Porady - filmy HD na komputerze, konfiguracje, kodeki etc.

szarp

New member
Stef napisał:
Tez mialem dylemat:
-Microstar K8NGM2-FID
-Gigabyte GA-K8N51PVMT-9
-Asus A8N-VM CSM
wszystkie sa do siebie podobne, roznia sie tylko rodzajem karty sieciowej i dzwiekowej oraz wyjsciami, ceny zblizone; asus nie ma wyjsc component i ma dzwiek 5.1 w porownaniu do gigabyta, ale za to ten nie ma dvi. microstar bardzo podobny do tego drugiego, ale jednak wybralem gigabyte. ciekawie dziala cool'n'quiet; na tym wszystkim siedzi athlon 3200+ 1gb ram oraz mce2005; dziala przyjemnie, choc musze zmienic zasilacz w obudowie. gdyby ktos chcial wymienic doswiadczenia moje gg:1768410. pozdrawiam.

No właśnie dokładnie to samo będzie u mnie tzn: proc, ram, płyta to msi (trochę się naczytałem w necie o MSI - wszyscy chwalą), zaiłka to Chieftec 400W, obudowa najmniejsza HTPC do standardowych kart. Plyta musi mieć złącze DVI i D-sub. po jednym połącze ją z TV LCD a po drugim z monitorem LCD.
 

szarp

New member
ar2 napisał:
Uwaga na zasilacze chiefteca, ostatnio kiepsko im wychodzą.

Ups ... nic na ten temat nie słyszałem. Wiem że współpraca z fabryką Sirtec'a (podobno najlepsza seria) już rozwiązana. Wiesz może coś więcej?
Jaka seria pada?
 

ar2

Wsparcie
Członek Załogi
HD Squad
Wcześniej sam używałem Chiefteca, nawet mam jeszcze starego, ale niestety 2 nowe które miałem, oba padły, nie sprawdzałem serii. Jeden nawet wywalał mi korki w domu.

Pozdro.
 

Piotrek_PP

New member
Jeżeli chodzi o zasilacze to aktualnie poleca się: Seasonic oraz Tagan. Ciche i bardzo wydajne, podobno szczególnie Seasonic. Chieftec faktycznie nie trzyma już podobno klasy, nawet nie chodzi o awaryjność. Właśnie kompletuję kompa, a dotychczasowy "Szef" 360W (o którym słowa złego powiedzieć nie mogę) będzie za słaby więc jestem na bieżąco w temacie.
 

Stef

New member
Czy rzeczywiscie potrzebne sa tak duze moce zasilaczy? Czy moze do tego przyzwyczaili nas ich producenci zanizajac ich jakosc? Czy rzeczywiscie zasilacz 500W oddaje ich tyle ile podaje producent? Nie wydaje mi sie. Zreszta czytajac takie publikacje jak ta http://www.silentpcreview.com/article28-page4.html mam wrazenie, ze ktos robi nas w przyslowiowe bambuko. Sumujac wszystkie obciazenia na poszczegolnych liniach napieciowych, wychodzi mi ok 100W, to dlaczego zasilacz 300W dostaje zadyszki, poci sie, grzeje, halasuje wlaczajac klimatyzacje. Moc a sprawnosc, to dwie rozne rzeczy. Polecam lekture, jesli ktos jeszcze nie czytal.
 

dnc

Moderator
VIP
Zasilacz komputerowy musi miec pewien zapas mocy. A wynika to stąd, że średnia wartość mocy jaka potrzeba jest do prawidłowego zasilania komputera jest różna. I tak, najwięcej bierze procek, nawet 80W! Reszta mniej, ale każdy oscyluje w granicach 20-30W. Wiadomo, ze wszystkiego na raz się nie używa. Nie grasz jednoczesnie w grę 3D i wypalasz płytę DVD przy jednoczesnym skanowaniu i defragmentacji dysku!!! Nie wiem który Windows by to wytrzymał? Ja mam stary komputer sprzed 4 lat. Oczywiście po modyfikacji i zmianie pewnych elementów średni pobór mocy wynosi około 300W, a maksymalny około 350W, więc zasilacz 350W byłby już na granicy wytrzymałości.
Dla mnie ważna jest jeszcze jedna sprawa! Napięcia wyjściowe dla poszczególnych elementów systemu. Im są stabilniejsze, nawet przy duzych obciążeniach, tym lepiej pracuje system. Dla procesora, który otrzymuje 3.3V napięcia wahnięcie w granicach -0.1V może zakończyć się zawieszeniem systemu! Przy duzym obciązeniu spadki moga być większe (nawet -0.2V). Dlatego od mocy zasilacza, wazniejszym parametrem jest stabilność pracy przy obciążeniach. To ona wyznacza czy dany zasilacz jest dobry czy nie.
 
