Hdr cx700 v e

Seba_Fan

New member
Bez reklam
trzeba będzie sprawdzić, szkoda że nie masz panasonic sd900 chętnie bym zobaczył porównanie, no chyba że masz znajomego :)
 

limes_infr

New member
Mam trochę klipów HD nakręconych 3 lata temu kamerą Canon HF10 czy HF11 - jak już napisałem, kolory u Sony są bardziej stonowane, albo raczej odwrotnie - u Canona nasycenie kolorów jest wyraźnie większe, CX700 wydaje się odwzorowywać je bardziej naturalnie - aczkolwiek i tak są trochę bardziej nasycone niż w rzeczywistości. Nie ma za to zbytniej różnicy jesli chodzi o ostrość/rozdzielczość obrazu - co w sumie jest chyba dobrą wiadomością, bo Canon był pod tym względem bardzo dobry, a Sony troszkę odstawało.

Generalnie jestem pozytywnie zaskoczony (chociaż to może niezbyt fortunne słowo) tym jak kamera radzi sobie przy słabym oświetleniu. Oczywiście pratycznie wszystkie klipy na YT czy V to potwierdzają, również przewage nad innymi kamerami w LowLight - tym bardziej dziwią mnie słabe wyniki Sony w bezpośrednich testach na Camcorderinfo.
Tym niemniej - z dwojga złego - lepiej mieć kamerę, która źle wypada w testach za to świetnie radzi sobie w praktyce niż odwrotnie :D

SD900 niestety nie mam, ale w pobliskim MediaMarkt mają SD750 (od 900 różni się praktycznie tylko mniejszym LCD), więc mógłbym się przejść i zrobić porównanie - wprawdzie tylko bardziej statyczne ujęcia i zoom, ale lepiej niż żadne.
 
Ostatnia edycja:

Seba_Fan

New member
Bez reklam
Było by super ciekawi mnie CX700 kontra Panasonic, możesz też zrobić jakieś porównanie stabilizacji? Było by super. To co widziałem to Panasonic upiększa nagrania za kolorowe są dla mnie w Sony są bardziej naturalne. No ale cena Panasonica jest dużo niższa i wiecej ludzi go wezmie.

Po tych nagraniach trochę zdziwiła mnie mala różnica między wielkościami plików. Ciekawe nagrania, ale moim zdaniem powinieneś ustawić w kamerze żeby nie nagrywała szyby, masz funkcje w kamerze np land... coś tam czyli ustawiasz ostrość dalej niż szyba.

Ciekawi mnie Twoja opinia na temat tych nagrań w "i" jak "p" jakie widzisz różnice, bo ja tylko przez chwilę widziałem jedną.


Co do Camcorderinfo to panasonic widać pompuje tam kasę. Trzeba samemu porównywać, lepiej się na tym wychodzi, a stronę traktuję z przymrużeniem oka.
 

limes_infr

New member
Następna (mega) porcja

Najpierw obiecywane porównanie SD750 vs CX700.

Ujęcie 1 - obie kamery ustawione na tryb auto, 50p, max jakość
SD750 - Panasonic 50p 185MB
CX700 - Sony 50p 168MB

Jeśli chodzi o ostrość to jest mniej więcej tak jak to powiedział kiedyś Chandler z serialu "Przyjaciele":
"Przy niej (SD750) moje kobiety marzeń (CX700) wyglądają jak małe, łyse grubaski".
Zwłaszcza jeśli ogląda się to na dobrym monitorze PC, gdzie widać wszystkie detale... Na TV różnica jest niec mniejsza, niemniej Panasonic z łatwością pokonuje Sony. Jeśli dla kogoś ostrość/detale są najważniejsze - wybór jest dosyć oczywisty...

Ujęcie 2 - jak wyżej, tylko w trybie 50i
SD750 - Panasonic 50i 97MB
CX700 - Sony 50i 143MB

Tutaj już róznicy praktycznie nie ma - oba klipy wyglądają tak samo - z wielkości klipów wynika jednak, że Sony użyło większego bitrate (w obu kamerach ustawiłem na max jakość w 50i).

