65OLED806 i problemy - głównie z dzwiękiem

Grucha23

Member
Zacznę może od tego że jest to najgorszy tv jaki miałem a kilka było...
Największym problemem jest płynność obrazu przy ruchu kamery... ogolne klatkowanie i pikseloza - nigdy czegoś takiego nie widzialem na poprzedniej plazmie Pansanica ani na tanim LED który mam w sypialni.
Próbowałem różnych ustawień upłynniaczy obrazu, włącznie z całkowitym ich wyłączeniem ale nic nie pomaga. Najgorzej to wygląda w sporcie i programach przyrodniczych gdzie kamera obraca się i obraz jest w ciąglym ruchu.... Pogodziłem się że nic z tym nie zrobię.
Za to nie mogę się pogodzić z ciągłym problemem z dzwiękiem przez amplituner. Filmy często oglądam na kodi, dzwięk jest puszczony przez hdmi na ampli. Często następują regularne przerwy w przesyłanym dwięku tj 2 sekundy jest dzwiek, 2 sekundy nie ma i tak w kółko. Pomaga wyłączenie filmu i włączenie. POmaga zwykle do następnej pausy filmu, gdy damy znów 'play' to znów pojawi się problem z dzwiekiem.... Myslalem że to problem z kodi, ale było już kilka akualizacji programu i nic sie nie zmieniło. Było też kilka akutalizacji softu Philipsa i też się nic nie zmienia. Jeden wielki bug.
Z dzwiękiem jest też inna heca... po włączeniu tv, po kilku sekundach odpala mi tuner sat (przez CEC) , równolegle wlacza się też ampli i teoretycznie dzwiek powinien być od razu (tak było na poprzednim tv) ale pojawia się dopiero gdzieś po okolo 15-20 sekundach. Przez te 20 sekund nie mogę też zmieniać kanałów na tunerze - tv jest jakby nieczuły na pilot (WTF).
Czy też macie podobne problemy z dzwiekiem i sterowaniem przez CEC ?
 

conqest

Well-known member
Bez reklam
Jestem w pracy i nie powiem Ci z pamięci tak dokładnie ale w menu masz ustawienia HDMI - wejdź w nie i tam będziesz miał do wyboru 4 HDMI. Sprawdź ten pod który masz wpięty ampli i jeżeli będzie inaczej to ustaw na standardowy i zobacz czy pomogło...
 

Grucha23

Member
Niestety nie znajduje w ustawieniach tv opcji dotyczących ustawien wyjsc hdmi - jedyne co znalazlem to zmiana nazwy wejscia i ustawienia dotyczaće ARC ale nie widzę powiązania z problemem. Jeśli uda ci się to znaleźć po pracy to będę wdzięczny za nakierowanie.
 

Guzioo_PL

Member
Bez reklam
Niestety nie znajduje w ustawieniach tv opcji dotyczących ustawien wyjsc hdmi - jedyne co znalazlem to zmiana nazwy wejscia i ustawienia dotyczaće ARC ale nie widzę powiązania z problemem. Jeśli uda ci się to znaleźć po pracy to będę wdzięczny za nakierowanie.
Cześć,
1.Przełącz źródło na amplituner
2. MENU - Częste ustawienia - Wszystkie ustawienia - Ustawienia ogólne - HDMI Ultra HD
 

Grucha23

Member
co do pkt 2 zmieniłem hdmi na standard ale nie wpłynęlo to na pozbycie sie żadnego z problemu, dzwiek ciągle przerywa w kodi. Po uruchomieniu tv dzwiek pojawia się z tunera sat po okolo 20 sekundach opoznienia.
Co do pkt 1 to ja mam podlaczony telewizor tak : TV --> Ampli ---> Tuner SAT (wszystko po hdmi) . Ale w podgladzie ustawien telewizor i tak widzi na tym wejsciu hdmi "tuner sat".
Jak mogę zmienić źródło na amlituner ?
 

conqest

Well-known member
Bez reklam
A podłącz je osobno tj. dekoder pod tv i ampli pod tv a nie szeregowo jak teraz... Teraz masz podpięte w ten sposób że obowiązkowo dźwięk musi iść przez ampli a jak podłączysz osobno to sprawdzisz czy dźwięk pojawi się na tv normalnie czy też z opóźnieniem... Problemem w tym przypadku nie koniecznie jest musi być TV, ale żeby to stwierdzić musisz zacząć coś wykluczać. Kolejna sprawa to czy jak odpalisz w kodi film ale bez ampli to też dźwięk się tnie?
Koledze Guzioo_PL chodziło o to w pkt 1 że aby móc zmienić ustawienia danego HDMI musisz mieć odpalone urządzenie podłączone pod to wejście. Gdybyś włączył sam tv wtedy to HDMI będzie nieaktywne i nie da się tam nic zmienić.
 

