Sharp LC-46LE830E dziwny obraz

basja

New member
Kupiłam sobie tv jw. Dotąd miałam kineskopowy. Znajomy podłączył. Znajomy ma równiez Sharpa, ale straszy model. Tym obrazem jest zachwycony i stwierdził, ze musi zmienić tv. Ja tam sie nie znam.
Najpierw tez byłam zachwycona, gdyż pojawiło sie kilka dodatkowych kanałów po sygnale naziemnym cyfrowym, jakośc dotychczasowych tez znacznie lepsza, niż przedtem analogowa. Obraz jest taki jakiś dziwny. Wpierw odczuwałam to (również znajomi, co maja starszego Sharpa lcd) jakby obraz był 3D, chociaż wcale nie jest. To co blisko, jest .... bardzo blisko. Z czasem zaczęło mi to jaby przeszkadzać. Obraz wydaje mi się taki, jakby teatr tv nagrywali. Taki teatralny, a nie filmowy. Wiadomości itp, to ok, ale jak oglądam film, to mi sie nie podoba, bo jest jak w teatrze, a ja chcę, żeby było ... holywood. Od razu zaznaczę, że nie jest włączony tryb teatr (o ile taki jest), ustawienia sa fabryczne, znajomy jeszcze nie ustawiał mi, bo się chciałam najpierw oswoić.

I kolory są jakby zbyt intensywne, niebieski zbyt niebieski, czerwony zbyt czerwony, no takie bijace po oczach.
Może ktoś ustawiał juz sobie to wszystko i mógłby podać jak, czyli dane do kalibracji, to znajomy mi zrobi.

I co to jest, że pierwszy plan jest tak blisko, prawie jak w 3D, mnie sie to nie podoba, bo jakbym teatr tv oglądała, a nie film. Czy to można również poprzez kalibrację ustawić?
 

bielikk

New member
Bez reklam
Zmień znajomego - bo ten nie potrafi, nie umie, nie wie jak ustawić dobrze twój TV.

Dobra rada to instrukcja do ręki i przez jedno popołudnie ustawisz sobie TV.
W pierwszej kolejności zmniejsz kontrast, zmniejsz nasycenie, ustaw odpowiednio jasność i ostrość obrazu. Sprawdź sobie jak działają tzw. "polepszacze obrazu" chodzi o płynność obrazu ... .
No to do lektury .
 

facet

Member
Bez reklam
Pisz jak tam Twój obraz ???
Ja dopiero co odpaliłem tv. Wprowadziłem te ustawienia od Axela, z tym że gamma dałem +1.
Jak dla mnie bardzo ok:) Avatar nie pozwolił oderwać mi się od tego tv:)
Mam 52 cale:)
 

A|X|E|L

Active member
Bez reklam
Wprowadziłem te ustawienia od Axela, z tym że gamma dałem +1.
Tak miałem w pierwszej wersji ale z czasem zmieniłem na [0]
Obecnie powróciłem do pierwotnej wersji [+1] z tym, że jasność zmniejszyłem na [-1]

Trybu FILM nie będę robił bo w tym trybie wszystkie barwy są skopane.
 
Ostatnia edycja:

facet

Member
Bez reklam
Zauważyłem:) Ale pobawię się jeszcze tym trybem:) Jak pisałem mam go skalibrowany u Kikiego. Tylko jasności ciut dodam:)

A to -1 ustawię jak do domu wrócę:) Kurna... nie mam czasu na zabawę:( Dopiero po nowym roku:)

