głośnościach, ale jestem pełen nadziei.
 

Geronimo zx

New member
.
No właśnie może i niepotrzebny ale bardziej chodziło mi o łopatologiczne wyjaśnienie co Audyssey daje. Xseeb najbardziej mi pomógł - dziękuję. Jednak pozostałe wskazówki tez są bardzo cenne (że gołe mieszkanie jest trudne jesli chodzi o akustykę oraz ta zeby nie grzebac w ustawieniach i nie poprawiać parametrów ustawień) nie poprawię tez wystroju, bo taki dizajn żona wymysliła ale wezmę poprawkę na bardziej wymagającą akustykę

Nowocześnie urządzone salony nie są wsparciem dla naszych zestawów.Często reklamują jakąś nowość robiąc zdjęcia na tle nowoczesnych salonów-co nie ma w ogóle nic wspólnego z dobrym dźwiękiem.Jest to reklama,więc ma się tylko pięknie prezentować 8)
Nie da się ominąć adaptacji aukustycznej i chcieć w miarę poprawnego dźwięku. Spróbuj chociaż żonę namówić na włochaty-ładny-nowoczesny dywan :wink: Wytłumi odbicia dźwięku pomiędzy równoległymi płaszczyznami (sufit-podłoga) Będzie to pierwszym krokiem a z czasem następne może łatwiej się zrealizuję :)
 
D

Deleted member 452525

Guest
Akustyka twego pokoju jest na poziomie zerowym, a ty się dziwisz, że wyniki kalibracji są złe. Jak masz pogłos w pokoju jak w blaszanej beczce to nic dziwnego że wycisza ci kolumny, bo masz podbicia na sporej części częstotliwości i całe rzesze innych problemów z akustyką. Niestety, nie będziesz się cieszył dobrym dźwiękiem, bo masz goły pokój i nic z tym nie chcesz zrobić. Cudów nie ma, sportowym motorem nie jeździ się po trawie bo nie ma w tym przyjemności (wiadomo dlaczego), muzyki nie słucha się w pokoju choć trochę nie przystosowanym akustycznie, bo nie ma tez w tym przyjemności, bo brak akustyki pokoju dla dźwięku to jak trawa dla motoru. Zrozumcie to w końcu, i nie piszę tego tylko to do Ciebie kolego marcef, ale do 99% ludzi na forum, nic po waszym sprzęcie jak akustyka leży.

Czy w salach koncertowych są dywany meble a jaka jest przestrzeń do odsłuchu? Oczywiście faktem jest odpowiednie wytłumienie wnętrza, specjalne ściany itp ale to nie zmienia faktu, że w dużej sali też daje się słuchać muzyki. Większość kolumn przeznaczona jest do pomieszczeń maks 25m..czy to oznacza, że źle zagraja w większym pomieszczeniu? NIe. Po prostu będzie duża scena i dźwiek będzie się rozchodził dookoła. W moim przypadku na 60m nie słucham muzyki na 2 kolumnach tylko na wszystkich i żeby mieć scene z przodu wyciszyłem surr bo przy wszystkich za bardzo wszystko się rozpraszało. Z reszta zamieściłem nagrania na yt i słychac tą przestrzeń co nie zmienia faktu że muzyka jest spójna.

Co do regulacji suba nie wiem jakie macie. W moim cantonie jest regulacja fazy, głośność i częstotliwość. Przy kalibracji ustawiłem głośność na 0. Skalibrował mi -12 zmniejszyłem do -5 i całość regulowałem głośnością żeby nie za bardzo dudnił w scenach dynamicznych. Słychać delikatnie w muzie a w filmie jak potrzeba do dupnie.

