DLNA & Sony Bravia

Gucio50

New member
Bez reklam
Eksperymentuję z komputerem, specjalnie nienajlepszym
Pentium 4, 1GB Ram, Karta Video nVidia 64MB, dysk 100GB.
Nic rewelacyjnego, sprzęt ma 5 lat i do tej pory słuzył jako reserwowy serwer firmy. Uznalismy ze "czas na śmietnik", więc na nim eksperymentuję.

Streaming dla muzyki(mp3), filmy(.m2ts i avi), obrazy (tif i jpg) obsługuje u mnie Windows Media Player z Windows 7.

Na poprzednich wersjak windows (XP i Vista) były różne, nie chcę tu i opisywać, niedogodności.
Tak czy inaczej zadawalające efekty osiągam na Windows 7.

Sony w laptopach Vaio, Samsung do telewizorów dodają swój serwer Streamowy. Oba testowałem i uważam że choć są niezłe, to ja wolę ten WMP z Windows 7.


Mam takie obserwacje. Nie ma zadnego problemu z muzyką i obrazami.


Problemy z Video są następujace.
1. filmy nawet m2ts transkodowane są do MPEG-2 a więc jakość jest mniej niż "średnia"

2. Jeżeli telewizor podłczam przez kabel ETHERNET, wideo idzie OK,
3 jeżeli przez router WiFi to
- DLNA telewizora "nie widzi niektorych plików Video", im wyższa rozdzielczość(duże pliki tym trudniej je widzi. Zalezy to od aktualnej prędkości sieci WiFi. Aby się o tym przekonać postawiłem w firmie kilka serwerów DLNA na Windows 7.
Na każdym nagrałem te same pliki
Teraz przegladam za pomoca pilota od telewizora pliki wideo na tych serwerach. Z jednego kompa, stojacego najbliżej, wszystkie pliki widzi i odtwarza.
Z drugeigo tylko niektore-małe.
Z trzeciego nie widzi żadnych, daje napis że podany folder nie ma plików do wyświetlenia.

Z tego kompa, którego plików video "nie widzi", jak puszczam pokaz slajdow, około 5000 jpegów, to co jakiś czas, co 15-20 minut, wywala napisy typu
-brak kontaktu z serwerem,
- obraz ma nieprawidłowy format,
- nie mozna odtworzyć tego pliku, wczytuję następny.

Wyraźnioe widać że jakość i predkość połaczenia ma kluczowe znaczenie dla komfortu odtwarzania.

Wyobraźcie sobe taki scenariusz.
-Nowy Telewizor z DLNA,
- tydzień przygotowń serwera DLNA. Kopiowanie plików, zdjęć, muzyki i filmów,
- podłączenie przez WiFi,
- wreszcie piątek, masz gości i
- urządzasz pokaz w salonie, najpierw filmy z wakacji,
pierwszych dwóch nie widzi a jedyny odtwarza w jakości skandalicznej na TV 52" (mpeg-2),
- czas na slajdy, po 5ciu minutach "brak kontaktu z serwerem"

Trudno o lepszą okazję do naigrywania się z Ciebie i Twojego nowego telewizora. Zwłaszcza że Twoi goście płci męskiej to zawistnicy i wyśmiewacze.

Zapomnij na razie o pokazie filmów, jak chcesz to pokaż im wakacyjne wspomnienia z Blu-Ray-a. Tu nie musisz bać się niespodzianek.

