Audio przez HDMI bezpośrednio do amplitunera?

orzelowski

New member
Cześć,
Rozglądam się za nowym amplitunerem i nie mogę znaleźć jednoznacznej odpowiedzi czy możliwe jest, aby odtwarzać dźwięk audio przez HDMI bezpośrednio w amplitunerze.

Patrzyłem na instrukcję różnych modeli i według instrukcji powinienem źródło AV podłączyć kablem HDMI z amplitunerem, a następnie drugim kablem HDMI do telewizora. Aby mieć dźwięk mój telewizor musi wspierać ARC lub powinienem podłączyć źródło AV (audio out) dodatkowym kablem, np. optycznym do amplitunera (audio in), lub też audio out z telewizora do audio in w amplitunerze.
Problem pojawia się, jeśli źródło AV nie ma wyjścia optycznego lub ma wyjście stereo (np. NC+, przystawka Intel WiDi, laptop). I drugi problem, oprócz telewizora mam podpięty rzutnik, który nie wspiera ARC, ani nie ma wyjścia audio.
W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem byłoby, jeśli sygnał ze źródła AV po HDMI zostałby rozdzielony w amplitunerze na audio, które by poszło od razu w głośniki, oraz video, które poszłoby dalej przez HDMI out do TV lub rzutnika.

Obecnie radzę sobie z tym problemem korzystając ze splittera HDMI, który ma 4 HDMI IN, 2 HDMI OUT i dodatkowo AUDIO OUT (optyczne) i spełnia swoje zadanie. Jednak chciałbym zredukować liczbę urządzeń i pilotów i w miarę możliwości wybrać model amplitunera, który spełniałby taką funkcję.

Podsumowując ten przydługi post, chciałbym osiągnąć następujący zestaw:
Amplituner z dwoma HDMI OUT:
1. na telewizor, nie wspiera ARC, ale ma wyjście optyczne.
2. na rzutnik, nie wspiera ARC, nie ma wyjścia optycznego.
Źródła AV:
1. NC+ (tylko HDMI out),
2. odtwarzacz multimedialny (HDMI out, opyczne out) - odtwarzacz służy mi do odtwarzania filmów przez sieć z serwera NAS
3. Przystawka Intel WiDi (tylko HDMI out)
4. Laptop po HDMI (tyklo HDMI out)

Co do modelu, to patrzyłem na półkę 1500-2500 zł, konkretnie na modele:
Yamaha MusicCast RX-V779
Pioneer VSX-1131
Onkyo TX-NR636
Denon AVR-x2300W

Z góry dzięki za pomoc!
 
Jeśli przykładowo masz tv smart i odpalasz youtube na nim to nie ma innego sposobu jak po hdmi arc lub optykiem przesłać sygnał audio do avr. Inaczej może to być gdy np. masz dekoder po hdmi do avr, w tedy nie musisz tv odpalać aby był dźwięk. Nie wiem jak to się ma projektorami. Avr posiada 2wyj hdmi jeden arc do tv drugie na projektor. Tu poszukaj kolegi Bipo lub Artiz oni pomogą w tej kwestii.
Do 2500zł to Onkyo656 i Marantz 5010 znajdziesz.

Wysłane z mojego SM-G928F przy użyciu Tapatalka
 

orzelowski

New member
Zgadzam się w pełni, jeśli to telewizor jest źródłem AV no to muszę to audio jakoś do amplitunera doprowadzić.

Najbardziej mnie chyba nurtuje takie ustawienie:
Mam dekoder NC+, z którego wychodzi tylko HDMI i chciałbym sobie oglądać hit Polsatu na rzutniku. Rzutnik nie ma ARC ani wyjścia audio. Czy jestem w stanie mieć audio w głośnikach i video na rzutniku?
 
Zgadzam się w pełni, jeśli to telewizor jest źródłem AV no to muszę to audio jakoś do amplitunera doprowadzić.

Najbardziej mnie chyba nurtuje takie ustawienie:
Mam dekoder NC+, z którego wychodzi tylko HDMI i chciałbym sobie oglądać hit Polsatu na rzutniku. Rzutnik nie ma ARC ani wyjścia audio. Czy jestem w stanie mieć audio w głośnikach i video na rzutniku?