Wszystko zależy od sprzętu czy ampli zgra się z kolumnami i da odpowiedni efekt.
Jk powiedział znajomy jesli kupisz wzmacniacz za 500 i kolumny za 500 będzie to grało dobrzę jak za traka kasę ale jak oczekujesz czegoś lepszego to nie da się zaoszczędzić. Sam zmieniłem 5 kompletów kolumn zanim dojrzałem do tego żeby kupić cantony szczególnie w dobrej cenie za cały zestaw 5.1 i teraz to gra jak powinno.
Pozdr
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Stary, wypisujesz takie bzdury, że żal czytać.
Nie odzywałbym się, mimo, że chyba chciałeś mnie wcześniej obrazić, ale uwierz, nie masz pojęcia o czym piszesz, za to zwyczajnie wprowadzasz ludzi w błąd.
Nie masz pojęcia o akustyce, kalibracji i co gorsza siejesz tu zamęt jakimiś swoimi psu na budę preferencjami.

. Z reszta zamieściłem nagrania na yt i słychac tą przestrzeń co nie zmienia faktu że muzyka jest spójna.

Twoją przestrzeń słychać na YT?
Mam nadzieje, że zdajesz sobie sprawę jaką głupotę palnąłeś.
Jedna popycha drugą.
Na czym mamy tą "przestrzeń" usłyszeć, na głośniczkach komputerowych?
Niech zgadnę, mikrofon oczywiście profeska, prosto z telefonu lub jakiegoś aparaciku?
 

[Raccoon]

New member
Bez reklam
Ja mam prośbę do admina żeby podpiąć ten temat na górze obok tego o poprawnej kalibracji. Ten trzeba nazwać "najczęstsze błędy, mity i głupoty odnośnie kalibracji".
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Też już nie mogę
Czy w salach koncertowych są dywany meble a jaka jest przestrzeń do odsłuchu?
Sale koncertowe projektuje się od razu pod akustykę. To bardzo zaawnsowane obliczenia.
Nasze salony, pokoje domowe odwrotnie. Najpierw się mieszka, potem adaptuje akustycznie
[youtube]C7CTvO0WlsE[/youtube]
Większość kolumn przeznaczona jest do pomieszczeń maks 25m..czy to oznacza, że źle zagraja w większym pomieszczeniu? NIe. Po prostu będzie duża scena i dźwiek będzie się rozchodził dookoła
Nie prawda, owszem, dźwięk rozejdzie się dookoła, ale na tym straci muzyka, zgubią się kolumny, scena będzie uboga i dziurawa. Nie tedy droga.
W moim przypadku na 60m nie słucham muzyki na 2 kolumnach tylko na wszystkich i żeby mieć scene z przodu wyciszyłem surr bo przy wszystkich za bardzo wszystko się rozpraszało
Gratuluję pomysłu słuchania muzyki na wszystkich kolumnach, no chyba, że masz same koncerty 5.1, 7.1, ale co z tego skoro masz źle skalibrowany system...
Z reszta zamieściłem nagrania na yt i słychac tą przestrzeń co nie zmienia faktu że muzyka jest spójna.
Rozumiem, że zamiast telefonu lub turystycznej kamerki do nagrania używałeś profesjonalnych mikrofonów, odpowiednio rozmieszczonych i liczysz na to, że każdy kto widział twój filmik używa również pełnego systemu do jego odtworzenia i nie słucha go na głośniczkach komputerowych. Rozumiem, że liczysz na to iż jest to miarodajny test :D
Jk powiedział znajomy jesli kupisz wzmacniacz za 500 i kolumny za 500 będzie to grało dobrzę jak za traka kasę ale jak oczekujesz czegoś lepszego to nie da się zaoszczędzić.
Tu jest jedyna sensowna wypowiedź
Sam zmieniłem 5 kompletów kolumn zanim dojrzałem do tego żeby kupić cantony szczególnie w dobrej cenie za cały zestaw 5.1 i teraz to gra jak powinno.
Pozdr
Wybacz, ale sądząc po Twoich wypowiedziach, z Twojego zestawu da się wycisnąć jeszcze dużo więcej :)
 
Ostatnia edycja:
Do góry