Benq W500, Mitsubishi HC1100 czy Optoma HD70?

paprykarz18

New member
ja korzystam z tej tabelki

attachment.php
 

paprykarz18

New member
Tidus1024 napisał:
Tabelka wygląda jakby nie była dedykowana do projektorów. Nie uwzględnia współczynnika gain, formatu etc. Właściwie to nie uwzględnia niczego. Zapoznaj się z tabelką, którą zapodałem w linku.
zapoznałem się z nią
bardzo dobra, ale wynika z niej to samo, co z mojej :)
może nie tak dokładnie, ale podobnie :)
 

Buti

New member
Cześć.
Dorzucę kilka słow o efekcie tęczy. Też na początku się go obawiałem ale po juz ponad miesięcznym obcowaniu z moim hc1100 moge stwierdzić, że jest to przypadłość technologi DLP, która dokucza mi najmniej a w zasadzie w ogóle. Widać to sporadycznie. Bardziej istotnym kryterium przy wyborze powinna być ilość szczegółów w cieniach i poziom czerni. Jakość odtwarzania ciemnych scen. W moim dlp bardziej drażni szum obrazu w ciemnych scenach. Nie miałem okazji porownać pod tym kątem mojego proja do tw680 ani do sanyo z5 lub nawet do panasa.
Mój wniosek jest taki, że pewnie każdy z tych projektorów ma jakąś wadę i w tym przedziale cenowym nie ma idealnego wyboru.
Prawda jest taka, że tylko bezpośrednie i obiektywne porównanie naszych modeli pozwoliło by wyróżnić zwycięzcę ale takiej możliwości nie ma i na pewno każdemu z nas przeszła przez głowę myśl czy czasem projektor kolegi nie byłby lepszy.
Pozdro
 

Pit80

New member
Ja oglądam 96cali z niecałych 4m i jest ok. Nie patrzę na tabelki, poprostu tak mi pasuje i czuje sie komfortowo. Dla mojej żony to nawet 50cali za dużo, chciała żebym kupił plazmę max 42cale :grin:
Więc został CRT28 cali dla żony, super zadowolona :eek:k:, a ja rozwijam płachte na weeekendzie i w ten sposób wszyscy są zaspokojeni.
Mój ekran Da lite'a ma 106'' więc narazie przyzwyczajam wzrok i może któregoś dnia odkręce do 100'' itd. Benq wisi w takiej odległości, że mam akurat regulację do pełych 106''.

Raczej zwróćcie uwagę na to z jakiego źródła kolega będzie korzystał, divixy na 100calach, słabo to widzę.

Poza tym napisałeś maćku że projektor musi być oddalony na około 5m i nie ma innej możliwości.
Wg kalkulatora minimalny obraz z dystansu 5m na TW680 to 110cali, Benq 126cali a Sanyo z najlepszym zoomem 82cale.
Dobrze zmierz tą odległość projektora od ekranu bo będziesz zawiedziony divixem na 110calach i powiesz że projektory to kicha.
Może się okazać że jesteś ''skazany'' na Sanyo.
 

tomek67

New member
Buti napisał:
Cześć.
Bardziej istotnym kryterium przy wyborze powinna być ilość szczegółów w cieniach i poziom czerni. Jakość odtwarzania ciemnych scen. W moim dlp bardziej drażni szum obrazu w ciemnych scenach. Nie miałem okazji porownać pod tym kątem mojego proja do tw680 ani do sanyo z5 lub nawet do panasa.
Mój wniosek jest taki, że pewnie każdy z tych projektorów ma jakąś wadę i w tym przedziale cenowym nie ma idealnego wyboru.
Mam Epsona 680.Raczej szumów na LCd nie zaobserwowałem. Kontrast jest może ciut mniejszy niż w DLP jak są mocno zróżnicowane sceny.
 

macek2000

New member
Tidus1024 napisał:
Kupować projektor po to, żeby mieć obraz dużej plazmy? :confused:
100 cali minimum.

cos w tym jest.

