Menu do struktur AVCHD (BR) - jak to robić?

robotm

New member
dokladnie - ripy mkv i osobno polski lektor ac3 5.1 :)
poskładałem i mam.
Ale oznajmiam :
Jak kiedykolwiek sie pokaże ww na BluRay'u (PL) to biore !!!

Mam jeszcze inne mkv ;) - tylko trzeba będzie powalczyć bo one juz nie są 1280/720 :(
inna wysokość obrazu :(
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Bardzo ładne. Robi wrażenie. :eek:k:
Na BR już są, ale bez polskiego :(

W którymś poście pojawił się problem niejako "nieczytania" menu płyt w formacie AVCHD przez PS3. Sydon proponował obróbkę plików struktury np. w BDedit. Przyznam, że potraktowałem to jako pewnik i nawet nie sprawdziłem, czy rzeczywisćie płytka AVCHD z menu utworzona w Pinnacle 12 zostanie odczytana bez menu jako dane w PS3 i zabrałem się za walkę z problemem.
Kilka dni wcześniej nagrałem kilka płyt w Pinnacle testując jakość poprzez zmianę różnych ustawień, itp. Spore było moje zaskoczenie, kiedy włożyłem DVD nagrane jako AVCHD i ujrzałem stworzone przez siebie menu, które poprawnie, z muzyczką, ruchomymi ikonami i pętlami odtwarza się w PS3 bez żadnego kombinowania, a cała reszta filmu jest jak należy :)

Jednak w opcjach należ ustawić:

Typ dysku: AVCHD
a w ustawieniach typ obrazu: AVCHD (a nie BDMW (AVC))

Jeśli ustawiłem typ obrazu na BDMW (AVC) to PS3 zachowywało się jak już opisywał Sydon, czytając DVD jako dane.

Nie wiem, czy coś pomogłem (pewnie nie odkryłem Ameryki), ale może komuś się przyda ta informacja.
Pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Nigdy nie pisałem, że PS3 nie czyta płytek AVCHD. Wręcz przeciwnie zawsze podkreślałem, że czyta i dlatego sugerowałem sensowność zakupu takiej maszyny. PS3 nie czyta płytek DVD lub kart pamięci nagranych w formacie BR i wskazywałem z jakich programów tak jest, oraz jak można z tym sobie poradzić zmieniając "AVCHD tag".
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Rozumię cię, zawsze się można pomylić, to jest coś zupełnie naturalnego. Nie mylą się tylko ci, którzy nic nie robią. Tak samo jest rzeczą powszechną, że się odwołujemy do postów z podawaniem nicka. Ja też się mogłem pomylić. I nie chwytam za słówka - a że napisałeś to w dobrej wierze, w to ani przez chwilę nie wątpiłem. Ja tylko przypomniałem z czym i dlaczego jest problem przy odtwarzaniu na PS3, a z czym nie ma problemu, żeby zainteresowani mieli tego świadomość. I tylko tyle, bo akurat te rzeczy są czymś nowym, ogólnie nieznanym a ważnym. I nie wracajmy już do tego.
Też pozdrawiam i życzę dalszych sukcesów we wdrażaniu się w problematykę AVCHD. Mając PS3 zapewne polubisz ten format i staniesz się jego propagatorem.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Już polubiłem. Jedynie mój komputer ma kłopoty, ale jak juz wspominałem, nowy to on był 3 lata temu. Kupując kamerkę jakiś czas temu SD5 była w kilku sklepach za szybą, obok kamer Sony i Canona za 5 tys. Sprzedawcy wciskali mi kamery HD na DVD, dyski, kasety, mocno odradzając karty pamięci i AVCHD. Jednak pomyślałem sobie dlaczego mam się cofać? Kto dziś stoi w miejscu ten sie cofa, więc wybrałem po swojemu i jestem mega zadowolony.
AVCHD i PS3 to wg mnie dobrana para. Znajomym i rodzince na pokazach na prawdę opadają szczęki. Niestety czytając wypowiedzi innych raczej dopiero raczkuję w tym temacie, ale nie zrażam się kłopotami po drodze, bo efekt końcowy to nagroda za wszelkie trudy :)
Pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Miód lejesz na moje serce. I jeżeli zachowasz swoją wytrwałość, to ja mogę już ze spokojem zająć się swoimi prywatnymi sprawami wiedząc, że mój czas poświęcony na pisanie postów o AVCHD nie został zmarnowany, a sprawę oddaje w dobre ręce.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Nie, no bez przesady, Sydon, nie odchodź!!! :grin: Pozostań na posterunku, chociaż na dyżurze :D
90% swojej wiedzy wyniosłem z Twoich wypowiedzi.
 

bankrootghost

New member
odgrzeję trochę temat ...

