Brak 1080p w GTA IV

cyber78

Member
Bez reklam
Żadne oświecenie. Nie ma to jak niedomówienia i niezrozumienie tematu. Nowe telewizory potrafią wyświetlać obraz w pełnym zakresie 0-255, więc podstawowe pytanie jest takie, czy twój telewizor obsługuje sygnał Full-RGB czy nie.
 

k0val

New member
Obecnie gram na Samsungu 32B450 i od czasu do czasu na Sony 40w4000m.Jeszcze raz patrzyłem na zmianę jak wygląda gra na Full RGB i na limited.Doszedłem do wniosku że na limited według jaśniej.A jak sądzicie warto mieć włączona tą opcje Y Pb / Cb Pr / Cr Super-White (HDMI)‎ Wzmocnienie bieli dla sygnału Y Pb / Cb Pr / Cr (HDMI)‎?Lepiej będą wyglądy gry/filmy z tą opcją?
 

dienekes' shade

New member
GTA IV to graficzna porażka, o czym pisałem już mnóstwo razy. Tym samym, kalibrowanie sprzętu pod ten chłam nie będzie sensownym rozwiązaniem. Spróbuj takiego podejścia:

http://bluray.ign.com/dor/articles/...ideo/videos/gear_ps3_blu_settings_121108.html

Ja tak mam i te gry, które wizualnie sobą coś reprezentują, wyglądają naprawdę świetnie, zaś filmy z BD... Arcycacko :krol:

Ps. Prócz powyższych podstawowych ustawień, doradzam seans z tablicami do kalibrowania tv i grzebanie w jego konfiguracji. Wiem, to trwa, ale nie ma nic za darmo.
 

Tidus1024

New member
Bez reklam
cyber78: tak, z tym, że nigdy nie wiadomo, która gra jest stworzona dla jakiego zakresu kolorów.

Najbezpieczniej jest założyć, że gry PC są tworzone z myślą o Full RGB (0-255) i ich porty tak samo (ponoć przy Oblivionie na PS3 należy ustawić RGB na Full, gdyż jest to port z PC). Podobno (gdyż producenci nie chwalą się tą wiedzą) gry tworzone z myślą o konsolach tworzone są dla zakresu studyjnego RGB Limited. Nawet jeśli telewizor obsługuje zakres 0-255, to jest to ustawienie przeznaczone dla PC (i to tylko do gier PC i pulpitu Windowsa, nie do filmów z PC).

Używanie słowa Limited jest tu kompletnym nieporozumieniem, ponieważ sugeruje użytkownikom, że coś jest ograniczone. W rzeczywistości używanie błędnego ustawienia spowoduje kłopoty z jasnością i szczegółami w ciemnych scenach.

k0val: PS3 używa YCbCr i Superwhite tylko do filmów Blu-ray. Oczywiście zostaw te funkcje włączone, gdyż filmy Blu-ray są natywnie zakodowane w systemie kolorów YCbCr. Superwhite służy do poprawnego przekazywania informacji blacker than black. Obawiam się jednak, że bez poprawnej kalibracji jasności telewizora przy pomocy plansz z płyty np. DVE, nie da się uzyskać zadowalających efektów.

W przypadku gier konsola używa kodowania kolorów RGB (niestety nie wiem jak jest z filmami DVD przy PS3 - czy są wyświetlane w YCbCr czy RGB, nie mam obecnie jak tego sprawdzić).

Trzeba też pamiętać, że należy zawsze dostosować sygnałe wejściowy HDMI w ustawieniach telewizora. Jest to zwykle normal i enhanced (czasem extended). Dla YCbCr i RGB Limited prawidłowe jest normal, a gdy korzystamy z tv jako monitora do PC ustawiamy Enhanced (lub Extended).
 

cyber78

Member
Bez reklam
Konsola PS3 przetwarza obraz w grach i XMB w zakresie barw sRGB czyli w zakresie 0-255, tak jest przygotowana klatka w buforze układu RSX, zawsze, niezależnie od tego czy jest to port gry z PC czy gra typowo konsolowa.
Jeżeli telewizor potrafi to wyświetlić to należy ustawić FullRGB (HDMI 1.3).
Nawet jeżeli "gry tworzone z myślą o konsolach tworzone są dla zakresu studyjnego RGB Limited" to i tak przetwarzane są przez układ graficzny w zakresie 0-255 i dodatkowa konwersja na koniec może popsuć obraz.

