Canon HF10 - kopalnia wiedzy

majer3112

New member
Witam
Bardzo bym prosił użytkowników kamerki Canon HF10 o wpisywanie uwag, plusów/minusów eksploatacji tegoż modelu.
Na jakich programach pracujecie montując nagrany materiał, jakiego sprzętu używacie?
Jak archiwizujecie nagrania?
Pytam jako laik, który przymierza się do zakupu tej kamerki w USA.
Słyszałem, że kamera jest dedykowana pod Mac'a, a co z użytkownikami PC'ów? Proszę o wasze komentarze z doświadzeń.
Pozdrawiam szanowne grono Forum
 

emigrant

Member
Witam

Mam tę kamerkę, kupiłem też w USA na newegg.com, oczywiście wersja NTSC. Kamerę trzyma się niezbyt wygodnie w ręku, ale to urok małych gabarytów( coś jak puszka od pepsi). Prezentuje się dość ładnie. Zgrywanie materiału do komputera musi odbywać się przy podłączonym zasilaczu co dla mnie jest głupotą. W przyciemnionych pomieszczeniach HF10 radzi sobie średnio, spore szumy, ale coś za coś, to nie prof kamerka tylko totalna amatorka za rozsądną cenę. Żadnych własnych szumów dźwiękowych nie nagrywa, bo raczej nie ma źródła od części, które by wydawały jakieś dźwięki(zaleta kamer na SDHC karty). Wąski kąt obiektywu, więc trzeba trochę machać kamerą żeby coś więcej nagrać. Co do jakości nagrań przy dobrze oświetlonym pomieszczeniu czy najlepiej naturalne światło to HF10 radzi sobie znakomicie, jakość*jest zadowalająca.

Co do softu i obróbki:
Ja używam do tego Final Cut Pro. Bez problemu FCP(od wersji 6.0.4) widzi HF10, zgrywam materiał w Apple ProRes 422 jako post-production format i później obróbka co dusza zapragnie.

Tak dla przykładu: 4min materialu AVCHD z HF10 przy 17Mb/s zajmuje 548MB, po zgraniu z kamerki w ProRes 422 zajmuje 4,83GB. Po zgraniu codekiem troche słabszym od ProRes 422 czyli Apple Intermediate Codec zajmuje 3,74GB.

Co do mego sprzetu to: Core 2 Duo 3.2GHz, 8GB ramu 800-tki, dysk systemowy Raptor 150GB 10.000rpm, grafika nvidia 7900GTO 512MB i niestety to już jest za słaby sprzęt do renderowania, niby maszynka w miarę mocna choć już ma 2 lata, ale za długo, za długo.... Uważam, że minimum to 2x CPU quady. Jeden quad to też lipa. Tutaj to można dyskutować jaki czas jest znośny do czekania, każdego indywidualna sprawa. W styczniu wychodzi nowy Mac Pro na Nehalemach, więc trzeba pomału zbierać $$$$ :). Aktualnie to widzi mi się*płyta główna z 4x CPU i tam wpięte quady to wtedy Compressor + Qmaster ładnie byłby zagnany do pracy. :)

Co do softu na windowsa się nie wypowiem bo nie używam po prostu windowsa. Może ktoś inny pomoże. Poza tym HF10 nie jest dedykowany dla OSX-a, tylko po prostu jest support dla tej kamerki i tyle, a jak już mówimy o dedykowaniu to właśnie jest dedykowana pod PC i ich programów. Pewnie na płytach które są dołączone do kamery jest soft tylko dla windowsa, nawet nie wiem bo do tej pory nie rozpakowałem ani instrukcji obsługi ani żadnych płyt, bo niby po co? :). Co mi potrzeba to tylko kamerka i Final Cut Studio 2.0.

pozdrawiam

NIE CYTUJEMY POPRZEDNIKA!!!
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

T_G

New member
ja mam HF100 wiec pliki takie same

Sony Vegas Pro 8c, Pinnacle 12, Premiere Cs3+mainconcept - na wszystkich tych programach da sie pracowac bezposrednio kopiujac pliki z karty na dysk, bez zadnej konwersji, kopiujemy, d&d na timeline i montujemy
Edius 5 tez lyka ten format ale smoli niemilosiernie

