Brzmienie wzmacniacza stereo.

qqrydza

New member
Widzę, że sytuacja się rozjaśnia. Od siebie proponuję taki eksperyment w wolnej chwili.

akustyka.jpg

Brakuje "czegoś" na prawej ścianie.

Można trochę dogiąć kolumny do środka.

Fajne ustawienie. Polecam przetestować.
;-)

ustawap1.gif


I zapoznać się chociażby z artem poniżej.

Audio Physic - Pozycjonowanie kolumn

Pozdrawiam.
 

gerus6

Active member
Bez reklam
Bez stołu Whiplash da sobie radę, ważniejszy jest dźwięk ;) butelkę i kieliszki byle gdzie można postawić :)
 

hans2

Banned
I zapoznać się chociażby z artem poniżej.
Audio Physic - Pozycjonowanie kolumn

spora czesc z tego co tam pisza dziala, ale jak widze takie kwiatki jak
"Najlepszą równowagę dźwiękową można osiągnąć odsuwając kolumny pół metra do ścian bocznych"
to mnie pusty smiech ogarnia bo w kazdym pomieszczeniu ta najlepsza odleglosc bedzie inna.
 

qqrydza

New member
To są podstawy i zastosowanie się do nich nic nie kosztuje... a stół? Wystawić do innego pokoju, postawić za kanapą albo jak kto woli za okno.
:)
Oczywiście na czas testów. Myślę, że to dobry początek i okazja do zwrócenia uwagi na pewne zjawiska związane z akustyką.

Przedstawiony przeze mnie rysunek jest tylko szkicem, w którym nie obliczałem konkretnych odległości. Uważam, że rozstawienie odpowiednio sprzętu pozwoli na uzyskanie lepszego dźwięku bez inwestowania większej kasy. Oczywiście nie jest to panaceum na wszystkie bolączki. Warto pokombinować. Sprawdzić czy przypadkiem bas nie kumuluje się w rogach pokoju lub wychodzi zupełnie z pomieszczenia. Bywa, że właśnie w miejscu odsłuchu jest jego brak. Dlaczego? Bo niskie częstotliwości odbijając się od ścian nakładają się na siebie w przeciwfazie i znoszą wzajemnie. Prosty sposób to przestawić kolumny od tylnej ściany lub zainstalować pochłaniacze za nimi. Sposobów jest wiele i można samemu z nimi sobie w miarę radzić. Jak ktoś szuka bezkompromisowych rozwiązań bo ma wysokiej klasy sprzęt i chce z niego wycisnąć maksimum w pokoju tylko do odsłuchów to można poprosić specjalistę z odpowiednim sprzętem. Pomierzy, poważy ;), zaproponuje odpowiednie ustroje by dać możliwie najlepszy dźwięk ale to już kosztuje.
 
Ostatnia edycja:

Whiplash

New member
Bez reklam
Dziekuje Panowie za zainteresowanie ale niestety stol musi zostac, jemy przy nim sniadania, obiady i kolacje ;)

Dzis sprobowalem lewy front postawic w samym rogu a nie jak teraz ok 40cm od sciany bocznej i przyrost basu jest marginalny. Skrecenie kolumn na sluchacza basu nie poprawia a jedynie gore ktora i tak jest wyrazna. Studio graja najlepszym basem jesli stoja tak jak teraz czyli prosto do sciany tylnej. Dalej z uwagi ze BR jest z tylu na probe ustawilem kolumny na samej scianie tak aby spotengowac max bass i tez przyrost bardzo maly. Z tego co slysze to najwiecej basu jest w rogu za kanapa a im dalej na srodek pokoju bas stopniowo zanika do tego stopnia ze jak ktos siedzi na prawym rogu kanapy czyli przy komodzie to tam basu nie ma wcale. Tak bylo w kinie i tak jest w stereo. Masa basu w rogu lewym(tam gdzie byl surround L) a po drugiej stronie kanapy nic..