zmierzylem dzis odleglosci: projektor a ekran projekcyjny (sciana)=3,86cm, glowa a ekran projekcyjny=ok. 3.5m (troche za duzo szacowalem wczesniej)

Tidus1024 Twoja tabelka jest dla mnie za skomplikowana. paprykarz18, wynika z Twojej ze przy mojej odlegosci i mojej rozdzialce (1280x720) powiniem zadowolic sie 65'..troche malo..jesli by tak mialobyc moze faktycznie lepiej byloby juz pomyslec o plazmie 42' i dac sobie spokoj z projektorem, wymianem lampy, ustawieniem itp.

zrobie tak, kupie narazie sam projektor i przez pewien czas przetestuje go na swiezo wyremontowanej scianie, kombinujac zmniejszaniem i zwiekszaniem obrazu az znajde odpowiedni i wtedy dokupie ekran projekcyjny. w tej chwili mysle o nie mniejszym niz 80' tym bardziej ze zawsze mozna zmniejszyc obraz na ekranie jesli okazalby sie zbyt oczojebny, a odwrotnie juz nie

chce ustawic dokladnie po srodku ekranu, ale z tego co wiem, dzieki lens shift(?) mozna ustawic go calkiem z boku i wyregulowac obiektyw. czy nie ma przez to zadnej straty obrazu w stosunku do tradycyjnego polozenia?

korci mnie wciaz DLP ale jednak bezpiecznie wybieram LCD. zamowilbym tego epsona juz dzis z PIXMANI ale ze wzgledu na kiepskie opinie tego sklepu poszperam jeszcze gdzie indziej

co do ups-rozumiem ze chlodzenie lampy dziala na tej samej zasadzie co chlodzenie silnika w samochodzie, ze nawet jesli sie wylaczy silnik (film) chlodnica wciaz dziala az do momentu ochlodzenia?
 
Ostatnia edycja:

Tidus1024

New member
Bez reklam
macek2000 napisał:
cos w tym jest.

zmierzylem dzis odleglosci: projektor a ekran projekcyjny (sciana)=3,86cm, glowa a ekran projekcyjny=ok. 3.5m (troche za duzo szacowalem wczesniej)

zrobie tak, kupie narazie sam projektor i przez pewien czas przetestuje go na swiezo wyremontowanej scianie, kombinujac zmniejszaniem i zwiekszaniem obrazu az znajde odpowiedni i wtedy dokupie ekran projekcyjny. w tej chwili mysle o nie mniejszym niz 80' tym bardziej ze zawsze mozna zmniejszyc obraz na ekranie jesli okazalby sie zbyt oczojebny, a odwrotnie juz nie

chce ustawic dokladnie po srodku ekranu, ale z tego co wiem, dzieki lens shift(?) mozna ustawic go calkiem z boku i wyregulowac obiektyw. czy nie ma przez to zadnej straty obrazu w stosunku do tradycyjnego polozenia?

korci mnie wciaz DLP ale jednak bezpiecznie wybieram LCD. zamowilbym tego epsona juz dzis z PIXMANI ale ze wzgledu na kiepskie opinie tego sklepu poszperam jeszcze gdzie indziej

co do ups-rozumiem ze chlodzenie lampy dziala na tej samej zasadzie co chlodzenie silnika w samochodzie, ze nawet jesli sie wylaczy silnik (film) chlodnica wciaz dziala az do momentu ochlodzenia?

W instrukcji obsługi projektora (radzę ją przeczytać PRZED zakupem) - jest dostępna na wielu stronach w necie, wystarczy użyć googla - znajdziesz dokładne info co do zakresu lens shift. Niektóre projektory przy dużym wychyleniu soczewek reagują spadkiem jakości obrazu, więc lepiej z tym nie przesadzać.
Ups to dobra sprawa, problem polega na tym, że jak kupisz tani ups to może narobić więcej szkód niż jego brak. A brak chłodzenia lampy nie powoduje jej natychmiastowego uszkodzenia - kłopot w tym, że z powodu wysokiej temperatury i braku chłodzenia zniszczeniu lub uszkodzeniu mogą ulec panele LCD.
 

