Kolumny stereo do ONKYO RZ900

Henry

Active member
Bez reklam
Edit: Czy Tannoye Precission 6.4 mają podobne brzmienie do XT8F? Biorąc pod uwagę dodatkowe przerworniki basowe może lepiej zagrają dołem pozostając magiczne w średnicy i górze? Ktoś ich słuchał?
6.4 potrzebują porządnego/mocnego "pieca" i nie z każdą elektroniką brzmią dobrze, posłuchaj 6.2 wg. mnie są bardziej muzykalne.
Natomiast XT8F są mniej "wrażliwe" i łatwiejsze do zasilenia.
 

krzysiekkortus

New member
Jeżeli gustujesz w takich klimatach posłuchaj kolumn Cabasse ,nawet tańszych modeli z serii Tobago podejrzewam że mogą Ci przypaść do gustu .Cabasse ma jedną przewagę na Tannoy - tony wysokie ,z całym szacunkiem ale Tannoy nie zapewni takiej rozdzielczości

Jest jeszcze jedna alternatywa - Heco Celan to świetne kolumny miałem okazję ich słuchać ,może to zabrzmi głupio ale "mają w sobie duszę" brzmienie jest dostojne bardzo muzykalne ,świetne wysokie tony bez śladu natarczywości ,podobnie jak bas - głęboki i bardzo dobrze rozplanowany

Heco mają tylny basreflex i u mnie stojąc przy ścianie mogą stracić na brzmieniu. Tak mi się wydaje.

Edit: Cabasse - no i tu - hm pewnie będą słuchane :)

Edit2:
6.4 potrzebują porządnego/mocnego "pieca" i nie z każdą elektroniką brzmią dobrze, posłuchaj 6.2 wg. mnie są bardziej muzykalne.
Natomiast XT8F są mniej "wrażliwe" i łatwiejsze do zasilenia.

Zasięgnąłem także opinii w salonie gdzie słuchałem XT8F - sugerują iż im wyższy model Tannoya tym cyt.: "Tannoy w wyższych seriach jeszcze bardziej idzie w kierunku średnich i wysokich tonów, dlatego wyższe serie przede wszystkim są nastawione na gatunki typu muzyka klastyczna, jazz"

Ale też zasugerowali REL T5i jako ewentualne uzupełnienie dolnego pasma. Do tej pory w stereo miałem odłączonego suba (JBL ES260) ale to też z powodu tego że akurat ten w stereo nie za bardzo sobie radzi.

Warto dokładać suba (wymienił bym swojego ewentualnie) do stereo biorąc pod uwagę iż Tannoye XT8F przypadły mi do gustu a uzupełnieniem byłby ten sub. Co wy na to?
 
Ostatnia edycja:

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Warto dokładać suba (wymienił bym swojego ewentualnie) do stereo biorąc pod uwagę iż Tannoye XT8F przypadły mi do gustu a uzupełnieniem byłby ten sub. Co wy na to?

NIE ! ,nie poprawisz brzmienia w ten sposób ,efekt może być dokładnie przeciwny .Jeżeli kolumny "X" nie są w stanie zapewnić odpowiedniej podstawy basowej to nie warto ich kupować ,zwłaszcza że wydajesz większą sumę pieniędzy .Kolumny same powinny sobie poradzić z dźwiękiem bez żadnych "dopalaczy"
To mniej więcej tak, jakbyś lipny silnik w samochodzie chciał korygować paliwem premium ,czy użycie takiego paliwa spowoduje że samochód pojedzie szybciej ?
 

krzysiekkortus

New member
Dzięki za info.
Tak się jeszcze zastanawiam, czy może Cambridge Audio CXA80 to może nieodpowiedni wybór. Być może inny piec wydobył by z tych XT8F więcej na dole pasma? Z tych proponowanych na forum nie było w salonie - w salonie w którym były to nie było Tannoy i tak jak by się nie obrócić do D... z tyłu.
 

Henry

Active member
Bez reklam
Dzięki za info.
Tak się jeszcze zastanawiam, czy może Cambridge Audio CXA80 to może nieodpowiedni wybór. Być może inny piec wydobył by z tych XT8F więcej na dole pasma? Z tych proponowanych na forum nie było w salonie - w salonie w którym były to nie było Tannoy i tak jak by się nie obrócić do D... z tyłu.
Mi XT8F lepiej niż z CXA80 zagrały z Arcamem (A29, A39), Roksanem K3 i Creek'iem A100, wiem, że A 100 swoje już kosztuje i poniżej 7 tyś ciężko dostać, ale mógłbyś spróbować też z A50.

ps. Myślałeś o nowej serii Q Kef'a, jest to jeszcze nowość, ale dużo dobrego na ich temat słyszałem od osoby, która miała możliwość odsłuchu.
W kilku salonach już się pojawiły.
 