Dalej kanapa jest narozna wiec wysuniecie jej na srodek pokoju nie wchodzi w gre, co wiecej przeciez na srodku pokoju basu jest zazwyczej najmniej a najwiecej przy scianie i tak jest tez u mnie.
 

WiTT

New member
Bez reklam
A więc jednak akustyka pokoju, heh, czyli to co ja też zawsze powtarzam iż ma ogrom znaczenia ;)
To żeś nas wrobił z tym "nietrafionym" zakupem wzmaka. A tu zwyczajnie akustyka pokoju leży... aż strach pomyśleć jakby ta akustyka pokoju była dobra i nadal byś miał swoje KD... :D

kolega qqrydza dobrze doradza - jak nie zaczniesz kombinować z ustawieniami w pokoju to będziesz miał jak masz i będziesz się na siłę przymuszał do lubienia tego brzmienia.
Przede wszystkim za daleko siedzisz w stosunku do szerokości rozstawionych kolumn frontowych, nie masz wrażenia że nie słyszysz efektów stereo? Dźwięk Ci się nie zlepia w jedną masę?
Stół po prawej to faktycznie dramat. Ja pisałem o swoim nie dużym stoliku w osobnym wątku, i jaki to miało zły wpływ na bas, a co się stało gdy go wyniosłem (a teraz już sprzedałem). Nie ma to jak doświadczyć czegoś na własnej skórze :)

A tak serio, zaraz pewnie wywołam burzę....
Jest taki producent, który ma miedzy innymi genialne "platinusy" i jedną serię, z której powinien zdjąć swoje logo.
Etam, nie wywołasz burzy bo ja też już to pisałem nie raz, dla mnie te 606'tki są totalnym odwróceniem Platinusów i aż się nie chce wierzyć że to ta sama firma. Ale co ciekawe znam osoby którym one się bardzo podobają i nie mają im nic do zarzucenia... no do czasu gdy ta osoba usłyszała u mnie Platinusy... trochę "zwątpiła"... ;)
 

Henry

Active member
Bez reklam
Ale co ciekawe znam osoby którym one się bardzo podobają i nie mają im nic do zarzucenia... no do czasu gdy ta osoba usłyszała u mnie Platinusy... trochę "zwątpiła"... ;)

To może lepiej nic nie pisać, niech dalej żyją w błogiej nieświadomości ;)
To jest trochę, jak z piwem sprzedawanym u nas, jak ktoś raz spróbuje takiego heinekena czy carlseberga na zachodzie, to nigdy nie kupi więcej tego co nam wciskają:(

Witt, tak na marginesie, to dobrze to opisałeś to w innym wątku, nic dodać, nic ująć, więc cię zacytuję ;)...podpisuję się pod tym dwoma rękami, bo cała ta dobra passa 606 jest tylko w opiniach w necie na ceneo itp.
Jak się chce uprawiać marketing internetowy to proponuję wpierw poczytać sobie zanim się przystąpi do działań, bo w efekcie to się ośmiesza reklamowany produkt i firmę aniżeli zachęca do jej kupna ;) :razz:
Tak to niestety jest jak firmy zajmujące się "reklamą w internecie" biorą świeżaków z ulicy, którzy skończyli marketing i zarządzanie i myślą że wszystko wiedzą o bełkocie reklamowym. Tylko zapomnieli po drodze zgłębić temat który mają zamiar reklamować... yhh ;)
 

Whiplash

New member
Bez reklam
No ale co ja poradze, tak siedze i nie da sie inaczej. Przeciez nie postawie kolumn na srodku pokoju czy kanapy ;) A dlaczego ten stol tak psuje akustyke? Subwoofer zalatwil by sprawe, napompowal by tego basu i bylo by. Ja tez z drugiej strony lubie taki kluchowaty bass dlatego jak z amp teraz jest taki szybki i dobrze kontrolowany to mi sie to nie widzi ;)

