3D - prawda i mity-sensacyjne odkrycia czy totalna lipa? Czy okulary są kompatybilne?

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
3D - prawda i mity !
===============

Home Cinema Choice -podało :
3DTV glasses brand incompatibility problem solved, there's just one catch... | Home Cinema Choice
, a powtórzyły za nim największe portale świata (my również :( ), nie rozumiemy jedynie intencji :

Portal HCC odkrył że mimo iż Samsung i Panasonic mają okulary które nie są ze sobą niezgodne, wystarczy założyć je do góry nogami a będą współpracować z rywalem marki. Możesz wówczas cieszyć się jakością oglądania 3d na telewizorze konkurencji.
http://www.hdtv.com.pl/forum/newsy/52491-niezgodnosci-okularow-w-3d.html

Po testach które przeprowadziliśmy ze smutkiem musimy podać że portal wprowadził wszystkich w błąd.

Podczas testu dysponowaliśmy Plazmą Panasonica 50VT20
002_P1120767.JPG


i okularami Panasonica :
001_P1120738.JPG


Oraz LCD Samsunga 46C7000
023_P1120762.JPG


i okularami Samsunga.
002_P1120739.JPG


Wykonaliśmy kilkadziesiąt różnych kombinacji .
003_P1120740.JPG


A prawda jest następująca :
004_P1120741.JPG


Mając włączone okulary Panasonica spokojnie można oglądać jednocześnie obraz 3D na plazmie Panasonica 50VT20 i z równie super jakością obraz 3 D na obok stojącym, włączonym telewizorze Samsunga 46 C7000.
014_P1120752.JPG


Warunek konieczny aby oglądać extra jakość jednocześnie na dwóch wymienionych telewizorach
Okulary Panasonica muszą widzieć ( łączyć się ) z plazmą. Ale nie przeszkadzała odległość a nawet gdy przesiadaliśmy się na stronę bliżej lcd Samsunga.
Byle byłaby łączność z plazmą Panasonica.
009_P1120746.JPG


Gdy plazma Panasonica jest wyłączona - okulary nie współdziałały z lcd Samsunga.
007_P1120772.JPG


Dodatkowa ważna informacja - sygnał 3D bez problemu z odtwarzacza blu raya Samsunga
został podzielony na kilka telewizorów jednocześnie, dzięki czemu można prezentować jednocześnie kilka modeli na raz. Łatwiej jest wyciągać wnioski.
010_P1120747.JPG


Kolejna ważna informacja i znacznie trudniejsza.
Okulary Samsunga współpracują z lcd Samsunga (to oczywiste) - ale nie współpracują z plazmą Panasonica nawet jak je założymy do "góry nogami" - jak sugerował portal HCC:
upsidetease.jpg


Z naszego kilkugodzinnego doświadczenia wynika zupełnie co innego.
Nic nie pomaga czy masz okulary tak:
002_P1120739.JPG


czy tak :
005_P1120742.JPG


Patrząc na telewizor Panasonica - nie zobaczysz obrazu 3D tylko rozmazany obraz.
007_P1120744.JPG


Jest jeszcze gorzej .
Gdy tylko okulary Samsunga choć minimalnie widziały nadajnik w plazmie Panasonica natychmiast się wyłączały .
008_P1120745.JPG


nawet gdy siedziałeś tylko przy LCD Samsunga.
I Nawet gdy odległość była 1 metr:
015_P1120753.JPG


oglądać dało się swój obraz tylko wówczas gdy zasłoniło się czujnik tak aby w ogóle nie widział Panasonica. Z lewej Samsung lcd 3D , z prawej Plazma Panasonica 3D.
016_P1120754.JPG


Dopiero taka zasłona pozwalała oglądać "swój" telewizor.
013_P1120750.JPG


Pan w okularach Panasonica mógł się cieszyć z jakości i Panasonica i Samsunga
Kolega w okularach Samsunga mógł oglądać Samsunga ale tylko wówczas gdy wykonał odpowiednią zasłonę:
017_P1120755.JPG