No i niech się Barbara wypowie jak wyglada obraz po wprowadzeniu ustawień:)
 

basja

New member
No, nie wiem. Tak sobie. Jest lepiej, juz nie wali tak po oczach. Lecz to nie jest to. Teraz jasne ostre barwy są ok. Ciemne tez ok. Natomiast średnie są zdecydowanie za ciemne. Jak są wieczorne sceny lub zacienione pomieszczenie, to b.kiepsko widać, bo sie całe obszary zlewają w czarne lub prwie czarne. Wcale detali juz nie widać, tylko przebłyski jasnych kolorów. W sumie to teraz mam tylk barwy jasne i ciemne, bo srednie pod ciemne podpadają.
Nadal mam efekt teatru tv, a chciałabym filmowy.
W trybie FILM, który ostatnio mam jest zdecydowanie lepiej, spokojniej na tym ekranie i nie wkurza mnie już. Lecz pomiędzy >nie wkurzaniem< a >zadowoleniem< jest daleka droga.
W trybie film również akustyka lepiej mi odpowiada. Ale obraz nie jest idealny. Coś z kolorami nie tak, jakby przez zamglony filtr o okreslonym kolorze. No i wszystkie kolory idą przez ten sam filtr. Czyli zamglenie mi sie podoba, ale te kolory "po filtrze" to juz nie, bo za mało w nich róznic, zbyt jednolita kolorystyka. No i nadal obszary o sredniej ciemności sa zbyt ciemne.

Ni go kijem, ni go pałą, nie wiem jak ustawić. Z dwojga złego wolę tryb film, choć mam nadzieję, ze da sie wykrzesać cos lepszego.

Pytanie, czy dla kazdego trybu trzeba ustawiać od poczatku? Tj, jak przedtem w trybie użytkownika ustawiłam ustawienia 1 AXEL-a, a następnie w trybie Film kombinowałam i w końcu zresetowałam na fabryczne (będąc w trybie Film), to zresetowało sie na fabryczne tylko dla trybu film, czy generalnie, tj również dla trybu użytkownika?
 

A|X|E|L

Active member
Bez reklam
czy dla kazdego trybu trzeba ustawiać od poczatku? Tj, jak przedtem w trybie użytkownika ustawiłam ustawienia 1 AXEL-a, a następnie w trybie Film kombinowałam i w końcu zresetowałam na fabryczne (będąc w trybie Film), to zresetowało sie na fabryczne tylko dla trybu film, czy generalnie, tj również dla trybu użytkownika?
Tylko dla trybu FILM.

Sprawdź ustawienia Tryb AV: [STANDARD] http://sharp-le830e.ugu.pl/
 

wlserwis

New member
Basiu, ten telewizor ma schrzaniony kolor "od urodzenia". Producent doskonale wiedział, że idealenie nie jest i nie będzie. Na osłodę dał możliwość "kręcenia sobie" CMSem...

Kalibrowałem go profesjonalnie przy pomocy spektrofotometru jako monitor do PC - wynik dość zatrważający - konieczna potężna zmiana w tablicy LUT, a i tak odchyłki delta są nadal duże.

Trzeba pokochać to co jest albo... SPRZEDAĆ i kupić np. Sonego lub od biedy Samsunga.

PS. Ja rozumiem, że Kolega Axel chce uchodzić tu za guru, niestety jego ustawienia dają delty (np. cyjan) na poziomie 25 !! Poziom akceptowalny to 6..
 
Ostatnia edycja:

GORB

New member
O ile Basiu zdecydujesz się jednak na wymianę, to pomyśł o plaźmie, bo jak czytam Twoje opisy tego co widzisz w TV, to myślę, ze plazma może Ci się spodobać.
 

A|X|E|L

Active member
Bez reklam
PS. Ja rozumiem, że Kolega Axel chce uchodzić tu za guru
Kolego Wlserwis, swoje opinie o innych użytkownikach tego forum zachowaj dla siebie.
Zazdrościsz, że udostępniam swoje ustawienia na stronie w internecie ?
Może tylko Ty masz na to licencje ?
Co do delty to nigdzie nie pisałem i nie chwaliłem się że ustawiałem profesjonalnym sprzętem tak jak TY. Wręcz odwrotnie bo w kilka osób z tego forum mieliśmy złożyć się na kalibrator ale pomysł upadł po właśnie takich profesjonalnych kalibracjach zrobionych profesjonalnym sprzętem przez profesionalistów.
Napiszę krótko: ODWAL SIĘ !!!
Guru nie byłem i nie będę bo mi to zwisa.
 