Mam problem.
Ponownie poczytałem wszystkie wątki na temat budowania struktur BD i przyznam się, że nie do końca wszystko rozumiem.

Mam potworzone bloki (pliki m2ts) i chciałbym teraz stworzyć strukturę BD, aby móc odtwarzać to z dysku twardego na PS3.
W Ulead VSProX2 jest opcja tworzenia pliku BluRay, w wyniku czego otrzymuję gotową strukturę z menu - niestety okupione to jest renderowaniem całego materiału !
Jak to zrobić ?
Czy stworzyć taką strukturę z małych plików m2ts i potem podmienić je na docelowe ?
Da radę tak zrobić ? Wydaje mi się, że nie, bo przecież inne pliki (clpi itp.) nie będą się odnosić do plików właściwych.
Proszę o podanie linku do posta (lub grupy postów), gdzie ten temat jest omówiony.


pozdrawiam

Grzesiek

PS. przy okazji : czy można odtwarzać w PS3 płytę DVD "nagraną" na dysk twardy ?
 

robotm

New member
Poszukaj na forum doom9 wątku o multiAVCHD.
To rozwiąże większość problemów.
Masz możliwość tworzenia struktur i w wersji do nagrania na DVD i na np. USB.
Bez rekompresji !!
Naprawdę warto się z tym zapoznać ... świetne narzędzie.
I wielki PLUS - darmowe
:grin:
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Bieżące nagrania filmowe związane z życiem rodzinnym i towarzyskim, najczęściej nagrywa się jako pliki video lub małe struktury AVCHD na płytkach DVD. Lawinowo przybywa nam materiału filmowego w czasie urlopów letnich i zimowych. W szczególności sprzyjają temu wyjazdy do atrakcyjnych miejsc, podczas których dużo filmujemy. Z czasem zbiera się materiału filmowego tak wiele, że warto zebrać ten materiał w większą strukturę, o łatwym dostępie w dowolne miejsce minionego czasu. I tutaj z pomocą przychodzą nam tanie i bardzo pojemne dyski. Kiedyś zapewne każdy uważał, że jak potanieją i rozpowszechnią się nagrywarki i płytki BD, to będzie można to jakoś scalić. Nie trzeba czekać na taki czas. Dyski do tego celu znacznie bardziej się nadają. Dyski nie wymagają dodatkowych nagrywarek, są bardzo pojemne, a więc nie narzucają żadnych ograniczeń, a materiał raz nagrany można wielokrotnie modyfikować. Moim zdaniem w tej sytuacji, płytki BD do własnych nagrań tracą rację bytu. Teraz potrzebna nam jedynie wiedza o strukturze AVCHD/BR i możliwych na niej operacjach.
Warto podkreślić, że możliwość łatwego definiowania rozdziałów oraz wprowadzania wyłączalnych napisów, stwarza bogactwo możliwości, nieosiągalnych przy odtwarzaniu samych plików video (odpowiednio uszeregowanych na dysku). Nie wspominając o tym, że takie klejnociki jak filmy HD wymagają ładnej oprawy graficznej, którą można stworzyć wraz ze strukturą AVCHD/BR.
A oto kilka wstępnych, praktycznych uwag z tym związanych:
Wszystkie zagadnienia, które były poprzednio opisane odnośnie tworzenia menu w strukturach AVCHD/BR, są i długo pozostaną aktualne. Teraz dodatkowo pojawił się ważny program multiAVCHD, istotnie wspomagający tworzenie menu w takich strukturach. Warto więc zaakcentować, jakie możliwości w tym zakresie istnieją.
Dotychczas był do dyspozycji tsMuxer, który pozwalał tworzyć strukturę AVCHD/BR dla pojedynczego pliku, do zapisu na płytkach DVD/BR. Program multiAVCHD wykorzystując tsMuxer umożliwia (w jednym przebiegu) tworzenie struktury AVCHD/BR nie tylko do zapisu na płytkach, ale i do zapisu na dyskach i kartach pamięci i to nie dla jednego, a dla wielu plików. Fakt ten zwalnia nas z wielu dotychczas ręcznie wykonywanych operacji, co znacznie ułatwia i przyspiesza wszelkie prace ze strukturami AVCHD/BR.
Jeżeli chcemy wykorzystać jakąś ciekawą szatę graficzną menu (statyczną lub animowaną, dostępną w dowolnym programie do authoringu) we własnej strukturze, ale bez przekodowania materiału, to teraz sprawa jest wyjątkowo prosta. Czyli teraz tak jak poprzednio, najpierw tworzymy szybko strukturę roboczą w danym programie na krótkich ujęciach filmowych. Następnie wykonujemy równie szybko strukturę AVCHD/BR na pełnym materiale filmowym w programie multiAVCHD (przyciskiem AVCHD for USB/SDHC/MS) i przenosimy bez jakichkolwiek zmian wszystkie pliki związane z menu i całą strukturą roboczą do tej nowostworzonej*. Bardzo proste - prawda?
Możemy się ograniczyć też do tego, co oferuje w zakresie menu sam program multiAVCHD, bo oferta jest dość atrakcyjna i zróżnicowana. Istotne jest, aby wiedzieć jakie cechy mają poszczególne rodzaje menu w multiAVCHD. Jeżeli decydujemy się np. na XMB to maksymalna ilość rozdziałów jest 12. W zakresie menu są jeszcze inne różne ograniczenia-warto je poznać. Ja preferuje menu klasyczne (tekstowe - bez ikon), bo tu nie ma ograniczeń co do ilości rozdziałów, a plansze tytułowe są wyraziste i pozwalają na szybki wybór danego tytułu. Jeżeli ktoś preferuje inny rodzaj menu, to ze względów oszczędności czasu, powinien tworzyć go dopiero w finalnym etapie prac nad daną strukturą.
Myślę, że do zagadnień menu z multiAVCHD warto będzie jeszcze powrócić. Ale multiAVCHD ma jeszcze szereg innych możliwości, o których będzie warto napisać, bo bardzo ułatwiają one wiele operacji na strukturach AVCHD/BR.

