Edycja materiału HDV

viValdi

New member
Bez reklam
Mam pytanie: Jaki soft stosujecie do zgrywania i edycji materiału HDV?

Moje kryteria wyboru:

- tani; Windows Movie Maker by wystarczyl, ale nie moge go przekonać żeby wczytał HDV, próbowałem jakies freeware'y ale nie zadziałały, teraz testuje wersie demo Ulead VisualStudio 10 Plus - wygląda że działa ale mam za słabego laptopa (chyba - 1GHz, 256MB)
- lekki dla systemu; nie za bardzo uśmiecha mi się wydawanie kilku tysiecy zł na nowego laptopa
- umożliwia archiwizacje w postaci filmów na innych nośnikach niż HDDVD; moje "produkcje" to głównie krótkie klipy (2-3 min) powielane w kilku egzemplarzach, CD powinno pomieścic taki "film" nawet z materiałem HD ale nie wiem czym dałoby się to nagrać i czy wogóle da się to odegrać

Budżet do 500zł - nie jestem zawodowcem.

BTW, ostatnio widziałem "film weselny" - tragiczna jakość, moją kamerką zrobiłbym lepszy ale nie planuje tej działalności.

ps. szukałem na forum ale chyba mi sie nie udało - jeśli są jakies linki to b. prosze.
 

mzdral

New member
W zasadzie mogę się wypowiedzieć tylko do wersji trial które testowałem, a więc Pinnacle Studio Plus 10.5, Liquid 7 a wtej chwili zacząłem Adobe Premiere 2 Pro. Studio bardzo intuicyjne, rozpoznaje Sony HC3 jednak jakością, czy obróbką materiału na zachwyca. Liquid 7 z tej samej stajni, bardzo mile mnie zaskoczył. Bardzo dobrze zrzucał materiał, niestety przy montażu zdarzały się wpadki, bo materiał potrafił zniknąć, poza tym generował piękny napis AVID na środku ekranu, no ale to akurat wina wersji demonstracyjnej. Mnogość ustawień, edycji i tworzenia własnych przejść to potencjał tego programu. Osobiście bardzo mi się podobał i chętnie popracowałbym z pełną wersją (ciekaw jestem czy 'gubienie' materiału pobieranego z twardziela [nie z kamery] to przypadłość dema czy jednak wada programu). Cena niestety sora bo powyżej 2000 PLN. Ostatni kandydat Premiere 2 Pro - w zasadzie powinien być najlepszy, ale chyba nie jest. Nie miałem zbyt dużo czasu żeby go przetestować. W każdym razie mogę z niego starować kamerą ale nie zrzuca materiału. Być może trezba pogrzebać jeszcze w opcjach programu (podobnie było z Pinnacle i Liquidem), ale wydawało mi się że poustawiałem wszystko jak trzeba. Póki ci jednak nie polecam, zresztą cena powala.

Zapomniałem dodać - próbowałem sił jeszcze z Ediusem 4 ale się poddałem. Jakiś kanał.
 

viValdi

New member
Bez reklam
Dzieki z komentarze.

Ja na razie testuje Ulead VisualStudio 10 Plus.
W zasadzie wszystko co mi potrzebne ma, choć jest mało intuicyjny, trzeba się go nauczyć. Słabo rozwiazane audio, no ale maja jeszcze Media cośtam - droższe i pewnie mające więcej funkcji. Chcialem jeszcze sprawdzic Pinnacle'a ale jeśli Ulead wczyta HD na silniejszym komputerze niż to co teraz używam to chyba dam sobie spokój i zakończe testy.

Czy są jakieś opinie przemawiające przeciw Ulead jako low-end NLE dla materiału HDV?

ps.
wiele osób na tym forum ma kamery a temat nie wywołuje jakieś szczególnej dyskusji. Czy tzn. że większość nie bawi sie w żadną edycje i przepisuje taśme na DVD lub pozostawia materiał na taśmie? Może ja jestem zbyt ambitny żeby coś z nagraniem zrobić.
 

mobor

Banned
PremierePRO 2.0 mozna sobie z punktu podarować. Wolny, ociężały, cholernie zasobożerny a do tego ma obrzydliwą przypadłosć polegającą na tym że całe audio które się wczytuje - rekompresuje sobie do postaci 32 bitowej. Efekt ? 3 godziny filmu to pożarte 15 GB twardziela ! Pomijając fakt że taka konwersja trwa jakies 15-20 minut (mówimy o samym imporcie plików do programu!)
Ostatnio stawiałem kumplowi kompa (dwurdzeniowca) do montazu na PPro2.0 i chłop klnie na czym swiat stoi - a robi "tylko" w dv....