Pokaz slajdów przez kabel ethernet, z kompa w innym pokoju.
Ładnie wygląda i robi wrażenie fakt że masz ładnie ponazywanych kilkanaście folderów (nazwa typu 2009 czerwiec Nowy Jork), z ktorych mozesz oglądać fotografie, puszczać pokazy slajdów w całości lub tematycznie z podkładem muzycznym.
W trakcie podawania drinków, telewizor pokazuje Twoje zdjęcia jak ramka do zdjęc, nie przeszkadza gościom w rozmowie i umożliwia pilnowanie, abyś do drinków nie skąpił alkoholu. :p

Masz pełen sukces! :krol:



Dodatkowo, ja mam ten serwerkomputer "cichy" i stoi za telewizorem, klawiatura i mysz radiowo przez USB, mogę więc na ekranie Tv, wybierając wejście Komputer Pc, pokazać paniom, koleżankom żony internet na ekranie 52" telewizora. W tym celu rezerwuję w piątek bilety do multikinaa, oglądam wiadomosci na onet.pl i na koniec wchodzę na naszą klasę i oddaję mysz jednej z pań. Do końca przyjecia siedziała z myszką w garści, jej mąż wyraźnie mnie nie polubił.
To "full success" :krol: :krol:
 
Ostatnia edycja:

slaw189

New member
Witam.
Widzę że oksperymentowałeśz DLNA w SONY. Proszę o informację czy mogę podłączyć PC z TV przez switcha. Jeżeli tak to proszę o wskazówki dotyczące ustawień.
Nie chcę ustawiać dostępu do netu ale tylko do przesyłania filmów i jpg.
Pozdrawiam.
 

Gucio50

New member
Bez reklam
slaw189 napisał:
Witam.
Widzę że oksperymentowałeśz DLNA w SONY. Proszę o informację czy mogę podłączyć PC z TV przez switcha. Jeżeli tak to proszę o wskazówki dotyczące ustawień.
Nie chcę ustawiać dostępu do netu ale tylko do przesyłania filmów i jpg.
Pozdrawiam.

Telewizor z DLNA można podłączyć do domowej sieci LAN. Czy to przez switcha, czy router czy inaczej to nie ma znaczenia.

Aby oglądać filmy(MPEG-2) oraz obrazy i muzykę musisz "postawić" na kórymś z komputerów oprogramowanie serwera strumieniowego multimediów.

Ja próbowałem kilku( Os Samsunga, od Sony i kilka darmowych, które znalazłem na Wikipedia.org) i wg mnie najlepsze rezultaty osiągałem na serwerze który istnieje jako część WindowsMediaPlayer z Windows 7.

DLNA, słuzy do transmisji multimediów z serwera(ów) do client-ów.

Client DLNA, nie "widzi" struktury FAT cz NTFS a umie zarządać i ew poprosić o transkodowanie materiału multimedialnego od serwera.



Osobiście podoba mi się idea DLNA, wszystkie moje zdjęcia poumieszczałem w pakietach nazwanych no "2008 06 Wakacje we Francji" itd itp

Potem moja zona, w piatek na przyjęciu dla gości pilotem od telewizora wywołuje pokaz slajdów na ekranie TV. Pilot umie sterować komputerem serwerem, który znajduje się "w piwnicy".

Jeżeli zdjęcie zostało oznakowane przez współrzędne GPS (musi to umieć aparat-mój umie) to w trakcie pokazu można w lewym(lub prawym) górnym rogu wywołać mapkę, na której kolesiówy mojej zony zobaczą plan miasta, o regulowanej skali i zo baczą na jakiej ulicy w Cannes żona kupuje właśnie pokazywaną torebkę. :krol:

Dla "kolesiówek" to bomba, żaden ich facet jeszcze czegoś takiego nie ma. :p
Mapki są z całego świata, ładne graficznie, można je zapalać, powiększać gasić i zmieniać róg ekranu w którym "się pokazują"

Dostępu di Internetu, a co za tym idzie przeglądarki z mozliwością zrobienia przelewu do banku, zamówienia biletu do kina w multikinie, obejrzenia wiadomości z onet.pl przez DLNA nie uzyskasz.

