BenQ W500

paprykarz18

New member
aktualnie najtańszy na skąpcu sklep ma tylko jeden negatywny komentarz, a jego siedziba jest oddalona 20km od mojego domu;
pojadę i odbiorę osobiście

a przed świetami to przypadkiem promocji nie robią? bo są różne wersje; jedni mówią, ze na święta taniej, bo promocje i walka o klienta, inni, że drożej, bo duży ruch w interesie
 

guti

New member
paprykarz18 napisał:
aktualnie najtańszy na skąpcu sklep ma tylko jeden negatywny komentarz, a jego siedziba jest oddalona 20km od mojego domu;
pojadę i odbiorę osobiście

a przed świetami to przypadkiem promocji nie robią? bo są różne wersje; jedni mówią, ze na święta taniej, bo promocje i walka o klienta, inni, że drożej, bo duży ruch w interesie
Z tymi cenami to nie ma reguły. Jedne rzeczy drożeją inne tanieją. Laptopa toshiby, którego kupowałem dla kuzyna na notebooki.pl niecałe dwa tygodnie temu, cena wzrosła o 150 zł. A właśnie przed chwilą spojrzałem na ceny Benq W500 i znowu trochę wzrosły.
 

shinay

New member
witam
mam benq W100 i nie ma w nim mozliwosi ustawien posrednich miedzy 4:3 a 16:9 jak np w wiekszosci nowych tv panoramicznych (powiekszenie itp)
drazni glownie przy puszczaniu sygnalu kablowki przez tuner nagrywarki dvd/hdd (component)
tzn. albo ogladasz standardowe zwezone 4:3 albo za bardzo "splaszczone" 16:9
w100 ma 3 opcje
- 4:3, 16:9, Real

w instrukcji w500 widze wiecej "opcji"
-ANA, 4:3 ,Letterbox, Wide, Real

jak dzialaja i co one realnie zmieniaja?
i czy "obejde" nimi problem z w100?

pozdr
 

Buti

New member
projektor... może w końcu tego szukam ;)

Witam.
Zaznaczam już na wstępie, że jeśli chodzi o projektory to moja wiedza ogranicza się tylko do zakresu z tego i kilku jeszcze wątków. Po sprzedaży mojego LCD 32 lx70p rozważałem nabycie plazmy - niestety jak się okazalo posiadającą kilka wkurzających mnie wad (green ghosting). Szukam innego ''środka'' do odtwarzania filmow. Liczę, że projektor hd ready to jest to ;).
Wobec powyższego mam kilka pytań:
1. Jak jest z czernią w tym rzutniku? Czy jest ona głęboka w ciemnych scenach? Ma ktoś porównanie do LCD lub plazmy?
2. Jak oddawany jest dynamiczny ruch. Czy występuje jakieś smużenie lub jakieś inne niekorzystne efekty. Totalnie nie znam tej technologii wiec wybaczcie moją niewiedzę.
Pozdrawiam.
 

guti

New member
Jeśli kogoś interesuje projektor Benq W500 to podaje chyba najlepszy test tylko że w j. angielskim, pozatym są tam dokładne testy chyba ze 100 projektorów. Ja osobiste testy tego projektora pewnie napiszę za kilka dni dopiero, bo ciągle czekam na ekran.
http://www.projectorreviews.com/benq/w500/index.php
Ze wstępnych testów na ścianie stwierdzam, że obraz jest bardziej płynny niż w LCD, oraz jest mniejsza "pikseloza", nie smuży i nie ma artefaktów (chyba tak to się piszę). Oczywiście dotyczy to średniej klasy TV LCD. Porównywałem z SAMSUNG LE32R81B.
W Benq są 2 poziomy ustawienia czerni; na +7,5 Ire masz naprawdę dobrą czerń ale trochę mało detaliczną, czyli pewnych niuansów w ciemnych scenach poprostu nie widać; poziom 0 Ire rozjaśnia obranie ma już takiej czerni ale jest o wiele więcej detali w ciemnych scenach. Osobiście wystarczy mam 0 Ire. W kinach też nie ma takiej głębokiej czerni i chyba to nikomu nie przeszkadza.
Kontrast jest trochę mniejszy i kolory też odrobinę niż w TV, ale ogólnie efekt jest dla mnie o wiele lepszy, nie mówię tu o samej wielkości obrazu ale kolory są bardziej naturalne zwłaszcza widać to patrząc na kolor ludzkiej twarzy. W wielu LCD kolor twarzy jest kompletnie nienaturalny.
Poza tym uważam, że LCD jest dobre tylko do rozdzielczości 720 i 1080 bo podłączałem ten TV do polsatu cyfrowego i N-tv i tylko te w HD wyglądały dobrze a tak wolę oglądać na wysokiej klasy CRT niż LCD lub Plazma. Nie wiem jak jest w innych projektorach ale w tym Benq W500 nawet zwykłe programy wyglądają dobrze.
 

