Amplituner z dolby atmos+głośniki 7.1 budżet około 12000

Ruxpin

New member
Dobra - przepraszam, bo widzę, że wywołałem burzę. Nieświadomie.

Zakładałem, że wymieniamy się praktycznymi informacjami, a tu się zrobiło science fiction i szukanie rozwiązań szczytowych i pewno dość nierealnych (paradoksalnie w temacie, którego ostatnie słowa brzmią "...budżet około 12000". Jeśli to rzeczywiście słyszeliście i wiecie, to przyjmuje do wiadomości, że tak jest i trzeba postawić 5 frontów do 5.X.X, najlepiej powiesić jeszcze 4 fronty na suficie do X.X.4. Z SUB-ami, to jeszcze nie wiem ale wkrótce się dowiem (?). Tylko wtedy trzeba by jeszcze na pewno mieć pomieszczenie o konkretnych wymiarach, odpowiednio wygłuszone! i wspomniany ekran transparentny, do tego wszystkiego odpowiednią ilość końcówek mocy klasowo spasowanych z tym całym zestawem, itd.

Pierwsza trudna (np. dla mnie) kwestia, to chyba tytuł tematu powinien kończyć się słowami: "...budżet około 1 200 000".

Druga trudna kwestia, to czy mówimy o KD w sensie sprzętu, jako wyposażenia domu (np. salonu) do praktycznego wykorzystania przy oglądaniu filmów, koncertów i codziennego słuchania muzyki, czy o suwerennej sali kinowej zbudowanej w domu? Bo myślę, że jak zwykle w życiu: doskonałość stanie w opozycji do uniwersalności zastosowań.

Oczywiście znam przypadki majętnych ludzi, których stać na takie "imprezy", widziałem w ich domach sale kinowe z prawdziwego zdarzenia (ba- nawet w jednym pełnowymiarowy ring bokserski), a jednak nagłośnienie w takim pomieszczeniu nie było realizowane za pośrednictwem wielu kolumn frontowych obsługujących poszczególne kanały. Nie były to również jednakowe zespoły głośnikowe. A jednak dźwięk był "dość przyzwoity". Sale były oczywiście budowane przez zawodowców i bez większych kagańców na budżecie.

Powyżej napisałem o "rozwiązaniach dość nierealnych" mając na uwadze fakt, że pewno jak już dojdziemy do takich pieniędzy, żeby móc realizować tego typu zamierzenia (czego zarówno Wam wszystkim jak i sobie samemu szczerze życzę), to okaże się, że lepszym rozwiązaniem jest wysokiej klasy strefowy system muzyczny w domu, żeby coś "pyrkało" przyzwoicie, ale na "film" będzie wiele przyjemniej polecieć prywatnym helikopterem do dobrego teatru (czy nawet kina), a koncertu posłuchać na żywo w filharmonii czy w sali koncertowej...

Nie mniej jeśli kogoś uraziłem swoją ignorancją w podejściu do systemu kd w oparciu o zwykły głośnik centralny, to raz jeszcze bardzo przepraszam - nie miałem takiego zamysłu.

PS. W poprzednim salonie o powierzchni 77 m.kw. miałem faktycznie postawione fronty Dali Ikon 7, a tyły Dali Ikon 6 (o Atmosie wtedy jeszcze nikt nie słyszał). Efekt był faktycznie dobry i rzeczywiście (zgodzę się z przedmówcą) szczególnie widoczny przy słuchaniu koncertów. Przy filmach już znacznie mniej. Obecnie mam salon 44 m.kw. i zamiana tyłów na mniejsze nie nastręczyła załamania możliwości odsłuchowych. Wręcz zmiana kolumn z Dali na Klipscha i zastosowanie z tyłu dwukierunkowych RS-ów znacznie polepszyła przestrzenność. Być może to kwestia akustyki mojego obecnego salonu, a może po prostu "słoń mi na ucho nadepnął" - nie wiem, ale to co mam podoba mi się na tyle, że zrezygnowałem z trzymania na tyle kolumn frontowych (co stwierdzam tyle subiektywnie ile wiem, że bardzo apolitycznie dla Waszych opinii, ale chyba temu ma służyć Nasza wymiana opinii).
 

Henry

Active member
Bez reklam
Pierwsza trudna (np. dla mnie) kwestia, to chyba tytuł tematu powinien kończyć się słowami: "...budżet około 1 200 000"..
Bez przesady, punkt widzenia zależy od punktu siedzenia, oczekiwań i wagi, którą przykładają do tego typu sprzętu.
W 12 tyś, też można coś fajnego złożyć, zależy co kto czego oczekuje, znam ludzi, którzy mają soundabry za 1 - 1,5 zł i są z nich zadowoleni, a mogliby sobie pozwolić na B&W serii Diamond....
 

isamu

New member
Koledzy mam podobny problem, posiadam 5szt. MA Apex A40 + SUB na ich podstawie chciałem zbudować kino na poddaszu. Jednakże czytając różne wasze wypowiedzi postanowiłem przemodelować 5.1.2. na coś bardziej rozbudowanego.
Niestety przy 7.1.2 mam problem z ustawieniem 2 Apexów z tyłu (są za duże, a poddasze mam w skosach) czy użycie jednego kanału tylnego poziomo jak centralnego i zrobienie konfiguracji 6.1.2 będzie dobrym rozwiązaniem?
 

rafa@rafa

Active member
Bez reklam
Koledzy mam podobny problem, posiadam 5szt. MA Apex A40 + SUB na ich podstawie chciałem zbudować kino na poddaszu. Jednakże czytając różne wasze wypowiedzi postanowiłem przemodelować 5.1.2. na coś bardziej rozbudowanego.
Niestety przy 7.1.2 mam problem z ustawieniem 2 Apexów z tyłu (są za duże, a poddasze mam w skosach) czy użycie jednego kanału tylnego poziomo jak centralnego i zrobienie konfiguracji 6.1.2 będzie dobrym rozwiązaniem?

O ile nie masz kolumny symetrycznej (jak centrale czyli coś w stylu KEF Reference) to wyjdzie kapiszon w tym wypadku. Kolumna podłogowa jest zaprojektowana do odsłuchu w pozycji pionowej.
Dojdzie do wyraźnego rozjechania się faz poszczególnych głośników i dźwięk będzie dużo gorszej jakości.

Ale samo ustawienie 1 na tyle (do 6.1.2) jest pomysłem zupełnie OK.
 

Ruxpin

New member
Tak - to dzieło sztuki, a nie kolumny. Piękne są i fajnie masz to spasowane z resztą. Słowa uznania.

PS. A wątek nie jest mój chociaż może nieco go sobie zawłaszczyłem w pewnym momencie... Rozumie, że nadal podpuszczasz, żebym wreszcie puścił swoje fotki... Myślę nad tym.
 

Bipo

Active member
Bez reklam
Maciek pięknie się kolumienki prezentują w bieli ... ;-) ogólnie fajnie wszystko dopasowane a co z tym subem czarna owca się trafiła. ..;-)? To jest sub rel czy MA? Również u siebie wychodziłem z założenia jak kupowałem kolumny do kina, że central musi być jak najlepszej jakości i nie ma co tu oszczędzać i nie żałuję ani trochę...;-)

Ruxpin wklej fotki niech nam się oczy nacieszą. .. ;-)
 
Do góry