No ale nie potrzebujesz do tego ARC HDMI, to jest Audio Return Chanel inaczej zwrotny kanał audio, czyli zastosowanie w Tv jak on jest źródłem.
Ty robisz tak: dekoder hdmi do avr z avr hdmi do tv lub rzutnik. Głos bez problemu masz na KD bo źródło jest do avr poprowadzone. Inaczej by było gdybyś miał bezpośrednio dekoder do tv czy projektora, to albo hdmi arc z tv albo optyk albo 2rca-2rca a dekodera do avr i w nim przypisujesz wejścia audio.

Wysłane z mojego SM-G928F przy użyciu Tapatalka
 

orzelowski

New member
Może to idiotyczne pytanie, ale każdy amplituner działa w ten sposób? Mój obecny model to Onkyo TX-SR307 i on tak nie działa. (niestety nie mogę dodawać jeszcze linków do specyfikacji technicznej, bo mam za mało postów na forum :) ). Wszystkie inputy HDMI robią pass through na output i dźwięk w amplitunerze nie zostaje.
Gdzieś znalazłem post na forum, który opisuje mój problem (i tu znowu nie mogę dodać linka do postu, ale jak się wpisze w google onkyo tx-sr307 audio hdmi, to pierwszy rezultat opisuje ten problem).

Sądziłem, że HDMI pass-through to typowe zachowanie amplitunera i trzeba jakieś specjalnego modelu, który ten dźwięk zatrzyma i puści na głośniki.
 
Jaki jest sens używania pass-through?
To używasz w takim wypadku kiedy np. masz podłączony dekoder po hdmi do avr i z avr do tv. Kiedy nie chcesz korzystać z avr to on przepyszcza wszytko audio i video do Tv. Tylko w takim przypadku ustawia się to. O ile dobrze zrozumiałem to Ty chcesz mieć wybór czy Tv czy projektor. Kupujesz avr który posiada dwa wyjścia hdmi jedno na tv drugie na projektor dajesz. Wszystkie urządzenia(źródła audio/video) wpinasz na avr. On daje dźwięk na kolumny a obraz przesyła na tv lub projektor. Praktycznie każdy dziś odtwarzacz blu-ray jest smart ;) multi aplikacji czy jakieś multiboxy.
Jeśli myślisz aby zrobić tak Tv jako źródło i po arc hdmi do avr i z avr po hdmi do projektora to nie wiem czy się da tak a dwa to nie ma sensu.
Dekoder, konsola, pc itp źródła dajesz po hdmi na avr bo on zazwyczaj ma 5/6/7 wej hdmi z niego dajesz dopiero na tv lub rzutnik obraz a dźwiek z avr idzie sobie na kolumny.
Inaczej nie potrafię tego wyjaśnić, sorry ;)


Wysłane z mojego SM-G928F przy użyciu Tapatalka
 

orzelowski

New member
Pass through nie zatrzymuje dźwięku, tylko przesyła sygnał dalej.
Tak to też rozumiem.
Jaki jest sens używania pass-through?
To używasz w takim wypadku kiedy np. masz podłączony dekoder po hdmi do avr i z avr do tv. Kiedy nie chcesz korzystać z avr to on przepyszcza wszytko audio i video do Tv. Tylko w takim przypadku ustawia się to.
W moim przypadku żaden, ale to jedyny tryb w moim amplitunerze. W specyfikacji jest napisane:
3 HDMI™ Inputs and I Output for Video
HDMI Pass-Thru* (Version 1.3 Compatible with 1080p, Deep Color™, and x.v.Color™)
Nie jestem w stanie tego wyłączyć, żeby zatrzymać dźwięk w amplitunerze.

