alternatywa dla Monitor Audio MR4

stypi

New member
witam,
pokój ok. 16-17 m
muzyka: polski rock lata 80-te, trochę pop-u, muzyka instrumentalna, akustyczna, chilout, smoothjazz, czasem jakieś ACDC, lżejszy metal, ale i poważną mam w kolekcji cd. Ładniejsza część naszych domowych słuchaczy :psłucha grunge, punk, muzyki filmowej, także bym powiedział różnorodnie jest u nas :p. Kino - wiadomo hehe
odtwarzać będę na Panasie DMP BDT500, ampli już w zasadzie wybrany yamaha rxv-673. Przymierzam się do odsłuchu Monitor Audio MR4 z tym 673. Macie jakieś doświadczenia w takim zestawieniu?
Wybór kolumn z uwagi na pozytywne opinie, gabaryty jakie mi pasują i możliwość ustawienia prawie przy samej ścianie. Obawiam się jedynie, że yamahy są ostrzejsze w brzmieniu i z tymi MR4 może być za bardzo SSSycząco i na dłuższą metę męcząco. Proszę nie pisać o MR6 bo nie ten budżet i za duże jak dla mnie. Rozważam również tonsilowskie Fiesty ale nijak nie mogę znaleść możliwości odsłuchu (no i fiesty nie chodzą w bi-amp). Jak na razie zakupić chcę fronty, reszta (centr + sat) będą ze starego kompletu eltax, docelowo oczywiście zestaw 5.0 lub 5.1
jako porównanie do yamahy chcę odsłuchać denon 1713 z tymi samymi kolumnami
 

JanekM

New member
Słuchałem MR4 z yamahą 473 (czyli oczko niższy model niż Twój typ) i porównywałem z denonem 1713, na którym stanęło w moim przypadku.
Denon gra jakby nieco cieplej, ale powiem Ci, że te różnice nie są jakieś kolosalne i bardzo słyszalne.
Ostatecznie wybrałem jednak roth oli 30, które w stosunku do MR4 mają nieco bardziej uwypuklone skraje pasma, co w zestawieniu z denonem dobrze się uzupełnia.
Jeśłi chodzi o powierzchnię pokoju, to wg mnie MR4 wystarczą w zupełności. Ja mam ok. 19 m otwarte na 6 m przedpokoju i te oli30 (gabarytowo i mocowo odpowiednik MR4) bardzo dobrze się sprawdzają.
 

FFooXX5

Klub HDTV.com.pl
VIP
jak jest więcej kasy do przeznaczenia to bym inwestował już w MR6 i Olii40, no ale i do tego amp by musiał być z modeli wyżej
 

FFooXX5

Klub HDTV.com.pl
VIP
stypi yamaha gra w miarę ostrawo a MA są ciepłymi kolumnami, i wychodzi elegancka równowaga. Mnie nic nie męczy w słuchaniu Yamahy w połączeniu z MA :p
 

stypi

New member
Słuchałem MR4 z yamahą 473 (czyli oczko niższy model niż Twój typ) i porównywałem z denonem 1713, na którym stanęło w moim przypadku.
Denon gra jakby nieco cieplej, ale powiem Ci, że te różnice nie są jakieś kolosalne i bardzo słyszalne.
Ostatecznie wybrałem jednak roth oli 30, które w stosunku do MR4 mają nieco bardziej uwypuklone skraje pasma, co w zestawieniu z denonem dobrze się uzupełnia.
Jeśłi chodzi o powierzchnię pokoju, to wg mnie MR4 wystarczą w zupełności. Ja mam ok. 19 m otwarte na 6 m przedpokoju i te oli30 (gabarytowo i mocowo odpowiednik MR4) bardzo dobrze się sprawdzają.

673 to dwa oczka wyżej :roll: Janek, ja nie mam aneksu tylko na korytarz i kuchnię permanentnie otwarte drzwi ale już nie przesadzam.... Rothy mają niestety tylny bassreflex a ja muszę kolumny dostawić jak najbliżej ściany. Co do tego denona to właśnie tak sobie wykombinowałem, żeby i jego przesłuchać bo może to brzmieć ciekawie. Rozumiem, że wybrałeś 1713 i roth Oli 30?

FFooXX5, wyższych modeli nie będzie :roll: koniec kropka. Dzięki, że napisałeś, że dla ciebie ciekawie współgra ostrość yamahy z łagodnością MA - to ważne info.

Paweł, można wywnioskować po moich wstępnie wytypowanych modelach do odsłuchu ;-) większego budżetu nie będzie.
 