Polecam Ulead MediaStudio Pro w wersji 8
Niedrogi, dość łatwy w opanowaniu o dość przyzwoitych mozliwosciach
 
Ostatnia edycja:

viValdi

New member
Bez reklam
Po kilku dniach spędzonych z VS 10+, czytaniu forum użytkowników tego softu oraz zmontowaniu 4 filmików musze przyznać, ze jest to dla mnie właściwe rozwiązanie. Nie mam ambicji Pro. Po prostu chcę, żeby produkt końcowy wyglądał przyzwoicie.

Zmieniły mi się priorytety inwestycyjne jeśli chodzi o video hobby:
1. zakup Ulead VS 10+
2. zakup DUŻEGO dysku zewnętrznego
3. zakup jakiegoś lekkiego ale przyzwoitego statywu

Może w przyszłości, ale narazie odległej, MediaStudio. Główne zastrzeżenie do VS w tej chwili to duży kłopot przy pracy z dzwiękiem - rubber bending jest po prostu tragiczny albo jeszcze nie wiem jak sensownie nim sie posługiwać.
 

delta2000

New member
mam pytanko a propo premiere pro 2.0

witaj, kupiłem hc3 i premiere2.0 , moge strerowac kamerką z poziomu programu ale nie zrzuca na dysk ani nie ma podglądu obrazu na komputerze, pomocy...:confused:
 

viValdi

New member
Bez reklam
Uwaga na Pinnacle Studio 10+

Niestety nabyłem ten produkt bez testowania i kicha.

S10+ WYMAGA karty grafiki 256MB bo inaczej blokuje edycję (oczywiście przy próbie edycji materiału HD).

Podejrzewam jakiś spisek bo:
- do edycji SD wymaga 64MB; ja mam 32MB i nie miałem żadnych kłopotów (narazie)
- Ulead VS10+ na moim kompie spokojnie obrabia HD (długo to trwa, no ale działa)
- mam przesłanki żeby przypuszczać, że jest to jednak możliwe tylko zostało zablokowane przez producenta

Notebooki żadko mają wysokie parametry graficzne a ja nie zamierzam przesiadać się na "blaszaka" ani wydawać 10kPLN na jakiś top-model laptopa.

Czy inne NLE (poza Ulead, bo tu wiem że sobie radzi) wymagają jakichś szczególnych konfiguracji sprzętu?
 

wojcias

New member
viValdi napisał:
Niestety nabyłem ten produkt bez testowania i kicha.

S10+ WYMAGA karty grafiki 256MB bo inaczej blokuje edycję (oczywiście przy próbie edycji materiału HD).


Notebooki żadko mają wysokie parametry graficzne a ja nie zamierzam przesiadać się na "blaszaka" ani wydawać 10kPLN na jakiś top-model laptopa.

S10+ w wersji 10.6 i 10.7 wymaga obecnie 128MB jesli jednak wgrasz wersje 10.5 to nawet 64MB wystarczy zeby zechcial edytowac material HD.

Co do laptopow to dzis widzialem za 1999$ (mniej niz 6000zl !!!!) HP 17" + kamera z 2GB DDR2 ; 240GB dwa twardziele po 120; dualem Centrino (z duza pamiecia wew) i karta graficzna ATI 1600 z dedykowanym 256 MB no i co ciekawe z wyjsciem HDMI oraz ..... napedem HDDVD !!!!!!! Kurde az zal bylo wyjsc ze sklepu.....

Jeszcze w temacie z twojego poprzedniego posta i fragmentu "BTW" - Ja akrat krecilem wesela przez 15 lat i nie ma nic gorszego niz facio (spotkalem takich setki) mowiacy ze ja bym zrobil lepiej swoja kamerka tylko ... tu do wyboru zwykle : nie chce mi sie; nie mam czasu; nie planuje --- choc prawda zwykle jest taka ze po prostu "nie bo nie"). Obowiazuje juz od dawna prawo popytu i podazy - jak ktos robi zle jak na kase ktora bierze to moze uda mu sie naciagnac jednego dwoch gostkow ale nie wiecej. Gdybys ruszyl na wesela ze swoja HC3 to watpie ze wytrzymalaby wiecej niz 10 wesel a po drugie jak widzisz z obrobka mialbys problem taki ze za wesele musialbys brac cene z jednym zerem wiecej a wowczas wskakujesz na poziom cenowy ktory reprezentuja tylko goscie z 20 letnim starzem i doswiadczeniem i ciezko ich dogonic po 2-3 weselach nawet jak sie ma talent Spilberga.
 