darok

New member
Mam pytanie czy bedzie zauwazalna roznica w obrazie miedzy hdmi a svideo.poniewaz projektor bedzie podlaczony do komputera a na karcie graficznej mam svideo :eek:
 

Buti

New member
...jaka jest czerń - może przykład?

Witam.
Przedzieram się przez lekturę różnych testów chcąc dowiedzieć się jak najwiecej o poziomie czerni przy projekcji.
Czy ktoś z Was - użytkowników tego projektora może zrobić zdjęcie w następujących warunkach.
1. Zaciemnione optymalnie jak na wasze warunki pomieszczenie.
2. Wyświetlić na ekranie czarny kolor np. wypełniony na czarno w Paincie obszar.
3. Zrobić zdjęcie bez fasha takie, by w kadrze objąć ekran i otaczającą przestrzeń w celu oceny różnicy poziomów szarości miedzy otoczeniem a czernią wyświetlaną przez projektor.
Ciekawi mnie rownież czy podczas wyświetlania materiału w formacie 4:3 powstałe po bokach pasy są dużo jaśniejsze niż otoczenia. Wiem, że zdjęcie nie jest oddaniem rzeczywistych poziomów czerni ale poglądowo może oddać różnicę pomiędzy odcieniem czerni na ekranie a czerni zaciemnionego tła, na którym jest umieszczony ekran. W moim przypadku i tak była by to biała ściana.
Pozdrawiam i liczę, że ktoś się przyczyni do przeprowadzenia tego eksperymentu, gdyż wszelkie testy na necie pokazują obrazy z filmów a nie ekranow testowych przy ocenie czerni.
Dzięki.
 

tomek67

New member
darok napisał:
Mam pytanie czy bedzie zauwazalna roznica w obrazie miedzy hdmi a svideo.poniewaz projektor bedzie podlaczony do komputera a na karcie graficznej mam svideo :eek:
Różnica będzie. Dużo lepiej podłączyć pod zwykłe wyjście do monitora na karcie graficznej.
 
Ostatnia edycja:

shinay

New member
shinay napisał:
witam
mam benq W100 i nie ma w nim mozliwosi ustawien posrednich miedzy 4:3 a 16:9 jak np w wiekszosci nowych tv panoramicznych (powiekszenie itp)
drazni glownie przy puszczaniu sygnalu kablowki przez tuner nagrywarki dvd/hdd (component)
tzn. albo ogladasz standardowe zwezone 4:3 albo za bardzo "splaszczone" 16:9
w100 ma 3 opcje
- 4:3, 16:9, Real

w instrukcji w500 widze wiecej "opcji"
-ANA, 4:3 ,Letterbox, Wide, Real

jak dzialaja i co one realnie zmieniaja?
i czy "obejde" nimi problem z w100?

pozdr

czy to naprawde tak trudne pytanie?
 

guti

New member
sorki, ale firma od której zamówiłem ekran zwodzi mnie z dnia na dzień i do dnia dzisiejszego go nie otrzymałem, więc narazie projektor czeka w kartonie, bo nie mam gdzie go wyświetlać.
Jak będzie ekran to odrazu napiszę.
 