ARKOT

Klub HDTV.com.pl
VIP
Włąsciwie każdy z opisanych przez was modeli ma coś w sobie. Arcam gra bardzo dobrze i włąsciwie zaczynam tam gdzie inne już nie mają ani pary ani barwy. Creek to również świetny wybór. Dołożłbym do tego Cambridge Audio i któregoś Japończyka ale z górnej półki Yamahe albo Denona. Osobiście brałem pod uwagę tego Onkyo ale dla mnie grał zbyt szorstko, piaszczyście. Trzeba by do niego naprawde dobre kolumny dobrać. Prądu mu nie brakuje więc DynAudio byłyby na miejscu. Ocieplają brzmienie tam gdzie trzeba a sopran maja aksamitny. Dobrym wyborem są też Monito Audio. Mimo, ze ten Amplituner ma wzmacniacze mocy pracującymi w klasie AB to producent nie zastosował typowego zasilacza impulsowego a coś na wzór hybrydy, troche klasycznie i troche dyskretnie. No i wyglą jest oszałamiający. Miałem dylemat pomiędzy Arcamem AVR 350 (gra wspaniale ale jest bardzo drogi), Cambridge Audio RX250, Wspomnianym ONKYO i Yamaha RXA 2060. Słuchałem wszystkich na tych samych kolumnach; Klipsh, DynAudio, Monitor Audio, Tannoy XT 8F, Celstion i paru innych, o których szkoda pisac. Tannoy sie wzbudzał przy wiekszych dawkach mocy, bas słabo ale środek dobrze. Najlepsze wrażenie robiły Dyn Audio Emit 30- grały na wszystkim dobrze. pamiętam, ze szczególnie dobrze na Onkyo- dynamicznie, szeroko, analitycznie ale i delikatnie. Dlatego tez bez wahania załozyłem, ze beda grać dobrze na każdym amplitunerze i nie myliłem się. Dobrze tez wypadły Monitor Audio Silver 8. Ja wybrałem CambridgeAudio i DynAudio. Najlepije jest podłączyc i posłuchać ale nie nowe kolumny bo te moga nawet zacharczeć póki sa niewygrzane. Opis nie zastapi testu praktycznego. Jedni lubia miekkie kopółki a drudzy metalowe, bardziej piskliwe. I to jest normalne. Własnie po to mamy wybór
 

ARKOT

Klub HDTV.com.pl
VIP
Heco mają tylny basreflex i u mnie stojąc przy ścianie mogą stracić na brzmieniu. Tak mi się wydaje.

Edit: Cabasse - no i tu - hm pewnie będą słuchane :)

Edit2:


Zasięgnąłem także opinii w salonie gdzie słuchałem XT8F - sugerują iż im wyższy model Tannoya tym cyt.: "Tannoy w wyższych seriach jeszcze bardziej idzie w kierunku średnich i wysokich tonów, dlatego wyższe serie przede wszystkim są nastawione na gatunki typu muzyka klastyczna, jazz"

Ale też zasugerowali REL T5i jako ewentualne uzupełnienie dolnego pasma. Do tej pory w stereo miałem odłączonego suba (JBL ES260) ale to też z powodu tego że akurat ten w stereo nie za bardzo sobie radzi.

Warto dokładać suba (wymienił bym swojego ewentualnie) do stereo biorąc pod uwagę iż Tannoye XT8F przypadły mi do gustu a uzupełnieniem byłby ten sub. Co wy na to?

To prawda. świetny środek ale wzbudzają się przy niskich partiach. Nie nadają się do niektórych rodzajów muzyki. Jeśli bas to DynAudio
 

ARKOT

Klub HDTV.com.pl
VIP
Dzięki za info.
Tak się jeszcze zastanawiam, czy może Cambridge Audio CXA80 to może nieodpowiedni wybór. Być może inny piec wydobył by z tych XT8F więcej na dole pasma? Z tych proponowanych na forum nie było w salonie - w salonie w którym były to nie było Tannoy i tak jak by się nie obrócić do D... z tyłu.