Ostatnia edycja:

viValdi

New member
Bez reklam
W temacie weselnych filmowców

Wojcias

nie było moją intencją deprecjonowanie wysiłku tego filmowca. Tyle ile on sie nacharował na weselu i poprawinach to ja dziękuję, mam inny zawód.
Miałem na myśli jedynie jakość techniczną końcowego produktu a nie sprawność reżyserską czy technikę filmowania. Nie wiem czy miał kamerę zajechaną czy problem z edycją/montażem czy kopiowaniem produktu finalnego. Gdziś na tej ścieżce jakość techniczna poszła w krzaki.

Nauczka jest taka, ze aby produkt końcowy był dobry musi być dobry cały workflow techniczny. Oczywiście to też nie wystarczy żeby cały film był dobry - trzeba coś jeszcze i nie twierdzą że ja to "coś" mam.

Moje doświadczenie z kręcenie filmików weselnych są mniej niż skromne, zrobiłem to tylko raz bo zamówiony filmowiec nie dojechał (ja byłem gościem weselnym i z braku lepszej alternatywy zostałem o to poproszony). Oczywiście mój produkt był marny ale coś było.

Testuję jedną "sztuczkę" z S10+ i chyba mi się uda edytować HD na 32MB pamięci graficznej :D. Będę miał swój "patent" - może niewygodny ale narazie musi wystarczyć. Jeśli nie zadziała to chyba przesiądę sie na freeware ale niechętnie.

Co do tego HP to chyba ta cena to nie w Polsce. Tutaj Acer z podobnym wyposażeniem (również HDDVD) kosztuje 10kPLN.
Właśnie skonfigurowałem dell'a D620 na oficjalnej stronie i doszlo do prawie 9kPLN bez HDDVD, tylko 1GB RAM, 100GB dysk i średni zegar w Core Duo. Ameryka to jednak piękny kraj, lepiej zarabiają a komputery mają tańsze ;-)
 
Ostatnia edycja:

wojcias

New member
Czesc
1. Ja tez juz mam inne zajecie i wesel nie krece ale poniewaz zrobilem ich kilka setek to mam szacunek dla tych co to dalej ciagna i zycze im tylko jednego - bogatych klientow. ..2. I tutaj od razu do pkt drugiego mianowicie zagadka swiata jak to jest ze w USA wszystko tansze mimo ze ludzie zarabiaja conajmniej KILKAKROTNIE wiecej i to w czasach W.T.O. zburzonej zelaznej kurtny i otwartych granic itd. W polsce z cenami amerykanskimi moga konkurowac tylko te przedmioty ktore spadna z TIRa.
3. Moja technika obrobki HDV na laptopie to Studo do wersji 10.5 spokojni idzie na mojej dynamicznej Intel 950 12mb<128MB. Plan jednak mam taki ze po powrocie do domu wrzuce to na desktopa ze studiem 10.6. Mysle ze opisywane na forum problemy przy przechodzeniu z 10.5 na 10.6 mnie juz omina bo beda na to jakies latki.
pozdrawiam
 

viValdi

New member
Bez reklam
http://www.pinnaclesys.com/PublicSi...ownload+Area/Drivers+-+Updates?mode=documents

Ale uważaj, jest jakaś hucpa, ludzie raportują że jak instalują czy mają zainstalowany IE7 to wszystko idzie w krzaki i już nie mają żadnego Studio. To jest jakaś parodia.

NB ja mam zainstalowane IE7 i S10+ 10.7 (nie pamiętam w jakiej kolejności)i chyba jeszcze działa, boję się uruchomić ten program bo jak się okaże że wszystko się zwaliło i muszę zaczynać od instalacji Windowsa to się "zabiję":D

Tu poczytaj:
http://webboard.pinnaclesys.com/rea...6934&ThreadStart=0&Pos=11&cntThread=173&lng=1

http://webboard.pinnaclesys.com/rea...6820&ThreadStart=0&Pos=12&cntThread=173&lng=1

http://webboard.pinnaclesys.com/rea...5594&ThreadStart=0&Pos=14&cntThread=173&lng=1
 

ziomek

New member
Konfig mojego laptopa:
procek amd sempron 3000+ (1,8GHz)
512mb ramu
grafika ati radeon xpress x200

Czy jest sens w ogole kupowac kamere HD i na nim montowac video? SD montuje sie calkiem ok, ale chce juz wejsc w ere filmowania HD.
 

viValdi

New member
Bez reklam
Radzę ściągnij sobie skądś trochę materiału HDV, zainstaluj wersję próbną Ulead VideoStudio 10 i spróbuj edytować ten materiał. Ulead ma mniejsze wymagania sprzętowe niż Pinnacle ale mimo wszystko przygotowanie do edycji (generowanie zbioru proxy) oraz obróbka końcowa trwa długo na takim sprzęcie. Sama edycja po wygenerowaniu zbioru proxy jest dość łatwa i szybka.

