Ampli + wzmak

phoba

New member
Hmmm, sorki za totalnie lamerskie pytanie, ale pogubiłem się w informacjach, które znalazłem w sieci. Mam ampli (Denon X2000), chcę dokupić wzmaka i podłączyć to wszystko do jednego frontu. Jak???
 

phoba

New member
Nie ma to jak oszczędność wypowiedzi :) No OK, to co powinien mieć ampli, żeby taka możliwość była? :)
 
O, i dziękuję za info. Idę popatrzeć ile ampli z pre będzie kosztował.

Na szybko możesz sobie zrobić dzielnik napięcia,koszt nie duży a spełnia swoją rolę.
Gdzieś czytałem że jakiś wysoki model Yamahy czy też innej firmy miał w ten sposób zrobione wyjścia pre-uot.
Co się nie robi w tych czasach by uciąć koszty, dodamy potem naklejki w styl 4K,milion watt
a klient i tak kupi.
 
Ostatnia edycja:

phoba

New member
Wracam do tego tematu, bo wczoraj podłączałem coś do ampli i okazuje się, że X2000 POSIADA preout. Widac to na tym zdjęciu (na prawo od sekcji AUDIO IN: http://av-receivers.net/wp-content/uploads/Denon-AVR-X2000-Back-Panel.jpg

Chyba, że to nie jest taki typ preoutu jaki jest potrzebny do podłączenia wzmaka? Jeśli jednak jest to proszę o info doświadczonych użytkowników, tych którzy mają konfigurację ampli+wzmak: jak podłączyć jeden zestaw kolumn, aby grały i w kinie i w stereo?
 

phoba

New member
No widzę :) Czyli, że to nie jest taki typ preoutu jaki jest potrzebny do podłączenia wzmaka? Gniazda są takie same jak na wejściu do wzmaka, a co więcej w instrukcji X2000 jest napisane, że można tam podłączyć wzmak. Dlatego pytam, bo ktoś napisał wcześniej, że X2000 NIE MA preoutu, ja widzę, że jest. Tylko chciałbym wiedzieć, czy to może jakiś inny rodzaj preoutu i czy w związku z tym można wzmaka pod to podłączyć, czy nie? :) A jeśli można to jak powinno wyglądać podłączenie kolumn.

Ktoś napisał, że dopiero X3000 ma preout. A na moją głowę laika preout X3000 niczym się nie rózni, też jest Zone 2 :) Tutaj foto X3000: http://av-receivers.net/wp-content/uploads/Denon-AVR-X3000-Back-Panel1.jpg
 
Ostatnia edycja:

phoba

New member
Hmmmm....ale na obu fotkach jest jak byk X3000. Może moja fotka to wersja US albo japońska? No w każdym razie nie o fotki chodzi tylko o preout. Twoje zdjęcie ma małą rozdzielczość i trochę słabo widać, więc podsumowując - da się podłączyć wzmaka pod preout, który jest w X2000, czy się nie da? A jak się da to jak powinny być podłączone kolumny, żeby grały w kinie i w stereo?
 

woytaski

New member
Bez reklam
Hmmmm....ale na obu fotkach jest jak byk X3000. Może moja fotka to wersja US albo japońska? No w każdym razie nie o fotki chodzi tylko o preout. Twoje zdjęcie ma małą rozdzielczość i trochę słabo widać, więc podsumowując - da się podłączyć wzmaka pod preout, który jest w X2000, czy się nie da? A jak się da to jak powinny być podłączone kolumny, żeby grały w kinie i w stereo?
Tu masz tył X-3000 (co przedstawia zdjęcie z Twojego linka, wie tylko jego twórca;)

Tak jak wyżej napisane, musisz mieć ampli z pre-out (front). W przypadku X-2000 pozostaje Ci jedynie dzielnik (jak napisali przedmówcy) albo przepinanie kabli...
Łączysz to interkonektem 2xRCA - 2xRCA ze wzmacniaczem (wejście main-in), a do wzmaka podpinasz kolumny frontowe.

Wtedy w kinie wzmacniacz robi za końcówkę mocy (odciążając amplituner).
Co do wzmaka. Wypadałoby, żeby posiadał wejście main-in. W przeciwnym razie, w chwili zapomnienia możesz zbierać membrany ze ściany na przeciwko ;)
 

phoba

New member
Dzięki woytaski za szczegółową i wyczerpującą odpowiedź. Oczywiście nie chcę zbierać membran z przeciwległej ściany (swoją drogą ciekawe czy by doleciały - miałyby jakieś 5,5m do pokonania).

Pomijając samego X2000 to odnośnie wzmaka myślałem o Denonie PMA 720AE, a z tego co widzę nie ma on wejścia main-in: http://www.kosmasaudiovideo.gr/uplds/2351_Denon_PMA_720_AE_back_rear.jpg
Czy to oznacza, że nie da się go bezpiecznie podłączyć nawet do X3000 lub wyższego?

PS. Jakby ktoś pytał to nie ja jestem autorem fotki tego dziwnego X3000 ;)
 

woytaski

New member
Bez reklam
Pomijając samego X2000 to odnośnie wzmaka myślałem o Denonie PMA 720AE, a z tego co widzę nie ma on wejścia main-in: http://www.kosmasaudiovideo.gr/uplds/2351_Denon_PMA_720_AE_back_rear.jpg
Czy to oznacza, że nie da się go bezpiecznie podłączyć nawet do X3000 lub wyższego?
Da się. Interkonekt w PMA wpinasz w inne wejście (np. AUX).
Jedyna różnica polega wtedy na tym, iż głośnością musisz sterować zarówno z poziomu wzmaka jak i ampli. (jeśli za mocno odkręcisz poziom głośności we wzmaku słuchając np z CD i zapomnisz, a później zechcesz używać kina - głośniki mogą nie wytrzymać (stąd żarcik o zbieraniu membran ze ściany :)

W wyższych wzmakach dzięki dedykowanemu wejściu main-in masz magiczny guzik power amp direct
Włączony przepuszcza sygnał z amplitunera (wtedy wzmak robi za końcówkę mocy); wyłączony przekazuje sygnał ze źródła przez wzmak na kolumny frontowe.

Więcej możesz poczytać w tym wątku.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Woytaski, chyba chciałeś napisać
czy dźwięk się poprawił w kinie z frontów po podłączeniu wzmaka
Do stereo amplituner kina pozostaje wyłączony ;)
Stereo słuchamy ze wzmaka stereo ;)
Temat został już wyczerpany:
http://www.hdtv.com.pl/forum/stereo/86213-amlituner-av-jako-pre-out.html


Jeszcze raz na szybko zalety takiego rozwiązania:
1) gdy słuchamy muzyki, czyli stereo, używamy tylko wzmacniacza stereo. Dźwięk z niego i tak będzie lepszy od amplitunera kina. Amplituner pozostaje wyłączony.
2) Gdy oglądamy film zarówno wzmacniacz stereo (do którego wpięte są fronty) jak i amplituner kinowy (do którego wpinamy resztę głośników) muszą być włączone.
- nie musimy przepinać kabli
- fronty w filmie grają zazwyczaj lepiej, gdyż napędza je wzmak stereo
- amplituner kinowy zostaje odciążony (wszak dwie największe kolumny powędrowały do wzmaka stereo), co nie pozostaje bez wpływu na pracę reszty końcówek w amplitunerze
- w przypadku połączenia przez Main In nie musimy regulować głośności ani pamiętać o jej poziomie, bawić się w dzielniki sygnału, itp. (jest to moim zdaniem jedyne słuszne rozwiązanie)
 
Ostatnia edycja:
Do góry