Canon 5D Mark II czy kamera w podobnej cenie?

frapp

New member

Wynik: po ok. 10 min od momentu włączenia nagrywania pojawiło się ostrzeżenie o możliwości przegrzania aparatu

Jakis czas temu ojciec był na etapie kupowania kamery i w salonie Sony bardzo gorąco namawiano go na NEXa-3, jako świetny sprzęt do filmowania, a przy okazji równie dobry aparat. Wtedy troszkę poczytałem i faktycznie znalazłem sporo na temat wspomnianego przez Ciebie przegrzewania matrycy, co spowodowało, że odradziłem ojcu kupowanie tego modelu. Myślałem, że w następcy poprawiono ten problem...

fransua --> Masz racje, że niewiele wiem w tym temacie i właśnie dlatego próbuję troszkę się podszkolić, a przynajmniej poradzić osób które są bardziej obeznane. Jak do tej pory ciągle słyszałem o Canonach 5D i stąd wziął się mój temat wątku. Ty przedstawiłeś alternatywę w postaci GH2, na innym forum ktoś przedstawił alternatywę w postaci A77. Też miał prawo do swojej opinii, a ja jako laik sprawdzam wszelkie "tropy" :)

Wracając jeszcze do Sony to oglądałem wczoraj test na chipie i oba wspomniane modele otrzymały prawie maksimum za jakość obrazu (99 punktów/100) gdzie GH2 - 87 punktów (wyprzedziło go całkiem sporo innych modeli). Zasugerowałem się tym porównaniem mimo, że akurat chip nie jest dla mnie najlepszym źródłem informacji.
 

fransua

New member
Takie 200 Mb/s nie jest raczej nam potrzebne, szkoda miejsca na karcie, ale fajnie, że jest mi wystarczy 50.
Ja czekam na GH3 z ciekawości.
Normalnym użytkownikom nie ale dla tych co bawią się w obróbkę i na TV 52 calowe mówią "maluchy" taki bitrate tylko z klatkami I to duża zaleta.
Wracając jeszcze do Sony to oglądałem wczoraj test na chipie i oba wspomniane modele otrzymały prawie maksimum za jakość obrazu (99 punktów/100) gdzie GH2 - 87 punktów (wyprzedziło go całkiem sporo innych modeli). Zasugerowałem się tym porównaniem mimo, że akurat chip nie jest dla mnie najlepszym źródłem informacji.
Jak szukałem czegoś ciekawego to na rynku były dwie firmy siedzące w nagrywających aparatach. Mój wybór padł na GH2 bo poza 25 i 24p oferował jeszcze 50i w FHD. Dodatkową zaletą jest możliwość odblokowania "ukrytych" możliwości:
- zniesienie limitu nagrywania do 29 min 59 s - choć to nie jest jakieś wielkie utrudnienie przy nagrywaniu
- podniesienie bitrate
- poprawa jakości nagrywania w słabych warunkach oświetleniowych
- AF podczas nagrywania
- dotykowy wyświetlacz - choć byłem sceptycznie nastawiony do tego wynalazku to czasami się przydaje. Szczególnie z małą głębią Wystarczy puknąć w ekran w interesujące miejsce i aparat trzyma ostrość
- limiter dźwięku z wyświetleniem poziomu nagrywania

Dzisiaj może bym szukał czegoś innego ale na obecną chwilę i tak nie brał bym Canona. Od 5DmkII przez 550D, 7D itd. Canon nic nie zmienił. Powtarza te same błędy. Ma dość ograniczony klatkarz 24/25p w 1080p lub 50p w 720p a to dzisiaj mało. Wolę mieć bardziej uniwersalny system nagrywający w 24/25p oraz 50i ( sony ma 50p) w 1920x1080. Ja zostaję przy swoim bo już mi się nie chce gonić króliczka.

Co do testów to zazwyczaj robione są na "normalnym" nie shack-owanym sprzęcie więc wyniki faktycznie mogą takie być.
 