Witt do kina nie wroce juz nigdy, jak wlaczylem DVD Slayer War at Warfield na wzmacniaczu i troche wiecej odkrecilem to pojawila sie taka sciana dzwieku ze kino z 5 kolumnami i subem tego nigdy mi nie zapewnilo :)
 
Ostatnia edycja:

Henry

Active member
Bez reklam
@ Whiplash, najważniejsze, że udało się w końcu dojść co jest nie tak, trochę to przewrotne pocieszenie, ale ważne, że nie utopiłeś kasy na wzmaka. Będziesz musiał trochę pokombinować z różnymi ustawieniami i pewnie uda ci się tak poustawiać, żeby była pełnia szczęścia. Z tego co piszesz, to już i tak jest nieźle, skoro do KD nie masz zamiaru wracać. Ciekawe jak zabrzmi u ciebie jakiś koncert Soulfly albo Sepultury? Tam dopiero są fajne frazy na bas...:-D
No, a najważniejsze, że nie musiałeś zmieniać avatara;)
 

WiTT

New member
Bez reklam
To może lepiej nic nie pisać, niech dalej żyją w błogiej nieświadomości ;)
To jest trochę, jak z piwem sprzedawanym u nas, jak ktoś raz spróbuje takiego heinekena czy carlseberga na zachodzie, to nigdy nie kupi więcej tego co nam wciskają:(
Ale przeważnie tym posiadaczom tyle i aż tyle wystarcza. No i ok, dopóki tak jest, niech każdy się cieszy tym co ma.
Co do porównania z piwem - to bardziej nawet tak: ludzie porównują piwa na półkach sklepowych/marketowych, że Tyskie lepsze niż Lech, a Carlsberg niż Heineken.. a ja wtedy daję komuś do spróbowania piwa lokalnego (zależy od rejonu kraju), na Warmii i Mazurach powiem: Browar Kormoran, niech będzie ich popisowe Miodne - i szczęka opada, i pojawia się zakłopotanie, co ja do tej pory piłem ze sklepu? Bo na pewno nie piwo.. ;)
A tak serio - jeśli będziecie mieli okazję na Warmii i Mazurach być i spotkać Browar Kormoran, to bardzo polecam. Mimo iż ostatnio troszkę zdrożało (~5zł) to idzie się tym smakiem zachwycić.

No ale co ja poradze, tak siedze i nie da sie inaczej. Przeciez nie postawie kolumn na srodku pokoju czy kanapy ;) A dlaczego ten stol tak psuje akustyke?
o stoliku: http://www.hdtv.com.pl/forum/inne/1...wplyw-na-brzmienie-nasze-rady-i-praktyki.html

No a jeśli nie jesteś skłonny na zmiany aranżacyjne, tudzież WAF jest nie do przeskoczenia, to cóż zrobić... EOT.

Subwoofer zalatwil by sprawe, napompowal by tego basu i bylo by. Ja tez z drugiej strony lubie taki kluchowaty bass dlatego jak z amp teraz jest taki szybki i dobrze kontrolowany to mi sie to nie widzi ;)
Bas z subwoofera jest inny jak również bas ze wzmaka w stereo jest inny. Nie porównywałbym raczej tego, bo i inny cel im przyświeca. Ty się zwyczajnie przyzwyczaiłeś do tamtego brzmienia.

