Blu ray i HD ready - jest sens?

Yellow label

New member
Witam!

Proszę kogoś o opinię na temat tego czy jest sens zakupu odtwarzacza blu ray do telewozora z rozdzielczością hd ready? W internecie co prawda można znależć porównania "blu ray vs dvd" które pokazują sporą różnicę na korzyść tego pierwszego ale czy zauważę ją nie mając telewozora full hd?

Pozdrawiam
 

marciniozo

Well-known member
Bez reklam
Krótko mówiąc zauważysz różnicę na plus. Ponadto ceny odtwarzaczy spadły a przecież odtwarzacz BD możesz wykorzystać do oglądania DVD i innych plików.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Ja też mam TV HD Ready. Krzyśkowi chodzi o to, że większą róznicę w jakości obrazu uzyskasz pomiędzy płytą DVD a BD na tym TV, niż między jakością BD na HD Ready a Full HD.
 

jdud2

New member
Bluray + plazma 32 cale 848x480 pikseli na matrycy lg = piękny, ostry, sprawiający wraženie szczegółowego obraz. Wadą był tylko efekt mory.

Bluray + plazma 37 cale 1024x768 pikseli na matrycy panasonica = brzydki, poszarpany, niesprawiający wrażenia szczegółowego obraz.

Dvd + plazma 32 cale 848 x480 pixeli na matrycy lg = piękny, klarowny, czysty, stabilny, ale nieszczegółowy obraz.

Zatem bluray do tv hdready tylko do małej przekątnej i o dobrym procesorze skalującym. Inaczej tež zyskasz, ale zbyt mało by miało to sens
To na tyle z własnego doświadczenia.
 
Ostatnia edycja:

pierwszyy

Member
u mnie różnica znaczna na plus dla bluray oczywiście - sprzęt jak w stopce (tv hdready), z resztą jak ktoś już wspomniał ceny odtwarzaczy bluray są już tak niskie, że nie ma co się zastanawiać... chyba, że kolega chce oglądać głównie płyty dvd na odtwarzaczu bluray, to wtedy jeśli odtwarzacz dvd miał (hdmi) upskaler do 720p to różnicy nie będzie. W innym przypadku zawsze warto wymienić na bluray.
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Czyli podsumowując :

skoro blu-ray umożliwia odtwarzanie materiału ful HD (1920x1080) to jest oczywiste ,że trzeba takiego samego ekranu ,chociaż oczywiście można użyć telewizora o mniejszej rozdzielczości .....ale tak naprawdę zabawa w ful HD ma sens przy dużych ekranach (od42' w górę )

W przypadku sygnału SD (720x576) lepsze rezultaty daje używanie telewizora HD niż full HD z uwagi, że sygnał musi być skalowany do większej rozdzielczości(aby obraz wypełnił cały ekran ) i łatwiej jest skalować sygnał o jeden stopień niż dwa
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Czyli podsumowując:

różnicy w jakości obrazu nie będzie pomiędzy DVD a blu ray na 50 calach HD ready, ale i tak lepiej kupić blu ray.

Czy tak?

Ja mam TV HD Ready i DVD z wyjściem HDMI i teoretycznie upakaler do 1080p. Różnica między DVD dobrej jakości a nawet obrazami z TVN HD jest spora, nie mówiąc o płytach BD. Też uważam że warto zainwestować w lepszy odtwarzacz, teraz to cena do 400zł, więc śmiech na sali:) Wielkość TV nie ma nic do rzeczy, bardziej liczy się odległość od tego TV.
 

Lemil

Banned
W przypadku sygnału SD (720x576) lepsze rezultaty daje używanie telewizora HD niż full HD z uwagi, że sygnał musi być skalowany do większej rozdzielczości(...) i łatwiej jest skalować sygnał o jeden stopień niż dwa
To nie jest prawda, w ogóle nie. Im wyższa rozdzielczość ekranu, tym łatwiej się skaluje. Najlepiej, teoretycznie, powinny skalować DVD telewizory 4K. Czy tak jest w rzeczywistości zależy od jakości układu, a właściwie od stopnia zaawansowania algorytmów. Niekoniecznie producenci muszą kłaść nacisk na skalowanie DVD do 4K, bo mogą to potraktować po macoszemu.

Nie będę tu wchodził w zagadnienia matematyczne, bo nie jestem matematykiem i nie potrafię tego zwięźle wytłumaczyć. Ale chodzi w sumie o coś takiego. Łatwiej jest odwzorować jakiś kształt o określonych rozmiarach przy pomocy mniejszej i gęstszej siatki, niż większej i rzadszej. Jeśli chcielibyśmy ułożyć białe koło, które ma 10 cm średnicy, na czarnym tle, to lepiej uda się nam zachować kształt koła, jeśli użyjemy do tego celu kwadracików jakiegoś materiału(pikseli) o boku 1mm niż 1cm.
 

Lemil

Banned
Wiem na pewno że lepiej sygnał słabszej jakości wyświetli plazma niż LCD czy LED, bo posiadam obie technologie.
Subiektywnie plazmy radzą sobie lepiej z problemem materiałów o słabej jakości. Ale nie jest tak do końca. Warto wiedzieć, że plazmy są łatwiejsze do ustawienia niż LCD. To znaczy, że w praktyce źle ustawiona plazma daje obraz, który da się oglądać. Źle ustawiony LCD daje obraz tragiczny. Natomiast poprawnie ustawione plazmy i LCD pokażą obraz o bardzo podobnej jakości. Prawdopodobnie wyżej zostanie oceniony LCD.

Moim zdaniem LCD ma w praktyce tylko jedno dobre ustawienie, takie optymalne. Jeśli się w którymś aspekcie pomylimy, to zepsujemy obraz.

A wracając do tematu, to mimo wszystko warto kupić Blu-raya. Nie są drogie, a zysk w jakości będzie na pewno duży.
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Lemil co Ty nie powiesz ? podłącz magnetowid VHS (240x320) do telewizora full HD i niech skaluje - przecież twierdzisz,że im większa rozdielczosć tym lepiej się skaluje
Aby przeskalować sygnał SD (720x576) do rozdzielczości 4K - i żeby to się jeszcze dało oglądać !!! potrzeba studyjnego sprzętu (np.Pablo) coś takiego ma Telewizja Polska
Quantel - A revolution in choice - Pablo Rio
 

jarmalik

Member
Bez reklam
Potwierdzam że warto kupić BD, jednak wiele zależy od układów skalujących w TV oraz "po drodze". Ja mam TV LG 50" HD Ready już 7 lat, obraz idzie przez skaler amplitunera DENON AVR 4306, źródłem jest BD DENON DBT-1713UD oraz PS3. Jakość obrazu z obu jest taka sama. Wrażenie: obraz DVD jest piękny a mimo to obraz z BD dzieli przepaść w stosunku do DVD na korzyść oczywiście BD. Przy czym najlepszy efekt u mnie jest gdy TV otrzymuje sygnał 1080i i sam go skaluje w dół.
 
Ostatnia edycja:
Do góry