Panasonic SD900

xgrzesx2

New member
Obecnie posiadam kamerę Panasonic GS 500 i chciałbym ją zmienić na coś współczesnego.
Wstępnie upatrzyłem sobie kamerę Panasonic SD900 ale mam kilka pytań:

1. Ile materiału w najlepszej jakości HD wchodzi na kartę pamięci 16 GB ?
2. Czy jakość obrazu z tej kamery będzie nie będzie gorsza od jakości z GS 500 (pomijając rozdzielczość) ?
3. Czy TM900 różni się od SD900 tylko wbudowanym dyskiem 32 GB ? Czy warto dopłacić prawie 1000 tys. do wbudowanego dysku ?
 

marder

Member
Obecnie posiadam kamerę Panasonic GS 500 i chciałbym ją zmienić na coś współczesnego.
Wstępnie upatrzyłem sobie kamerę Panasonic SD900 ale mam kilka pytań:

1. Ile materiału w najlepszej jakości HD wchodzi na kartę pamięci 16 GB ?
2. Czy jakość obrazu z tej kamery będzie nie będzie gorsza od jakości z GS 500 (pomijając rozdzielczość) ?
3. Czy TM900 różni się od SD900 tylko wbudowanym dyskiem 32 GB ? Czy warto dopłacić prawie 1000 tys. do wbudowanego dysku ?
1. Tutaj masz link do instrukcji, na stronie 154 jest tabelka z przyblizonym czasem nagrywania w róznych trybach jakosci na poszczególnych kartach pamięci.
2. Z pewnością nie będzie, w ciągu tych kilku lat producenci kamer zrobili olbrzymi postęp. A przecież jakość to przede wszystkim rozdzielczość, tak w przypadku zdjęć, jak i filmów.
3. Prawie, TM900 ma wbudowaną, ale 32 GB pamięć flash. Pamięci szybko tanieją i może być tak, że za rok 64 GB karta do SD900 będzie za 100 zł. Obecnie kartę 32 GB kupisz za 150 zł. Moim zdaniem nie warto dopłacać.
 

xgrzesx2

New member
Oglądałem tą kamerę w sklepie. Szczerze mówiąc liczyłem że jest mniejsza. Jest niewiele mniejsza od obecnej (GS 500). Oglądałem też Sony CX155. Czy jakość nagrania z CX155 będzie dużo gorsza od tego Panasonica ? Czy warto zastanawiać się nad Sony CX155 ?
 

xgrzesx2

New member
Przyznam że nie orientuje się w formatach HD. Proszę wytlumaczcie mi następujące rzeczy:
1. Czym się różni format AVCHD oraz 1080/50p ? Czy jest duża różnica w jakości ?

2. Na ile skomplikowany jest proces zgrania takiego filmu z kamery na np. pendrive w celu odtworzenia tego na telewizorze ? Czy traci się coś na jakości ?

3. Jakie karty Sandiska kupić najlepiej ? W instrukcji jest napisane, że muszą być Class 4 lub szybsze, w innym miejscu piszą, że najlepiej Class 6 a w innym Class 10... Które kupić, żeby nie przepłacić a żeby nie było problemów ? Sandisk ma też karty Video które są droższe. Czym one się różnią ?

4. Kilka lat temu jak kupowałem kamerę miniDV wiem że były problem z edycją formatu AVCHD. Czy teraz nie ma już takich problemów i materiał można łatwo edytować w odpowiednich programach ?
 
Ostatnia edycja:

marder

Member
Przyznam że nie orientuje się w formatach HD. Proszę wytlumaczcie mi następujące rzeczy:
1. Czym się różni format AVCHD oraz 1080/50p ? Czy jest duża różnica w jakości ?

2. Na ile skomplikowany jest proces zgrania takiego filmu z kamery na np. pendrive w celu odtworzenia tego na telewizorze ? Czy traci się coś na jakości ?

