Benq W500, Mitsubishi HC1100 czy Optoma HD70?

lipa_ml

New member
macek2000 napisał:
zmienilem na 1280x720 ale mi sie nie podoba. co prawda widac juz literki folderow na pulpicie ale pixele sa wieksze i tym samym film wyglada troche gorzej. zostaje przy tym 1920x1080 bo o tym mowa (dokladnie nie wiem ile to jest bo moja karta chyba nie obsluguje takiej rozdzielnosci, a windows wyswietli mi wszystko). przy 1280x720 wielkosc 1 foldera na pulpicie zajmuje tyle samo co ok. 8 folderow w wyzszej rozdzielnosci - a wiamomo wieksze rozmiary tym przpadku = gorsze.

poza tym przy 1280x720 w wersji 60Hz (default`owo chyba dla tego projektora) nie ma opcji squezze (mam tylko normal i through-ktore sie niczym nie roznia a ekran jest zwykly 4:3, nie jak w kinie). przy 75Hz wszystko nie wyglada za ciekawie

głupie jest to ze za kazdym razem jak wyjme kabel monitora z kompa i wsadze projektora, to musze restartowac kompa bo inaczej nie moge jechac w wyzszej rozdziałce (komp mysli wtedy ze caly czas "jestem" na monitorze i nie moge wiecej niz 1280x1024 bo tyle ma max monitor)

co do kabla to podobno przejsciowka dvi-hdmi jest taka sama jak zwykle rgb 15 pin. najlepsze jest hdmi-hdmi ale gdy karta graficzna ma wbudowany hdmi na stale (karty od 500zl)
jesli chodzi o przejsciówke dvi-hdmi to nie masz racji jakosc miedzy dvi-hdmi a dsub jest ogromna i nie prawda ze jakosc jest lepsza hdmi-hdmi niz dvi+hdmi-hdmi moze mikroskopijna ale i tak nie do porównania z dsub które jest kiepskie. Troche mnie dziwi ze filmy wyglądają u ciebie w natywnej rozdziałce gorzej niz po upscalowaniu ;/
 

Tidus1024

New member
Bez reklam
macek2000 napisał:
zmienilem na 1280x720 ale mi sie nie podoba. co prawda widac juz literki folderow na pulpicie ale pixele sa wieksze i tym samym film wyglada troche gorzej. zostaje przy tym 1920x1080 bo o tym mowa (dokladnie nie wiem ile to jest bo moja karta chyba nie obsluguje takiej rozdzielnosci, a windows wyswietli mi wszystko). przy 1280x720 wielkosc 1 foldera na pulpicie zajmuje tyle samo co ok. 8 folderow w wyzszej rozdzielnosci - a wiamomo wieksze rozmiary tym przpadku = gorsze.

poza tym przy 1280x720 w wersji 60Hz (default`owo chyba dla tego projektora) nie ma opcji squezze (mam tylko normal i through-ktore sie niczym nie roznia a ekran jest zwykly 4:3, nie jak w kinie). przy 75Hz wszystko nie wyglada za ciekawie

głupie jest to ze za kazdym razem jak wyjme kabel monitora z kompa i wsadze projektora, to musze restartowac kompa bo inaczej nie moge jechac w wyzszej rozdziałce (komp mysli wtedy ze caly czas "jestem" na monitorze i nie moge wiecej niz 1280x1024 bo tyle ma max monitor)

co do kabla to podobno przejsciowka dvi-hdmi jest taka sama jak zwykle rgb 15 pin. najlepsze jest hdmi-hdmi ale gdy karta graficzna ma wbudowany hdmi na stale (karty od 500zl)
:hmm: 1280x720 to natywna (stała) rozdzielczość paneli LCD twojego sprzętu. Jakakolwiek inna rozdzielczość będzie skalowana lub interpolowana. Tego po prostu nie przeskoczysz i już. To, że ikony wydają Ci się duże zmienić może tylko kupno projektora fullHD, wtedy rozdzielczość będzie wyższa, a wszystko na pulpicie mniejsze i wyraźniejsze. W każdym innym przypadku jest to tylko imitacja danej rozdzielczości, wyświetlona po prostu przez panele LCD (coś jak obraz w obrazie) co powoduje stratę jakości.

