A może HTPC??

Jaki sprzęt do telewizora?


  • Total voters
    0

makthedon

New member
Mam htpc od jakiegoś czasu i tylko modernizuje go jesli trzeba gdyż używam go również do gier. Nie wyobrażam sobie mojego kina domowego bez htpc.
 

dominlesne

New member
Witam , dołożę coś do tematu , jako że pojawiło jakieś wspomnienie o Intel NUC , nawet najtańszy z NUC czyli na celeronie 847 1,1ghz dual core ( cena ok 500zł), bez problemu radzi sobie z filmami FHD , posiada wyjście HDMI 1.4a , trzeba do kitu dołożyć 2gb ram (70zł), ssd 24gb ( 100zł) , odbiornik IR-USB i mamy maszynkę która wymiata , bez problemu lecą po sieci filmy nawet z bitrate 90mbitów , droższy NUC z nowej serii na i3 , ma już wbudowany odbiornik IR , działa na nowej wersji XBMC , od włączenia do pokazania się interfejsu mija ok 10s . Opóźnienie po kliknięciu w "play" do momentu odtworzenia strumienia po sieci max 2-4s , w zależności od wielkości pliku .

Te 90 Mb/s to masz na myśli 3D? Sprawdzałeś może jak wygląda obciążenie procesora?
 

felis

New member
Witam
Chciałbym zbudować pasywnie chłodzony i w miarę energooszczędny HTPC sterowany pilotem, ale nie wiem czy to w ogóle możliwe. Proszę o pomoc w doborze systemu operacyjnego oraz podzespołów.
Wymagania:
1. Płyta główna mini-ITX ze zintegrowanym procesorem, wifi, hdmi w standardzie 1.4, lan 1 Gb oraz 2 x USB 3.0 i minimum 2 x sata III
2. Zasilacz chyba zewnętrzny w każdym razie też pasywnie chłodzony.
3. Dysk raczej już wybrałem WD 3,5" RED 3TB.
4. Pilot z którego będę mógł wyłączyć system lub uśpić, a potem obudzić.
5. Możliwie mała obudowa.
6. RAM chyba 4GB wystarczy?
7. napęd blu-ray ale w przyszłości (teraz jako opcja)
Całość ma spełniać dwie role.
1. Przez hdmi odtwarzać na TV obraz i dźwięk (wszystko co istnieje wmv v.1/2/3, m2ts, divx, xvid, mp4. mov, mkv, obrazy blu-ray) oczywiście full HD, 3D nie koniecznie. To wszystko obsługiwane pilotem czyli jakiś Player gdzie będę mógł przeglądać zasoby, odtwarzać, przewijać, przeskakiwać do następnych.
2. Przez sieć (lan i wi-fi) pełnić rolę serwera DLNA UPnP dla odtwarzacza audio i drugiego TV.
Cena najtaniej jak się da, ale nie kosztem wydajności niezbędnej do tego co napisałem i pasywnego chłodzenia.
Do tego system chyba XBMC bo darmowy, ale jak coś przemawia szczególnie za windows wersja chyba 8.1 to poświęcę kasę.
Czy takie coś da się w ogóle zbudować?
Dziękuję za sugestie z konkretnymi modelami urządzeń takich dostępnych na polskim rynku.
Pozdrawiam
 