W tej sprawie, bo mam internet w pełni funkcjonalny na telewizorze 52" w salonie, poradziłem sobie inaczej, kosztowało to mnie dodatkowo około 500zł
-klawiatura i mysz bezprzewodowa, yak aby ją mieć obok fotela, 3 m od telewizora, możesz uzyć zwykłej z przedłużka kabla. Ale to niezbyt eleganckie rozwiązanie.
- stary komputer z cichym, naprawdę bezszmerowym wiatraczkienm Celleron 1.2GHz, 512 MBRam, tanizna za 300zł, stoi za telewizorem w salomie i podłączony jest do Tv kablem Video.

Mój Tv Sony Bravia ma opcję PIP i PAP, w trakcie surfowania mam podgląd obrazu i dźwięku programu telewizyjnego. Okazało się też, że do Wrocławia "dolatuje" z doskonałą jakością pakiet cyfrowej telewizji naziemnej z Czeskiej Republiki.
Jak Oni tam grają :D

Pytanie do Ciebie i moderatora/admina forum.
Czy nie warto stworzyć nowej kategorii DLNA, najlepiej albo w ramach multimedia lub lepiej jednak w kategorii Video-Kamery. :confused:
Na razie temat jest "skrajnie marginalny" ale jest kwestą kilku miesięcy a zainteresują się nim ci koledzy, którzy mają w domu jakiś komputer i odbiornik Tv z funkcjonalnością DLNA. Czyli za niedługo wszyscy. :)
 
Ostatnia edycja:

the_naturat

New member
Gucio50 napisał:
...jeżeli przez router WiFi to...
jak podlaczyles przez WiFi? router trzeba ustawic w tryb client/bridge?
interesuje sie bo mam pare innych urzadzen z wyjsciem ethernet ale nie chce mi sie ciagnac do nich kabli, a mam dwa stare routery WiFi, ktorych nie uzywam

pozdrawiam
 

Gucio50

New member
Bez reklam
the_naturat napisał:
jak podlaczyles przez WiFi? router trzeba ustawic w tryb client/bridge?

pozdrawiam

Router w trybie bridge albo client, w oby trybach "chodzi" DLNA

Ale, NIE DZIAŁA odtwarzanie clipów filmowych, ze względu na zbyt małą prędkość WiFi 100Mbit u mnhie.
Jak położę kabel na podłodze, na próbę to mpeg-2 odtwarza się. Inna rzecz, że na moim 52" odtwarzanie mpeg-2 to nieporozumienie.
 

Gucio50

New member
Bez reklam
viValdi napisał:
Dlaczego "nieporozumienie"?
Powinnieneś mieć większy telewizor czy co?


Nie , nie większy.
Problem jest taki.
Masz w folderach serwera strumieniowego film m2ts czyli AVCHD 1080i

Tv Bravia, żąda od serwera transkodowanie na MPEG-2, co daje rozdzielczość magnetowidu, nawet nie DVD. Pomimo to, że różne level-e MPEG-2 mogą znacznie więcej to wynik jest przynajmniej u mnie gorzej niż kiepski. Ponadto film "się przycina co sekundę albo i częściej".:hmm:
Tego nie da się oglądać na TV większym od 27".

Co ciekawe, gdy film nagrany jest w MPEG-2 to nie pogarsza jakości. I wychodzi to nawet przyzwoicie. Mnie jednak zadawala jedynie HD i będę walczył dalej.

Na moim 52" wygląda strasznie. Nie wiem co zrobić aby zakazać transkodowania. Koresponduję z serwisem Sony Polska ale jak na razie bez rezultatów.


Niemniej jednak mam postępy bo jednak jpegi i mp3 odtwarza mi bez zarzutu. Kłopoty z filmami(słaba rozdzielczość) to pewnie wada dziecięcego wieku DLNA.


Jestem dobrej myśli bo ani Microsoft ani Sony czy też Philips i Samsung, liderzy standardu DLNA nie "robią aby stracić" lecz po to "by zarobić"

Teraz chcę jako serwer streamowy postawić komputer z 16GB Ram, i Procesorem Core 2 QUAD lib i7 oraz z kartą wideo za 1500zł. Może to coś da, zobaczymy jutro i w sobotę.

