5.1 modne na głębokiej prowincji - dyskusja

na czym i jak słucham muzyki stereo / na czym wolałbym słuchać


  • Total voters
    0

bluray

Banned
Do fanów STEREO:
A słuchaliście kiedyś za żywo muzy (chór / organy) w kościele ?
Czy to w ogóle da się słuchać w STEREO ?
Po rejestracji na CD powstaje śmieć.

Czy pierwszych LP The Beatles słuchacie w MONO ?
 

Deimos

Banned
W związku z powyższym co redaktor zrobi lub gdzie zamontuje kolejne głośniki jeżeli wejdzie ultra TV z 23 głośnikami?Mam pokój około 21m2 i teraz mam system 5.1 dodatkowych tylnych surroundów nie jestem w stanie zamontować.Nie każdy posiada salon 6x7 aby to wszystko zamontować.Wśród moich znajomych tych co mieszkają w blokach i prywatnych domach tylko dwie osoby mogą sobie pozwolić na tą "ekstrawagancję". Większość mieszkań w blokach nie ma warunków na te tylnie głośniki co innego z dwoma dodatkowymi z przodu i tu pytanie do Was czy warto montować te dwa dodatkowe głośniki z przodu?Czy materiału filmowego jest na tyle aby dokupować te dwa głośniki?
Materiał filmowy nie ma nic wspólnego z Twoim pytaniem, czy warto dodatkowo montować głośniki z przodu. O tym decydują możliwości Amplitunera odseparowując i generując pewne dźwięki do dodatkowych kolumn. Ja mam takie zamontowane jako przednie górne i z efektu jestem bardzo zadowolony. W szerszych pomieszczeniach można je zastosować jako przednie wide, czyli poszerzające scenę dźwiękową.
 
Ostatnia edycja:

mietka

New member
Czyli mój amplituner,że tak napiszę "miksuje" sobie ten kanał czyli coś na wzór ulepszaczy typu THX Cinema lub prologic..Do tej pory sądziłem,że na płytach z oznaczeniem DTS-ES dźwięk jest zapisany na 8 ścieżkach.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:
D

Deleted member 121090

Guest
więc jestem rodzynkiem. może nie mam kina z prawdziwego zdarzenia, bo filmy oglądam z dysku multimedialnego i płyt, które kręci mi PS3, ale oglądam je właśnie w stereo.

i kolejne stwierdzenie:

nie mierz wszystkich własną miarką. zapewniam cię, że warunki na obecna chwile mam lepsze niż nie jeden forumowicz, który na powierzchni połowy tego co mam obecnie wciskają nawet 7.1 - z checią przeglądam wątek "nasze zestawy", aby pośmiać się, że np. kolumna stoi prawie w drzwiach, że prędzej się potkniesz o nią, niż ominiesz.

każdy ma własne priorytety i 10 lat temu "musiałem" mieć zestaw kina. obecnie nie mam czasu, są inne priorytety.
ja na to patrzę w taki sposób: ktoś, kto nie może sobie na wiele pozwolić dokonuje zmian w swoim otoczeniu w miarę własnych możliwości - jednemu łatwiej zmienić samochód, innemu kino domowe, a jeszcze innemu żonę.

ja mam inne priorytety i związane z budową - kto się budował, ten wie, ile tygodniowo "zestawów kina domowego" się wydaje, a kto umie liczyć, ten wie ile pochłonie 195 m kw. pow. użytkowej [ok. 250 m kw. pow. płaskich].

jedni cieszą się ze zmiany subwoofera, inni z kupna telefonu.
a ja mówię: cieszmy się z tego co mamy, są tacy co mają zdecydowanie mniej.

pozdrawia rodzynek, który nadal filmy, koncerty gdy tylko ma czas [jak go znajdzie] to słucha w systemie 2.1 :mrgreen:
Ale nie rozumiem tej wypowiedzi. Pochwalić się chciałeś że budujesz dom? Sporo tu jest kolegów którzy już wybudowali. I zakup dobrego systemu kina domowego w pomieszczeniu które jest do tego dedykowane nie jest dla nich żadnym wyrzeczeniem i wyborem priorytetów. Jest jedną z wielu rzeczy codziennego użytku po prostu.
I tak jak koledzy napisali powyżej, materiał nagrany w stereo słuchamy na systemie stereo, a dźwięk nagrany jako wielokanałowy na systemach kina domowego. A skoro jesteś na etapie budowy domu to właśnie masz możliwość już teraz pomyśleć o przyszłym stereo i 7.1np.
Z własnego doświadczenia Ci podpowiem że najlepiej je wykonać jako oddzielne systemy w oddzielnych pomieszczeniach. Poza możliwością uzyskania lepszych efektów sonicznych dochodzi jeszcze efekt dużo większej funkcjonalności takiego rozwiązania. Dzieci mogą oglądać bajkę w pokoju telewizyjnym a Ty spokojnie w innym wygłuszonym pomieszczeniu słuchasz sobie płyty.
 