Co do kabla to się mylisz, a najlepiej rzuć okiem do wikipedii. HDMI to jeśli chodzi o konstrukcję kabla (nie specyfikacji sygnału czy wejścia/wyjścia) to w gruncie rzeczy kabel DVI-D + osobne żyły do dźwięku.
 

macek2000

New member
rozumiem wasz tok rozumowania bo sam wczesniej myslalem ze kazda rozdzialka ponad natywna 1280x720 bedzie zla. wiem ze jest interpolowana przy wiekszej, ale naprawde wyglada to lepiej przy ogladaniu filmow (wiecej pixeli=wiecej katalogow mieszczacych sie pulpicie=wiecej szczegolow przy ogladaniu filmow=ostrzejszy lepszy obraz), i to zdanie calej mojej widowni (kilka osob) podczas ogladania. nie wiem tez dlaczego przy 1280x720 mam zablokowane squeeze i zoom, a na squeeze mi sie wlasnie najlepiej oglada, bo obcina do konca prawie czarne paski i jest dokladnie jak w kinie.

co do kabli to mysle ze macie racje.po prostu w sklepie sa nie do informowani. tak czy inaczej moj stary radeon x700 nie obsluguje dvi, wiec musialbym jechac przejsciowka dsub-dvi-hdm=za duzo przejsciowek. wiec jezeli mialbym teraz zmieniac na karte to odrazu na taka z wbudowana hdmi czyli 500zl, a teraz powaznie zastanawiam sie nad playstation 3, czyli hdmi+hd ready+grand theft auto :-D (premiera 29.04) czyli pelne sprawdzenie mozliwosci sprzetu. jak rozumiem na ps3 odrazu ustawi sie wlasciwa rozdzialka (pewnie 1280x720),ale bedzie o niebo lepiej.

dzieki za rady i sugestie
 

tomek67

New member
macek2000 napisał:
rozumiem wasz tok rozumowania bo sam wczesniej myslalem ze kazda rozdzialka ponad natywna 1280x720 bedzie zla. wiem ze jest interpolowana przy wiekszej, ale naprawde wyglada to lepiej przy ogladaniu filmow (wiecej pixeli=wiecej katalogow mieszczacych sie pulpicie=wiecej szczegolow przy ogladaniu filmow=ostrzejszy lepszy obraz), i to zdanie calej mojej widowni (kilka osob) podczas ogladania. nie wiem tez dlaczego przy 1280x720 mam zablokowane squeeze i zoom, a na squeeze mi sie wlasnie najlepiej oglada, bo obcina do konca prawie czarne paski i jest dokladnie jak w kinie.
Mam DVD Samsunga i tego samego Epsona. Też zauważyłem, ze gdy ustawię 1920x1080 to jakby było ciut ostrzej niż przy 1280x720.
Cieszę się, że kupiłeś właśnie ten model Epsona.
Jak tylko skończę moją mgr (za 2 tygodnie).
To postaram się coś napisać o kalibracji.
Ciekaw jestem czy te ustawienia co są ok dla mojego projektora sprawdzą się przy Twoim.
Używam ekranu Projecta HC.
Aha ja lubię ten pierwszy program bodajże Dark theatre 1 czy jakoś podobnie. W tych dwu trybach projektor pracuje ciszej i żarówka ma większą trwałość niż w innych.
 

macek2000

New member
Mozesz mi napisac jakie masz ustawienia (skin tone, abs.temp i inne)? bo ja mam wszystko na default czyli nic nie zmienialem

ogladam na living room, ale jutro maja przyjechac zaluzje (rolety przepuszczaly swiatlo) wiec moze jednak skusze sie na tryb theatre (ewentualnie theatre black 1 czyli jak rozumiem ekono)
 

tomek67

New member
macek2000 napisał:
Mozesz mi napisac jakie masz ustawienia (skin tone, abs.temp i inne)? bo ja mam wszystko na default czyli nic nie zmienialem
ogladam na living room, ale jutro maja przyjechac zaluzje (rolety przepuszczaly swiatlo) wiec moze jednak skusze sie na tryb theatre (ewentualnie theatre black 1 czyli jak rozumiem ekono)
Używam theatre black 1.
Zmniejszyłem nasycenie kolorów na -7 lub -8
W ustawieniach RGB dla Offset i Gain przy Blue mam około -19
Trochę też skorygowałem gamma i TINT.
Dokładnych wartości nie pamiętam.
Podam Ci za 2 dni jak będę w domu.
Ciekaw jestem czy wg Ciebie da to poprawę.
Po pierwsze to sprawa subiektywna, a po drugie może są jakieś róznice w egzemplarzach plus wpływ ekranu.
 