Brakuje mi wsparcia ze strony serwisu jak i jakiegoś forum, na którym będą pisać o własnych doświadczeniach a nie o zasłyszankach i gdybankach.
Napisałem dwa listy do adminów tego forum, jeden mi nie odpowiedzxiał, a drugi mi odpsrł zxe mnie popiera w sprawie podkategorii Multimedia-DLNA ale teraz nie ma czasu. :p
Czyli tutaj nie będzie przynajmniej na razie nic takiego. :confused: :(

Ja mam nieograniczone mozliwości testowania na sprzęcie jaki sobie tylko mozna wyobrazić, jeżeli chodzi o komputery. Moze brak mi pomysłów, jak się do tego zabrać. Jeżeli masz jakieś idee, to mi podpowiedz.

Osobiście interesuję się kamerami i DLNA oraz serwerami wirtualnymi Hyper-V.
Właśnie wraz z synem zmieniamy konfigurację naszego serwera WWW na wirtualny dedykowany serwer serwerów. Nawet nie chce mi się chodzić spać, tak mnie to intryguje. Oczywiście DLNA też :mrgreen:
Teraz muszę się oderwać, przyszedł mój szary kot i domaga się tarmoszenia i miętoszenia. Głośno mrauczy i skacze mi po fotelu, zaczepia łapką. A więc do "usłyszernia" jutro.
 
Ostatnia edycja:

jarmalik

Member
Bez reklam
Gucio50 napisał:
Kłopoty z filmami(słaba rozdzielczość) to pewnie wada dziecięcego wieku DLNA.

Nie bardzo się z tym zgadzam. Myślę, że to jest raczej problem twojego klienta DLNA czyli telewizora. Może ma za słaby procesor i nie potrafi wyświetlić sygnału HD (nie znam jego specyfikacji). Ja DLNA używam od co najmniej 2 lat, przy czym do tramsmisji obrazu od około 1,5 roku odkąd kupiłem PS3 która jest u mnie głównym klientem DLNA (drugi to ampli DENONA, ale tylko do odtwarzania dźwięku). Pliki m2ts (kamera SONY HDR-SR7e) są odtwarzane bez najmniejszych problemów i wyglądają pięknie na 50'' plaźmie - także idealnie przebiega transmisja dźwięku DD 5.1 zawartego w tych plikach tudzież pliki mp3, WMA, flac oraz zdjęcia. Oczywiście płynna transmisja filmów HD nie jest możliwa poprzez wi-fi w standardzie g. Ja pociągnąłem 20 m. kabla sieciowego z piętra do salonu. Głównym serwerem multimediów jest specjalnie kupiona jednostka centralna (dwuletni poleasingowy oryginalny DELL za 500 PLN + 1,5 TB dysk za 369 PLN) z postawionym na niej (a właściwie na podłączonym pendrivie) systemem freenas. Ma on swoje ograniczenia (brak transkodowania), ale poza tym chodzi doskonale.
 

jarmalik

Member
Bez reklam
Gucio50 napisał:
Teraz chcę jako serwer streamowy postawić komputer z 16GB Ram, i Procesorem Core 2 QUAD lib i7 oraz z kartą wideo za 1500zł. Może to coś da, zobaczymy jutro i w sobotę.
Widzę że dopisałeś kilka zdań. Guciu, nie tędy droga, szkoda kasy. Do streamowania multimediów wcale nie potrzeba silnej maszyny! Co innego jeśli ona miałaby też transkodować: tu musi być moc - to oczywiste. Do DLNA tak naprawdę wystarczy procesor 1 GHz i 128MB RAM-u :) i po co ci karta video :confused:. Musisz tylko postawić na niej wyspecjalizowany OS tak jak napisałem w poprzednim poście - taki który nie zżera niepotrzebnie zasobów komputera. Ważne jest tylko szybkie połączenie sieciowe. Przy obecnej technice wystarczy LAN 100Mb/s chociaż ja mam LAN 1Gb/s - bardziej przyszłościowo.
 

slimak

New member
Bez reklam
Kłopoty z filmami(słaba rozdzielczość) to pewnie wada dziecięcego wieku DLNA.