Na quadzie 2.4@2.7 , 4 gb ram i win xp pro x64 - pod premierem cs3 montuje tak jak zwykly pal dv, korekta materialu za pomocna vitascene - real time
 

majer3112

New member
hmm.. w sumie to sam nie napisałem jakim sprzętem dysponuję.. otóż: Sony AR730E/B 2.1GHz 3GB 320GB NVIDIA GF 8400GT. Nie wiem czy takie ustrojstwo da radę w obróbce nagrań. W sumie to nie oczekuję efektów Hollywood, ale coś a'la oryginalne filmowe DVD z menu (wybór scen) mile wskazane.
Wyczytałem na forum, że są problemy z tą obróbką, kilkanaście polecanych programów.. tylko czy.. te dołączone do kamerki nie wystarczą.. nie wiem jakie są ich możliwości, pewnie liche skoro wszyscy piszą o Pinnacle'ach, Ulead'ach czy Vegas'ach ;)
Ach... sam już nie wiem czy kupować tę kamerkę... jeszcze nie zacząłem tej przygody a już jestem zmęczony ;) (forum to fajny wynalazek ale można się tu trochę pogubić)
ale bez was to już w ogóle byłaby kicha
pozdrawiam i czekam na Waszą pomoc
 

otoskop1

New member
Hf10

emigrant napisał:
Witam

Mam tę kamerkę, kupiłem też w USA na newegg.com, oczywiście wersja NTSC. Kamerę trzyma się niezbyt wygodnie w ręku, ale to urok małych gabarytów( coś jak puszka od pepsi). Prezentuje się dość ładnie. Zgrywanie materiału do komputera musi odbywać się przy podłączonym zasilaczu co dla mnie jest głupotą. W przyciemnionych pomieszczeniach HF10 radzi sobie średnio, spore szumy, ale coś za coś, to nie prof kamerka tylko totalna amatorka za rozsądną cenę. Żadnych własnych szumów dźwiękowych nie nagrywa, bo raczej nie ma źródła od części, które by wydawały jakieś dźwięki(zaleta kamer na SDHC karty). Wąski kąt obiektywu, więc trzeba trochę machać kamerą żeby coś więcej nagrać. Co do jakości nagrań przy dobrze oświetlonym pomieszczeniu czy najlepiej naturalne światło to HF10 radzi sobie znakomicie, jakość*jest zadowalająca.

Co do softu i obróbki:
Ja używam do tego Final Cut Pro. Bez problemu FCP(od wersji 6.0.4) widzi HF10, zgrywam materiał w Apple ProRes 422 jako post-production format i później obróbka co dusza zapragnie.

Tak dla przykładu: 4min materialu AVCHD z HF10 przy 17Mb/s zajmuje 548MB, po zgraniu z kamerki w ProRes 422 zajmuje 4,83GB. Po zgraniu codekiem troche słabszym od ProRes 422 czyli Apple Intermediate Codec zajmuje 3,74GB.

Co do mego sprzetu to: Core 2 Duo 3.2GHz, 8GB ramu 800-tki, dysk systemowy Raptor 150GB 10.000rpm, grafika nvidia 7900GTO 512MB i niestety to już jest za słaby sprzęt do renderowania, niby maszynka w miarę mocna choć już ma 2 lata, ale za długo, za długo.... Uważam, że minimum to 2x CPU quady. Jeden quad to też lipa. Tutaj to można dyskutować jaki czas jest znośny do czekania, każdego indywidualna sprawa. W styczniu wychodzi nowy Mac Pro na Nehalemach, więc trzeba pomału zbierać $$$$ :). Aktualnie to widzi mi się*płyta główna z 4x CPU i tam wpięte quady to wtedy Compressor + Qmaster ładnie byłby zagnany do pracy. :)

Co do softu na windowsa się nie wypowiem bo nie używam po prostu windowsa. Może ktoś inny pomoże. Poza tym HF10 nie jest dedykowany dla OSX-a, tylko po prostu jest support dla tej kamerki i tyle, a jak już mówimy o dedykowaniu to właśnie jest dedykowana pod PC i ich programów. Pewnie na płytach które są dołączone do kamery jest soft tylko dla windowsa, nawet nie wiem bo do tej pory nie rozpakowałem ani instrukcji obsługi ani żadnych płyt, bo niby po co? :). Co mi potrzeba to tylko kamerka i Final Cut Studio 2.0.

pozdrawiam

NIE CYTUJEMY POPRZEDNIKA!!!
Witam!
Też chcę kupić HF10 i mam pytanie czy nie będzie problemu z NTSC ?
Sprzęt mam w PAL u , PC Win XP a w sieci 50 Hz
Pozdrawiam
 

mazby

New member
canon hf10

jeszcze jedno pytanie odnośnie canona hf10. Nigdzie nie mogę się doczytać czy można filmować z zamknięta klapką? Pytam bo w opisie jest podane, że zamkniecie klapki (ekranu) powoduje przejście kamery w stan "stand-by"
Mazby
 

mobor

Banned
hehe

To na MACu z 54 MB materiału robi się 4-5 GB danych na dysku ?
To arcymistrzostwo NIEGOSPODARNOSCI
Nie chcę się spierac ale preferuję srodowisko PC gdzie mam trochę wiekszy wybór aplikacji do montażu w myśl zasady- każdemu to co kto lubi a co ważne - za rozsądne pieniądze :)