Ale.....................
Gdy odeszliśmy daleko (kilka metrów) od telewizora Samsunga w lewą stronę , tak że Okulary Samsunga nie miały już kontaktu z czujnikiem plazmy Panasonica, to 3D widoczne jest jednocześnie i na Samsungu i na Panasonicu i to w pełnej krasie.
Okulary Samsunga jak został wyłączony lcd - nie współpracują z plazmą Panasonica.
Inaczej mówiąc okulary są przypisane wyłącznie do jednego telewizory.
Nie sprawdzaliśmy jeszcze czy różne modele będą współpracować w ramach jednej firmy.
009_P1120746.JPG


Dodatkowe informacje :
Inne telewizory nie 3 D ( z prawej u góry Sharp 52 LE 705) - nie współpracują z sygnałem.
Jest na ekranie czarno.
011_P1120748.JPG


Podobnie na Sharpie 46LE 810 z lewej.
Więc nie ma się więc co łudzić że coś będzie widać.
012_P1120749.JPG


Kolejne uwagi.
Na leżąco nie można oglądać w 3 D LCD Samsunga - bo obraz jest czarny w okularach.
U Panasonica wprawdzie obraz jest ale nie przypomina 3 D.
020_P1120759.JPG


Podłączając plazmę Panasonica nie sposób nie zauważyć ostrzeżenia:
019_P1120757.JPG


w Samsungu nie zauważyliśmy, ale w innych częściach świata ostrzeżenie Samsunga jest w instrukcji.
Nie sprawdziliśmy jak jest u nas.
020_P1120759.JPG


Kolejna uwaga.
Gdy oglądaliśmy na pokazach tylko plazmy Panasonica :
http://www.hdtv.com.pl/forum/relacj...-polska-prezentacja-systemow-3d-w-polsce.html
To przechodząc od plazmy do plazmy okulary Panasonica trzeba było włączać każdorazowo , bo jeden czujnik widział jedne okulary.
Oglądając jednocześnie okularami Panasonica - plazmę Panasonica i lcd Samsunga nie trzeba było wykonywać takich manewrów.
021_P1120760.JPG


włączone okulary o połowę zmniejszają kontrast oglądanego obrazu na telewizorze .
023_P1120762.JPG


024_P1120763.JPG


Do testów posłużył nam Blu ray 3D Samsunga, rozdzielacz sygnału , telewizory 3D i okulary.
025_P1120764.JPG


wnioskami co do różnic jakości - podzielimy się w testach oddzielnych.
001_P1120766.JPG


Plazma 3D czy lcd 3D - tymi spostrzeżeniami podzielimy się wkrótce.
006_P1120771.JPG


010_P1120775.JPG


011_P1120776.JPG


tymczasem - dobrej zabawy.
004_P1120741.JPG
 
Ostatnia edycja:

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Kolejne informacje.
Odtwarzacz Blu ray Samsunga 3D bez problemów odtwarza film dostarczony na płycie blu raya "Potwory i spółka" .
Ale Film dostarczony przez Panasonic zacina się do zatrzymania filmu w bezruchu i to w tych samych momentach nowo wyjętej płyty 3D z Panasonica.
Nasuwa się pytanie czy filmy 3D na Blu rayu też są desygnowane do kazdego blu raya?
To byłby spory problem.
Sprawdzimy jeszcze odwrotnie .

Kolejna uwaga - były domniemania ze plazma grając w 2D pobiera mniej prądu niż grając w 3 D.
Nie prawda - sprawdziliśmy wiele razy - pobór energii na plazmie Panasonica i w 2D i w 3 D jest taki sam.

Jutro sprawdzimy różnicę poboru w LCD.
Jeśli ktoś ma pytania - poproszę .
 

Czarny1212

New member
Jeśli okulary zabierają połowę kontrastu to w 3D LCD już nie da się doścignąć plaźmie. Chyba, że zmienimy warunki domowe do nastroju sali kinowej :(
 

Alen69

New member
Proszę abyście przy testach Samsunga 3D przyjrzeli się dobrze konwersji obrazu z 2D na 3D. Telewizja 3D może wejść dopiero za kilka lat i kto wie jaka to będzie technologia, więc dobrze by było aby telewizor dobrze sobie radził z taką zmianą.
 

pejotpe

New member
Bez reklam
Kontrast, czy jasność? Okulary migawkowe wpuszczają tylko połowę światła do oka (bo przez połowę czasu jedno oko jest zasłonięte). Rozwiązanie z polaryzatorami jeszcze bardziej redukuje jasność.
 

JackS.