To nie wiek dziecięcy tylko „wredni” producenci, którzy dawkują funkcjonalność DLNA. W PS3 produkowanej już od paru lat można przesyłać 1920x1080, tymczasem w nowych telewizorach Panasonica DLNA działa tylko do 720x576. Wyższe rozdzielczości można odtworzyć jeżeli media serwer przerobi je w locie na 720x576. :-(
Z tego co wyczytałem w Internecie w TV Sony też tak jest.


Te same TV Panasonic jednocześnie potrafią bez problemu odtworzyć AVCHD 1920x1080 z wbudowanego czytanka kart pamięci SDHC.
 
Ostatnia edycja:

Gucio50

New member
Bez reklam
jarmalik napisał:
... ... myślę, że to jest raczej problem twojego klienta DLNA czyli telewizora. Może ma za słaby procesor i nie potrafi wyświetlić sygnału HD... ...
Mój Tv to Sony Bravia KDL-52V5610 z sierpnia 2009(Data produkcji) z wgranym ostatnim softem z Sony.pl
Klipy m2ts z USB wyświetla OK, bezpośrednio z kamery też. Coś ma problemy z DLNA
- albo Pc(serwer strumieniowy), ma coś nie tak,
- albo Tv ma coś nie tak,
- albo sieć ma coś nie tak,
- albo klipy mają coś nie tak,
- albo jakaś kombinacja powyższych "cośnietaków", zamierzam to sprawdzić systematycznie, w takiej kolejności jak napisałem.

Aby wykluczyć problem po stronie PC zamierzam dziś postawić taki, jaki zwykle w domach nie bywa.
Windows 7 64bit, 16GB Ram, 2 dyski 500GB w raid strip, podłączony kablem bezpośrednio do Tv, klipy z najnowszej kamery Sony HDR-XR520VE.

Nie wiem co zobaczę po transkodowaniu?
Mailowałem do Sony Poland, odpisali mi że też tak mają jak ja. Co ciekawe, klipy wykonane w MPEG-2, nie są transkodowane i wyglądają przynajmniej tak jak "dobre" DVD :confused:
 
Ostatnia edycja:

viValdi

New member
Bez reklam
czyli masz Guciu 2 problemy:

1. przyjmownanie przez twój TV streamu AVCHD - niestety poza Sony nikt tu nic nie pomoże
2. sprawne przerabianie na PC AVCHD na MPEG2 (HD) -> bo to twój TV lubi

w drugim przypadku to niestety chyba wina softu streamującego/konwertującego na PC. Silna maszyna jaką stawiasz to dobry punkt startu w tym wypadku.
Może VLC by się tu nadał - streamuje i konwertuje ale czy jest zgodny z DLNA - nie wiem.
 

jarmalik

Member
Bez reklam
viValdi napisał:
Może VLC by się tu nadał - streamuje i konwertuje ale czy jest zgodny z DLNA - nie wiem.

Najlepszy jak dotąd testowany przeze mnie serwer programowy działąjący na windzie z dobrze działąjącą funkcją transkodowania to Java PS3 Media Serwer. Może warto go spróbować i też zadziała z Bravią? Inna opcja to Tversity.
 

Gucio50

New member
Bez reklam
jarmalik napisał:
Najlepszy jak dotąd testowany przeze mnie serwer programowy działąjący na windzie z dobrze działąjącą funkcją transkodowania to Java PS3 Media Serwer.