pavell91

Member
Nie rozumiem pretensji do kolegi Axel. Swoje ustawienia udostępnia na prośbę innych użytkowników, a nie żeby był uważany za guru. I tak każdy wybierze sobie ustawienia te które będą mu się najbardziej podobały, a do tego profesjonalizm nie jest potrzebny. Dobrze, że chociaż kolega Axel chce komuś podpowiedzieć, odpowiedzieć na pytanie, zwyczajnie pomóc. Po to jest forum.
 

facet

Member
Bez reklam
Basiu:) A mi się podoba ta "wyrazistość" obrazu:)
Już przywyklem do "teatralności" :) Nie jest taka straszna:)
Ilość widzianych szczegółów jest zachwycająca:) Niektóre filmy to jakbym pierwszy raz ogladał:) Np. "Ognisty podmuch" o "Avatarze" nie wspomnę:)

A kolega Axel naprawdę odwalił kawał dobrej roboty:) Kolorki mi sie podobają:) Np. naturalność ludzkiej skóry.
Ja tam jestem bardzo zadowolony z kupna:)
Tym bardziej że 2 miesiace studiowałem to forum i rozpatrywałem wybór miedzy plazmą 50VT30 a Sharpem 52LE830:) Wygrał Sharp... bo 2 cale wiecej w tej samej cenie:) hehehe:)
No i rodzina też zachwycona:) Sąsiedzi.... znajomi.... Hahahaha:)
 

arcu

New member
No, nie wiem. Tak sobie. Jest lepiej, juz nie wali tak po oczach. Lecz to nie jest to. Teraz jasne ostre barwy są ok. Ciemne tez ok. Natomiast średnie są zdecydowanie za ciemne. Jak są wieczorne sceny lub zacienione pomieszczenie, to b.kiepsko widać, bo sie całe obszary zlewają w czarne lub prwie czarne. Wcale detali juz nie widać, tylko przebłyski jasnych kolorów. W sumie to teraz mam tylk barwy jasne i ciemne, bo srednie pod ciemne podpadają.
Nadal mam efekt teatru tv, a chciałabym filmowy.
W trybie FILM, który ostatnio mam jest zdecydowanie lepiej, spokojniej na tym ekranie i nie wkurza mnie już. Lecz pomiędzy >nie wkurzaniem< a >zadowoleniem< jest daleka droga.
W trybie film również akustyka lepiej mi odpowiada. Ale obraz nie jest idealny. Coś z kolorami nie tak, jakby przez zamglony filtr o okreslonym kolorze. No i wszystkie kolory idą przez ten sam filtr. Czyli zamglenie mi sie podoba, ale te kolory "po filtrze" to juz nie, bo za mało w nich róznic, zbyt jednolita kolorystyka. No i nadal obszary o sredniej ciemności sa zbyt ciemne.

Ni go kijem, ni go pałą, nie wiem jak ustawić. Z dwojga złego wolę tryb film, choć mam nadzieję, ze da sie wykrzesać cos lepszego.

Pytanie, czy dla kazdego trybu trzeba ustawiać od poczatku? Tj, jak przedtem w trybie użytkownika ustawiłam ustawienia 1 AXEL-a, a następnie w trybie Film kombinowałam i w końcu zresetowałam na fabryczne (będąc w trybie Film), to zresetowało sie na fabryczne tylko dla trybu film, czy generalnie, tj również dla trybu użytkownika?

Te zbyt ciemne średnie barwy u Ciebie, to mam silne wrażenie, że masz włączony aktywny kontrast. Wyłącz go koniecznie, bo wlasnie robi się taka kupa, o której piszesz.
Tryb film ma skopane odcienie - wszystko wpada w żółć, dodatkowo efekt powiela domyślnie ustawiona temperatura barwowa na najniższą. Konieczne jest przestawienie wartości za pomoca ustawień CMS - w zasadzie dla każdego z trybów AV.