W Pinnacle'u niedostatki sprzętow męczą cię cały czas.
Forum Ulead jest przyjazne, forum Pinnacle jest nieprzyjazne - przynajmniej dla mnie ;-)
Ulead ma bardzo fajną funkcję multi-trim, ale jako całość na mnie sprawiał wrażenie "zabałaganionego". Pinnacle jest przejrzysty, ale ma dobijające wymagania sprzętowe.

W HD na pewno warto wejść, ale czy teraz - zależy od ciebie. Moja propozycja nie pociąga żadnych kosztów zatem spróbuj i sam się przekonaj.
 

klinmar

New member
witam
mam problem takiego typu:
nagrany material z kamery HC3 zgrywam w premierze pro 2.0, w formacie HDV oczywiscie, i wrzucam na timeline. i tutaj zaczyna ow problem gdyz w podgladzie z timeline'u obraz rozjezdza mi sie na paski. im wiekszy ruch jest w kadrze tym bardziej te paski sa widoczne (czyli np na panoramie najbardziej je widac, a gdy obraz jest statyczny to praktycznie ich nie ma). cos jakby rozjezdzaly sie polpola. czy ktos spotkal sie z takim problemem? co jest nie tak?
pozdrawiam
 

MasterTomster

New member
Krąże po tym forum od pewnego czasu i mile zaskoczyły mnie topici o kamerach hd. Na wiekszość pytań znalazłem już odpowiedż , ale mam jeszcze dwa:
1.Czy obrabiał/obrabia ktoś materiał hdv (wychodzi z waszych postów że jest to mpeg2 a nie avi jak przypadku kamer SD miniDV) w adobe premiere pro2? Jak to chodzi?
2.Czy mój komp da sobie z tym rade? Upgrejdowałem go dokładnie rok temu i połączyć nową modernizacje z zakupem kamery byłoby ciężko... Konfiguracja: Athlon 64 3700+ , 2 gb ramu ddr, graficzna Asus 9999 128 mb AGP (szyna 256 mb gf 6800 le - odblokowane potoki i pixel shadery), 600 Gb twardzieli , główna msi K8N neo fx.
Z góry dzięki.
 

koziolek12

New member
Czy ktoś ma może jakieś doświadczenia z kartami akcelerującymi MPEG-2 dla HDV??? Powiem szczerze, że wkurzyłem się ostatnio czasem przeliczania różnych filtrów i kluczowania, więc rozglądam się za czymś co przyspeiszy mi trochę pracę (a przy okazji da możliwość pracy real time w przypadku bardziej zagmatwanych operacji).
Na oku mam Matrox RT.x2 http://www.matrox.com/video/products/rtx2/home.cfm
Niestety jest ona dość kosztowna (ok 6 tys PLN). Może znacie inne, równie ciekawe a co najważniejsze stabilne rozwiązania???
 

Agent_7454

New member
Najważniejszy jest wybór platformy. W światku profesionalnym funkcjonują na szerszą skalę właściwie tylko 3 rozwiązania: Avid, Final Cut Pro i Adobe Premiere Pro. Wybór platformy warunkuje wybór sprzętu. Jak rozumiem nie używasz Maca więc odpada Final Cut. Zakup karty o której wspominasz ma wg mnie sens jeżeli będziesz pracował z Adobe Premiere (Matrox optymalizuje sterowniki pod kątem produktów Adobe = dodatkowa korzyść). Jeżeli zostajesz przy Avid to w grę wchodzi wg mnie tylko Avid Liquid Chrome HD lub ewentualnie Avid Liquid Pro. Pomyśl też o macierzy dyskowej minimum to 4xSATA (lepiej SCSi lub SAS) RAID 0, wadą SATA jest to że mocno zwalniają przy zapełnieniu powyżej 50%). Pozdrawiam.
 
Ostatnia edycja:
Do góry