PS mogę obrabiać pliki AVCHD "as is" w programie za 200zł /pinnacle studio/ - nic nie jest bez potrzeby rekompresowane, dekompresowane itp
Co innego gdy ktoś będzie chciał bezmyślnie zrobić HDV z AVCHD...ale to już inna para kaloszy
 

WiruSSS

New member
jak mam być szczery to nie wiem co bym wolał ..na szczęscie problemu nie mam bo mam hv30 więc siłą rzeczy muszę jakoś zgrać ten materiał ..i o dziwo ostatnio nie robię tego hdvsplitem tylko karta black magic poprzez hdmi do formatu MJPEG ...filmy i owszem zajmują więcej miejsca ale jaka radocha i komfort w edycji :p ..no i karta zalatwia mi upscaling do pełnego 1080i ..i robi to znacznie lepiej niż prgramy edycyjne oraz w trakcie zgrywania filmu :p

Powiem szczerze że nie wiem czy w przypadku gdybym mial kamerkę na karty czy dysk twardy nie robiłbym tego samego. Zależy jak bardzo denerwujący by był montaz w formacie AVCHD :p
 

bemx2k

New member
WiruSSS

Tak z czystej ciekawosci zapytam , ile Ci zajmuje 10 minut materialu
HDV po rekompresji do MJPEG ?? ;) bo chyba duuuzo
tak strzelam na oko chyba z 15-20GB na godzine materialu .
 

slimak

New member
Bez reklam
WiruSSS napisał:
Powiem szczerze że nie wiem czy w przypadku gdybym mial kamerkę na karty czy dysk twardy nie robiłbym tego samego. :p

CMOS 1920x1080(4:2:2) -> HDMI-> Komputer.

Zapis bezpośrednio z CMOS 1920x1080 (4:2:2) na komputer bez kompresji mpg i HDV(4:2:0) wiele obiecuje, ale w praktyce daje niewiele właściwie nic.
http://www.videozona***/video_tests/Intensity_2007

CMOS 1920x1080 (4:2:2) -> kamera -> taśma 1440x1080 HDV(4:2:0) -> HDMI 1920x1080 (4:2:2) ? -> Komputer 1920x1080 (4:2:2)?

Nic nie daje oprócz szybszej później obróbki, ale tylko gdy Masz bardzo słaby komputer lub dajesz efekty na cały film.

Czy nie jest to przerost formy nad treścią?

P.S. Po co programem edycyjnym upscaling z 1440x1080 na 1920x1080. Obraz jest gorszy (przeliczenie bez wzrostu szczegółów), plik większy i do tego dla 1920x1080 trzeba dać większe bitrate 30 MBit/s.

Ślimak
http://slimak.republika.pl/hv10.htm
 
Ostatnia edycja:

gajorro

New member
Nie czytałem testu z videozone, znam trochę rosyjski, ale niestety "przestawienie się" zajmuje mi zbyt dużo czasu, którego aktualnie nie mam.
Nie jestem posiadaczam karty HDMI capture, ale z tego co czytam tu: http://hv20.com/showthread.php?t=7228&highlight=1920x1080+1440 jest z niej pozytek duzy w przypadku zrzucania bezpośrednio na hdd (bez nagrywania na taśmę).

Zwłaszcza podczas szybkich ruchów kamerą w HDV jest zauważalna kompresja o czym przekonałem się na własnej skórze (i jeszcze ten rolling shutter - okroponość:p).

WiruSSS, czy mógłbyś wrzucić jakieś sample, nawet pojedyncze klatki zrzucone bezpośrednio na dysk przy użyciu blackmagic? Gdzie zakupiłeś swoją kartę?