3. Jakie karty Sandiska kupić najlepiej ? W instrukcji jest napisane, że muszą być Class 4 lub szybsze, w innym miejscu piszą, że najlepiej Class 6 a w innym Class 10... Które kupić, żeby nie przepłacić a żeby nie było problemów ? Sandisk ma też karty Video które są droższe. Czym one się różnią ?

4. Kilka lat temu jak kupowałem kamerę miniDV wiem że były problem z edycją formatu AVCHD. Czy teraz nie ma już takich problemów i materiał można łatwo edytować w odpowiednich programach ?
1. W ramach AVCHD mieści się film 1080/50i, 1080/50p jest nie tyle lepszy jakościowo co płynniejszy (bo bez przeplotu), ale płyty z BD z niego nie utworzysz. 2. Proces jest bardzo prosty i nie powoduje utraty jakości filmów. Wszystko przystępnie opisuje instrukcja. 3. Musi być co najmniej klasy 4, ale lepiej kupić klasy 6 lub wyżej, i markową. 4. Takie problemy to przeszłość.
 

xgrzesx2

New member
W tym rankingu nie ma SD900. Jest TM 900. Co dziwne SDT750 zajęła pierwsze miejsce a jest tańsza od SD900. Lepiej kupić SDT750?

Sent from my Milestone using Tapatalk
 

ArtiW

New member
W tym rankingu nie ma SD900. Jest TM 900. Co dziwne SDT750 zajęła pierwsze miejsce a jest tańsza od SD900. Lepiej kupić SDT750?

Sent from my Milestone using Tapatalk

TM i SD z serii 900 to niemal identyczne kamery. Różnią się tylko tym, że TM ma wbudowaną 32GB pamięć. Cała reszta (za wiedzą kolegów z forum) jest identyczna.

Mam wrażenie, że 750 zwyciężyła za względu na 3D. Nie wiem jednak jakie są różnice między 900 a 750.

A propos sony, to rywalem 900 jest chyba CX700. Ja będę decydował między Panasonic TM900 a Sony CX700. I niestety to dość trudny wybór...
 

PawełG

New member
TM i SD z serii 900 to niemal identyczne kamery. Różnią się tylko tym, że TM ma wbudowaną 32GB pamięć. Cała reszta (za wiedzą kolegów z forum) jest identyczna.
Dla uzupełnienia - jest jeszcze HS900, z wbudowanym dyskiem i gniazdem pamięci.
Mam wrażenie, że 750 zwyciężyła za względu na 3D. Nie wiem jednak jakie są różnice między 900 a 750.
750 to w zasadzie to samo co seria 700 tyle, że można do niej założyć przystawkę 3D. Taka sama przystawka jest do serii 900. W 900 zrobili nieco zmian i poprawek - w zasadzie kosmetycznych, część można było wprowadzić aktualizacją firmware i serię 700 mogli spokojnie dalej ciągnąć, ale wiadomo - marketingowcy rządzą :evil:. Wyboru i tak nie ma, bo po wprowadzeniu 900 zaprzestali dostarczania 700. No i wiadomo - można było dołożyć "podatek od nowości" :evil:. A same kamery (700, 750 i 900) jak najbardziej można polecić - najwyższa półka w klasie amatorskiej (choć nie najdroższe). Dla mnie ogromną zaletą TYCH Panasoników są spore możliwości kontroli manualnej (lubię to) choć tryb automatyczny też działa znakomicie.
 
Ostatnia edycja:

slimak

New member
Bez reklam
750 to 700 plus Hybryd OIS i 3D.
900 to 750 plus większy LCD.




ogromną zaletą TYCH Panasoników są spore możliwości kontroli manualnej

Pomimo możliwości ustawień migawki, przysłony, wzmocnienia. Możliwości regulacji obrazu w trakcie nagrywania są mizerne. Brak preselekcji przysłony, oraz przechodzenie przysłony w tryb auto przy próbie ponownego ustawienia migawki, powoduje że niby uboższe w manual kamery Canon, JVC są o wiele bardziej praktyczne.