Grucha23

Member
A podłącz je osobno tj. dekoder pod tv i ampli pod tv a nie szeregowo jak teraz... Teraz masz podpięte w ten sposób że obowiązkowo dźwięk musi iść przez ampli a jak podłączysz osobno to sprawdzisz czy dźwięk pojawi się na tv normalnie czy też z opóźnieniem...
Po zmianie na podłączenie równolegle (mimo że w instrukcji zalecają podłączenie szeregowe) jeden problem jest rozwiązany. Puszczając filmy w kodi dzwięk już nie przerywa, sprawdzałem kilka plików gdzie problem byl praktycznie zawsze i jest ok. Nawet sekwencja ktora zawsze powodowała czkawkę -czyli pauza i play nie powodują przerywania.

Za to ciągle jest opoznienie na pilota z tunera SAT. Tj właczam pilotem tv, uruchamia się ampli i tuner rownoczesnie, pojawia się dzwięk po 5 sekundach, ale tuner na pilota zaczyna reagować dopiero po 20tu sekundach. To jest jakiś problem z CEC w TV, skoro już sygnal nie idzie przez ampli. Czy ktoś ma jeszcze taki problem na forum ?
Kolejna sprawa to czy jak odpalisz w kodi film ale bez ampli to też dźwięk się tnie?
Nie, jak aktywne byly glosniki tv to nic nie cieło więc wiadomo było że to coś z sygnalem z ampli.
 

conqest

Well-known member
Bez reklam
Odłącz ampli całkowicie, podłącz sam dekoder i sprawdź no chyba że już tak robiłeś ale nie pisałeś o tym tak samo jak o tym że bez ampli kodi działało prawidłowo... Kolejna sprawa to jaki masz dekoder sat??
 

Grucha23

Member
Odłączyłem ampli, nie ma to wpływu na ten problem, wystepuje problem komunikacji tv z tunerem sat mimo że obraz jest od razu, ale polecenia CEC z pilota zaczynają dochodzić z 20 sekundowym opoznieniem. Nie jest to wina tunera bo wczesniej mialem 10letnią plazme połączoną z tym tunerem i dzwiek i sterowanie było w ciagu 2 sekund od włączenia. Tuner to VU+ na enigmie ale to nie ma większego znaczenia.
 

conqest

Well-known member
Bez reklam
Wszystko ma znaczenie... Czasami znaczenie ma jakieś ustawienie które na pierwszy rzut oka kompletnie nie powinno mieć wpływu na coś... To co bylo istawione pod starym tv o działało nie ma znaczenia, teraz masz inny tv z duzo bardziej zaawansowanym softem i bardzo prawdopodobne że gdzieś coś musisz zmienic jeszcze aby było ok. Jak masz ustawione hdmi w tv pod którym masz wpięty tuner? Pod które hdmi? Ja na Teoim miejscu odłączył bym ampli i kombinował z samym dekoderem aż do skutku. Jak widzisz nie zawsze to co posze w instrukcji ma zastosowanie i dziala...
 

Grucha23

Member
Więc tak, spedziłem kolejną godzinę na grzebaniu w ustawieniach i dalej kompletnie nie wiem jak ten tv wspólpracuje z urządzeniami zewn po hdmi.
Miałem tuner sat na hdmi2 a ampli na hdmi1. Zamieniłem je miejscami. PO zamianie wprawdzie dzwięk i obraz był ale tylko przez 5 sekund, potem tv sam przełączał się na hdmi2 (czyli ampli) - obraz znikał i dzwiek też - po prostu przestawał korzystac z hdmi1 gdzie miał zrodło syngału (tuner sat) - nie znalazłem w tv opcji do ustawiania domyslenego zrodla sygnalu. Pewnie dlatego producent zaleca szeregowe podlaczanie zestawu audio i odbiornika sat.
Dało się ręcznie przełączyć na zrodło hdmi1 czyli tuner i wtedy pojawiał się obraz i dzwięk ale niestety w ogole nie działał pilot jesli chodzi o sterowanie tunerem (zakładam że on ciągle myslał że tuner jest na hdmi2).
Generalnie trudno mi sobie wyobrazić jak można bardziej skopać soft jeśli chodzi o konfigurację wejść zewn.
Czy w ogole można zmieniać kolejność wejść hdmi na liście w "sources" ? Bo w tej chwili ( i zawsze tak było, mam hdmi2 nad hdmi 1) i nie wiem jak to przestawić.
1680680512296.png

Możliwe że dlatego że hdmi2 jest wyżej to tv traktuje je jako główne żródło sygnału.
Czy w tv jest jakaś osobna opcja gdzie konfiguruje się CEC albo przynajmniej włacza/wyłącza? Nie potrafie znaleźć.