macek2000

New member
ok sprawdze niebawem te ustawienia jak wroce do domu, aczkolwiek nasycenia kolorow to bym raczej zwiekszal a nie zmniejszal

ja uzywam projektora tylko przy podlaczeniu kompa, teraz czytam w instrukcji ze powinienem uzywac tylko trybu RGB do tego, ale pamietam ze probowalem i lepiej mi jest na living room. theatre black byl nieco za ciemny
 

Meloman69

New member
Bez reklam
Wydaje mi się, że Panowie tomek67 i macek2000 mają troszkę inne podejście do jakości obrazu. Oczywiście Wasza sprawa. ;)
tomek67 dąży do uzyskania neutralnego koloru, eksperementuje z pajączkiem. Z kolei osobie, której podoba się tryb Living room (daaaaleko odbiegający od wzorca) trudno będzie przekonać do kalibracji.
 

macek2000

New member
ja mysle ze to wlasnie living room jest wzorcem, natomiast theatre i theatre black (czyli tryb econo) odbiegaja od wzorca. w tych trybach kolory sa pozbawione glebi, nie sa zywe, suche, ciemne, wyblakle. aczkolwiek lampa dluzej trzyma ;)
 

kubek2

New member
uważam ze do filmów lepszy jest lcd mnie tecza strasznie wkurza, 1 film w miesiącu da sie obejrzec ale czesciej to ból, miałem starą toshibe lcd i swieciła 100 razy lepiej niz obecne ale tanie 2k 2,5k zł benqi i acery dlp
 

macek2000

New member
kubek2 napisał:
uważam ze do filmów lepszy jest lcd mnie tecza strasznie wkurza, 1 film w miesiącu da sie obejrzec ale czesciej to ból, miałem starą toshibe lcd i swieciła 100 razy lepiej niz obecne ale tanie 2k 2,5k zł benqi i acery dlp
dlatego wlasnie zakupilem lcd..
 

timonek

Member
Bez reklam
macek2000 napisał:
Mozesz mi napisac jakie masz ustawienia (skin tone, abs.temp i inne)? bo ja mam wszystko na default czyli nic nie zmienialem

ogladam na living room, ale jutro maja przyjechac zaluzje (rolety przepuszczaly swiatlo) wiec moze jednak skusze sie na tryb theatre (ewentualnie theatre black 1 czyli jak rozumiem ekono)

Witam moze bedzie nie na temat ale po przeczytaniu tego musze cos napisac, piszesz ze zamowiles zaluzje bo ci rolety przeswitywaly tylko ze rolety sa o wiele lepsze od zaluzji zaluzje nie zaslonia tak dobrze szczeleni swiatla jak rolety tylko ze te rolety to trzeba miec odpowiednie w pelni zaciemniajace a miales pewnie zwykle ktore beda przepuszczac swiatlo, chyba ze bedziesz miala jakies nietypowe te zaluzje bo normalne sa gorsze niz rolety, napisz jak ci zaciemnija te zaluzje jak je ebdziesz juz mial.
 

Meloman69

New member
Bez reklam
Trzeba kupić rolety podgumowane zakładane na ramę okienną, tak, aby materiał przylegał możliwie najbliżej okna.
Na niektórych oknach można zamontować dodatkowo pionowe prowadnice. Wtedy nawet iskierka światła się nie prześlizgnie.
Można też zastosować rolety mechaniczne, zewnętrzne, ale koszty nieporównywalne większe.
 

macek2000

New member
timonek napisał:
Witam moze bedzie nie na temat ale po przeczytaniu tego musze cos napisac, piszesz ze zamowiles zaluzje bo ci rolety przeswitywaly tylko ze rolety sa o wiele lepsze od zaluzji zaluzje nie zaslonia tak dobrze szczeleni swiatla jak rolety tylko ze te rolety to trzeba miec odpowiednie w pelni zaciemniajace a miales pewnie zwykle ktore beda przepuszczac swiatlo, chyba ze bedziesz miala jakies nietypowe te zaluzje bo normalne sa gorsze niz rolety, napisz jak ci zaciemnija te zaluzje jak je ebdziesz juz mial.
tak macie racje, rolety pewnie sa lepsze od zaluzji ale tylko dobre rolety. te ktore mialem mozliwosc kupic w marketach byly kiepskiej jakosci i przepuszczaly swiatlo. od wczoraj mam zaluzje-wieczorem oglada sie super, natomiast w dzien troche swiatla sie przedostaje, pewnie gorzej bedzie latem kiedy slonce bedzie "walic" w okno. aczkolwiek nie jestem super wymagajacy-jesli jest troszeczke jasniej niz powinno byc to nie przeszkadza mi to-tym bardziej ze niby te 1600 lumenow w epsonie powinno wystarczyc zeby puszczac film bez rolet.. ;) (wedle instrukcji)
 