*)-to oczywiście obowiązuje, jeżeli nasza struktura robocza ma nazwy zapisane zgodnie ze specyfikacją 8.3, jeżeli tak nie jest, to trzeba zapis nazw zmienić zgodnie z zasadami podanymi wcześniej (http://www.hdtv.com.pl/forum/showpost.php?p=228627&postcount=5).
 
Ostatnia edycja:

abcaa

New member
No i powoli zbliżamy się do wyparcia krążków, za niedługo filmy będą w wypożyczalniach na kartach pamięci a odtwarzacze znajdą się w koszu.
TV co niektóre już posiadają wejścia na różnego rodzaju SD.
A więc kroi nam się ciekawa przyszłość.
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Mało tego. Niektóre HDTV mają już złącza USB, pozwalające podpinać dyski, z których wprost można odtwarzać pliki filmowe HD. Ukazanie się HDTV umożliwiających odtwarzanie struktur AVCHD/BR jest kwestią niezbyt odległego czasu.

Jest już dostępna w sieci realizacjia 567 programu multiAVCHD, która umożliwia tworzenie menu w strukturach AVCHD, w których można mieć do 255 tytułów. Istnieje możliwość tworzenia menu w kilku różnych formatach. Można więc na twrdych dyskach praktycznie dowolnie rozbudowywać swoje struktury i nawigować po całym materiale filmowym z jednego menu. Wszelkie modyfikacje są teraz jeszcze szybsze, bo program przenosi nie tylko istniejące napisy, ale także ikony tytułów i ewentualnie rozdziałów przy menu XBM.
Jeżeli już nie macie problemów z tworzeniem menu i samych struktur AVCHD/BR, opiszcie swoje doświadczenia w tym zakresie. Będzie to element zachęcający innych do praktycznego zainteresowania się tematem. Większość postów opisuje różnego rodzaju problemy z opracowywaniem materiału nagranego. Jest to zrozumiałe, ale też dla nowych użytkowników stwarza wrażenie jakby to AVCHD/BR było źródłem jedynie kłopotów. Pokażmy, że jest to poprostu nowa jakość pod każdym względem, o nieporównanie większych walorach w stosunku do DVD. A sama obróbka materiału filmowego, przy odpowiednim podejściu, jest dużo prostsza i szybsza. To są przecież fakty.
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Zmiany w multiAVCHD następują dynamicznie i oczywiście nadal kolejne realizacje programu mają charakter testowy. Ostatnio testowałem Bulid 570. Pozwala on na tworzenie struktur AVCHD/BR z menu zawierającym do 252 tytułów. Ja w ramach testu zrobiłem połączenie czterech struktur obejmujących nasze wyjazdy na narty w ostatnich dwóch sezonach. Wszystkie cztery struktury przeznaczone do połączenia były zgromadzone na jednym dysku. Cała kompilacja na moim PC trwała mniej niż 9 min i ma 76 tytułów zawierając materiał filmowy o czasie odtwarzania ok. 25,5 godz. (plig LOG w załączeniu). W ustawieniach kompilacji wybrałem menu w postaci listy, gdyż pozwala ona na szybki wybór dowolnego tytułu. Ostatno Dean jeszcze