Pozdro
 

slimak

New member
Bez reklam
gajorro napisał:
Nie czytałem testu z videozone
Pozdro

U Ruskich w nieruchomym obrazie (kompresja mpg ma małe znaczenie) różnice pomiędzy HDV 1440 a HDMI 1920 były minimalne.

http://www.videozona***/video_tests/Intensity_2007/plots/hv20-ver.jpg
 

felis

New member
Witam
Włożyłem do kamery HF10 zupełnie nowy akumulator w celu naładowania. Muszę czekać, aż się naładuje do końca, czy też korzystając z podłączonego zasilacza mogę jednocześnie używać kamery nie martwiąc się, że akumulatorowi coś się stanie?
Pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:

ART533

New member
Mam tą kamere od tygodnia i muszę powiedzieć ,że jestem mocno rozczarowany jakością obrazu po nagraniu na dvd.Obraz -dno próbowałem róznych programów i bez rezultatów.Jakość jak z kiepskiej kamery sd.Mam natomiast płytę DVD nagraną przez kumpla kamerą sony model z przed 2-ch lat i powiem że jakość jest powalajkąca (prawie taka sama jak w mojej hf-10 przez hdmi).Jeżeli ktoś powie że nagrywanie z kamery hd i przegrywanie na dvd jest bez sensu to odpowiadam że jeszcze przez kilka lat popularnym nosnikiem pozostanie dvd.na plus tej kamery zaliczyłbym dzwięk oraz bezszelestną pracę.
 

bemx2k

New member
ART533

Ty SonyFanie , daj se spokoj z takimi bajkami
Canon HF10/100 stoi w rankingach na bardzo wysokiej pozycji
odpowiedniki cenowe od Sony prawie zawsze dostawaly pare pkt mniej
wiec skad ty bierzesz takie banialuki ??
Zarejstruj sobie jeszcze 2-3 konta to moze Ci ktos uwierzy
jak po raz enty napiszesz te same bzdury
 

bankrootghost

New member
ART533 napisał:
Mam tą kamere od tygodnia i muszę powiedzieć ,że jestem mocno rozczarowany jakością obrazu po nagraniu na dvd.Obraz -dno próbowałem róznych programów i bez rezultatów.Jakość jak z kiepskiej kamery sd.Mam natomiast płytę DVD nagraną przez kumpla kamerą sony model z przed 2-ch lat i powiem że jakość jest powalajkąca (prawie taka sama jak w mojej hf-10 przez hdmi).Jeżeli ktoś powie że nagrywanie z kamery hd i przegrywanie na dvd jest bez sensu to odpowiadam że jeszcze przez kilka lat popularnym nosnikiem pozostanie dvd.na plus tej kamery zaliczyłbym dzwięk oraz bezszelestną pracę.

z Twojej wypowiedzi można wysnuć wniosek, że nie umiesz "nagrywać obrazu na dvd".
Może poproś tego kumpla od Sony, żeby zrobił to za Ciebie i wtedy się okaże, czy problem leży w kamerze czy w nagrywającym ?
 

T_G

New member
"Mam tą kamere od tygodnia i muszę powiedzieć ,że jestem mocno rozczarowany jakością obrazu po nagraniu na dvd.Obraz -dno próbowałem róznych programów i bez rezultatów.Jakość jak z kiepskiej kamery sd.Mam natomiast płytę DVD nagraną przez kumpla kamerą sony model z przed 2-ch lat i powiem że jakość jest powalajkąca (prawie taka sama jak w mojej hf-10 przez hdmi).Jeżeli ktoś powie że nagrywanie z kamery hd i przegrywanie na dvd jest bez sensu to odpowiadam że jeszcze przez kilka lat popularnym nosnikiem pozostanie dvd.na plus tej kamery zaliczyłbym dzwięk oraz bezszelestną pracę."

a czy czasem nie podlaczyles nagrywarki do kamery albo kamery do komputera i bezposrednio nie zrobiles plyty dvd ?

ja nagrywam material full hd, montuje go w premierze i z premiera exportuje mpeg 2 - 16:9 PAL DVD - obraz jest rewelacyjny, nie mam zadnych zastrzezen
 

bemx2k

New member
Dajcie spokoj user : ART533 to agent bolek Sony Corporation ;)
boli go ze Canon w swiatowych rankingach stoi ciut wyzej niz Soniak
z tej samej klasy cenowej .
 

ART533

New member
bemx2k napisał:
Dajcie spokoj user : to agent bolek Sony Corporation ;)
boli go ze Canon w swiatowych rankingach stoi ciut wyzej niz Soniak
z tej samej klasy cenowej .
bmx czy zlustrowałeś już swoją rodzinę?.Sprawdź bateryjki w pilocie swojej sąsiadki jak ma SONY to na pewno agentka.Przeczytałem twoje dwa posty (więcej już nie mogłem)i muszę przyznać że jesteś prawdziwym "ekspertem" od wszystkiego.Szkoda że na tym forum zamiast rzeczowej dyskusji puszczają wypociny takich baranów .bmx weź swój rowerek i jedź gdzieś albo weź się za robotę a nie siedź przed kompem.
 
Do góry