paprykarz18

New member
macek2000 napisał:
cos w tym jest.

zmierzylem dzis odleglosci: projektor a ekran projekcyjny (sciana)=3,86cm, glowa a ekran projekcyjny=ok. 3.5m (troche za duzo szacowalem wczesniej)

Tidus1024 Twoja tabelka jest dla mnie za skomplikowana. paprykarz18, wynika z Twojej ze przy mojej odlegosci i mojej rozdzialce (1280x720) powiniem zadowolic sie 65'..troche malo..jesli by tak mialobyc moze faktycznie lepiej byloby juz pomyslec o plazmie 42' i dac sobie spokoj z projektorem, wymianem lampy, ustawieniem itp.

zrobie tak, kupie narazie sam projektor i przez pewien czas przetestuje go na swiezo wyremontowanej scianie, kombinujac zmniejszaniem i zwiekszaniem obrazu az znajde odpowiedni i wtedy dokupie ekran projekcyjny. w tej chwili mysle o nie mniejszym niz 80' tym bardziej ze zawsze mozna zmniejszyc obraz na ekranie jesli okazalby sie zbyt oczojebny, a odwrotnie juz nie

chce ustawic dokladnie po srodku ekranu, ale z tego co wiem, dzieki lens shift(?) mozna ustawic go calkiem z boku i wyregulowac obiektyw. czy nie ma przez to zadnej straty obrazu w stosunku do tradycyjnego polozenia?

korci mnie wciaz DLP ale jednak bezpiecznie wybieram LCD. zamowilbym tego epsona juz dzis z PIXMANI ale ze wzgledu na kiepskie opinie tego sklepu poszperam jeszcze gdzie indziej

co do ups-rozumiem ze chlodzenie lampy dziala na tej samej zasadzie co chlodzenie silnika w samochodzie, ze nawet jesli sie wylaczy silnik (film) chlodnica wciaz dziala az do momentu ochlodzenia?

Zwróć uwagę, że ta tabelka podaje minimalnej wielosci obraz, jaki pozwala zobaczyć wszystkie szczegóły. Optymalną wielkością jest 20% niż ta podana w tabelce.
Ja bym śmiało kupił ekran 80". Będzie idealny. Oczywiście, najlepiej kupić projektor, pooglądać go na ścianie i dopiero wtedy wybrać ekran.

Lens shift pozwala zazwyczaj na dużą regulację, ale tylko w pionie. Korekta w poziomie jest zazwyczaj dużo mniejsza.
Lens shift nie wpływa na jakość obrazu.
 

tomek67

New member
macek2000 napisał:
chce ustawic dokladnie po srodku ekranu, ale z tego co wiem, dzieki lens shift(?) mozna ustawic go calkiem z boku i wyregulowac obiektyw. czy nie ma przez to zadnej straty obrazu w stosunku do tradycyjnego polozenia?
Lens shift ma szeroki zakres reulacji gdy używasz go w jednej płaszczyżnie,
tzn. w pionie albo poziomie.
Jeśli podniesisz obraz do góry to zakres regulacji w poziomie jest dużo mniejszy.
 

timonek

Member
Bez reklam
macek2000 napisał:
cos w tym jest.

zmierzylem dzis odleglosci: projektor a ekran projekcyjny (sciana)=3,86cm, glowa a ekran projekcyjny=ok. 3.5m (troche za duzo szacowalem wczesniej)

Tidus1024 Twoja tabelka jest dla mnie za skomplikowana. paprykarz18, wynika z Twojej ze przy mojej odlegosci i mojej rozdzialce (1280x720) powiniem zadowolic sie 65'..troche malo..jesli by tak mialobyc moze faktycznie lepiej byloby juz pomyslec o plazmie 42' i dac sobie spokoj z projektorem, wymianem lampy, ustawieniem itp.

