LG Oled i te "wypalania matryc"

manieksl

New member
Czy mogę jeszcze prosić o informację, na temat różnic między LG OLED55C8PLA a LG OLED55B8PLA? Wg parametrów, dopatrzyłem się trzech różnic (z czego dwie pierwsze widać gołym okiem, bez specjalnego wpatrywania się:) ):
- 500zł
- podstawa
........
- procesor alfa 7 i alfa 9...

O ile różnica w podstawie i cenie jest zauważalna dla każdego laika, czy różnica procesorów, również będzie zauważalna? Czym one się różnią w praktyce?
 

WuMike

New member
Bez reklam
Procesor alpha 9 w teorii ma mocniejszy engine, przez+9 skuteczniej procesuje obraz w ruchu, lepiej usuwa szum, posteryzację kolorów. W praktyce, ciężko to wyłapać.

Podobno C8 jest nieco jaśniejszy w HDR, w porównaniu do B8. Ja osobiście wziąłem tańszy model i nie żałuję decyzji, a zaoszczędzone 1000 zł wydaję wciąż na filmy w 4K :)
 

italiaviva

New member
Witam, jaka cena lg 65C8? wcześniej zastanawiałem się nad kupnem sony xf9005, Czy to dobry wybór ze zmieniłem na oled C8 ? Słyszałem ze trzeba skalibrować jak to sie robi czy samemu można to ustawić czy trzeba gdzieś wysłać tv ?
 

italiaviva

New member
kiki napisałem priv

Mam jeszcze ogólne pytanie bo zamówiłem w rtv euro agd C8 65cali przy dwóch produktach mam 25% taniej czyli wychodzi mi nie całe 8 tys za C8 65cali czy to dobry wybór bo mogę jeszcze odmówić, co prawda juz nie ma więcej C8 w tym sklepie, mam jeszcze obawy czy bede musiał skalibrować ten tv sam czy będę musiał wysyłać gdzieś ? i czy to gorsza jakość kupiona w takim sklepie tv ?
 

kola01

Well-known member
Bez reklam
Niektórzy blednie porównują powidoki w plazmie z wypaleniami matrycy OLED. To zupełnie różne problemy i nie można ich porównywać choćby dlatego, że powidoki w plazmie były chwilowe i w 95% przypadków same znikały wcześniej lub później. Kolejne generacje plazm już w 100% radziły sobie z "samo-naprawianiem" powidoków i obecnie nawet 10-cio letnie plazmy ich zazwyczaj zupełnie nie mają. W OLED wypalenie jest już trwałe. Jeśli powstanie, to jedyna skuteczna opcja to obniżenie jasności w pozostałych pikselach by różnice się wyrównały. Ta forma maskowania (powinienem napisać raczej: pudrowania problemu) jest średnio skuteczna ale co gorsza z czasem objawia się wyraźnym zmniejszeniem jasności matrycy. Wszystko zależy od czasu używania, poziomu jasności i rodzaju wyświetlanych obrazów.

Dla niedowiarków, czy wypalenie matrycy OLED faktycznie powstaje, polecam artykuł: https://pclab.pl/news78370.html

Ja nawet jak widzę nowe OLEDY w sklepach RTV to już tam często widzę objawy wypalenia, podobnie jak w telefonach demonstracyjnych z AMOLED. W swoim otoczeniu też mam znajomych, którzy konsekwentne powtarzali "mój Samsung z AMOLED się nie wypala" ale jak na moją prośbę zainstalowali aplikację typu screen test i zobaczyli jak wygląda szara plansza na ekranie z wyraźnie wypalonymi ikonami i przyciskami to od razu im mina rzedła. Prawda jest taka, że jak ktoś się nie przyjrzy to nie zobaczy. Wile osób nawet patrzy na wypalenia nie mając świadomości, że to własnie to. Zazdroszczę im. Ja niestety zamiast oglądania filmu rozglądał bym się za wypaleniami. Z tego powodu na dzień dzisiejszy nie kupił bym żadnego OLEDA. Obecnie jedyna technologia, która może przynieść zmiany to microLED.
 
Ostatnia edycja:

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Mam Oleda i nie mam wypaleń podobnie jak Ci co się tu też wpisali.
Firmy z Japonii będą produkować własne oledy, firmy z Chin własne, nawet Samsung się przygotowuje.
Więc o technologię Oled byłbym spokojny.
W Oledzie podobnie jak w plazmach można dodatkowo zapobiegać wypalaniu.
 

kola01

Well-known member
Bez reklam
Oczywiście, jeśli masz nowy model, użytkujesz go okazjonalnie i wyświetlasz tylko dynamiczne obrazy to wypaleń może jeszcze nie widać bo matryca się równo wypala.
Nie zmienia to faktu, że problem istnieje i to wyraźnie, m.in. z tego powodu nie produkuje sie monitorów OLED gdzie statyczne obrazy, po niedługim czasie, pozostały by już widoczne... na zawsze :)
 
Ostatnia edycja:

kola01

Well-known member
Bez reklam
Tak, wszyscy kłamią, Ziemia jest płaska a ja widzę wypalenia OLED, które w rzeczywistości nie istnieją.
Poczytaj choćby tu: https://pclab.pl/news78370.html

Albo sam obejrzyj sobie, jak wygląda matryca OLED po 10 miesiącach używania: https://www.youtube.com/watch?v=nOcLasaRCzY#t=3m22s

A jak ktoś uważa, że media i testerzy kłamią, to tutaj znalezione na szybko przykłady naszych kolegów z forum: http://www.hdtv.com.pl/forum/lg/141921-65b7v-niebieskie-pasy-po-10-miesiacach.html

Takich przykładów jest masa tu na forum jak i po prostu w necie ale niektórzy i tak dalej piszą, że to wszystko brednie.
 
Ostatnia edycja:

heniumon

New member
Ile wytrzyma przy srednim oglądaniu 10 godzin TVN 24 i TV informacyjnej rzadowej. Jak lg jest pewna swojego to gwarancja np.5 lat ,a nie 2 lata ,a duże sieci handlowe wcisna ubezpieczenie za dodatkowe ponad 2 tys zł. jeszcze jedno w 2022 nowy system nadawania multipleksów TVB-T2.
 

barburian

New member
Bez reklam
Kto chce ten kupuje, kto nie chce ten nie kupuje - proste.
Jak dla mnie nie ma lepszego TV od OLED-a i mam gdzieś wypalenia.
 
Do góry