FFooXX5

Klub HDTV.com.pl
VIP
tak jak już pisałem MR mają tylni i przedni basreflex. Do kompletu dają gąbki zaślepiające. zatykasz wtedy tył i nie tracisz nic na jakości basu, wiem bo sam tak mam zrobione :). MR są łatwe do ustawienia, dobrze sobie radzą w różnych warunkach, co tez jest ważne jeśli ktoś ma ciężkie warunki :p
 

stypi

New member
ja to mam bardzo dobre warunki :D ale jedna kolumna wciśnięta jest między biurko a ścianę i tak to już jest.... w tylną dziurę zawsze mogę coś wsadzić :mrgreen:nie wybierałem właśnie MR6 m.in. dlatego, że mają szerokość 20 i głębokość 30 a MR4 18,5 i 25,5 odpowiednio. Niby niewiele, ale dla mnie ma znaczenie. No i za różnicę w cenie sobie dokupię centralny :D
 

gonzo2000

New member
stypi@ Tak jak koledzy , yamaha jest ostrzejsza ,ale dobrze ją ociepli MA MR co do modeli moim zdaniem MR 4 wystarczą , oli roth bardziej soczyste brzmienie , większa dynamika i miękki bas , niestety przy tylnym br trzeba się liczyć z odsunięciem około 40-50cm z tyłu i z boku , wydaje mi się że w serii MR ( starszej niż BX ) ,będziesz miał więcej basu , seria droższa BX gra bardziej środkiem .Generalnie niższy model z serii 4 powinien poradzić sobie z MR4 ( wiadomo że im wyższy model tym lepiej ale ), jeżeli budżet jest napięty to pozostaje niższy model ,owocnych odsłuchów .
 
Ostatnia edycja:

stypi

New member
gonzo2000, właśnie dlatego, że rothy trzeba odsunąć, zrezygnowałem. Co do modelu 4, jeśli masz na myśli yamahę 473 to jak pisałem wyżej skłaniam się jednak ku 673:)
 

gonzo2000

New member
673 to już inna klasa niż serii 4xx , spokojnie wysteruje i zapas mocy będzie ale faktycznie w tej cenie jak poszukasz najdziesz model 771 , myślę że musisz posłuchać i swoją percepcją kierując się dokonać wyboru , pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:

stypi

New member
rozważałem i 771 ale chyba jednak 673... wątpię by różnica była dla mnie słyszalna (znam swoje uszy:confused:) ale jeśli tylko będzie okazja odsłuchać to to uczynię.
i tak to ma grać z MA MR4 - takie jest założenie podstawowe
w skrócie różnice:
1. ART Wedge - 673 ma jedną nóżkę więcej, która podobno ma powodować większą stabilność i niwelować drgania... a co za tym idzie - lepszy dźwięk - ile w tym ściemy yamahy, nie wiem
2. Regulacja wideo 673- chodzi chyba o skalowanie? - będę to miał w BR
3. 673 ma 4K Pass-through - może się kiedyś przyda
4.w 771 są: wejście phono - czy to do gramofonu? i wejście wielokanałowe - co mogę pod to podłączyć bo nie wiem?
5. 673 ma airplay i tryb eco, 771 - nie
6. Jaka jest różnica w pre-out? w 673 jest SW (?) w 771 7.2, chodzi o subwoofer? wzmaka dodatkowego nie przewiduję

miało być o kolumnach... heh
 
Ostatnia edycja:

FFooXX5

Klub HDTV.com.pl
VIP
co do tych drgań, to trochę śmieszne, bo to jest taki klocek że ciężko go ruszyć, i co tam ma drgać, nawet nie posiada aktywnego chłodzenia, nawet dźwięku nie wydaje, stoi jak martwy kamień hehe :)
 

stypi

New member
rozważałem myślałem bo przecież nie można odsłuchiwać niezliczonej ilości głośników i jakiegoś wyboru trzeba dokonać. Do rozważania dalszego pozostawiam:
1.MA MR4 + MR1 + centralny
2. MA MR6 + MR2 + centralny
3. KEF C5 + suby +centralny
rozważałem również Elac 57.2 i już się prawie na odsłuch umówiłem ale niestety lekko przydrogie i jeden mankament eliminujący, na centralny mam za mało miejsca a to dość głęboki głośnik. Były i missiony brane pod uwagę i yamahy ale to ponad 30 cm głębokości, zdecydowanie za dużo...Jak już mówiłem na wstępie ogranicza mnie miejsce i gabaryty muszą być raczej z tych mniejszych.
ciągle się waham czy mr4 wystarczy bez suba do moich 16-17 m a czy mr6 to nie będą zbyt duże lochy, dodam, że teraz oglądam filmy na zestawie 5.0 bez suba i jakoś idzie, nie ma może szału ale w sumie za koszt 1,5k jestem w stanie z wymiatania kocich kłaków po podłodze zrezygnować
 
Ostatnia edycja:

unsecik

New member
Też takie miałem typy ale po analizie i głębszemu zastanowieniu się i rozmowach ze znajomymi wybór padł na 771. 4K i tak nie wykorzystasz prędko, zanim standard zastąpi HD minie kilka dobrych lat. Wszyscy Ci, z którymi rozmawiałem twierdzą ze jakość wykonania bebechów względem 6 i 7 serii jest lepsza i 7 zrobiona jest na lepszych komponentach.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:
Do góry