zrobie tak, kupie narazie sam projektor i przez pewien czas przetestuje go na swiezo wyremontowanej scianie, kombinujac zmniejszaniem i zwiekszaniem obrazu az znajde odpowiedni i wtedy dokupie ekran projekcyjny. w tej chwili mysle o nie mniejszym niz 80' tym bardziej ze zawsze mozna zmniejszyc obraz na ekranie jesli okazalby sie zbyt oczojebny, a odwrotnie juz nie

chce ustawic dokladnie po srodku ekranu, ale z tego co wiem, dzieki lens shift(?) mozna ustawic go calkiem z boku i wyregulowac obiektyw. czy nie ma przez to zadnej straty obrazu w stosunku do tradycyjnego polozenia?

korci mnie wciaz DLP ale jednak bezpiecznie wybieram LCD. zamowilbym tego epsona juz dzis z PIXMANI ale ze wzgledu na kiepskie opinie tego sklepu poszperam jeszcze gdzie indziej

co do ups-rozumiem ze chlodzenie lampy dziala na tej samej zasadzie co chlodzenie silnika w samochodzie, ze nawet jesli sie wylaczy silnik (film) chlodnica wciaz dziala az do momentu ochlodzenia?

Witaj piszesz ze 65 cali to lepiej plazme 42 , wiec tak 65 to napewno nie jest 42 roznica jest duza nawet dla obrazu 65 cali oplaca sie projektor a zreszta mozesz smialo ustawic sobie 80 cali i ebdziesz mial optymalna wilkosc miedzy 60 a 100 cali bedzie i ine zaduzy i nie zamaly.
 

lipa_ml

New member
Tidus1024 napisał:
Kupować projektor po to, żeby mieć obraz dużej plazmy? :confused:
100 cali minimum.
ale sie usmiałem , po pierwsze ile kosztuje plazma 80" o kurcze chyba takiej w sprzedazy nie ma co ? a 60 " to tez troche duzo bo za 10 tys 60" to sa 720p a za 1080p to jakies z 20-25 tys , jest róznica ? chyba tak przynajmniej dla mnie , no i plazma a proj to troche inny sposób oglądania
no i jak bym kupował proja fullhd to tylko takiego co akceptuje 1080p 24 bo jesli nie to troche bez sensu
 
Ostatnia edycja:

Tidus1024

New member
Bez reklam
lipa_ml napisał:
ale sie usmiałem , po pierwsze ile kosztuje plazma 80" o kurcze chyba takiej w sprzedazy nie ma co ? a 60 " to tez troche duzo bo za 10 tys 60" to sa 720p a za 1080p to jakies z 20-25 tys , jest róznica ? chyba tak przynajmniej dla mnie , no i plazma a proj to troche inny sposób oglądania
Większość filmów jest nagrana w formacie 2:35. Kupując ekran 80 cali oglądasz film o wielkości rzeczywistej 65cali gdyż ok. 20% ekranu stanowią czarne pasy. Proste prawda?
 

lipa_ml

New member
Tidus1024 napisał:
Większość filmów jest nagrana w formacie 2:35. Kupując ekran 80 cali oglądasz film o wielkości rzeczywistej 65cali gdyż ok. 20% ekranu stanowią czarne pasy. Proste prawda?
i nadal 65" to duzo wiecej niz tv lcd lub plazma no bo nie wiem czy widziales ile kosztują plazmy i lcd tej wielkosci , zresztą są różne preferencje , druga sprawa jest taka ze na plazmie lub lcd 63" który kosztuje 20 tys ta sama zasada jest z wielkoscią obrazu co na proju obraz 20% mniejsz czyli ok 52" wiec 65" a 52" jednak zrobi róznice szczególnie jak ktos ogląda z 3 metrów , no i jeszcze jedna sprawa nie wyobrazam sobie oglądania sd z 3 metrów na 50" kicha totalna wiec dla mnie kupno takiego duzego tv odpada wiec ma m37" do tv sd a proja zasadze do filmów hd
 