Ostatnia edycja:

Piotrek_PP

New member
>Stef
Myślę, że masz trochę racji. Wszystko zależy jednak od systemu. Dwurdzeniowy procesor podkręcony o 50% i zasilany napięciem o 20% większym od nominalnego skonsumuje w szczycie i ze 180W. Wydajne pamięci grzeją się jak małe kaloryferki, spróbuj dotknąć stabilizatorów napięcia na płycie głownej. Niestety całe to ciepło obciąża zasilanie.
Jednakże w "normalnych" konfiguracjach (czyli nie np.: Geforce SLI) 360 realnych watów powinno wystarczyć. Pomiary wskazują, że przeciętne komputery nie zużywaja nawet w szczycie więcej niż 280W.
Co do wydajności. Jesteś w błędzie, dobre zasilacze a nie chiński chłam potraią oddać moc nominalną, a ponieważ wiemy ile wtedy biorą z sieci znamy ich sprawność. Zazwyczaj jest to 80-87%. Żeby jednak to sprawdzić trzeba mieć specjalistyczne stanowisko testowe co oznacza, że 99% recenzji zasilaczy w sieci to bełkot z zacięciem reklamowym
Kluczowe jest to co napisał dnc. Stabilność napięć szczególnie w mocno wyżyłowanych konfiguracjach jest absolutnie fundamentalną sprawą. A do tego potrzebny jest zapas mocy.
Pozdrawiam, Piotrek
 

Stef

New member
OK, to podpowiedzcie mi jaki powinienem dobrac zasilacz do takiego zestawu, biorac pod uwage ze musi byc to zasilacz m-ATX, ma byc cichy i sie nie grzac, no i pasowac do obudowy (wymiary obecnego: 130x125x65mm):

Case: Ahanix D5 Media Center (w/300W PSU)
Motherboard: Gigabyte GA-K8N51PVMT-9
CPU: Athlon 64 3200+ Venice 939 BOX
Memory: DDR 2x512MB Kingston 3200 CL3
Video Card: Onboard nVidia GeForce 6150
Hard Drive: 1x 160GB SATA (+1x 350Gb SATA2)
Network Card: D-Link G-520+ Wi-Fi
TV Card: Hauppauge WinTV-PVR-500MCE
Sound Card: Onboard HD Audio Realtek ALC 880
CD/DVD: DVD-RW LG GSA-4163B
 

Piotrek_PP

New member
Zajrzyj na stronę:
http://extreme.outervision.com/index.jsp
i skalkuluj sobie moc. Niektórzy zalecają nie ufać zbytnio takim kalkulatorom ale przynajmniej będziesz mieć zgrubną estymację. Według mnie wychodzi tak z 250W. Od biedy powinien wystarczyć ten co masz. O ile nie będziesz nic podkręcał. Ale jednak zalecałbym coś mocniejszego niż 300W, powiedzmy od 350W.
Nie mogę Ci polecić konkretnego modelu bo nie znam się na slimach.
Jest jeszcze jeden aspekt sprawy, płyty główne pod s939 podobnie jak nowe intele zasilają procesor z linii +12V zatem trzeba mieć zasilacz z wydajną taką linią. U ciebie ma to mniejsze znaczenie bo grafikę masz zintegrowaną - karty.graf. zwykły żłopać z 12V niemiłosiernie.

PS. >Stef Ty już masz ten sprzęt czy zamierzasz kupić? Bo widzisz.. to jest taka konfiguracja, która nie daje Ci pewności. Do klasycznego strumienia HDTV (.ts czy divx-hd) aż zanadto mocna, ale do h.264 czy quicktime'a może być za słaba.
 
Ostatnia edycja:

Stef

New member
Taki sprzet juz mam i sobie jakos dziala, tylko ze jak zaczynam ogladac TV to sie robi glosniej przez zasilacz :) Nie dbam o quicktima, bo nigdy nie lubilem tego formatu, wmv chodzi w miare ok, choc ostatnio nagrzebalem i cos zaczelo skakac przy 1080. To wszystko dziala mi pod MCE2005 i sobie chwale. Stworzylem sobie polskiego Guide do TV i ciesze sie pelnia szczescia z posiadania "Tele Tygodnia" w komputerze i dobrodziejstwa nagrywania oraz timeshiftingu. Radio internetowe tez jest pod reka. Mocniejsza maszynka ma to do siebie, ze bedzie chciec wydalac wiecej ciepla, wiec i glosiej moze byc, na razie jednak zostawiam jak jest. Ale zasilacz do zmiany.
 