Tu podpowiem, ze każdy tryb można sobie poustawiać inaczej (oczywiscie ustawienia miedzy trybami nie są zamienne, bo kazdy ma domyslnie inne wartości) i będą te ustawienia zachowane dla każdego źródła wejściowego, jedynie tryb Użytkownik daje możliwość oddzielnego ustawienia dla każdego z wejścia.

Podeślę ustawienia do filmu, to moze Ci podejdą.
Faktem jest, jak pisze wlserwis, ze TV jest ogolnie skopany pod niemal każdym względem. Duzy jego plus, to wysoka jakość użytych materiałów i podobno bezawaryjne matryce, ale to zbyt mało jak na TV za 3500 (lub 3800 gdy ktoś zechciał dluzszą gwarancje), w którym kluczowym parametrem jest jakość obrazu - czyli naturalne barwy i brak judderingu (z czym ten TV sobie od urodzenia nie radził i żadne 'poprawiacze' nie ulepszają).

Pozostaje dostosować go najlepiej jak się tylko uda, bo tego typu problemy ma rowniez konkurencja, wiec zmiana TV na innego w tej samej klasie cenowej nie wiele da.
No chyba, ze wydasz grubo ponad 5000,- na sonego z serii HX, to bedzie pełne zadowolenie :)


Aha, napisz koniecznie jakiego źródła sygnału używasz, bo to bardzo ważne

Hej
 
Ostatnia edycja:

arcu

New member
A kolega Axel naprawdę odwalił kawał dobrej roboty:) Kolorki mi sie podobają:) Np. naturalność ludzkiej skóry.

Do naturalnosci skory to jeszcze daleko :)
Absolutnie nie wchodzę tu w uzytkowników udzielajacych sie pod tym wzgledem, bo ten TV naprawde jest ciezki do ustawienia.

Do tej pory 'jechalem' na trybie film po wczesniejszym całkowitym przestawieniu tego trybu rzecz jasna, teraz po przestawieniu na Użytkownik AXELA, ciągle widzę poświatę beżową, głównie w pastelowych barwach, dobrze to widac w ujęciach w terenie, gzdie jest piasek, bloto, itp. Wszystko wpada w jedeń odcień i jest to raczej powiązanie żółtego z czerwienią, choć o mieszaniu barw za bardzo się nie znam.

Może koleżanka podpowie, jako, ze facet widzi podobno tylko 16 kolorow, a kobiety 16 milionów odcieni ;)

rozpatrywałem wybór miedzy plazmą 50VT30 a Sharpem 52LE830:)
Ta plazma bije tego sharpa na glowe, ale taki piecyk mieć w domu jest niedopuszczalne :)
Poza tym, plazma zawsze miala skopaną biel, co mi w ogole nie odpowiada.


PS. Wesoly z ciebie czlowiek, facet :)
 

A|X|E|L

Active member
Bez reklam
Ja i Facet mamy zewnętrzne tunery cyfrowe podłączone po HDMI i pewnie dlatego jesteśmy zadowoleni z podobnych albo z takich samych ustawień.

Miałem dziś chwilę czasu i chciałem przeszukać DVB-T ale nie mogłem znaleźć opcji w menu :(
Potem przyszedł sąsiad i już czasu nie było.
Gdzie tego szukać ? bo chcę porównać jakość kolorów.
 

arcu

New member
Też śmigam po HDMI z tunera, co prawda nbox'a, ale jakiejś specjalnie sporej roznicy nie powinno być.

Ustawienia DVB-T:
Wchodzisz najpierw na DTV przyciskiem w pilocie, a potem:
Menu -> Ustawienia -> Ustawienia wyświetlania -> Automatyczna instalacja -> TAK -> Polski -> Wyszukiwanie cyfrowe
 
Do góry