D

Deleted member 121090

Guest
Do fanów STEREO:
A słuchaliście kiedyś za żywo muzy (chór / organy) w kościele ?
Czy to w ogóle da się słuchać w STEREO ?
Po rejestracji na CD powstaje śmieć.

Czy pierwszych LP The Beatles słuchacie w MONO ?
Moim zdaniem powinniśmy dążyć do tego żeby słuchać muzyki w ten sam sposób jak została nagrana. Oczywiście jeśli słucham oryginalnej płyty nagranej w mono to i odsłuch będzie w mono. Nic mi nie da sztuczna próba podnoszenia tego materiału do stereo w warunkach domowych.
Różnica między muzyką stereo i kinem domowym jest jeszcze taka, że stereo jest nagrane w ten sposób, że wykonawców masz przed sobą. I system stereo stara się to właśnie oddać. Czujesz się jak na koncercie. Przerobienie tego materiału na 5.1 np. jest błędne. Bo naraz perkusja albo poszczególne jej elementy pojawiają Ci się za plecami. No to daje wrażenie nienaturalności.
Co do organów kościelnych to faktycznie wyjątek gdy źródło dźwięku masz za plecami. Ale jeśli masz płytę stereo z takim koncertem to odwróć się do kolumn plecami i już. Będziesz miał dźwięk tylko z tyłu jak w naturze:)
W kinie jest inaczej. Akcja ma nie dziać się na scenie przed nami. To nie antyczny teatr. Kino ma nam dać złudzenie że jesteśmy w centrum akcji. Np. samoloty czy przebiegające zwierzęta pozornie przebiegają nam po pokoju nie tylko z lewej na prawą stronę ale i też z przodu na tył i odwrotnie. Niektóre efekty dźwiękowe własnie dzieją się tylko za naszymi plecami.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

Deimos

Banned
Czyli mój amplituner,że tak napiszę "miksuje" sobie ten kanał czyli coś na wzór ulepszaczy typu THX Cinema lub prologic..Do tej pory sądziłem,że na płytach z oznaczeniem DTS-ES dźwięk jest zapisany na 8 ścieżkach.
DTS-ES jest to dodatkowa ścieżka nagrana na jeden tylny kanał (czyli 6.1 otrzymujemy, a nie osiem) w praktyce oznacza to, że jeżeli użytkujemy system 7.1 to z dwóch tylnych kolumn surround back popłynie ten sam dźwięk.
Wracając jeszcze do Twojego zasadniczego pytania odnośnie dodatkowych kanałów górnych przednich i materiału filmowego, to Twój Onkyo 609 dysponuje systemem Dolby Pro Logic IIz i nie będzie żadnego problemu z "tworzeniem" dodatkowych kanałów .
http://nowetrendy.pl/index.php/news/id/4991
 
Ostatnia edycja:

mietka

New member
Dzięki za artykuł jasno napisany,ale według tego artykułu różne mogą być ścieżki w tym formacie od 5.1-7.1 czyli przy moim założeniu 7.1 to tylne surroundy powinny być w stosunku do siebie stereo bo po co tracić dwie ścieżki na to samo.To co napisałeś na temat tego D.P.Logic IIz to wiem o nim,ale zarówno jego jak i innych ulepszaczy nie używam.Jeżeli jest film nagrany 5.1 w DTS to na ampli mam ustawione dokładnie to samo,chce słyszeć dźwięk taki jaki autor chciał przedstawić-może to chore podejście,ale cóż każdy z nas lubi co innego.
Jeszcze raz dzięki za artykuł.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

pro_fill

New member
Bez reklam
[..]
Z własnego doświadczenia Ci podpowiem że najlepiej je wykonać jako oddzielne systemy w oddzielnych pomieszczeniach. Poza możliwością uzyskania lepszych efektów sonicznych dochodzi jeszcze efekt dużo większej funkcjonalności takiego rozwiązania. Dzieci mogą oglądać bajkę w pokoju telewizyjnym a Ty spokojnie w innym wygłuszonym pomieszczeniu słuchasz sobie płyty.