Opcja Limited jest dla zachowania kompatybilności z analogowymi odbiornikami gdzie był problem z przesłaniem pełnego zakresu barw 0-255, oraz z wczesnymi telewizorami HD które produkowane były w zgodności ze standardem BT.709 - HDMI 1.2 .
Standard HDMI 1.3 wniósł między innymi przesył pełnego zakresu barw 0-255 czyli FullRGB, czyli ta nazwa wcale nie jest taka myląca, chociaż może trzeba było to napisać stare/nowe, albo analog/cyfra.

Jednak niektóre gry mają problem z dobrym ustawieniem poziomu jasności, i wtedy przydaje się opcja dostosowania jasności w grze, no Killzone 2 (może to są te gry tworzone dla zakresu studyjnego RGB).
Jeżeli telewizor nie potrafi wyświetlić takiego sygnału to należy wybrać opcję Limited, wtedy konsola po przygotowaniu ramki obrazu do wyświetlenia w sRGB dokona dodatkowej konwersji do formatu zgodnego z BT.709 czyli 16-235 (nie jest to tylko proste obcięcie informacji z zakresu 0-15 i 236-255, ale również drobna konwersja tak aby 0 z sRGB odpowiadało 16).
Na moim SONY 40W4220 po włączeniu Limited pojawia się okropny :colour banding" widoczny nawet w menu XMB, nie da się grać, a na FullRGB jest miodzio.

Generalnie ustawianie konsoli na Limited RGB jest starym chwytem stosowanym przez różnego rodzaje portale porównujące gry PS3 - XBox.
Pokazują one że na PS3 gra ma mniejszą głębie barw i problemy z jasnością, a wystarczy przełączyć na FullRGB i różnice znikają.

Natomiast filmy zapisane na DVD lub BD są w standardzie YCbCr w zakresie barw BT.601/BT.709 czyli 16-235 (HDMI 1.2).
Natomiast z uwagi na rozszerzenia wprowadzone w HDMI1.3 dotyczące zwiększenia palety barw i możliwości przesłania zakresu 0-255, dodano informacje o czerni poniżej 16 i bieli powyżej 235 i nazywa się to "Blacker than Black" i "Super White".
Aby zobaczyć te informację na TV zdolnym do wyświetlenia zakresu 0-255 dodano opcję YPb/CbPr/Cr Super-White (HDMI). Ustawienie tej opcji na ON powoduje przesłanie sygnału YPb/CbPr/Cr w zakrezie 0-255 ale trzeba jeszcze ustawić BD/DVD Video Otput Format na YPb/CbPr/Cr.
Jeżeli nie wiesz czy twój telewizor obsługuje RGB 0-255 to możesz i tak włączyć opcję SuperWhite, po prostu wartości powyżej 236 i poniżej 16 będą ignorowane.

Tidus1024 napisał:
W przypadku gier konsola używa kodowania kolorów RGB (niestety nie wiem jak jest z filmami DVD przy PS3 - czy są wyświetlane w YCbCr czy RGB, nie mam obecnie jak tego sprawdzić).

Filmy są wysyłane do odbiornika zgodnie z tym co jest ustawione w opcji BD/DVD Video Otput Format, jeżeli jest YPb/CbPr/Cr to jest wysyłany sygnał BT.709 czyli 16-255, jeżeli do tego włączysz SuperWhite to będzie przesyłany zakres 0-255 zgodnie z tym do jest zapisane na płytce, ale jak włączysz BD/DVD Video Otput Format na RGB to sygnał BT.709 zostanie prze konwertowany do sRGB i wysłany do TV, ale wtedy tracisz BTB i SW nawet jeżeli masz włączone YPb/CbPr/Cr Super-White (HDMI).