New member
Bez reklam
Kolejna uwaga - były domniemania ze plazma grając w 2D pobiera mniej prądu niż grając w 3 D.
Nie prawda - sprawdziliśmy wiele razy - pobór energii na plazmie Panasonica i w 2D i w 3 D jest taki sam.

Jutro sprawdzimy różnicę poboru w LCD.
Jeśli ktoś ma pytania - poproszę .

To by znaczyło, że jasność obrazów 2D i 3D oglądanych bez okularów jest taka sama czyli, że obraz (oglądany bez okularów) nie rozjaśnia się przy odbiorze materiału 3D. Czy tak jest?

Czy w takim razie nie ma znacznego spadku jasności obrazu po włączeniu okularów? Wszak wówczas obraz dociera do każdego oka tylko przez 1/2 czasu.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Czarny1212 - niestety tak nie jest.
Gdy LCD Samsunga gra w systemie 3D można tylko korzystać z podświetlenia standard i Film.
W plazmie wszystkie systemy podświetlenia można wybierać- w tym również dynamiczny które daje większą dynamikę.

=======================================================
Alen69
na dziś jest wręcz uciążliwe . Zrobiłem sobie test i chciałem obejrzeć film 1,5 godz. Nie da rady. Błędnik głupieje.
Dokończyłem film w jakości HD i miałem dużo lepsze wrażenia radości. Podobne wrażenie mieli inny uczestnicy tego testu (2D na 3D)
Ale dobrze nagrany materiał 3D - jest dla osób postronnych extra.
=======================================================
JackS.-
bez okularów jasność jest taka sama na telewizorze plazmowym.
Dziś sprawdziliśmy LCD
I okazało się że zupełnie inaczej.
Otóż ten sam fragment obrazu zatrzymanego i ruchomego w 2 D pobierał 20% więcej energii
niż w 3D . Jutro jeszcze sprawdzimy LCD z włączonym systemem oszczędności .

Na LCD jak wspomniałem są tylko dwa tryby podświetlenia do wyboru:
Standardowy i Film
Różnica jest zdecydowanie na korzyść standardu .
Na podświetleniu Film obraz jest "rozlazły"
 

freshq

New member

Alen69
na dziś jest wręcz uciążliwe . Zrobiłem sobie test i chciałem obejrzeć film 1,5 godz. Nie da rady. Błędnik głupieje.
Dokończyłem film w jakości HD i miałem dużo lepsze wrażenia radości. Podobne wrażenie mieli inny uczestnicy tego testu (2D na 3D)
OK. Spodziewałem się tego samego, co Kiki napisał. Jednak czytałem parę testów telewizorów 3D i w nich testerzy chwalili funkcje 2d do 3d. Pisali że spisuje się rewelacyjnie. To jak to jest?
Sam mam wadę wzroku. Jeśli jest tak jak piszesz (czego się spodziewałem) to w moim przypadku funkcja będzie bezużyteczna, wzrok będzie mi się męczył szybciej niż osobą zdrowym...:???:
 

GrzegorzN

New member
Pamiętam jak swego czasu ktoś przekonywał na tym forum (lub jakimś innym), że zrobienie okularów uniwersalnych jest nie możliwe z racji tego że telewizory wprowadzają różne opóźnienia sygnału w swoim torze wizyjnym, więc nie będzie możliwe zsynchronizowanie się z naprzemiennym wyświetlaniem obrazów 3D dla prawego i lewego oka.
A teraz czytam że wystarczyło mieć włączoną obok plazmę Panasonica żeby móc oglądać obraz na plaźmie Samsunga.
Czy to oznacza że okulary Panasonica korzystają z jakiejś innej metody synchronizacji? Czy też jest to akurat przypadek że oba telewizory wprowadzają podobne opóźnienie.