Tidus1024

New member
Bez reklam
lipa_ml napisał:
i nadal 65" to duzo wiecej niz tv lcd lub plazma no bo nie wiem czy widziales ile kosztują plazmy i lcd tej wielkosci , zresztą są różne preferencje , druga sprawa jest taka ze na plazmie lub lcd 63" który kosztuje 20 tys ta sama zasada jest z wielkoscią obrazu co na proju obraz 20% mniejsz czyli ok 52" wiec 65" a 52" jednak zrobi róznice szczególnie jak ktos ogląda z 3 metrów , no i jeszcze jedna sprawa nie wyobrazam sobie oglądania sd z 3 metrów na 50" kicha totalna wiec dla mnie kupno takiego duzego tv odpada wiec ma m37" do tv sd a proja zasadze do filmów hd

Nie w tym rzecz co ile kosztuje. Po prostu to kłóci się moim zdaniem z ideą imitacji kina w domu, a do tego chyba kupuje się projektor. Do tego dochodzi jeszcze jedno - im dłużej posiadasz dany ekran, tym z czasem wydaje się on mniejszy. Dlatego nadal uważam, że 100 cali to minimum, by wrażenia były pełne. To oczywiście moje subiektywne odczucia.
 

lipa_ml

New member
Tidus1024 napisał:
Nie w tym rzecz co ile kosztuje. Po prostu to kłóci się moim zdaniem z ideą imitacji kina w domu, a do tego chyba kupuje się projektor. Do tego dochodzi jeszcze jedno - im dłużej posiadasz dany ekran, tym z czasem wydaje się on mniejszy. Dlatego nadal uważam, że 100 cali to minimum, by wrażenia były pełne. To oczywiście moje subiektywne odczucia.
no moim zdanie cena to duzy jednak czynnik , wszystko zalezy kto jakie ma pomieszczenie , pisanie ze minimum 100" to sie moze odnosic do twojego pomieszczenia jak ktos ogląda z odległosci 2,5-3 to 100" mu nie potrzebne , zreszta ocena wielkosci obrazu przy którym dla danej osoby jest to przyjemne oglądanie to subiektywna sprawa wiec najlepiej zeby nie prorokowac innych osób pisz ze dla Ciebie minimum 100"
 

macek2000

New member
witam, update:

zakupilem tw-680, i jestem bardzo zadowolony! dzieki za rade:)

w sklepie powiedzieli ze lepszy bylby sanyo, ale to kolejne kilka stowek wiecej (lepszy np. dlatego ze ma zamykany obiektyw automatycznie)

ekranu projekcyjnego nie kupilem i raczej nie zamierzam. jade po calosci czyli z 3m ogladam na fulla (na moje oko jakies 100' albo wiecej) i wydaje mi sie (a raczej wszystkim nam) ze ogarniam wszystko oczami.

nie jestem pewien ktory zestaw kolorystyczny jest najlepszy. wacham sie ciagle co jest lepsze: living room czy theatre, jednak z reguly jade na tym pierwszym (dynamic odpada).

reszte opcji (contrast, skin tone, abs.temp itp) zostawilem na default.

jesli chodzi o czarne pasy na gorze i dole, jade na opcji squeeze i staja sie juz prawie niewidoczne (squeeze nadaje sie tylko do filmow-jest jak w kinie, niestety w grach np.battlefield musze na normal)

ogladam w 90% czasu tylko divxy i chociaz jestem zadowolony, mam swiadomosc tego, ze nie wyciskam ze sprzetu jego mozliwosci. w jaki sposob sprawdzic cos pod hd ready?

rozdzielnosc na kompie ustawilem na maxa (chyba 1600x cos tam) z 3m nie widac dokladnie nazwy katalogow, ale film oglada sie super.

podlaczone mam zwyklym 15pin rgb-15 pin rgb, i slyszalem ze duzo lepiej jest hdmi-hdmi, ale wtedy miec trzeba karte z wbudowanym hdmi (na przejsciowkach duzo gorzej).