Ostatnia edycja:

Seba_Fan

New member
Bez reklam
fransua

Cenię ten test GH2, ale są uwagi, nie wiem jak wyciąganę są te fotki z filmu, następne jak widać w GH2 pierwszy plan wyrażny a drugi już nie a w Sony na odwrót, uważam że ten test jest zły i nieprawdziwy.
Co do przegrzewania, pierwsze egzemplarze mogły to mieć, nie wiem czy nie poprawili tego, trzeba to sprawdzić, NEX5n jest dostępny w każdym sklepie i można to przetestować.
Ostatnie NEX5n to 1500zł a GH2 około 3tyś zł wiec różnica kolosalna.
 

fransua

New member
fransua

Cenię ten test GH2, ale są uwagi, nie wiem jak wyciąganę są te fotki z filmu, następne jak widać w GH2 pierwszy plan wyrażny a drugi już nie a w Sony na odwrót, uważam że ten test jest zły i nieprawdziwy.
Co do przegrzewania, pierwsze egzemplarze mogły to mieć, nie wiem czy nie poprawili tego, trzeba to sprawdzić, NEX5n jest dostępny w każdym sklepie i można to przetestować.
Ostatnie NEX5n to 1500zł a GH2 około 3tyś zł wiec różnica kolosalna.
Seba co do tej ostrości to chyba oni w tym teście nie kumają bazy z głębią ostrości i z wielkością przetwornika. Ma to duże znaczenie przy robieniu testów. Jak sugerują się napisami z obiektywów odnośnie ogniskowej i nie stosują przelicznika do kropa to wychodzi bajzel i nieobiektywny test. Zobacz jak zmienia się głębia (ostrość) w tym nagraniu Depth of field Panasonic GH2 Lumix G 20mm F1.7 ASPH - YouTube Jak widzisz jest kolosalna różnica w ostrości między f1.7-f16. Jak źle ustawili punkt ostrzenia i dobrali jakieś z sufitu wartości przysłon to mamy taki a nie inny obraz. Osobiście dodam od siebie, że nie znalazłem obiektywnych testów ;) Co do Nex5N uważam, że jest to bardzo dobry filmujący aparat choć jak to w przypadku aparatów bywa zaraz trzeba dokupić jakiś jaśniejszy obiektyw bo kit to dno - choć do codziennego użytku może być:) Dziwię się, że ludzie do użytku domowego kupują jeszcze kamery. Dla mnie poważnym minusem jest konstrukcja. Dość nieporęczna jak chce się coś dodatkowego podpiąć - mikrofon, dodatkowa lampa itd. Co do przegrzewania możliwe, że coś się zmieniło. Nie śledzę zbytnio innych systemów. Czasami przy okazji coś przeczytam. Co do ceny to ta mnie nie dziwi :) Te dodatkowe dudki to właśnie ergonomia pracy. Nex5N nic nie ma na wierzchu :) Wszystko ograniczone do minimum. Mikrofon biedny aż boli, brak dodatkowego wizjera (w ostrym świetle bardzo ważna rzecz ), gorącej stopki itd. Jak by to wszystko miał to by nazywał się Sony Alpha :)
 

Seba_Fan

New member
Bez reklam
Ja rozumiem, ale cena 2300zł z obiektywem przy Sony powala i już można się bawić, nie mają pieniędzy na coś więcej z drugiej strony dla zabawy i pstrykania fotek jest idealny, niestety ma swoje minusy jak piszesz.

Co do kamery nie chcę się kłócić bo uważam wyższość kamera nad aparatami, nie jakościowo, ale patrzę z innej perspektywy, bardziej turystycznej i szybkości nagrania czegoś i dodatkowy plus kamera ma już wszystko co potrzeba (co potrzebuję) i kręcenie z ręki to podstawa nawet idąc.
Ja czekam z ciekawości bardziej niż z chęci kupna GH3.
 

frapp

New member
Ostatnio troszkę naczytałem się na temat przegrzewania matryc podczas filmowania aparatami i kilka osób twierdzi, że problem ten dotyczy praktycznie każdego modelu i stąd biorą się ograniczenia w czasie nagrywania. Dziś znalazłem nawet posta w którym gość chwalił Sony za to, że otwarcie przyznaje się, że taki problem występuje. Z drugiej strony Sony przyznaje, ale nie daje ograniczenia długości nagrania tak jak inne firmy, tylko po prostu jesteśmy zdani na loterię.
Zastanawiam się czy wydłużenie długości czasu nagrania w shackowanym GH2, to dobre posunięcie. Mam wrażenie, że Panasonic jakoś musiał dobrać ten optymalny czas nagrania i pewnie chodziło właśnie o temperaturę matrycy... Czy to, aby bezpieczne?