rccg

New member
shinay napisał:
witam
mam benq W100 i nie ma w nim mozliwosi ustawien posrednich miedzy 4:3 a 16:9 jak np w wiekszosci nowych tv panoramicznych (powiekszenie itp)
drazni glownie przy puszczaniu sygnalu kablowki przez tuner nagrywarki dvd/hdd (component)
tzn. albo ogladasz standardowe zwezone 4:3 albo za bardzo "splaszczone" 16:9
w100 ma 3 opcje
- 4:3, 16:9, Real

w instrukcji w500 widze wiecej "opcji"
-ANA, 4:3 ,Letterbox, Wide, Real

jak dzialaja i co one realnie zmieniaja?
i czy "obejde" nimi problem z w100?

pozdr

witam

wg instrukcji:

ANA (ANAMORFICZNY)-skaluje obraz tak , że jest wyswietlany w środku ekranu z współczynnikiem 16:9.

LETTERBOX - powieksza obraz w formacie koperty i wyswietla go na pełnym ekranie ze współczynnikiem 16:9 górna i dolna część obrazu sa przyciete

WIDE - obraz 4:3 powiekszany jest NIEliniowo w poziomie w celu całkowitego wypełnienia ekranu 16:9 .ta funkcja rozszerza tylko lewą i prawą stronę obrazu, czesć środkowa pozostaje niezmieniona.

tyle teoria

BENQ W 500 ma troche inna rozdzielczość niż W 100 . jest przedewszystkim przystosowany do formatu HD czyli 16:9. A W 100 4:3

W praktyce ogladajac oryginalnie nagrany film w anamorficznym ustawieniu obrazu jest perfekcyjnie, masz po prostu super panoramiczny obraz bez jakichkolwiek zniekształceń, natomiast jak właczysz tvsat to masz róznie, to wszystko wtedy zależy jak nadaje dana stacja, nawet jak lecą reklamy to jedna jest robiona w 16:9 a druga w 4:3 . Ja osobiscie mam ustawiony obraz w trybie anamorficznym i nie zauważyłem zadnych zniekształceń.

pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:

shinay

New member
rccg napisał:
BENQ W 500 ma troche inna rozdzielczość niż W 100 . jest przedewszystkim przystosowany do formatu HD czyli 16:9. A W 100 4:3
W100 ma nizsza rozdz. ale oba projektry posiadaja natywna rozdzielczosc 16:9 i sa stworzone dla kina 16:9

instrukcje czytalem po angielsku (zrozumialem podobnie)
łopatologicznie..ALE... :

-ale jakos nie moge sobie wyobrazic jak wyglada ten tryb WIDE na materiale 4:3 (kablowka)
-na czym najlepiej wsywietlac material 4:3 aby bylo rozciagniete (ale nie az tak jak na 16:9)
-czy np LETERBOX ucina gore i dol bezproblemowo na kazdym wejsciu i materiale
itp.
 

rccg

New member
shinay napisał:
W100 ma nizsza rozdz. ale oba projektry posiadaja natywna rozdzielczosc 16:9 i sa stworzone dla kina 16:9

instrukcje czytalem po angielsku (zrozumialem podobnie)
łopatologicznie..ALE... :

-ale jakos nie moge sobie wyobrazic jak wyglada ten tryb WIDE na materiale 4:3 (kablowka)
-na czym najlepiej wsywietlac material 4:3 aby bylo rozciagniete (ale nie az tak jak na 16:9)
-czy np LETERBOX ucina gore i dol bezproblemowo na kazdym wejsciu i materiale
itp.


witam

wysiliłem sie i zrobiłem fotki ale są duże wiec daj mi emaila do siebie to ci przesle.

pozdrawiam
 

paprykarz18

New member
rccg napisał:
witam

wysiliłem sie i zrobiłem fotki ale są duże wiec daj mi emaila do siebie to ci przesle.

pozdrawiam


Witam ponownie wszystkich, a w szczególności kolegę Rccg.