oktonot

New member
Witam
Chciałbym zbudować pasywnie chłodzony i w miarę energooszczędny HTPC sterowany pilotem, ale nie wiem czy to w ogóle możliwe. Proszę o pomoc w doborze systemu operacyjnego oraz podzespołów.
Wymagania:
1. Płyta główna mini-ITX ze zintegrowanym procesorem, wifi, hdmi w standardzie 1.4, lan 1 Gb oraz 2 x USB 3.0 i minimum 2 x sata III
2. Zasilacz chyba zewnętrzny w każdym razie też pasywnie chłodzony.
3. Dysk raczej już wybrałem WD 3,5" RED 3TB.
4. Pilot z którego będę mógł wyłączyć system lub uśpić, a potem obudzić.
5. Możliwie mała obudowa.
6. RAM chyba 4GB wystarczy?
7. napęd blu-ray ale w przyszłości (teraz jako opcja)
Całość ma spełniać dwie role.
1. Przez hdmi odtwarzać na TV obraz i dźwięk (wszystko co istnieje wmv v.1/2/3, m2ts, divx, xvid, mp4. mov, mkv, obrazy blu-ray) oczywiście full HD, 3D nie koniecznie. To wszystko obsługiwane pilotem czyli jakiś Player gdzie będę mógł przeglądać zasoby, odtwarzać, przewijać, przeskakiwać do następnych.
2. Przez sieć (lan i wi-fi) pełnić rolę serwera DLNA UPnP dla odtwarzacza audio i drugiego TV.
Cena najtaniej jak się da, ale nie kosztem wydajności niezbędnej do tego co napisałem i pasywnego chłodzenia.
Do tego system chyba XBMC bo darmowy, ale jak coś przemawia szczególnie za windows wersja chyba 8.1 to poświęcę kasę.
Czy takie coś da się w ogóle zbudować?
Dziękuję za sugestie z konkretnymi modelami urządzeń takich dostępnych na polskim rynku.
Pozdrawiam
Też kiedyś myślałem zrobić coś podobnego, z pasywnym chłodzeniem jest to dobry wybór dysku, postawił bym to na Linuksie, jeśli chodzi o serwer DLNA polecam Twonky, licencja kosztuje ale warto. Ale po przemyśleniu stwierdziłem że dysk u mnie musi być widoczny non-stop, żadna frajda chodzić z pokoju do pokoju by odpalić urządzenie i czekać jak się system załaduje, a potem pamiętać go wyłączać, dlatego wybrałem rozwiązanie z oddzielnym serwerem, które podczas pracy pobiera 18W.
Z mojego punktu widzenia lepiej mieć odtwarzacz połączony w sieci z serwerem niż wszystko w jednym.
 

felis

New member
żadna frajda chodzić z pokoju do pokoju by odpalić urządzenie i czekać jak się system załaduje, a potem pamiętać go wyłączać, dlatego wybrałem rozwiązanie z oddzielnym serwerem, które podczas pracy pobiera 18W.
Ja też cały czas się waham, ale jeśli postawie wyłącznie serwer NAS, to będę musiał dokupić oddzielny odtwarzacz sieciowy. A jak czytam o urządzeniach tego typu to widzę, że mam do wyboru te niedopracowane i te bardzo niedopracowane. Mają kłopoty z odtwarzaniem różnych formatów, problemy ze stabilnością. Patrzę na to tak. Jak mi PC z Windows nie chce czegoś wyświetlić, to szukam nowych kodeków i za 5 minut mam problem z głowy. Tyle, że PC hałasuje, nie ma pilota i żre dużo prądu. Dlatego kombinuje z HTPC. Rano bym go odpalał, w razie potrzeby usypiał pilotem, może miałby w biosie opcje budzenia przez sieć. A na noc wyłączał.
Tylko czy da się taki HTPC w ogóle zbudować.
 

dominlesne

New member
Da się, ale wyjdzie drogo. Cena specjalnej pasywnej obudowy (np. Streacom) to prawie połowa całego kosztu. Można wsadzić też gotowca (płyta, procesor, radiator lub samemu składać) w zwykłą puszkę ITX ze słabym zasilaczem np:
FI-01B-U3 (Flyer Serie / Mini ITX Tower / miniITX)
albo coś pokroju NUC + zewnętrzny dysk i blu ray, ale to 3 graty z oddzielnym zasilaniem.
 

felis

New member
Da się, ale wyjdzie drogo. Cena specjalnej pasywnej obudowy (np. Streacom) to prawie połowa całego kosztu. Można wsadzić też gotowca (płyta, procesor, radiator lub samemu składać) w zwykłą puszkę ITX ze słabym zasilaczem np:
FI-01B-U3 (Flyer Serie / Mini ITX Tower / miniITX)
Raczej chodziło mi o coś takiego:
ASUS AT5IONT-I Deluxe - ION Nowej Generacji pasywnie - Twój Vortal Technologiczny - FrazPC.pl
Widzę, że tu zasilacz jest zewnętrzny a płyta ma wejście zasilania jak przy laptoipie. Reszta pasywna. To chyba można wsadzić w prostą i tanią obudowę. Tyle, że ta płyta nie jest już w ofercie asusa, a nowe mają zwykłe zasilanie i nie wiem jak to połączyć z zasilaczem laptopa.
Do tego jaki pilot. bo kupię płytę wgram system, a potem klops. Pilot ma działać jak napisałem.
Szukam kogoś kto ma praktykę by poradził konkretne komponenty dziadziejące jak napisałem.
Nie chcę wydać ok. 1500zł czy więcej i mieć funkcjonalność przeciętnego odtwarzacza sieciowego za 700zł.
albo coś pokroju NUC + zewnętrzny dysk i blu ray, ale to 3 graty z oddzielnym zasilaniem.
Nic zewnętrznego mnie nie interesuje. W takim układzie kupiłbym Raspberry Pi za 300zł i nie męczył się z budową HTPC.
 