Taka jest moja wiedza na ten temat, czy jest tak w 100%, tego nie wiem. Pozdrawiam
 

cyber78

Member
Bez reklam
Masta_J napisał:
Teraz powiedz skąd kopiowałeś tą wiedzę, że się takie krzoki porobiły :p

Pozdrawiam,
Do mnie to napisałeś? Jeżeli tak, to napisz coś więcej bo nie rozumem o co ci z tym kopiowaniem chodzi.
Pozdrawiam

PS . masz skrzynkę pełną i na priva nic nie można ci przesłać
 

cyber78

Member
Bez reklam
k0val napisał:
po przeczytaniu tego już nie wiem czy lepiej mieć włączone FULL RGB czy limited :hmm:
Na 40W4000 ustaw:
FullRGB ;
włącze SuperWhite na ON ;
BD/DVD Video Otput Format na YPb/CbPr/Cr

Teraz dostosuj sobie jasność i nasycenie kolorów tak jak lubisz, ten TV ustawia parametry obrazu oddzielnie dla każdego źródła sygnału, więc nie ma problemu np po przełączeniu na SD.
Pograj trochę, poprzyglądaj się obrazowi. Przede wszystkim na tym SONY w trybie Limited widoczny jest Colour Banding na XMB (wybierz standardową tapetę i ustaw kolor brązowy albo niebieski).
Tutaj masz przykład jak to wygląda: http://www.hdtv.com.pl/forum/showpost.php?p=368494&postcount=1351
W grach, np Flower jest jeszcze gorzej, jak włączysz FullRGB to problem zniknie.

Teraz podłącz do SAMSUNGA i zobacz jak tutaj wyglądają te ustawienia, w specyfikacji tego TV jest napisane że obsługuje HDMI 1.3 więc jest szansa że obsłuży FullRGB. Jeżeli to nie jest TV zgodny z FullRGB to w grach zauważysz, że wszystko co prawie czarne zleje się w jedna plamę czerni (powód: znikną kolory od 0 do 16), i odwrotnie, na tym SONY jak włączysz Limited to czerń robi się szara (powód: 0 jest zmapowane do 16).

Pisz na priva jak będą jeszcze problemy.
 

jarql

Member
"Jeżeli to nie jest TV zgodny z FullRGB to w grach zauważysz, że wszystko co prawie czarne zleje się w jedna plamę czerni (powód: znikną kolory od 0 do 16), i odwrotnie, na tym SONY jak włączysz Limited to czerń robi się szara (powód: 0 jest zmapowane do 16)"

No to czegoś tu nie rozumiem, bo właśnie na W4000 wł. fullrgb na ciemnych scenach czerń zaczyna sie własnie zlewać w grach a przecież to chyba tv zgodny z fullrgb, ijakoś nie zauważyłem żeby na limited czeń roziła sie szarawa,może to zależy tak jak wcześniej któs tu napisał o konkretnej gry.
color banding na moim poprzednim W4000 był widoczny i w trybie limited i fullrgb, więc tak do końca chyba nie jest jak napisałes zę trzeba przestawić żeby zniknął, teraz mam Z4500 i tez jest lekko widoczny moze nie az tak jak na tych zdjęciach do których podałes linka, ale jednak troche widać i zmiana na fullrbg nie rozwiuązuje problemu,przynajmniej u mnie:)
 

k0val

New member
Mam w tym samsungu taką opcje jak Poziom czerni HDMI do wyboru jest Niska(obraz jest ciemniejszy-taki chyba jak powinien być) i Normalna (obraz jest jasny).Zastanawia mnie to czy ta opcja ma jakiś związek z odbieraniem sygnału Limited i FULL RGB?

Jest jeszcze takie coś jak tryb gry ,ale wydaje mi się że to nie ma związku.

te dopiski w nawiasach są napisane przez mnie to żadne wytłumaczenia od producenta
 
Do góry