Również poproszę o te fotki, jeśli można. e-mail - paprykarz18@interia.pl


Sam miałem się pochwalić, gdy już kupię jakiś projektor. Jednak do tej pory czekam, czytam i obserwuję.

Już prawie wszystko wiem. Benq w500 kupuję zaraz po Nowym Roku (ceny staniały już o ponad 200 zł, a dodatkowo powinna nastąpić obniżka z powodu końca zakupów świątecznych i wejścia Polski do strefy Schengen). Liczę, że wyrwę jakiegoś Benq'a za niecałe 3 tys. zł.

Do tej pory wyciszyłem komputer, kupiłem większy i szybszy dysk twardy (na filmy w HD), dorobiłem się wygodnego fotela, trochę przemeblowałem pokój. Będzie kino jak się patrzy! :)

Dzisiaj poobserwowałem sporo telewizorów LCD i w związku z tym mam do Ciebie jeszcze kilka pytań.
- Użytkujesz ten projektor już trochę czasu. Dostrzegłeś jakąś jego nową wadę?
- Jak z ostrością? Czy obraz z projektora też tak mrowi, jak w telewizorach LCD? Tzn. widać ziarno, gdy obserwuje się niewielkie elementy.
- W scenach akcji obraz smurzy? Jak z czasem reakcji? dobry?
- Gdy w filmie jest gwaltowny ruch jkamery, to czy nie rwie obraz z powodu za małej ilości klatek na sekundę? Wyświetlasz 100" obraz, nie zauważyłeś czegoś takiego?

Z góry dzięki za odpowiedzi.
Pozdrawiam.
 

rccg

New member
Dzisiaj poobserwowałem sporo telewizorów LCD i w związku z tym mam do Ciebie jeszcze kilka pytań.
- Użytkujesz ten projektor już trochę czasu. Dostrzegłeś jakąś jego nową wadę?
- Jak z ostrością? Czy obraz z projektora też tak mrowi, jak w telewizorach LCD? Tzn. widać ziarno, gdy obserwuje się niewielkie elementy.
- W scenach akcji obraz smurzy? Jak z czasem reakcji? dobry?
- Gdy w filmie jest gwaltowny ruch jkamery, to czy nie rwie obraz z powodu za małej ilości klatek na sekundę? Wyświetlasz 100" obraz, nie zauważyłeś czegoś takiego?

Z góry dzięki za odpowiedzi.
Pozdrawiam.[/quote]


witam

mam na liczniku 320 godzin, i nic, wszystko w jak najlepszym porządku.

Ostrość jest rewelacyjna szczególnie jak leci materiał HD , oglądając DISCOVERY HD i wpatrując sie w kamyczek z odległości 3m widzisz go takim jaki jest w realu.

sceny akcji szczególnie tych naprawdę dynamicznych są wyświetlane prawidłowo, jedyną rzeczą jaką zauważyłem jest to że mój wzrok nie nadąza za akcją bo jak juz wczesniej wspominałem mam 100 cali z odległości około 3,6 m i jak coś sie dzieje bardzo szybkiego np w górnym prawym rogu ekranu i nagle przeskakuje do dolnego lewego to nim spojrze to już po wszystkim :roll:

oglądajac F1 nie zauważyłem żadnego "rwania" jedyne co zuważyłem to drobne kamyczki które sie powbijały w opone bo akurat fajne zblizenie zrobili.

ostatnio też oglądałem sobie różne plazmy i lcd w media markt i porównując do mojego projektora zauwazyłem że strasznie kiepsko widać obraz nie wiem czy materiał mieli żródłowy taki czy co, ale patrząc na te tv nigdy w zyciu bym nie zamienił projektora na tv, nie mówie tylko o wielkości ekranu ale ogólnie o jakości wyświetlania obrazu, oglądając tylko i wyłącznie na projektorze takie rzeczy od razu się rzucaja w oczy.

pozdrawiam
 
Do góry