Ostatnia edycja:

homeend

New member
W takim układzie kupiłbym Raspberry Pi za 300zł i nie męczył się z budową HTPC.

Mam Pi, do odtwarzania filmów się nie nadaje, dużo rzeczy nie działa, poza tym Xbmc chodzi dość wolno. Odtwarzanie muzyki też średnio. Pi nadaje się tylko jako nas dla nie wymagających, bo wydajność też kiepska.

Wysłane z mojego Nexus 7 przy użyciu Tapatalka
 

felis

New member
Witam
Mam Pi, do odtwarzania filmów się nie nadaje, dużo rzeczy nie działa, poza tym Xbmc chodzi dość wolno.
Dzięki za info. W takim razie Pi też odpada. Chyba będę musiał kupić jakiegoś Mede8era MED800x3D czy innego bubla w tym rodzaju bo widzę, że sensownego czyli cichego i sterowanego pilotem HTPC nie da się zbudować.
Że też nikt nie potrafi skonstruować odtwarzacza czytającego wszystkie formaty wideo a w razie potrzeby aktualizującego kodeki by potrafił to robić.
Pozdrawiam
 

oktonot

New member
Że też nikt nie potrafi skonstruować odtwarzacza czytającego wszystkie formaty wideo a w razie potrzeby aktualizującego kodeki by potrafił to robić.
Pozdrawiam
Nie do końca rozumiem, mam player z którym nie mam żadnych problemów z odczytem jakichkolwiek mediów, w końcu nie raz na tydzień powstają systemy kodujące co potrzebna była by jakaś aktualizacja kodeków, nie to żebym bronił playery ale wydaje mi się że właśnie z tego słyną że potrafią wszystko odtwarzać, szkoda że tylko na tym kończy się ich cały urok, jeżeli najbardziej zależy Ci na maksymalnym odczycie wszystkich typów plików, z pewnością zakup playera będzie dobrym rozwiązaniem, a jak zależy Ci na odczycie przy większej liczbie odbiorników zgodnym z DLNA niemal wszystkich popularnych plików avi, MKV i wiele innych (nie obrazów iso) bezpośrednio na Twoim TV, to zakup serwera NAS będzie tańszy i bezkonkurencyjny, zależy na czym komu najbardziej zależy, co do budowy HTPC to brak mi wiedzy w tym temacie, no i jednak wysokie koszta.
 

majkeljot

New member
Nie do końca rozumiem, mam player z którym nie mam żadnych problemów z odczytem jakichkolwiek mediów
Po prostu nie trafiłeś jeszcze na te których Twój grajek nie odtworzy. Nawet na tym forum są znane testy (i to już dość stare) które wykazują niedostatki "playerów".
http://www.hdtv.com.pl/forum/sprzet/69817-ranking-playerow-wg-obslugiwanych-formatow.html
co do budowy HTPC to brak mi wiedzy w tym temacie, no i jednak wysokie koszta.
Jak ktoś chce HTPC, który ma również być konsolą do gier, to i owszem, ale czysty HTPC spełniający maksymalne wymagania, to koszty mniejsze od kosztów dobrych "playerów", a możliwości duzo większe.
 

Sebaa_

New member
Hello,

też ostatnio sporo szukam na temat HTPC. Wyszło mi na to, że jedyny player jaki mogę kupić to Diuna i nie wiem, czy za taką kwotę nie lepiej zrobić sobie HTPC samemu. Co do pilota, to widziałem że jest aplikacja na telefon do odtwarzacza programowego AllPlayer. Nie wiem, ale pewnie nie działa jako włącz/wyłącz cały sprzęt. Są też jakieś piloty na znanym portalu aukcyjnym z odbiornikami na USB, ale trochę zajeżdżą badziewiem. No i jeszcze kwestia kodeków, która jest trochę nie teges... Mam dwa systemy, na jednym do oglądania używam SubEdita, a na drugim AllPlayer, bo ten pierwszy pod Win7 nie chce działać. I z filmami dzieją się cuda, to napisy nie synchronizują, to na jednym nie mam obrazu, a dźwięk jest, za to ten sam film na drugim oglądam, ale dźwięk szarpie. I tak w kółko i póki co nie chce mi się tego ogarniać. Więc jakbym zbudował HTPC i takie cyrki to tylko pod walec wrzucić ;) A to by była za droga zabawa ;)

Pozdrawiam
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Jak ktoś chce HTPC, który ma również być konsolą do gier, to i owszem, ale czysty HTPC spełniający maksymalne wymagania, to koszty mniejsze od kosztów dobrych "playerów", a możliwości duzo większe.