odpowiem ci anegdotą, jaką opowiedział mi znajomy w rozmowie ze swoim znajomym - "właścicielem" domowego kina z salą projekcyjną. właściciel dużej firmy, nie liczył się z pieniądzem przy organizowaniu sali.
po obejrzeniu i zachwytach zadał pytanie:
- jak często ogląda filmy?
spuścił głowę i odpowiedział:
- nie mam czasu...
:D

co z tego, że będę miał możliwości techniczne, fundusze?
ja sobie zadaję pytanie:
czy mi to naprawdę jest potrzebne?

liczą się priorytety i dla mnie nie jest nim 5 czy 15 głośników.
kiedyś wystarczał jeden i było dobrze :D

dobrze, że ta pogoń techniki nie przekłada się na ilość kół w samochodzie. kogo byłoby stać na zimówki? :D
 
D

Deleted member 121090

Guest
odpowiem ci anegdotą, jaką opowiedział mi znajomy w rozmowie ze swoim znajomym - "właścicielem" domowego kina z salą projekcyjną. właściciel dużej firmy, nie liczył się z pieniądzem przy organizowaniu sali.
po obejrzeniu i zachwytach zadał pytanie:
- jak często ogląda filmy?
spuścił głowę i odpowiedział:
- nie mam czasu...
:D

co z tego, że będę miał możliwości techniczne, fundusze?
ja sobie zadaję pytanie:
czy mi to naprawdę jest potrzebne?

liczą się priorytety i dla mnie nie jest nim 5 czy 15 głośników.
kiedyś wystarczał jeden i było dobrze :D

dobrze, że ta pogoń techniki nie przekłada się na ilość kół w samochodzie. kogo byłoby stać na zimówki? :D
Ja też mam pokój wykonany ekstra pod kino domowe. I oglądam ze 3-5 filmów na tydzień. Niby niedużo, ale jaka przyjemność. Nie wyobrażam sobie powrotu do dwóch głośników czy o zgrozo słuchania z głośników TV.
 

Deimos

Banned
Dzięki za artykuł jasno napisany,ale według tego artykułu różne mogą być ścieżki w tym formacie od 5.1-7.1 czyli przy moim założeniu 7.1 to tylne surroundy powinny być w stosunku do siebie stereo bo po co tracić dwie ścieżki na to samo.To co napisałeś na temat tego D.P.Logic IIz to wiem o nim,ale zarówno jego jak i innych ulepszaczy nie używam.Jeżeli jest film nagrany 5.1 w DTS to na ampli mam ustawione dokładnie to samo,chce słyszeć dźwięk taki jaki autor chciał przedstawić-może to chore podejście,ale cóż każdy z nas lubi co innego.
Jeszcze raz dzięki za artykuł.
Oczywiście, że tylne ścieżki będą stereo, ale nie w zwykłym DTS-ES, tylko w przypadku dźwięku HD z płyt Blu Ray. DTS-ES był szczytem możliwości dźwiękowych na płytach DVD. I tak jak wspomniałem max. to 6.1 w takim przypadku.
 
D

Deleted member 121090

Guest
Deimos zazdroszczę suba. Rewelacja.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
A ja kolumn MA PL 200 no i kasy, bo na pewno za kwotę 2000 brutto miesięcznie tego całego zestawu nie zakupiłeś? Gdyby od jej nadmiaru Ci się w głowie poprzewracało i w pijackim amoku miałbys zamiar nią szastać to napisz na priw a na pewno prześlę nr. konta :) Zawsze lepiej wspomóc kolegów niż nie pamiętać gdzie się kasę przetraciło:) He,he. Będę dozgonnie wdzięczny.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

armi

New member
Bez reklam
eee tam :) widać że do biednych nie należy :)
ale ja się osobiście bardzo cieszę jak w naszym 'kochanym' kraju się komuś udaje i w miarę powodzi

co ważne Kolega wie co z tą kasą zrobić i spełnia marzenia i ma hobby
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

pro_fill

New member
Bez reklam
każdy mam inne priorytety :) :p i nie trzeba się z nich zwierzać
masz rację, ale musiałem zareagować [może zbyt gwałtownie], gdy przeczytałem, że 2.0 nikt nie słucha. potem się uderzyłem w czoło - bolało - bo ja ma 2.1 :D

Ja też mam pokój wykonany ekstra pod kino domowe. I oglądam ze 3-5 filmów na tydzień. Niby niedużo, ale jaka przyjemność. [...]
jak ja ci zazdroszczę.... czasu oczywiście ;)
 