usprawnił nawigację poprzez możliwość przechodzenia do kolejnych stron menu po jednokrotnym użyciu odpowiednich przycisków " <" i " >". Niestety zmiany programowe na tym etapie, utraciły widoczność strzałki nawigowania w pionie po tytułach. Po przejściu na nową stronę strzałka nawigacyjna ustawia się zawsze na górnym tytule (choć nie jest widoczna). Dowolny tytuł jednak można wybrać i uruchomić, jeżeli na pilocie naciśniemy tyle razy strzałkę w dół, ile tytułów było do przeskoczenia. Strzałka nawigacyjna ukazuje się dopiero w momencie naciskania ENTER. Poza tym nie zauważyłem żadnych usterek w tej nowej jakże wielkiej strukturze. Poraz pierwszy doświadczyłem tego miłego uczucia możliwości nawigowania po całym bardzo obszernym materiale filmowym, nie ruszając się z fotela. A przecież ten materiał będzie można dalej rozbudowywać.
Zachęcam do różnych testów, bo tylko zbiorowe testowanie może wychwycić wszelkie usterki. Dean odwiedza nasze Forum - więc wszelkie informacje o zauważonych usterkach będą pomocne w ich usuwaniu.
Uczulam także, aby wszelkie eksperymenty ze strukturami AVCHD/BR wykonywać na kopiach materiału filmowego. Zawsze zresztą (nawet jeżeli już sami całkowicie opanujemy wszystkie operacje na strukturach AVCHD/BR, a używany program będzie już wszechstronnie przetestowany) dla bezpieczeństwa powinno się mieć kopię każdego materiału na jakimś innym dysku.
View attachment Plik LOG.txt

Edit
Przed chwilą odkryłem przyczynę braku widoczności strzałki nawigacyjnej. Poprostu IG opacity miałem ustawione na zero - po eksperymentach z menu XMB. Po ustawieniu suwaka bardziej na prawo strzałka już jest widoczna. Czyli wszystko funkcjonuje OK.
 
Ostatnia edycja:

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Wczoraj ukazał się program multiAVCHD build 573. Na gorąco napisałem o nowościach, które się tam znalazły i jakie niosą możliwości dla użytkowników (http://www.hdtv.com.pl/forum/showpost.php?p=369455&postcount=713)
Dzisiaj testowałem te nowe możliwości, podmieniając we folderze HDAVCTN klatki stworzone programem na własne. Obowiązujący format (podaje oznaczenia za Deanem) jest tu taki:
MMMMM-TTTCCC.jpg
gdzie: MMMMM-liczbowa nazwa pliku skąd pobrany był dany .jpg
TTT-numer tytułu w menu, który jest reprezentowany przez dany .jpg
CCC-numer rozdziału
W testach podstawiałem .jpg o rozdzielczościach 1920x1080 i większych. Program nie miał z nimi problemu.
Na pierwszy ogień poszło menu typu XMB. Program spisał się idealnie i moja całkiem spora struktura AVCHD/BR z 76 tytułami, szybko uzyskała zupełnie nową szatę. W sumie powstało 86 plików .mts tworzących poszczególne plansze przewijalnego menu. Tytułem przykładu zamieszczam kilka ekranów (dość silnie skompresowanych):
Ekran1.JPG