Znalazłem dziś jeszcze ciekawe porównanie dwóch Canonów: 5D Mark II i 550D. Filmowano w tych samych warunkach, tą samą scenę, przy użyciu tych samych obiektywów, z tej samej odległości. Zaskoczyło mnie, że jakość obrazu w obu modelach jest praktycznie identyczna. Jedyna widoczna różnica w polu widzenia wynika z różnej wielkości matryc:

5D MK II vs. 550D : Jaka lustrzanka? | videoDSLR.pl | filmowanie lustrzankami Canon 5D, 7D, 60D, 550D, wideo filmowanie

Ludzie pytają co miało wykazać to porównanie. Mi akurat dało sporo do myślenia, nie ukrywam, że szczególnie jeśli chodzi o kwestie finansowe :)
 

vvv

Well-known member
Bez reklam
Na spotkaniu z nowymi Aparatami Nikona Pan Sobolewski
Wspominał o tym czasie nagrywania w kontekście tego ze jak by czas
Był większy od 29 min... to aparat robił by za kamerę i były by jakieś prawne sprawy ?!
 

Seba_Fan

New member
Bez reklam
po pierwsze zobacz datę zamieszczenia tego problemu przegrzewania, w necie nie ma wzmianek z 2012 wszytko to są stare artykuły, ale w czym problem jechać do Sony salonu i sprawdzić

po następne ograniczenie nagrywania, to nie bo producent chciał, ale takie są wymogi, inaczej aparat wchodzi w inne podatki.

Tak wiec musi być 29min, jeśli jest dłużej to już jest kamera i inny podatek.

Nie pamiętam na teraz jaka to derektywa mówi o tym.
 

frapp

New member
To prawda, że aparat może nagrywać maksymalnie 30 minut, a później traktowany jest jako kamera (w świetle prawa unijnego), ale z drugiej strony problem przegrzewania matryc też jest znany i to nie tylko w aparatach Sony.
 

Dzastina

New member
No właśnie, 29 minut filmu to trochę mało. A nie wiecie czy lustrzanki cyfrowe też tak mają? Ja uważam, że w ogóle nie powinno być czegoś takiego jak aparat cyfrowy z funkcją kręcenia filmów. No bo, co mi po pół godzinnym filmiku. Co za przepisy w ogóle. Chyba lepiej dać sobie spokój z aparatem i kupić kamerę, która nagra więcej niż pół godziny. Teraz już wiem, że nie skusze się na aparat i kupię kamerę. Tak przy okazji jakie kamery polecacie tak do 800 zł?
 

fransua

New member
No właśnie, 29 minut filmu to trochę mało. A nie wiecie czy lustrzanki cyfrowe też tak mają? Ja uważam, że w ogóle nie powinno być czegoś takiego jak aparat cyfrowy z funkcją kręcenia filmów. No bo, co mi po pół godzinnym filmiku. Co za przepisy w ogóle. Chyba lepiej dać sobie spokój z aparatem i kupić kamerę, która nagra więcej niż pół godziny. Teraz już wiem, że nie skusze się na aparat i kupię kamerę. Tak przy okazji jakie kamery polecacie tak do 800 zł?
Chyba nie zrozumiałeś o co chodzi z tym ograniczeniem. Nagrywać możesz dowoli nawet 100 h. Ograniczenie to tyczy się ciągłego - nieprzerwanego zapisu. Zostało wprowadzone po to by cena aparatu była niższa. Gdyby nie było tej bariery to aparat był by traktowany jako kamera i podatek był by wyższy.
 

Zibi W

Member
Czy ktoś zna może sposób jak to ograniczenie wyłączyć- a chyba raczej powinienem zapytać czy może znalazł stronę z oprogramowaniem (alternatywnym) do aparatów?
 
Do góry