Zatem podaj wg.Twoich wyliczen ile (bez obudowy) czysty, spelniajacy wszystkie maksymalne wymagania HTPC Tobie wychodzi?
 

majkeljot

New member
Zatem podaj wg.Twoich wyliczen ile (bez obudowy) czysty, spelniajacy wszystkie maksymalne wymagania HTPC Tobie wychodzi?

Maksymalnie do 600zł

No i jeszcze kwestia kodeków, która jest trochę nie teges... Mam dwa systemy, na jednym do oglądania używam SubEdita, a na drugim AllPlayer, bo ten pierwszy pod Win7 nie chce działać. I z filmami dzieją się cuda, to napisy nie synchronizują, to na jednym nie mam obrazu, a dźwięk jest, za to ten sam film na drugim oglądam, ale dźwięk szarpie. I tak w kółko i póki co nie chce mi się tego ogarniać. Więc jakbym zbudował HTPC i takie cyrki to tylko pod walec wrzucić :wink: A to by była za droga zabawa :wink:

Jak HTPC to XBMC. Jeśli obstajesz przy oknach, to chyba lepsze VLC lub MPC-HC.
 
Ostatnia edycja:

Kirek50

Moderator
Bez reklam
Po prostu nie trafiłeś jeszcze na te których Twój grajek nie odtworzy

Z czystej ciekawości; czy mógłbyś bez szukania na siłę podać ewentualnie jakieś kodeki, przy pomocy których zakodowane są popularne i dostępne w sieci pliki multimedialne, których "grajek" zbudowany np. w oparciu o SoC Realteka RTD 1186 nie odtworzy? Mówię o popularnych playerach ze średniej półki, typu Xtreamer SW3, HiMedia HD9xx, Egreat R6S itp.
 

felis

New member
Z czystej ciekawości; czy mógłbyś bez szukania na siłę podać ewentualnie jakieś kodeki, przy pomocy których zakodowane są popularne i dostępne w sieci pliki multimedialne, których "grajek" zbudowany np. w oparciu o SoC Realteka RTD 1186 nie odtworzy?
Np. Mede8er nie radzi sobie z prostym Divx. A co reszty to mam TV samsunga, TV toshiby, miniwieże Yamahy (taką z blu-ray) i zasoby filmów starych, nowych, bajek dla dzieci itd.
Każde z tych urządzeń odtwarza większość plików, ale nie wszystkie. A nic mnie tak nie wkurza, jak komunikat typu "nie znany format pliku". Na komputerze już nie pamiętam kiedy trafiłem na taki komunikat, tyle że około raz na kwartał wgrywam nowy kodek pack.
Nie wierzę w odtwarzacze wszystkogrające. Do tego dochodzą inne problemy. A to jakieś zwisy, stabilność, a to bodaj do Egreata trzeba szukać jakiś czeskich softów. Fora kipią od problemów z odtwarzaczami. Nie wspomnę już o dodatkowych funkcjach tych playerów typu chociażby przeglądarka internetowa z flashem. Tu dopiero zaczynają się problemy.
Dlatego HTPC pewnie byłby wyjściem tylko jak widać trudno dobrać komponenty (tym bardziej pasywne i energooszczędne), a nie stać mnie na eksperymenty typu: jak ta płyta główna nie sprawdza się to wymienię na inną.
Pozdrawiam
 

speedo

New member
Witam
ja myślę nad czymś takim:
obudowa: Fractal Design Node 605
pł.gł.: Gigabyte GA H87N WIFI
procesor: I3 4130, lub 4130T BOX
ram: Crucial Ballistix 4GB
ssd: Kingston v300 120GB
hdd: WD 1TB Green
blu-ray: Samsung SN-506BB/BEBE
zasilacz: Be Quiet! l8 430W CM
system : win7 64

nad pilotem jeszcze się zastanawiam

może macie jakieś sugestie, coś zmienić ?:?::?:
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Zatem podaj wg.Twoich wyliczen ile (bez obudowy) czysty, spelniajacy wszystkie maksymalne wymagania HTPC Tobie wychodzi?

Maksymalnie do 600zł

Wrzuć listę poszczególnych komponentów, coś np. pod obudowę Luxa2
Lub cokolwiek np. z tych:
http://www.hdtv.com.pl/forum/inne/4671-nasze-zestawy-362.html#2532

Czekam na listę komponentów (do 600zl) które spełniają wszystkie maksymalne wymagania HTPC.
 
Do góry