FFooXX5

Klub HDTV.com.pl
VIP
no ja nie powiedziałem o tym, że się nie słucha, a naskoczyłeś na mnie jak bym Ci rodzine spalił hehe:D
 

Deimos

Banned
A ja kolumn MA PL 200 no i kasy, bo na pewno za kwotę 2000 brutto miesięcznie tego całego zestawu nie zakupiłeś? Gdyby od jej nadmiaru Ci się w głowie poprzewracało i w pijackim amoku miałbys zamiar nią szastać to napisz na priw a na pewno prześlę nr. konta :) Zawsze lepiej wspomóc kolegów niż nie pamiętać gdzie się kasę przetraciło:) He,he. Będę dozgonnie wdzięczny.
Będę pamiętał w razie czego:smile:
Życzę wszystkim spełnienia swoich marzeń, nie tylko kinowych.
Pozdrawiam wszystkich entuzjastów Home Theater i dzięki za życzliwe słowa:smile:
 
Ostatnia edycja:

robiz

New member
Witam

Mój głos w tej kwestii. Od dwóch lat świadomie zrezygnowałem z systemu kina domowego na rzecz stereo ( Cd + gramofon + wzmacniacz - nie amplituner !! ). Sprzedałem wszystko i zakupiłem wspomniany zestaw + typowe, podstawkowe monitory.
Zauważyłem , zmęczenie , znużenie , brak fascynacji systemem z dźwiękiem surround.Od momentu zmiany systemu ,odkrywam muzykę od nowa , właśnie w konfiguracji stereo. Może system kina za 30-40 tys. zł jest w stanie konkurować z typowym kinem. Niestety mnie nie było stac na takowy, dlatego też może i taka decyzja. Kino domowe miałem chyba od zawsze. Począwszy od DVD i dźwięku , 5.1 po 6.1, aż do blu-ray i dźwięku HD i systemu 7.1. Jednak stereo na tym systemie wypadało , dość słabo, delikatnie mówiąc, a filmy grały ale juz nie było tej " pasji " do ich oglądania co 10-15 lat temu.


robiz
 
Ostatnia edycja:

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
robiz:
Rozumiem ze filmy ogladasz na stereo, czy zrezygnowales?
Poniekad Cie rozumiem bo ampli raczej ciezko dorownac wzmacniaczowi
stereo, idac tym tropem dokupilem do swojego systemu wzmak stereo Marantza pm7004 i w porownaniu do kombajna sr7005 takze Marantza, ku zaskoczeniu nie odczuwam druzgocacej roznicy, byc moze trzeba byc audiofilem (ja na szczescie nie jestem) aby wychwycic wszystkie niuanse, wiec smiem stwierdzic ze niektore ampli takze potrafia zagrac przyzwoicie w stereo.

Co do kwoty 30-40tys. i nawiazaniu konkurencji z typowym kinem to osobiscie sie nie zgadzam. Owszem im drozej tym lepiej, ale to nie znaczy ze w budzetowym KD nie bedzie dobrze, powiem Cie ze nawet w takim KD czesto czerpalem wiecej radosci jak bedac w standartowym kinie. Kwestia doboru odpowiedniego suba, kolumn i ampli, nie wspominajac o odpowiednim rozmieszczeniu aby wszystko mozliwie jak najlepiej sie zgralo.
Na zle skinfigurowanym/dobranym systemie 5.1 faktycznie mozna dojsc do takich wnioskow i doskonale Cie rozumiem.
 

robiz

New member
armanig, oczywiście ja tez nie uważam sie za " audiofila " , nie ten przedział cenowy ; )
Ja odczułem bardzo zmianę amplitunera kina na amplituner stereo, a juz zmiana na sam wzmacniacz to była różnica porażająca, oczywiście do tego odtwarzacz CD.
Może faktycznie z tym poziomem 30 - 40 tys, trochę przesadziłem, ale faktem jest jak powiedziałeś tez , że im drożej to powinno byc lepiej, oczywiście do pewnego rozsądnego poziomu, bo później to juz tylko płaci sie za poczucie posiadania czegoś " teoretycznie lepszego".
Filmy ogladam cały czas , ale właśnie w tym systemie streo. Jest to oczywiście zupełnie inny odbiór niz w KD, jednak też ma swoje zalety. Według mnie jest większa detaliczność, szczegółowość dźwięku, słychać dużo więcej róznych niuansów , smaczków , " cykadełek " niz w KD. Brakuje jednak troche suba i dzwieków z tyłu głowy, no ale cos za cos.

robiz
 
Do góry