Meloman69

New member
Bez reklam
macek2000 napisał:
jesli jest troszeczke jasniej niz powinno byc to nie przeszkadza mi to-tym bardziej ze niby te 1600 lumenow w epsonie powinno wystarczyc zeby puszczac film bez rolet.. ;) (wedle instrukcji)

Ja to jakiś dziwny jestem :krol: . Doświadczalnie i wielokrotnie odczułem, że jakiekolwiek zewnętrzne światło padające na ekran DRASTYCZNIE obniża kontrast obrazu...
A tutaj znowu mamy przykład, że niektórym to nie przeszkadza.
Ja nie wyobrazam sobie seansu bez całkowitego zaciemnienia. Nawet po zmierzchu ZAWSZE zaciągam podgumowane rolety na oknach.
Proponuję zrobić mały test. Zaciemnić pokój. Włączyć projektor i poświecić latarką na fragment ekranu. Porównać fragment oświetlony latarką z nieoświetlonym.
 

timonek

Member
Bez reklam
Wiesz jezeli chodzi o rolety to nie sa az takie drogie zwlaszcza porownujac do ceny projektora a co do samego ogladania po ciemku to w przypadku projektora jest duza roznica w obrazie w zaleznosci od ilosci swiatla meloman ma tu duzo racji ja nawet na telewizorze nie lubie ogladac filmu przy swietle (gdzie swiatlo nie ma az takiego wplywu na obraz jak w przypadku projektora) i to tylko z tego powodu ze nie lubie widziec wszyrtkich otaczajacych przedmiotow bo mnie to rozprasza jak ogladac film to tylko w ciemnosci
 

macek2000

New member
timonek napisał:
Wiesz jezeli chodzi o rolety to nie sa az takie drogie zwlaszcza porownujac do ceny projektora a co do samego ogladania po ciemku to w przypadku projektora jest duza roznica w obrazie w zaleznosci od ilosci swiatla meloman ma tu duzo racji ja nawet na telewizorze nie lubie ogladac filmu przy swietle (gdzie swiatlo nie ma az takiego wplywu na obraz jak w przypadku projektora) i to tylko z tego powodu ze nie lubie widziec wszyrtkich otaczajacych przedmiotow bo mnie to rozprasza jak ogladac film to tylko w ciemnosci
wiem zgadza sie. dlatego dzis bede namawial na zdjecie tych zaluzji i zalozenie rolet. nie bylem wczesniej w temacie i nie wiedzialem ze sa takie roletki na same szyby (myslalem ze roleta to tylko taka duza i na cale okno)

ciagle nie moge zrozumiec dlaczego rozdzialka 1920x1080, a faktycznie 1440xcos tam (najpewniej interpolowana, sprawdzilem na info na projektorze) jest lepsza od natywnej 1280x720. ostatnio ogladam na zmiane ta i ta, przy czym przy tej drugiej miesci sie wiecej szczegolow na ekranie=obraz jest lepszy.
 

Tidus1024

New member
Bez reklam
macek2000 napisał:
wiem zgadza sie. dlatego dzis bede namawial na zdjecie tych zaluzji i zalozenie rolet. nie bylem wczesniej w temacie i nie wiedzialem ze sa takie roletki na same szyby (myslalem ze roleta to tylko taka duza i na cale okno)

ciagle nie moge zrozumiec dlaczego rozdzialka 1920x1080, a faktycznie 1440xcos tam (najpewniej interpolowana, sprawdzilem na info na projektorze) jest lepsza od natywnej 1280x720. ostatnio ogladam na zmiane ta i ta, przy czym przy tej drugiej miesci sie wiecej szczegolow na ekranie=obraz jest lepszy.

Spróbuj przetestować to na planszy testowej w obu rozdzielczościach
http://www.evilboris.com/wp-content/uploads/2007/11/1280x720_overscan.gif
 
Do góry