Witt do kina nie wroce juz nigdy, jak wlaczylem DVD Slayer War at Warfield na wzmacniaczu i troche wiecej odkrecilem to pojawila sie taka sciana dzwieku ze kino z 5 kolumnami i subem tego nigdy mi nie zapewnilo :)
To słabe KD w takim razie miałeś ;)
Owszem, ja u siebie z np. płyty CD też potrafię wygenerować szeroką scenę, bardzo przestrzenną. Jednak nie jest to KD w dosłownym sensie tego rozumienia słowa. Wzmak Ci zbuduje przestrzeń, scenę. W KD każda kolumna zagra coś innego i to jest nie do przebicia. KD i wzmak to co innego, razem tworzą całość :)
 

Henry

Active member
Bez reklam
Co do porównania z piwem - to bardziej nawet tak: ludzie porównują piwa na półkach sklepowych/marketowych, że Tyskie lepsze niż Lech, a Carlsberg niż Heineken.. a ja wtedy daję komuś do spróbowania piwa lokalnego (zależy od rejonu kraju), na Warmii i Mazurach powiem: Browar Kormoran, niech będzie ich popisowe Miodne - i szczęka opada, i pojawia się zakłopotanie, co ja do tej pory piłem ze sklepu? Bo na pewno nie piwo.. ;)
A tak serio - jeśli będziecie mieli okazję na Warmii i Mazurach być i spotkać Browar Kormoran, to bardzo polecam. Mimo iż ostatnio troszkę zdrożało (~5zł) to idzie się tym smakiem zachwycić.

Nie omieszkam troszku popróbować przy najbliższej okazji, bo małe lokalne browary to na chwilę obecną jedyni producenci piw, a nie jak w przypadku koncernów - napojów niskoalkoholowych o smaku chmielowym ;).

Ale przeważnie tym posiadaczom tyle i aż tyle wystarcza. No i ok, dopóki tak jest, niech każdy się cieszy tym co ma.
Wiesz Witt, chodzi mi o to, że za taką kaskę można też coś fajnego "utrafić" z czego wydobywa się przyzwoity dźwięk.
Zdaję też sobie doskonale sprawę, że dla niektórych twoje platinusy czy moje bostony, to jak dla mnie merc s klasy, czyli coś nieosiągalnego. Nie mam też zamiaru, krytykować nikogo, że nie wydaje na sprzęt xx kasy. Dla mnie sprawa jest prosta, jeśli krytykuję dany produkt, to podaję konkretne argumenty i staram się dać jakąś alternatywę. Tak sobie myślę, że na tym forum, dzięki wielu opiniom każdy może znaleźć coś fajnego dla siebie i warto pisać, żeby coś omijać szerokim łukiem, bo nie jest to warte ani pieniędzy, ani uwagi. Z drugiej strony jak ktoś się uprze to jego sprawa
 

Whiplash

New member
Bez reklam
A teraz jeszcze inaczej was zapytam. Moze sytuacja jest tego rodzaju, mianowcie amplituner moze pompowal sporo basu ale go nie kontrolowal i on sprawial wrazenie obfitego bo latal w lewo i w prawo a teraz jak kolumny dostaly pradu, srednica i gora zaczely wybrzmiewac smialo a bas zaczal byc punktowy i kontrolowany to mi sie wydaje ze jest slabo a moze tak powinno byc a jestem nauczony innego brzmienia, nie wiem?
 
Ostatnia edycja:

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Powiem szczerze ,że trudno jest mi ogarnąć ten wątek, a jeszcze trudniej zrozumieć tą całą sytuację

Powiem jeszcze coś - nie wierzę aby JBL miały problemy z basem ,a tym bardziej nie były w stanie nagłośnić takiego pomieszczenia
 

dyzio4

Klub HDTV.com.pl
VIP
A teraz jeszcze inaczej was zapytam. Moze sytuacja jest tego rodzaju, mianowcie amplituner moze pompowal sporo basu ale go nie kontrolowal i on sprawial wrazenie obfitego bo latal w lewo i w prawo a teraz jak kolumny dostaly pradu, srednica i gora zaczely wybrzmiewac smialo a bas zaczal byc punktowy i kontrolowany to mi sie wydaje ze jest slabo a moze tak powinno byc a jestem nauczony innego brzmienia, nie wiem?