Test nr 3 - maksymalny zoom bez oraz ze stabilizacją 50p max jakość:
SD750 - OFF - Panas zoom - stab Off 51MB ; ON - Panas zoom - stab On 47MB
CX700 - OFF - Sony zoom - stab Off 35MB ; ON - Sony zoom - stab On 36MB

Różnica wielkości wynika z tego że klipy z Panasa mają 15 sek a z Sony 10 (około).
Przy takim statycznym ujęciu obie kamery radzą sobie niemal jednakowo, na klipie Sony na monitorze można się dopatrzeć artefaktów aktywnej stabilizacji (drobne zafalowania, widoczne zwłaszcza na brzegach).
Bez stabilizacji - cóż - niejeden dziadek z parkinsonem by się nie powstydził takiej ręki :D

Test nr 4 - stabilizacja w ruchu (niestety byłem "uwiązany" kabelkiem zasilającym, więc mogłem zrobić dosłownie trzy kroki w przód i w tył), reszta jak wyżej - tryb auto, 50p, mac jakość:
SD750 - OFF - Panas walk - stab off 51MB ; ON - Panas walk - stab on 30MB
CX700 - OFF - Sony walk - stab off 27MB ; ON - Sony walk - stab on 30MB

Bez stabilizacji obie wypadają podobnie. Przy ruchu, w trakcie chodzenia stabilizacja Sony wypada (oczywiście wszystko moja prywatna opinia) zdecydowanie lepiej, w przypadku Panasonica jest wprawdzie nieco lepiej ale do Sony sporo brakuje.
Wygląda na to, że w przypadku drobnych drżeń (czyli np. drżenie ręki w momencie kiedy sami się nie poruszamy) oba systemy mają zbliżoną skuteczność. Jeśli dochodzą "grube" drgania (czyli np. chód), system Sony wykazuje przewagę.


Na koniec jeszcze dwa bonusy - a właściwie jeden w dwóch trybach - znów ujęcie z samochodu, tym razem pochmurny dzień, deszcz, godzina 20.00 (około), droga przez las - nieasfaltowana, ale w miarę równa. Kamera w trybie Landscape, żeby nie łapała ostrości na szybę.

9. CX700 Landscape 50i 17mbps 233MB
10. CX700 Landscape 50p 28mbps 363MB

W rzeczywistości zmierzch był dużo bardziej widoczny i zwłaszcza wśród drzew było już dosyć ciemnawo.

Uff... na dzisiaj wystarczy, teraz tylko :popcorn: i oglądać...
 

slimak

New member
Bez reklam
Wielkie dzięki. Wspaniała robota (filmiki) poparta rozsądnym komentarzem.

Dla mnie osobiście drobne drgania są priorytetem i z filmików oraz komentarza można zauważyć, że Panasonic jest dla mnie lepszy, bo w [W] nie ma falowania, a w max [T] wyraźnie mniejsze drgania. Co w pełni pokrywa się z moimi porównaniami w MM CX550 i SD60.

CX550 (stabilizacja standard/aktywna) i SD60(plusk).
Hotfile.com: Łatwy hosting plików jednym kliknięciem: cx550 sd60 MM.m2ts


Pozdrawiam

P.S SD60 ma dużo większe mikro drgania w porównaniu do SD700, ale jest to spowodowane głównie dużo gorszym kodowaniem do AVCHD, co powoduje artefakty.
 

limes_infr

New member
CX700 ma jeszcze możliwość wyłączenia aktywnej stabilizacji, zostawiając tylko stabilizację optyczną - efekt przy drobnych drganiach jest podobny.

Próbki z Panasnonica oglądałem odkąd pojawił się TM/SD700 i ostrość nagrań w trybie 50p (rozdzielczość) jest istotnie nie do przeskoczenia. Generalnie Sony nie wypada jakoś szczególnie źle w porównaniu do innych producentów - raczej odwrotnie - to Panasonic odskoczył od reszty i to dość znacznie.
Do tego - jak zauważył Seba_Fan jest tańszy - SD750 o połowę, a TM900 o 1/4 od CX700. CX700 ma co prawda 96GB pamięci (prawie 8 godzin nagrywania w najwyższym trybie), niemniej i tak wypada drożej niz Panas + karty. To jednak, że obraz jest mniej ostry niż u Panasonica, nie oznacza, że jest nieostry - nic podobnego - obraz oglądany na 46" TV (Sharp) z 2-3m jest ostry jak żyleta :D - po prostu Panasonic jest jeszcze lepszy.