Zamieniłem teraz fizycznie na pierwotne podłączenie hdmi2 z hdmi1 i po wlaczeniu tv z pilota jest obraz i dzwiek i sterowanie pilotem (ale po okolo 20sekundach, może nawet 25).
 

conqest

Well-known member
Bez reklam
Robisz wszystko bardzo chaotycznie... Jeżeli przepinasz wejścia HDMI to tv głupieje. Zrestartuj wtedy tv(masz taką opcje w tv) albo odłącz z prądu na kilka minut i podłącz, wtedy tv odpali się i rozpozna sprzęt. Jezeli robisz przepinania na włączonym odbiorniku albo na wyłączonym ale tylko z pilota nie zawsze to zaskoczy poprawnie i tak będzie na wiekszosci sprzętów jak nie na każdym. Soft w philipsie akurat nie jest jakoś bardzo skopany (poczytaj o TCL). Ja rozumiem że jesteś zły na tv itd ale zalecam więcej spokoju i ciepliwości. To naprawdę da się skonfigurować. Sprawdź w tv też opcje easylink... Podłącz dekoder pod hdmi3, odłącz ampli i zrób restart tv...
 

Grucha23

Member
Oczywiście po każdej zamianie wejsc restartowałem system tv (android --->restartuj). Ale generalnie jest odwrotnie niż piszesz - jak przepinałem wejscia na tv przy wylączonym to po włączeniu było gorzej , zwykle nie widział że ma przelaczyc dzwiek na inne hdmi - lepiej je przepinać na włączonym, wtedy rozpoznawal od razu zmianę i przelaczał audio na odpowiednie wyjscie. Nie zmienia to faktu że po zamianie miejscami kabli w hdmi TV przelacza sie finalnie na hdmi2 i brak obrazu i dzwieku bo tuner jest na hdmi 1. Żadne restarty nie pomagają. Dlatego uważam że jeśli nie można ręcznie mu wskazać domyslnego źródła sygnalu a sam tego nie rozpoznaje to soft jest maksymalnie spartaczony.
Akurat mam taniego LCD od TCL w sypialni i tam mam podobny tuner i nigdy nie doświadczyłem takich rzeczy. Jedyną wadą TCL jest to że traci mu się WIFI ale dzieje się to na tyle rzadko (raz na kilka tygodni) że jakoś to nie przeszkadza.
Tak mi jeszcze przyszło do głowy że może na etapie wstępnej konfiguracji tv wskazuje sie domyslne wejscie hdmi? Tego nie próbowalem.
 
Ostatnia edycja:

valdi74

Member
Pisałeś, że problem jest z odtwarzaniem w Kodi po pauzie. Próbowałeś może w Kodi zmieniać opcję "Podtrzymuj aktywność urządzenia odtwarzania"? Być może coś na linii dźwiękowej przechodzi w stan uśpienia i potem ma problem z wybudzeniem. Tą opcją mozna wymusić wysyłanie cały czas dźwięku ("aktywnej ciszy"), nawet przy pauzie. Tak tylko gdybam, warto sprawdzić czy to coś da.
 

Grucha23

Member
Problem z kodi jest już rozwiązany - po podlaczeniu urzadzen rownolegle po hdmi, nie przerywa już dzwięk. Pozostał problem z bardzo dużym opoznieniem reakcji tunera na pilot po wlaczeniu telewizora.
 

conqest

Well-known member
Bez reklam
Soft w tv ma końcówkę 251? Jeżeli tak to w moim tv też mam ten sam soft, też mam dekoder na linuxie jak również soundbar i wszystko działa jak należy. Tak więc jeżeli tv nie jest uszkodzony sprzętowo to jest to tylko i wyłącznie kwestia ustawień tv i podpiętych pod niego urządzeń...
 

Grucha23

Member
Tak ,soft najnowszy. Telewizor ewidentnie ma coś skopane w sofcie. Dzisiaj włączam rano telewizor i włączył tuner sat. Ale sterowania w pilota kompletnie brak. Grzebałem w ustawieniach z pol h i sterowanie nie wróciło. Dopiero za którymś razem (pewnie piątym) po wyłączeniu i włączeniu opcji (Easy link dla pilota) zaskoczył i dało się sterować tunerem pilotem telewizora przez CEC. Niestety po wyłączeniu i włączeniu telewizora (nawet przejscie do zwyklego standby) znow brak reakcji tunera na pilot z philipsa. Czasami wystarczy ręczne wybranie jeszcze raz odpowiedniego portu hdmi w tv i tuner zaczyna reagować na pilot, ale zwykle nic nie pomaga. Po prostu ręce opadają.
Zastanawiam się czy nie wrocić na szeregowe połączenie hdmi, wtedy mimo że po drodze był jeszcze amplituner to pilot dzialał zawsze - chociaż z tym 20sekundowym opoznieniem. A teraz nie działa w ogole , chyba że kilka razy wymuszę zmianę hdmi lub wyłącze i włącze easy link w ustawieniach. Chyba że to jakieś uszkodzenie telewizora ale nie sądzę żeby mi to uznali w reklamacji - pewnie podłącza jakiś prosty tuner dla testu i im zadziała.
Tuner ma bardzo fajną wtyczkę "HDMI CEC" gdzie można ustawić praktycznie wszystko. Przeleciałem wszystkie ustawienia i wszystko tam jest ok. A mimo to telewizor nie radzi sobie z przekierowaniem komend CEC.
 
Ostatnia edycja:
Do góry