Wracasz ido tego o czym pisałem wcześniej.
 

eddielublin

New member
A teraz jeszcze inaczej was zapytam. Moze sytuacja jest tego rodzaju, mianowcie amplituner moze pompowal sporo basu ale go nie kontrolowal i on sprawial wrazenie obfitego bo latal w lewo i w prawo a teraz jak kolumny dostaly pradu, srednica i gora zaczely wybrzmiewac smialo a bas zaczal byc punktowy i kontrolowany to mi sie wydaje ze jest slabo a moze tak powinno byc a jestem nauczony innego brzmienia, nie wiem?
Myślę, że sam najlepiej podsumowałeś swoje początkowe wątpliwości...Nie chodzi zapewne o to że basu jest za mało, raczej jest on tam gdzie powinien być, słuchanie muzyki na KD z subem + podbite basy niestety zakłóca właściwy odbiór muzyki i kreuje jej nienaturalność. Słuchając na wzmaku + 2 kolumny czegoś Ci brakuje, ale to minie i wkrótce zaczniesz odczuwać satysfakcję z przekazu. Kino Domowe jak sama nazwa wskazuje służy to prezentacji spójnego przekazu obrazu i dźwięku a nie muzyki samej w sobie, od tego jest stereo. To trochę tak jakbyś zasadził się Land Roverem na autostradę i czuł niedosyt, że nie idzie, że hałas, że nie przyspiesza, że nierówności nie wybiera, że trzęsie...Ale jakbyś przesiadł się w Civic-a TypeR-a to wszystkie niedogodności by zniknęły ale droga przecież ta sama...U mnie jak ktoś twierdzi, że nie mam basu to mu puszczam Alice in Chains Unplugged albo DM Freelove i wtedy pojawia się ten efekt "opadniętej koparki" :)
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Ja tylko kombinuje co jest na rzeczy. Panowie powtarzam na amplitunerze sluchalem stereo bez suba, tylko z zalaczonymi dynamic eq i restorer a one podbijaly znaczaco skraje pasma, moze dlatego teraz jak brzmienie jest naturalne to wydaje mi sie ze cos brakuje..

Wszystko sie naklada na siebie, JBL 180 sa z jednym wooferem i basu one sporo nie maja raczej rowne pasmo z wycofanym srodkiem, denon tez gra raczej rowno z zaznaczeniem srodka i gory, do tego dochodzi jeszcze akustyka i mamy co mamy.
 
Ostatnia edycja:

dyzio4

Klub HDTV.com.pl
VIP
Ja tylko kombinuje co jest na rzeczy. Panowie powtarzam na amplitunerze sluchalem stereo bez suba, tylko z zalaczonymi dynamic eq i restorer a one podbijaly znaczaco skraje pasma, moze dlatego teraz jak brzmienie jest naturalne to wydaje mi sie ze cos brakuje..

Wszystko sie naklada na siebie, JBL 180 sa z jednym wooferem i basu one sporo nie maja raczej rowne pasmo z wycofanym srodkiem, denon tez gra raczej rowno z zaznaczeniem srodka i gory, do tego dochodzi jeszcze akustyka i mamy co mamy.

Wiesz to jest chyba ten przypadek, który sam miałem. Pierwsze, co kupiłem to Denon 1713 i Roth 40 5.1
Fajnie to brzmiało i tak bardzo "basowo":). Później zmieniłem na Yamahę i końcówkę mocy i usłyszałem tyle detali, przestrzeni i wyraźnego dźwięku ale nie mogłem się przyzwyczaić, ponieważ brakowało "basowości". Więc zacząłem kombinować i kręcić pokrętłami w DefTech i było lepiej dopóki nie przywiozłem do domu NAD M3 a później CA 851A i CAMS6. Wtedy dopiero zrozumiałem, co to jest kontrola basu, szczegółowość brzmienia i taki "rozmach" grania w stereo i kinie domowym - nie wiem jak to nazwać.
 
Do góry