Swoją drogą przy opóźnieniu poniżej 0,01s problem synchronizacji nie powinien mieć aż takiego znaczenia. Aczkolwiek to tylko taka moja teoria.
 

timbot

New member
Bez reklam
filmy kręci się tak samo, niezależnie od metody wyświetlania, czyli film sprzed 40 lat równie dobrze można było wyświetlić w fotoplastikonie (gdyby były ruchome) jak i teraz w wykorzystaniem okularów migawkowych, jak i anaglifowych (nieb-czerw).
Bałagan jest w artykule, nie wiadomo o co chodzi. Pownieważ ma niby wystarczyć zwykły tv i okulary z poczty, to chodzi na pewno o metodę anaglifową - normalnie rewolucja :) u nas to było już jakieś 15 lat temu (pamiętacie? śmieszne to było). A z 15 lat temu w japonii były pierwsze analogowe transmisje 3d (mocno niepewne info, bo zawodna pamięć).....
 

violinka

New member
Mam pytanie, do czego służą okulary 3D sprzedawane na Allegro za 5-30zł? co się w nich ogląda albo co traci skoro okulary np. Samsunga kosztują 350-450 zł? i czemu są na baterie? Pytam, bo kupuję TV Samsunga 50" c7000 z 3d i pewnie w przyszłości będę chciała/musiała kupić jakieś okulary do niego. Pzdr.
 

marciniozo

Well-known member
Bez reklam
A ja powiem krótko, że mnie to 3D jakoś nie przekonuje. Obejrzałem sporo reklamówek na różnych TV i wrażenia takie sobie, ale mówię trzeba iść do kina tam powinno być ekstra....i co? Ano lipa.
Po pierwsze w okularach obraz zdecydowanie za ciemny. Po drugie oczekiwałem czegoś więcej. Mam na myśli to, że liczyłem na HD w 3D. To co zobaczyłem to średniej jakości obraz i to bez jakiś spektakularnych efektów.
Film na którym bylem to Ostatni władca wiatru - kino w miarę nowe, sprzęt nowy a efekt mizerny (jak dla mnie oczywiście).
Pomijam już fakt, że po seansie córka bardzo źle się czuła ( ból głowy, wymioty) i dodatkowo, że za ten rodzinny wypad do kina spokojnie kupiłbym płytę Blu-Ray.
Podsumowując byłem sprawdziłem i za 3D dziękuje. Zdecydowanie wolę HD.
Ale oczywiście rozumie, że innym 3D odpowiada - życzę miłych wrażeń.
Pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:

timbot

New member
Bez reklam
@violinka
te tanie okularki to są niebiesko-czerwone, do niczego ci sie nie przydadzą
potrzebujesz okulary samsunga z bateriami - chodzi o to, że telewizor na przemian wyświetla obraz dla prawego i lewego oka, a okulary na przemian (w tempie 100 na sekundę, nie do zauważenia) zasłaniają na czarno lewe bądź prawe oko, dzięki czemu raz widzisz tylko lewym okiem to co tv w tym momencie wyświetla dla lewego oka a 1/100 sekundy później prawym to co dla prawego.
 

timbot

New member
Bez reklam
dobre, po prezentacji odsetek uważających że na pewno nie kupią 3DTV wzrósł z 13 do 30 procent :) hehe, dobrze zniechęca ta technologia :)
 

SierzantHarris

New member
Bez reklam
Mnie totalnie od 3d odrzucają obecnie: migotanie - dla mnie to masakra, nie mam zamiaru tak oglądać oraz jasnośc - jest zwyczajnie za ciemno. Dołożyć do tego "rozdwojenie" które jakoś się tam nazywa (głównie widać to na lcd3d) to ja już zupełnie podziękuję,postoję.
 

lysy25

New member
Krótko mówiąc można dostać kota po pzeczytaniu tych i innych postów o tv 3d.
Moim problemem a rownież problemem wielu innych jest trafny wybór. Stoję przed zakupem tv 3 d , mam czas do świat. Z dnia na dzień sklaniam się do podjęcia decyzji biorąc pod uwagę zupełnie inne czynniki. Otóż coraz bardziej zdecydowany jestem na panasonica a to tyko dlatego ze szlag mnie trafia od tych porównań i skoro mam blu ray panasa z 3d to i będzie tv panasa 3d to po pierwsze a po drugie bardziej ufam technologii panasonica niż np samsunga. I do tego żeby zrobić wszystkim na złość to kupię okulary rownież panasonica i mam to gdzieś czy one kosztują 300 czy 500 PLN. Jedyne co mi zostało to znaleźć możliwie najlepsza cenę. Myśle ze wielu kolegów na tym forum ostatecznie postępuje w podobny sposób bo naprawdę powstaje zupełny metlik w głowie
Pozdrawiam
 
Do góry