Ostatnia edycja:

szarp

New member
też chciałem kupić małą fajną obudowę. niestety oferowane w nich zasilacze max 300-350W wg mnie nie nadają się. Raz już poszedl mi cały komp z dymem, drugi raz przechodzić przez to nie chcę. Kupiłem na Allegro obudowę za 99PLN, jest mała, desktopowa i nawet przyzwoita. Nie jest to Silverstone ale i cena inna. Zaisłka w moim przypadku to góra 200W dostarczać musi: A64 3200+ venice + 1GB TwinMos + 1 HDD 160GB + DVD NEC 4550 + TV 878 PixelView. Chodzilo u mnie coś podobnego z Sempronem 2,4+ i GF 6200 na moim UPS'ie obciążenie było (+ drugi komp PIII 500 z monitorem 15" CRT) coś około 60-70% a UPS to 600VA czyli okolo 360W. Komp PIII + monitur łykają 29%. Czyli maszyna docelowa jak w mordę w okolicach do 150W. Jeszcze jak zapodamy Q&Q do AMD na bank będzie mniej.
 

toma001

New member
Mam pytanko dot. karty graficznej.

Otoz mam sprzet:
Athlon 64 3000+
Radeon 9500 z odblokowanymi potokami

Wlasnie zakupuje KDF-E42A11E i chcialbym poogladac sobie filmy w HDTV. Probowalem puscic je na kompie na monitorze i o ile 720p chodzi bez problemu o tyle 1080p tnie - nie da sie ogladac.
1080i nie sprawdzalem.
Czy na takie konfiguracji da sie ogladac rowniez 1080? Moze jakies sterowniki? Ekran na monitorze byl przeskalowany - czy jezeli puszcze 1080i na KDFie ktory tyle wlasnie wyciaga - bedzie to szybciej odtwarzac?
Co polecacie zmienic i na co zeby nie bylo problemow w zadnym z tych trybów, karta na AGP - chyba tylko 7800GS?
 

Stef

New member
Heh, ciekawy efekt. Jest taki pliczek do sciagniecia przez emule:
- Christina.Aguilera-Beautiful.HDTV.1080.mpg
Majac zainstalowany dekoder Pure Video mialem co sekunde takie przyciecie plynnosci video pod Media Player Classic (pod WMP w ogole sie nie dalo ogladac), ale wystarczylo odinstalowac wszystko stery do grafiki i Pure Video Decoder, przy okazji zainstalowac juz nowe BETA sterowniki nVidii 84.20, nie instalowac dekodera, zeby zaczelo dzialac jak najbardziej OK. Dlaczego wiec dekoder spowalnia jeszcze odtwarzanie, zamiast przyspieszac?
 
Ostatnia edycja:

TiNiO

Member
Ja mam Athlon 64 3200 , 1 GB ramu i 1080 wma tnie mi jak szalona :D :D :D , ale w pracy na serwerach 4 procesorowuch chodzi jak miód malina :D
 

Piotrek_PP

New member
>Tinio... No to już wiadomo co w pracy porabiacie he he

>Stef... A w ogóle Media Player Classic umie korzystać z PureVideo nVidii? Czy podczas odtwarzania pojawiała Ci się ikonka na trayu z dostępem do ustawień dekodera?
Oto link do jednej z niewielu na razie recenzji nowych sterowników ze wspomaganiem MPEG4 AVC:
http://article.pcinlife.com/2006-03-03/1141321911d36_4.html
Jak ktoś przez przypadek nie zna chińskiego to polecam babelfisha. Nawet daje się coś zrozumieć, poza tym wykresy przemawiają językiem uniwersalnym.
I jeszcze coś z krainy dobrego wina:
http://www.pcinpact.com/articles/a/178/1.htm
Posiadacze grafiki zintegrowanej 6150 będą mogli się cieszyć ze wspomagania do rozdzielczości 720p (i pewnie też 1080i) włącznie, zaś od modelu GF6600 w górę można liczyć na wsparcie 1080p.
Pozdrawiam, Piotrek
 
Ostatnia edycja:

Jussi

New member
Bez reklam
Czy laptopy tez sie licza? Mam acera 1,5 ghz celerona M, 512ramu i intela 915 i w VLC hadeki chodza elegancko, nie wiem jak wmv bo tego nie sprawdzalem ale pewnie by nie poszlo, ogladalem tsy i aviki i bylo ok (ale tylko w vlc w subedicie i innych juz cielo, no ale wazne ze mozna ogladac :)
 
Do góry