O ile dobrze zrozumiałem to Ty chcesz mieć wybór czy Tv czy projektor. Kupujesz avr który posiada dwa wyjścia hdmi jedno na tv drugie na projektor dajesz. Wszystkie urządzenia(źródła audio/video) wpinasz na avr. On daje dźwięk na kolumny a obraz przesyła na tv lub projektor.
Dokładnie tak! Przy czym wszystkie źródła AV chcę wpiąć tylko przez kabel HDMI.
Praktycznie każdy dziś odtwarzacz blu-ray jest smart ;) multi aplikacji czy jakieś multiboxy.
Jeśli myślisz aby zrobić tak Tv jako źródło i po arc hdmi do avr i z avr po hdmi do projektora to nie wiem czy się da tak a dwa to nie ma sensu.
Dekoder, konsola, pc itp źródła dajesz po hdmi na avr bo on zazwyczaj ma 5/6/7 wej hdmi z niego dajesz dopiero na tv lub rzutnik obraz a dźwiek z avr idzie sobie na kolumny.
Inaczej nie potrafię tego wyjaśnić, sorry ;)

No dokładnie, to chcę uzyskać. W moim aktualnym amplitunerze dźwięku bym nie miał, bo tam domyślnie jest pass-through (czy tam pas-thru jak to piszą w specyfikacji) i dźwięk zawsze idzie dalej do TV lub rzutnika.

Czyli w amplitunerach, które mnie interesują (Yamaha MusicCast RX-V779, Pioneer VSX-1131, Onkyo TX-NR636 Denon AVR-x2300W czy Marantz SR5010, który proponujesz) wystarczy, że moje NC+, bluray czy laptopa podepnę po HDMI do amplitunera, a następnie podłączę TV i rzutnik przez HDMI out i dźwięk będzie grał w amplitunerze. Dobrze zrozumiałem?

I z kolei w ustawieniach amplitunera dla każdego wejścia HDMI mogę sobie włączyć pass-through i wtedy dźwięk nie zatrzyma się w amplitunerze, tylko zostanie puszczony dalej do TV lub rzutnika i grałby we wbudowanych głośnikach.
 
Ostatnia edycja:

Rafal7

Banned
Przede wszystkim to Twój ampli nie posiada Pass Through tylko Thru.
Posiada wejścia Hdmi 1.3 wiec nie ma mowy o Pass Through.
Po drugie, podpięte urządzenia po hdmi do tego ampli dadzą obraz o dźwięku zapomnij, ten ampli przyjmuje tylko obraz po hdmi, aby był dźwięk musisz każde urządzenie podpiąć dodatkowy kablem audio optycznym lub coaxialnym.
 

orzelowski

New member
Przede wszystkim to Twój ampli nie posiada Pass Through tylko Thru.
Posiada wejścia Hdmi 1.3 wiec nie ma mowy o Pass Through.
Po drugie, podpięte urządzenia po hdmi do tego ampli dadzą obraz o dźwięku zapomnij, ten ampli przyjmuje tylko obraz po hdmi, aby był dźwięk musisz każde urządzenie podpiąć dodatkowy kablem audio optycznym lub coaxialnym.

No właśnie tak to działa. Czyli inne amplitunery (np. te, które wymieniłem post wyżej) będą procesować dźwięk bez konieczności optycznego audio lub coaxiala? Dla mnie to nie jest oczywiste i patrząc przez pryzmat mojego Onkyo sądziłem, że muszę szukać jakiegoś specjalnego modelu.
 
Tak, nowsze już amp av działają na takiej zasadzie iż już audio i video można uzyskać poprzez złącze hdmi. Kupił bym nowy avr na Twoim miejscu (nowy= nowinki techniczne tj dolby Atmos, DtsX, ewentualnie wyj pre-out gdybyś chiał w przyszłości dokupić konćówkę mocy lub wzmacniacz na fronty)
2500zł, szukaj np.Onkyo656, Marantz5010 lub Denon3200w. Posiadają dwa wyjścia hdmi, bez problemu podłączamy źródła za pomocą tylko przewodu hdmi, dodatkowo radio internetowe, bluetooth, możliwość podpięcia 2subów lub dowolna aranżacja kolumn w system 5.1, 7.1, 5.1.2(Atmos)
O moc w avr się nie martw bo tej to nigdy nie jest za mało ;)
Proponuje do sklepu się udać bo te modele bardzo często są i można potestować je.