Do tego jeszcze trzeba dodać bezsensowny tryb z wskazaniem filmowanego przedmiotu, w którym nic nie możemy ręcznie regulować, nawet balansu bieli, a nasze ustawienia preferencji obrazu są w tym trybie na 0.
 
Ostatnia edycja:

xgrzesx2

New member
Czy orientujecie się skąd mogę pobrać jakieś przykładowe nagrania zrobione kamerą SD900 w najwyższej jakości (1080p i 1080i) ? Chciałbym sprawdzić czy mój sprzęt do odtwarzania da sobie z nimi radę.
 

Seba_Fan

New member
Bez reklam
Niestety z kartami jest ten problem, że dużo jest podrób, wiec kart nie są tanie, te w sklepach, można znależź w necie jak dużo osób straciło nagrania, błedy itd
Jak kupujesz kamer za 3-5tys na karcie się nie oszczędza.

Tak więc można kupić classe 6 a będzie to class 4 tak też oszukują.

AVCHD to mts (m2ts) wiec każdy program obsługuje, a po zatym po co przerabiać jaki plik, to nie czasy kaset. program od kamery Sony przerabia bez konwersji, przekodawania itd.

50i a 50p ciężko odróznić jak nie wiesz, który jest który, chyba że słabo kamera nagrywa w 50i co niestety widziałem w SOny, bo tylko taka porównywałem.

Kmery trzeba samemu sprawdzić, ranking to suma punktacji, a np jeden woli nagrywanie wieczorem a inny w dzień już inna punkty itd

Dokładnie Panasonic SD900 kontra Sony CX700 kontra Canon G10

Co do 700 i 900 to są małe zmiany, ale dla niektórych są duże, stabilizacja i nagrywanie wieczorem, kosmetyczne to piszą w rankingu, a takie zmiany mogą być znaczące + ergonomia + ten wiatrak niedopracowany, no i większy LCD a tu super sprawa, niestety kiepska rozdzielczość z tego co pamiętam, SOny dwukrotnie większa.
 

xgrzesx2

New member
Cały czas się zastanawiam czy warto dopłacić prawie 1000 PLN do tm900.
Czy pamięć wbudowana w kamerę ma jakąś przewagę nad kartą pamięci ? Może pamięć wewnętrzna jest bezpieczniejsza od karty ? Bo jeśli nie to za taką kwotę można już kupić 3 karty o pojemności 64 GB co daje w sumie 192 GB. Jedyne czego się obawiam, że będąc gdzieś na wakacjach karta padnie po tygodniu filmowania i wszystko szlak trafi. Z miniDV takiego ryzyka nie było.
 

marder

Member
Jedyne czego się obawiam, że będąc gdzieś na wakacjach karta padnie po tygodniu filmowania i wszystko szlak trafi. Z miniDV takiego ryzyka nie było.
Nie ma w tej chwili pewniejszego nośnika, niż karta pamięci, więc nie wiem skąd te obawy. Ja używam łącznie 7 kart pamięci: w kamerze właśnie, w aparacie i w komórkach. I żadna jeszcze nie padła. To taśmy minidv łatwo ulegały uszkodzeniu podczas nagrywania czy odtwarzania w kamerze, można je było też rozmagnesować, nie ma porównania.
 

Seba_Fan

New member
Bez reklam
Dokładnie, ale taśmy były OK i dobrych firm, a karty to duża część podrób, wyżej widziałem dziwne wyliczenie 64GB parę kart do 1tys, kwestia kto jak liczy, jak ktoś liczy na allegro to niech liczy, na karty trzeba uważać, ogólnie cała elektronika jest coraz gorsza. NO ale to taki OT.
 

ArtiW

New member
Nie chciałbym ponawiać tego samego postu, więc napiszę tylko, że wybrałem jednak CX700. Jeśli ktoś jest zainteresowany motywacją, to zapraszam do wątku o CX700.

Wiem, że wybór i decyzja to duży ból głowy, więc życzę osobom niezdecydowanym trafnego i udanego wyboru.
 
Do góry