w temacie hdmi zaczynam powaznie o zakupie playstation 3 :-D

jeszcze raz dzieki za dobra rade i pozdrawiam
 

Tidus1024

New member
Bez reklam
macek2000 napisał:
witam, update:

zakupilem tw-680, i jestem bardzo zadowolony! dzieki za rade:)

w sklepie powiedzieli ze lepszy bylby sanyo, ale to kolejne kilka stowek wiecej (lepszy np. dlatego ze ma zamykany obiektyw automatycznie)

ekranu projekcyjnego nie kupilem i raczej nie zamierzam. jade po calosci czyli z 3m ogladam na fulla (na moje oko jakies 100' albo wiecej) i wydaje mi sie (a raczej wszystkim nam) ze ogarniam wszystko oczami.

nie jestem pewien ktory zestaw kolorystyczny jest najlepszy. wacham sie ciagle co jest lepsze: living room czy theatre, jednak z reguly jade na tym pierwszym (dynamic odpada).

reszte opcji (contrast, skin tone, abs.temp itp) zostawilem na default.

jesli chodzi o czarne pasy na gorze i dole, jade na opcji squeeze i staja sie juz prawie niewidoczne (squeeze nadaje sie tylko do filmow-jest jak w kinie, niestety w grach np.battlefield musze na normal)

ogladam w 90% czasu tylko divxy i chociaz jestem zadowolony, mam swiadomosc tego, ze nie wyciskam ze sprzetu jego mozliwosci. w jaki sposob sprawdzic cos pod hd ready?

rozdzielnosc na kompie ustawilem na maxa (chyba 1600x cos tam) z 3m nie widac dokladnie nazwy katalogow, ale film oglada sie super.

podlaczone mam zwyklym 15pin rgb-15 pin rgb, i slyszalem ze duzo lepiej jest hdmi-hdmi, ale wtedy miec trzeba karte z wbudowanym hdmi (na przejsciowkach duzo gorzej).

w temacie hdmi zaczynam powaznie o zakupie playstation 3 :-D

jeszcze raz dzieki za dobra rade i pozdrawiam

Jeśli chcesz wyciągnąć więcej ze swojego projektora to mimo to rozważ zakup ekranu. Ustaw rozdzielczość w kompie na 1280x720 bo taka jest natywna rozdzielczość Twojego projektora. Zapodając mu 1600x"cośtam" zmuszasz go do niepotrzebnego skalowania, co zwykle pogarsza jakość (nie mówiąc już o dziwacznych proporcjach ekranu). Jeśli chodzi o kabel to możesz spróbować użyć kabla DVI-HDMI.
 

macek2000

New member
zmienilem na 1280x720 ale mi sie nie podoba. co prawda widac juz literki folderow na pulpicie ale pixele sa wieksze i tym samym film wyglada troche gorzej. zostaje przy tym 1920x1080 bo o tym mowa (dokladnie nie wiem ile to jest bo moja karta chyba nie obsluguje takiej rozdzielnosci, a windows wyswietli mi wszystko). przy 1280x720 wielkosc 1 foldera na pulpicie zajmuje tyle samo co ok. 8 folderow w wyzszej rozdzielnosci - a wiamomo wieksze rozmiary tym przpadku = gorsze.

poza tym przy 1280x720 w wersji 60Hz (default`owo chyba dla tego projektora) nie ma opcji squezze (mam tylko normal i through-ktore sie niczym nie roznia a ekran jest zwykly 4:3, nie jak w kinie). przy 75Hz wszystko nie wyglada za ciekawie

głupie jest to ze za kazdym razem jak wyjme kabel monitora z kompa i wsadze projektora, to musze restartowac kompa bo inaczej nie moge jechac w wyzszej rozdziałce (komp mysli wtedy ze caly czas "jestem" na monitorze i nie moge wiecej niz 1280x1024 bo tyle ma max monitor)

co do kabla to podobno przejsciowka dvi-hdmi jest taka sama jak zwykle rgb 15 pin. najlepsze jest hdmi-hdmi ale gdy karta graficzna ma wbudowany hdmi na stale (karty od 500zl)
 
Ostatnia edycja:
Do góry