Canbridge to swietny wzmacniacz ale te kolumny sa za subtelne do niego. Maja za słaby dół. One dobrze graja z Yamaha, Denonem gdzie jest rozjasniona góra i wzbogacony dół. Ja ich osobiście nie polecam. Miałem je juz wziąć i to w wersji ze zmienionymi profesjonalmymi zwrotincami (modernizacja za 4 tys)- sa chyba jeszcze w Nautilusie w Krakowie. Ale grają zbyt słabym dołem. brakuje in przysłowiowej masy.Dobre do Jazzu i muzyki poważnej.
 

krzysiekkortus

New member
Dynaudio do rozważenia jak znajdę gdzie mogę posłuchać. Kef i Cabasse wygląda na to że posłucham jutro.

Edit: Dynaudio niestety nie znalazłem do posłuchania w Poznaniu. Ktoś coś?
 
Ostatnia edycja:

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Dynaudio są to kolumny dla doświadczonych słuchaczy ,do tego dość trudne do napędzenia .Bas nie jest priorytetem w tych kolumnach ,ale wyrównany przekaz ,to zupełnie inne granie niż np. Tannoy

Tannoy zawsze podążał swoją drogą ,podobnie jak Celestion można powiedzieć to są tacy wyspiarscy "gentelmeni"

Jest jeszcze jedna opcja - ale to już poważniejszy kaliber Audio Physic z tego co widzę w chwili obecnej prawdopodobnie jest Classic 10 za 5.900zł ,albo Classic 20 za 7300zł .Dodam że te kolumny są na stałym wyposażeniu jednej z redakcji czasopisma o tematyce Hi-Fi
 

krzysiekkortus

New member
Do tej pory najbardziej spodobał mi się Tannoy XT8F. Jestem ciekawy czy w założonym budżecie coś przypadnie mi bardziej do gustu. Pytanie też na ile po dłuższym słuchaniu w domu Tannoya odwykne od basu Tagi. Całkiem możliwe że musiałbym wypożyczyć te Tannoye do domu na kilka dni. Może weekend. Póki co na pewno jeszcze kilka odsłuchów z tego co za Waszą radą wybrałem.
 

ARKOT

Klub HDTV.com.pl
VIP
Dynaudio są to kolumny dla doświadczonych słuchaczy ,do tego dość trudne do napędzenia .Bas nie jest priorytetem w tych kolumnach ,ale wyrównany przekaz ,to zupełnie inne granie niż np. Tannoy

Tannoy zawsze podążał swoją drogą ,podobnie jak Celestion można powiedzieć to są tacy wyspiarscy "gentelmeni"

Jest jeszcze jedna opcja - ale to już poważniejszy kaliber Audio Physic z tego co widzę w chwili obecnej prawdopodobnie jest Classic 10 za 5.900zł ,albo Classic 20 za 7300zł .Dodam że te kolumny są na stałym wyposażeniu jednej z redakcji czasopisma o tematyce Hi-Fi

Swietna propozycja ale raczej 20 ki, 10 ki sie troche gubia. RZ900 to potężny amplituner i spokojnie da rade DynAudio. Co prawda mają niska skuteczność ale za to grają dobrze. Tannoy zgubi bas. Sprawdzalem to. Szkoda, ze kolega nie mieszka blizej Krakowa powiedział bym mu gdzie posłuchac sprzętu na jakich kolumnach. Moze tez spróbować Paradigm Prestige. Według mnie musi szukać kolumn albo zrównoważonych albo takich, któtr utemperują ostrość góry RZ900
 

ARKOT

Klub HDTV.com.pl
VIP
Jeszcze raz napisze. Szkoda, ze nie jestes z Krakowa. posluchalbys moich kolumn. moglibysmy isc do dwoch zaprzyjaznionych salonow gdzie maja duzy wybor kolumn i maja RZ900. na pewno bys cos wybral. Ale jestem pewny, ze po takim odlsuchu nie byly by to Tannoye. Maja swietny wyglad i moga byc ozdoba ale w tej cenie mozna znalezc duzo lepsze kolumny (w sensie neutralnosci, bez brakow dolu czy gory). We wspomnianym Nautilusie sa Tannoye oryginalne i zmodyfikowane. Te zmodyfikowane graja dobrze ale i tak nie maja zbyt dobrego basu. Ale srodek i gora piekna. Wracajac do twojego sprzetu czy nie lepiej od razu kupic Amplituner, ktory ma tor audio jak w dobrych wzmacniaczach, np Arcam, CambridgeAudi, Nad, Rottel? Szczegolnie Arcam bije na glowe wzmaniacze za kilka tysiecy. CA tez swietnie.
 