Jako że do zakupu przymierzałem się (tak wyszło) przez niemal rok - był on (przynajmniej tak mi się wydaje) dobrze przemyslany. Wybrałem Sony bo:
1. ma obiektyw szerokokątny 26mm - wprawdzie do innych można dokupić konwerter, ale ponieważ - jak oceniłem przeglądając bibliotekę moich wczesniejszych nagrań - ponad 50% ujęć jest w domu, uznałem, że szeroki kąt dostępny natychmiast, bez potrzeby dokrecania czegokolwiek to istotna zaleta
2. wypada lepiej w trudnych warunkach oświetleniowych od konkurencji - cokolwiek by nie napisali w testach, po przejrzeniu dzisiątków klipów na YT i Vimeo (średnio się nadają do oceny jakości, ale do tego jak kamera sobie radzi ze światlem czy stabilizacją w zupełności wystarczają) wyszło mi na to że to jednak Sony - przynajmniej obecnie - jest liderem pod tym względem
3. stabilizacja - praktycznie nigdy nie korzystam ze statywu - wynika to z charakteru moich ujeć - typowo "rodzinne" zastosowania - spotkania rodzinne, wakacje, wyjazdy itd. - a nie ma nic gorszego jak trzęsący się obraz przy oglądaniu - po 2-3 minutach "skakanki" widz z reguły ma już dość. Stabilizacja w programach do edycji to tylko proteza - może pomóc, ale również pogarsza jakość materiału. Uznałem więc że najlepsza stabilizacja - już na poziomie kamery - to również priorytet.

Poza tym, chciałem kupić model z górnej półki (amatorskiej of coz :)), żeby nie martwić się w ciagu najbliższych kilku lat, że czegoś brakuje, albo że mogłem dołożyć troche więcej a efekt byłby lepszy.
Myślałem również nad TD10, i gdybym aktualnie miał TV lub choćby monitor z mozliwością wyświetlania 3D, to zapewne zdecydowałbym się własnie na ten model, poniewaz jednak w ciagu najbliższych 3-4 lat nie planuję kupna TV/monitora 3D - wybór padł ostatecznie na CX700.

Osobiście jestem zadowolony z zakupu, i gdybym teraz (po tygodniu) miał wybierać zdecydowałbym się ponownie na ten model. To tyle.

Jeśli będę mial jeszcze coś ciekawego to oczywiście wrzucę, równiez jeśli macie jeszcze jakieś sugestie, albo chcielibyście żebym wrzucił coś nagranego w konkretnym trybie - postaram się to równiez zrobić. Za tydzień wyjeżdżam na wakacje na 2 tygodnie, więc pewnie parę ciekawych ujęć się trafi.

pozdrawiam
 

Seba_Fan

New member
Bez reklam
Dzięki za tak wspaniały posta!
Co do panasonic a sony - czy duza jest różnica w szerokim kącie, oczywiście wiem, że panas przegrywa, ale jak to wygląda w realiach w pomieszczeniach i obiektach, które znajdują się blisko.

Jeszcze raz wspaniały posta, zabieram się za ściąganie, szkoda że inni nie wnoszą coś, tylko wynoszą jak potrzebują kupić.


limes_infr

jeszcze na koniec, trzeba podkreślić że taki dobry szeroki kąt niestety kosztuje i te baterie do Panasonica to jakiś kosmos, dla mnie osobiście wszystko trzeba liczyć, a najwięcej dodatków robi jednak Sony.



Czekam na dodatkowe ujęcia :)
 

limes_infr

New member
Jeśli chodzi o szeroki kąt to Sony a Panas to niebo a ziemia.

Panasonic ma 35mm (odpowiednik) czyli kąt widzenia to jakieś 63 stopnie. Tyle miały kiedyś jako standard właściwie wszystkie aparaty kompaktowe.

Sony ma 26mm (odpowiednik w przeliczeniu na pełną klatkę) czyli kąt widzenia to niemal 80 stopni (79,5 dokładnie).

W pomieszczeniach to jest olbrzymia różnica. W internecie jest sporo kalkulatorów ogniskowej - można sobie dokładnie porównać.
 

Seba_Fan

New member
Bez reklam
piękny ten las i jak dla mnie naturalne kolory, szkoda że obok nie było panasonica było by widać różnice.
Ja w swojej muszę używać szeroki kąt oczywiście obiektyw, niestety też lubie kręcić odległe ujęcia a jak kiedyś sprawdzałem CX550 słabo wypadała, CX700 pewnie też, no ale coś za coś.

Przy tych nagraniach w sklepie widać, że Sony rozjaśnia jak jest ciemno. Zoom lepszy w panas ale kosztem szerokiego. Panas na zoomie lepsza stabilizacja.
 

RaF02

New member
Panasonic ma zdecydowanie o wiele lpeszy obraz niż ten Sony, spora różnica nie spodziewałem się tego, Aberracja chromatyczna razi po oczach.
 

Seba_Fan

New member
Bez reklam
wygodniej spakować winrarem i wrzucić jako jeden plik, szybciej jest wysłać i szybciej jest ściągnąć.
Dzięki
 
Do góry