Ekran2.JPG

Ekran3.JPG

Ekran5.JPG

Ekran4.JPG
Wykonanie na pdstawie dotyczczasowej struktury AVCHD/BR innego rodzaju menu to kwestia minut. Mam nadzieję, że nowe możliwości programu zachęcą was do własnej twórczości w zakresie menu. Zachęcam do udostępnienia jakichś próbek z uzyskanych rezultatów.
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Dla kompletu dodaję jeszcze jeden ekran z menu klasycznym - w moim przypadku aktualnie jest 11 tego typu plansz dla całej struktury AVCHD/BR. Tu nawigacja działa bardzo sprawnie i tak samo jak przy menu typu lista, można jednym przyciskiem szybko stronicować całe plansze.
Menu klasyczne.jpg
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Mamy już multiAVCHD build 611, w którym bez zapowiedzi pojawiło się menu typu Slide. Dean znowu więc nas zaskoczył. Menu Slide jest jakby odmianą Carousel, ale o idywidualnych cechach. Jest jakby usytuowane na polerowanej czarnej płycie, w której widać odbicia ikon tytułowych. Opis tytułu znajduje się tylko nad ikoną centralną, a więc nie rażą już obcięte napisy na ikonach bocznych. U dołu ekranu w uszeregowaniu poziomym rozmieszczone są ikony rozdziałów. Testowałem ten typ menu i wszystko przebiega sprawnie i szybko. Nie zamieszczam żadnych ekranów z otrzymanych plansz, aby zachęcić kogoś z was do umieszczenia swoich.
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
nagdob napisał:
Dzisiaj trochę powalczyłem z MENU na multiAVCHD.
Jednak nic mi nie wychodzi.
SYDON
Napisz proszę jak zrobić jakieś przykładowe MENU w tym programie. To co przedstawiłeś w poprzednim poście to majstersztyk!!!
Mam przygotowane na dysku (zgrane z płyty zrobionej w PMB) dwie struktury BDMV. Każda z nich ma swoją playlistę. Próbowałem na różne sposoby jakoś zrobić z tych dwóch struktur jedną, ale nic z tego. Nie wiem, jakie opcje pozaznaczać w poszczególnych zakładkach programu.
Jak możesz napisz krok po kroku postępowanie do jakiegoś najprostszego MENU np. dla dwóch struktur tzn. aby otrzymać w wynikowej strukturze AVCHD MENU z dwoma np. przyciskami, które uruchamiać będą te dwa filmiki.
Cytat z http://www.hdtv.com.pl/forum/showpost.php?p=373283&postcount=751
Powyższ wypowiedź wskazuje, że z tworzeniem menu mogą być różne kłopoty. Myślę, że najlepszą metodą wyjaśnienia jakie powinny być ustawienia w multiAVCHD będzie nie opis (bo ten musiałby być długi i raczej zniechęcający), a pokazanie poszczególnych zakładek na obrazkach dla konkretnego menu. Odwołam się tu do poprzednio opisanej kompilacji testowej, która stanowiła podstawę ilustracji menu typu Carousel, ale z ustawieniem na nowy rodzaj menu czyli Slide. Oto dwa ekrany (o zmniejszonej rozdzielczości stąd ich czytelność jest taka sobie) ilustrujące jak ono wygląda:
Slide1.jpg

Slide2.jpg
Pierwszy ekran ilustruje rozmieszczenie rozdziałów oraz zastosowanie własnego tła. Widać, że tło to wprowadza pewien chaos i takiego układu należy raczej unikać. Na drugim ekranie zrezygnowano z uwidocznienia rozdziałów (może ich być maksymalnie 12), a tłem jest odpowiednio wyciemniony obraz ikony centralnej. A oto poszczególne zakładki z ustawieniami, przy których otrzymano powyższe menu:
Editor.jpg
Author.jpg
Menu.jpg
Settings.jpg
Oczywiście możliwości zróżnicowania ustawień jest dużo, ale to już każdy idywidualnie może sobie dobrać w zależności od upodobań i wielkości całej struktury AVCHD/BR. Powyższe ekrany niech będą tylko pewnym odniesieniem. Przy testowaniu swojej struktury najlepiej wprowadzać pojedyncze zmiany i sprawdzać jaki dają efekt. Warto też zacząć swoją przygodę z menu od kilku pojedynczych i niezbyt długich plików filmowych
Przed łączeniem wielu różnych struktur AVCHD/BR, ja każdą z nich najpierw zapisuję indywidualnie z multiAVCHD z menu typu lista. Dopiero wówczas gdy każda z nich funkcjonuje poprawnie, wczytuje je do multiAVCHD wskazując kolejne foldery BDMV i koncentruje się na dobraniu parametrów dla menu. Teraz jest już dostępna funkcja podglądu, więc zagadnienie jest bardzo ułatwione.
 
Ostatnia edycja:
Do góry