ARKOT

Klub HDTV.com.pl
VIP
Słyszałeś w ogóle te kolumny ? zapewniają bardzo dobrą selektywność do tego dochodzi świetna przestrzeń ,co zawsze było synonimem tych kolumn

Pytasz o Tannoya? Tak slyszalem i miałem je w domu. Dokładnie słuchałem na Z900 i Z1100 (własnie w salonie) a potem na Arcamie, CA i Yamaha, Marantz. Stereofonia bardzo dobra, srednica też. Brak niskiego dołu a przy wyższych głośnościach zaczęły sie wzbudzać. Arcam je po prostu rozjechał. Słuchałem na FLAC- Yello Touch, Pink Floyd, Dire Straits, utworow testowych Marantz Hi-End. A takze kilku plyt. Mnie nie odpowiadały. Brak mięsistości basu. A jak próbowałem podciagnąć barwą to zaczynały dudnić. Ale głośniki współosiowe tak mają. Coś za coś. Ja nie mówie, że są złe. Mnie nie odpowiadały. Lepiej przetestować i być pewnym. Ja sie decydowałem dwa tygodnie. Testując i testując. Jeśli ktoś miał Tage to będzie mu brakować basu w innych. W tej cenie jeszcze Dali, Triangle, Cabsse, Klipsch, Monitor Audio, Dynaudio. W tannoyach lepszy bas w salonie uzyskalem podlaczajac dobre kable o wartosci tyle co kolumny. Ale to bez sensu. Dlatego każdy musi sam zadecydowac. Z jednym sprzętem graja lepiej z innym gorzej. Trzeba samemu sprawdzić i zadecydować. Na pewno sa to najladniejsze kolumny w tym przedziale cenowym. Nie atakujcie tych co maja inne zdanie.:blagam:
 

ARKOT

Klub HDTV.com.pl
VIP
A Physic Audio. TO PRZEPRASZAM. tak testowalem Clasic 30 i graly bardzo dobrze ale powyzej zaloznego budzetu.

Nie zmieniam zdania. Mnie Tannoy sie wzbudzal. W teorii glosnik koncentryczny powinien byc idealnym emiterem dzwieku-punktowe źródło dźwięku.ale tak nie jest. Niekiedy przy niekorzystnych warunkach akustycznych nastepuje nakladanie fal obu glosnikow i wygaszenie basu. Pomimo zwrotnicy rozdzielajacej czestotliwosci na oba przetworniki odzialywuja one na siebie. Dlatego ludzie wydaja kupe kasy aby je zmodyfikowac. ja testowalem takie zmodyfikowane i oryginalne w Nautilusie i prosze zadzwonic i zapytac co o nich mysla. Swietna gora i srednica i ubogi dol. Mowie o mojej muzyce. Przy inym rodzaju moga grac poprawnie. Mnie nie odpowiadaly
 

ARKOT

Klub HDTV.com.pl
VIP
A Physic Audio. TO PRZEPRASZAM. tak testowalem Clasic 30 i graly bardzo dobrze ale powyzej zaloznego budzetu.

Nie zmieniam zdania. Mnie Tannoy sie wzbudzal. W teorii glosnik koncentryczny powinien byc idealnym emiterem dzwieku-punktowe źródło dźwięku.ale tak nie jest. Niekiedy przy niekorzystnych warunkach akustycznych nastepuje nakladanie fal obu glosnikow i wygaszenie basu. Pomimo zwrotnicy rozdzielajacej czestotliwosci na oba przetworniki odzialywuja one na siebie. Dlatego ludzie wydaja kupe kasy aby je zmodyfikowac. ja testowalem takie zmodyfikowane i oryginalne w Nautilusie i prosze zadzwonic i zapytac co o nich mysla. Swietna gora i srednica i ubogi dol. Mowie o mojej muzyce. Przy inym rodzaju moga grac poprawnie. Mnie nie odpowiadaly


A zapomnialem dodac, ze te Clasic 30 wylaczaly Arcama. Arcam nie ma separatora impedancji i nie akceptuje 4 Ohmow. Daltego z przykroscia je odsunalem. No i cena z rabatem okolo 8.5 tys tez za duza. Wtedy jeszcze Arcam byl numerem jeden do zakupu. Skonczylo sie na CA a on nie mial problemu z tymi kolumnami. Co do DynAudio zgoda. Maja inny charakter ale to czolowka moich typow.
 
Do góry