Wysłane z mojego SM-G928F przy użyciu Tapatalka
 

orzelowski

New member
@BaliGdynia, @kapusta7, wielkie dzięki za wsparcie! Wszystko wiem, spokój ducha przywrócony.

Nowinki techniczne też mi się podobają. Ciekawy jestem jak działają te aplikacje typu Denon AVR Remote, Yamaha MusicCast Controller, itp.
Widzę, że każda z firm wprowadziła takie rozwiązania.
 

Wiesiek19

Active member
Bez reklam
@BaliGdynia, @kapusta7, wielkie dzięki za wsparcie! Wszystko wiem, spokój ducha przywrócony.

Nowinki techniczne też mi się podobają. Ciekawy jestem jak działają te aplikacje typu Denon AVR Remote, Yamaha MusicCast Controller, itp.
Widzę, że każda z firm wprowadziła takie rozwiązania.

App na androida są bardzo dobre. O pilocie możesz praktycznie zapomnieć.
 
Denon dobrze działa apka, minus iż tylki avr można kontrolować, ale tak to masz wszytko w niej.

Wysłane z mojego SM-G928F przy użyciu Tapatalka
 

orzelowski

New member
Denon dobrze działa apka, minus iż tylki avr można kontrolować, ale tak to masz wszytko w niej.

No to idę do sklepu popatrzeć na te cuda.
Widzę, że z wymienionych modeli cenowo najlepiej stoi Onkyo TX-NR656 (ok. 2200 zł).
A sprzęt od Sony, Yamahy czy od Pioneera też rozważać, czy skupić się na Onkyo, Denon, Marantz?
Piszą, że Pioneer VSX-1131 to dokładnie to samo co Onkyo.
 
No tu Onkyo
http://www.allegro.pl/ShowItem2.php?item=6620900235
Lub
http://www.allegro.pl/ShowItem2.php?item=6630928008
Co do Pionka to zdecydowanie droższe są seria SC-LX...Sony to powiem szczerze iż tu na forum ani razu nie widziałem wypowiedzi co do tych avr, a szkoda ja np chiałbym mieć sprzęt tv, konsole i avr od Sony i jeden kierownik ;) Yamaha to tylko topowe modele.
Szczerze zamiast Onkyo656 to wolałbym Marantz5010 ale nie każdemu "bulaj" się podoba. Mi do gustu najbardziej Denon przypadł i tak zostałem przy tej firmie.
Bardzo dobre podejście masz, udaj się do sklepów na testy.

Wysłane z mojego SM-G928F przy użyciu Tapatalka
 

DrWredman

Active member
Podobno w apce maranza można robić własne playlisty z utworó, które są ja dysku zewnętrznym. W Onkyo tego nie ma. Apka Onkyo działa też bez zarzutu, przynajmniej na iPhonach. Jedynie wchodzenie do apki z trybu wygaszonego telefonu trwa ok 10 sek.
 

Wiesiek19

Active member
Bez reklam
Podobno w apce maranza można robić własne playlisty z utworó, które są ja dysku zewnętrznym.

Marantza i Denona bo to to samo. Różnią się tylko kolorystyką i można je używać zamiennie :)
Lista ulubionych to jeden klik. Głównie używam do radia internetowego, ale z NAS też działa :)
 

DrWredman

Active member
Marantza i Denona bo to to samo. Różnią się tylko kolorystyką i można je używać zamiennie :)
Lista ulubionych to jeden klik. Głównie używam do radia internetowego, ale z NAS też działa :)

Radio internetowe to i na Onkyo można ulubioną listę zrobić, ale już radio FM nie można. Co by im szkodziło dodać możliwość zapamiętywania częstotliwości. Trzeba z palca wpisywać, a kto w dzisiejszych czasach pamięta częstotliwości stacji radiowych... :(
Radio FM ma lepszą jakość i szybciej się załącza od tego internetowego.

Chyba, że można to zrobić bezpośrednio na ampli, bo ja tylko przez apkę próbowałem i to na drugiej strefie. Muszę to jeszcze rozkminić.
 
Do góry