Czy jest darmowy i jeżeli tak to z kąd można go legalnie pobrać. Prowadzę firmę komputerową i muszę rygorystycznie przestrzegać praw autorskich i licencji.

Wszyscy na tym forum mają absolutną pewność, że nawet jak zainstalują jakiegoś pirata to nikt ich nie odwiedzi. Ja mam absolutną "odwrotną pewność", że sfrustrowany lub złosliwy pracownik ... ... ... spełni swój obywatelski obowiązek/ :p
 

Gucio50

New member
Bez reklam
jarmalik napisał:

Ten niedawno próbowałem.
Poddaję się, moje doświadczenia z plikami m2ts z kamer Sony na telewizorach Sony Bravia przez DLNA są zniechęcajace.

Pliki nagrane na dvd/blu-ray lub USB odtwarzają się z pełną rozdzielczością jaką ma plik.
Przez DLNA, te same pliki odtwarzane są ze strasznie pogorszoną rozdzielczością, coś z pogranicza VCD i Video VHS. Nie umiem sobie tego wytłumaczyć inaczej jak obwiniając telewizor, który "tak ma"

Rozmowy z Sony Poland oraz Samsung Poland, nie dają nadziei na rychły w tej sprawie postęp. Być może konsultanci też nie zabardzo wiedzą jak ... ...
Z drugiej strony nie mogę uwierzyć, że skoro TV Bravia "potrafi" przez DLNA, to ja robię tak koszmarne głupstwa, że efekt jest mizerny. Odkładam sobie tę sprawę na tydzień dwa. Nic mi nie dało ustawienie serwera strumieniowego na odlotowej maszynie. Moze ktoś inny powie, DLNA ależ to bardzo proste. Czekam na to
 

jarmalik

Member
Bez reklam
Gucio50 napisał:
Nic mi nie dało ustawienie serwera strumieniowego na odlotowej maszynie. Moze ktoś inny powie, DLNA ależ to bardzo proste. Czekam na to

No przecież pisałem wcześniej że to nic nie da, bo nie w tym problem. Potwierdza się moje przypuszczenie że to wina TV niestety. Moje szczere kondolencje. Może jednak da się to naprawić jakimś upgradem niebawem :???:
 

jarmalik

Member
Bez reklam
A nie możesz normalnie go zainstalować przynajmniej do testu? Czasami te usługi różnie działają lub nie działają (konfiguracja). U mnie widzi go zarówno Play Station 3, amplituner jak i WMP na jednym z komputerów (z Wistą - w XP WMP jest tylko serwerem DLNA - nie może być klientem). Oczywiście wszystkie urządzenia muszą być w tej samej sieci i najlepiej połączone kablem. Z doświadczenia wiem, że w pewnych mieszanych konfiguracjach (kabel i wifi) pojawiają się problemy. Chociaż teraz u mnie część serwerów DLNA jest w części bezprzewodowej sieci i widać je w klientach bez problemu. Poza tym dobrze jest włączyć we wszystkich urządzeniach (łącznie z routerem) usługę UPnP.
 

Gucio50

New member
Bez reklam
jarmalik napisał:
A nie możesz normalnie go zainstalować przynajmniej do testu?

Zainstalowałem jako normalny "nie serwis" na XP i na Windows 7. Żadnego Tv Bravia "nie widzi"
W logach mediaserwerów PS3, mam napisane że odpowiedziały I am alive, oba telewizorowi. On ich jednak nie pokazuje, pokazuje WindowsMediaPlayer z jeszcze innego kompaa a tego serwera PS3 NIE.
Coś żle robię i to jak widać systematycznie. Ponieważ serwer PS3, ma kontrolę nad transkodowaniem, chciałbym go jednak "uruchomić", czy fakt że nie mam Konsoli PS# jest tu przyczyną problemów. Mógłbyś sprawdzić czy Twoje urządzenia widzą serwer mediów, gdy Konsola PS3 nie jest włączona?
 
Do góry